Yağ katkılarından fayda gören var mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ katkılarından fayda gören var mı?

İleti ozkan3267 » 09 Mar 2008, 22:14

YAĞ KATKILARI VE PERFORMANS VE YAKIT TASARRUFU SAĞLAYAN MOTOR KORUYAN YAĞ KATKI KULLANAN VAR MI

ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 09 Mar 2008, 22:31

7 sene önce bir kere 444 kullandım bir  zararını  görmedim  

geçen sene  triger zincirini  değiştirmek  için  karteri açtığımızda  motorun  mükemmel  temiz olduğunu  gördük..

hoş  ben   aşırı  titizim  bakım konusunda  o ayrı  konu..

fakat  yeni  motor yağları gayet  yeterli koruma  sunabiliyor.

ve  eklenecek  motor  yağı  katkıları    yağın  kimyasal bileşimindeki  dengeyi  bozabiliyor.

atıyorum    eklenecek  katkıda   çinko bulunuyorsa  bu   yağın   mevcut  çinko  oranını  bozarak  çinko  yönünden  zengin  bir  karışım  oluşturuyor.

olay  biraz  detaylı..  sanıldığı  gibi   zeytin  yağı   su   gibi  yağa  karışmaması  asıl  sorun  değil  karışmasına  karışabiliyor.

özel  uygulamalar  için  özel  yağ  karışımları  üretilebilir..  mesela  rodaj  için   yada   yarış  için  vs..

özetle    motor  artık  bitime  yakınsa  gençlik  iksiri  gibi  gelen katkıların olduğu doğrudur.

ama  hiç  neden  yokken  yakıt tasarufu  amaçlı kullanmayın  zaten  elle  tutulur  bir  tasaruf  söz  konusu  olmuyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozkan3267 » 09 Mar 2008, 23:00

BELKİDE YAPTIĞI TASARRUF KATKI YAĞI PARASI KADAR BİLE OLMAZ

ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 09 Mar 2008, 23:08

aynen Wink

ancak   motor  bitmiştir  üfürüyordur yağ yakıyordur....  rektifiye  kaçınılmazdır...

bu  katkı  ile  biraza daha  uzatma oynamasını sağlayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti skodacı » 09 Mar 2008, 23:45

Piyasada yağ katkısı diye satılan ürünlerin
çoğunun faydadan çok zararı mevcuttur.
Katkının bilinenin aksine sürtünme dayanımını
arttırmasının yanısıra en önemli özelliğinin
yağın oksidasyon yani iç yanma dayanımını
arttrımasıdır.
Bildiğiniz üzere oksaidasyon yani iç yanma
yağda kalınlaşma,çamurlaşma ve neticede
sertleşme ve motorun ömrünün kısalması ile sonuçlanmaktadır.
Oksidasyona uğrayan motor yağı iç yanma esnasında
asid benzeri metaller için aşındırıcı ve zararlı bir yan ürün
ortaya çıkarır.İşte motor ömrünü bitirende bu sıvıdır.bu yüzden ne yağ nede yakıt katkısı...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 10 Mar 2008, 00:56

kardeş bu soruyu bence rektefe yapan bir ustaya git sor ve katkı maddesi konan bir motoru görerek karar ver. gördüm ve asla katkı yağı kullanmam.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turgut10 » 11 Mar 2008, 17:01

ne gördün arkadaşım bizede söylermisin ben katkı kullanıyorum ve arabam saat gibi
turgut10
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 11 Mar 2008, 17:06

Skoda CZ merkezin bir duyurusunu bir ara foruma koymuştum, hiçbir yakıt ve yağ katkısının önerilmediğine dair...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hetepe » 11 Mar 2008, 17:51

Şimdiki arabam yeni olduğu için düşünmem, ama eski araçlarımda kaliteli motor ve vites kutusu katkılarının çok faydasını gördüm.Motor sesi, üfürme, egzos dumanı, vites geçişi gibi aksaklıkları büyük oranda düzeltiyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti BlueVRS » 11 Mar 2008, 19:23

[quote="irfant"]Skoda CZ merkezin bir duyurusunu bir ara foruma koymuştum, hiçbir yakıt ve yağ katkısının önerilmediğine dair...[/QUOTE]

Motor zaten bitikse son çare olarak denenebilir ama yeni motorlara asla..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 14 Mar 2008, 22:15

ZATEN CASTROL OLSUN MOBİL OLSUN KUTULARININ ÜSTÜNDE KESİNLİKLE KATKI MADDESİ KULLANMAYINIZ DİYE YAZIYOR. BENİM FAVO YAG EKSİLTİYO YAKIYO YANİ BEN DUPLE-UP KOYMUŞTUM YAG DEĞİŞTİRDİGİMDE 1-2 HAFTA ARABA İLK CALISTIGINDA RAHAT CALISTI ONUN HARİCİNDE Bİ FAYDA GÖRMEDİM. AMA GECEM Bİ SİTEDE OKUDUM BU BORDAN BİR KATKI MADDESİ YAPMISLAR KULLANANLAR BAYA Bİ MEMLUNDU...

Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 14 Mar 2008, 22:22

bor madenini bile bu tür eylemlere dönüştürdüler ya...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 14 Mar 2008, 23:55

BEN KULLANMIŞTIM BİR FAYDASINI GÖRMEDİM VALLA
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti power_octavia » 17 Mar 2008, 03:32

NNT bor power kullanıyorum sürtünmeyi azaltması için memnunum onun dışında bir katkı koymam
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turgut » 24 Mar 2008, 23:09

valla ne söyleyim bütün yağların içinde fabrikası gerekli mineralleri
koymuş dünya para verip alanın aklı başında değil öyle acayipler

varki alıyorlar kardeşim.ben satıcıyım 10ytlye almaz ama 50ytl ye

öyle bir alıyorlarki.LOL
turgut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 25 Mar 2008, 02:12

[quote="turgut"]valla ne söyleyim bütün yağların içinde fabrikası gerekli mineralleri
koymuş dünya para verip alanın aklı başında değil öyle acayipler

varki alıyorlar kardeşim.ben satıcıyım 10ytlye almaz ama 50ytl ye

öyle bir alıyorlarki.LOL
[/QUOTE]
geçen bir parçacıda gördüm.adam öve öve bitiremedi. koyduğu araçlardan arayıp da soranlar oluyormuş ustam arabaya ne yaptın sesi kesildi diye? tüm motor katkılarını bitirmiş elinde sadece 3 tane şanzıman katkısı kalmış. ben de castrol 505 01 yağ koydum mu benim arabanın işi tamamdır gerisi için sağol dedim.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti baho06 » 25 Mar 2008, 11:35

beyler ben bizim komşunu yalancısıyım.vespası var 89 model.130bin kmde hiç rektefiye yapılmamış.geçen bi yağ katkısı koymuş.oda kanalları tıkamış.velasılkelam motor yaptırdı
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti power_octavia » 25 Mar 2008, 15:17

selam

arkadaşlar günümüzde çoğu araç üreticisi zaten yağ katkılarını önermez... zaten 0 km aldığınız aracada yağ katkısı koymak mantıksız... yağ katkılarınıda ayıralım isterseniz çoğu petrolde satılan 5 ytl lik yağ yakmayı önleyen yağ katkılarından veya onların biraz gelişmişi mavi renkte olup double up veya 444 gibi markalardan bahsetmiyorum.... katkı araçtan araca değişir..motor yağınıza göre değişir şimdi ben kendi aracımda mobil 5-30 full synthetic yağ kullanıyorum aracım 70 binde buna tutupya double up dökmem.... yağımı kalınlıştıracaktır ayrıca belkide yağ pompası tıkanıp daha büyük sorunlara yol açabilirim..... double up ve 444 ü kötülemiorum yanlış anlaşılmasın 20-50 15-40 gibi yağ kullanan lpg li araçlarda çok rahat kullanılabilir..... enjeksiyonlu çift egzantirik araçlarda 10-40 ve daha ince yağ kullanana araçlarda motorsilk veya NNT bor katkısı(türkmalı) kullanılmalı diye düşünüyorum bu katkılar sürtünmeyi neredeyse sıfıra indirerek, hissedilir derecede motorda sessiz çalışma orta devirlerde aracta ivmelenme isteği gibi sonuçları; ürünü kullanan bir çok müşteri yorumlarında duyabilirsiniz.

KATKI KOYMADAN ÖNCE MOTOR YAĞINIZ NE OLURSA OLSUN SORUNLA KARŞILAŞMAK İSTEMİYORSANIZ MOTOR KARTEL TEMİZLEYİCİ VEYA BLOK TEMİZLEYİCİ KULLANIN ÇOĞU PETROLERDE BULUNUR ESKİ YAĞIN ARACINIZDA BIRAKTIĞI ARTIKLARI VE ZAMANLA BİRİKMİŞ TORTULARDAN KURTULMANIZ ŞART....  BU İŞLEMDEN SONRA KATKI KOYMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR ARAÇLARINA UYGUN KATKIYI KULLANSINLAR

SAYGILAR
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir