Lastik Tamir Edici Şiririci Köpükler İşe Yarıyor!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik Tamir Edici Şiririci Köpükler İşe Yarıyor!

İleti yonetici » 11 Şub 2008, 15:24

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde patlak lastik maceramdan bahsetmiştim. Lastikçinin yaptığı yamalardan biri tutmayınca Macota Lastik Tamir Edici Şişirici Köpük kullandım. Erkenden bir öneride bulunmamak için yaklaşık 250 km dir deniyorum. Lastikte halen bir sönme olmadı gidişindede bir balans bozukluğu hissetmedim arabada bir tanede yedek kutu taşısammı diye düşünmeye bile başladım. Kronikleşmiş hava kaybı sorunu olanların denemesini mutlaka tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti BlueVRS » 11 Şub 2008, 15:47

paylaşım için teşekkürler..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 11 Şub 2008, 21:53

admin markası neydi kullandığınız ürünün?
fiyatı ne kadardı?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti yonetici » 11 Şub 2008, 21:58

[quote="lazianke"]admin markası neydi kullandığınız ürünün?
fiyatı ne kadardı?
[/QUOTE]

Macota markalı 8,90 YTL fiyatı var. Nedense bu üründe pazarda bir italyan hakimiyeti var. Gördüğüm farklı markalara ait ürünlerde italyan malıydı.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti ahmetva » 11 Şub 2008, 22:01

teşekkürler aklımızda bulunsun...
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozgurbeyaz » 11 Şub 2008, 22:10

Bu köpüğü hangi durumlarda ne şekilde kullanabileceğimize ilişkin bilgi verirseniz sevinirim.

ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 11 Şub 2008, 22:51

Lastiğinizin belirgin şekilde patladığı yada düzenli olarak hava kaçırdığu durumlarda lastiğin havasını mümkün olduğunca söndürün. Lastiğin sibopu yukarı bakacak şekilde aracı konumlandırdıktan sonra bir şişeyi çalkalayıp patlak lastiğimizin sibopuna takıyor ve tüm köpüğü basıyoruz. Bu esnada lastiğimiz köpükle dolarken şişiyor. Kısa bir süre daha hava kaçırma sürdükten sonra köpük tıkamayı gerçekleştiriyor. Kullanım klavuzunda detaya girilmemiş ama ben bir 5 dakika beklemeden yola çıkmamak gerekir diye düşünüyorum. 1-2 gün sonrada lastiğinizin havasını araç janta oturmayacak kadar boşaltıp normal hava basıyoruz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti trakyalı » 11 Şub 2008, 23:17

paylaşım için tüşekkürler,bizim için faydalı bir bilgi.
trakyalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti weyis » 12 Şub 2008, 00:37

lastiğin havasını sonuna kadarmı boşaltacağız
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 12 Şub 2008, 00:43

[quote="weyis"]lastiğin havasını sonuna kadarmı boşaltacağız[/QUOTE]
ilaveten

köpüğü basınca 5 dk de bekledikten sonra lastiği normal şişiriyor muyuz? yoksa araç bir iki gün bekliyor mu? Smile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti kale » 12 Şub 2008, 00:53

arkadaşlar konuyla alakası çok uzaktan ama yeni topik açmayım bunun için benim aracımda 205 40 17 lastik var bugün biraz sürat yatım sola çekti arac benzinliğe girip havasına baktım 16 ya düşmüş sol ön lastiğin havası 36 bastım tüm lastiklere ince yanaklı lastiklere normalden fazla hava basılması gerekli diye biliyorum 36 hava uygunmudur acaba?? 
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 12 Şub 2008, 01:25

[quote="lazianke"][quote="weyis"]lastiğin havasını sonuna kadarmı boşaltacağız[/QUOTE]
ilaveten

köpüğü basınca 5 dk de bekledikten sonra lastiği normal şişiriyor muyuz? yoksa araç bir iki gün bekliyor mu? Smile
[/QUOTE]

Lastiğin havası kendiliğinden tamamen inmemişse biz araba janta oturmayacak kadar havasını indiriyoruz.

Tüm köpüğü bastığınızda 20 Psi civarında bir hava sağlıyorki buda başlangıçta lastikte bir miktar hava kalacağından tam bir şişme için yeterli sayılabilir. 5-10 dakika bekledikten sonra sibopa sivri bir şeyle basınca köpük fışkırmıyor ise eksik hava tamamlanabilir. Fakat köpük donmamış hala geziniyor ise hava basmaya çalışırken köpüğün büyük kısmı kompresöre doğru gidebilir. Yada en yakın benzin istasyonuna gidip lastiğe 10Psi hava basıp üzerine tam bir köpük basıcaz ve birkaç gün havasını ellemiycez.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti power_octavia » 17 Mar 2008, 03:37

çok kullandım fakat tek sorun belli süre sonra sibopun içindeki lastiği tıkıyor ve hava basmak zorlaşıyor veya hiç hava basamadığınızda olabilir..
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 17 Mar 2008, 11:10

Yaklaşık olarak 1,5 ay önce köpükle tamir ettiğim lastiğimde bir sorun olmadı şahsen ben memnunum. Birkaç kezde bu lastiğe hava bastım herhangi bir zorlanma belirtisi yok. Belki uygulama esnasında sibobu yukarı getirmeyince yada köpük tam donmadan hareket edince lastiğin içerisinde her yere saçılıyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti 10TOPRAK » 17 Mar 2008, 13:43

En iyisi lastiği değiştirmek..!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 27 Mar 2008, 00:21

Arkadaşlar birkaç gün önce 4 lastiğimide yeniledim. Bu köpüğü bastığım lastiğin içerisinin tamamen donmuş olacağını sanıyordum fakat eski lastiğimi sökerlerken süt gibi bir malzeme boşaldı adamların tezgahıda batırdık biraz Embarrassed. Meğer lastiğin içerisinde donmadan sürekli gezen bir malzemeymiş. Lastikçiye sordum bir zararı varmı kullanmayalımmı böyle şeyler dedim. Lastiğe birşey yapmıyor ama böyle sıvı şekilde kaldığından balans bozukluğuna neden olur dedi. Benim arka tekerim olduğundan balansı bozsa bile pek birşey anlamamışımdır. Köpük kullanma konusunu tekrar gözden geçirmek lazım. Sanırım sadece acil durumlarda kullandıktan sonra en kısa sürede lastiği söktürüp tamir ettirmeli.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti Medcezir » 27 Mar 2008, 00:51

[quote="?"]Arkadaşlar birkaç gün önce 4 lastiğimide yeniledim. Bu köpüğü bastığım lastiğin içerisinin tamamen donmuş olacağını sanıyordum fakat eski lastiğimi sökerlerken süt gibi bir malzeme boşaldı adamların tezgahıda batırdık biraz Embarrassed. Meğer lastiğin içerisinde donmadan sürekli gezen bir malzemeymiş. Lastikçiye sordum bir zararı varmı kullanmayalımmı böyle şeyler dedim. Lastiğe birşey yapmıyor ama böyle sıvı şekilde kaldığından balans bozukluğuna neden olur dedi. Benim arka tekerim olduğundan balansı bozsa bile pek birşey anlamamışımdır. Köpük kullanma konusunu tekrar gözden geçirmek lazım. Sanırım sadece acil durumlarda kullandıktan sonra en kısa sürede lastiği söktürüp tamir ettirmeli.[/QUOTE]

EMİR ABİ SAYİ SEN LASTİK ALICAKTIN NE MARKA ALDIN ACABA?
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 27 Mar 2008, 02:22

Hankook K406 aldım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Genel Teknik