Bunları yap, daha az akaryakıt yak!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bunları yap, daha az akaryakıt yak!

İleti lazianke » 05 May 2008, 11:25

Zaten dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Türkiye'de motorinle benzin arasındaki fiyat farkı %11'e inince geriye tek çare kaldı. Uzmanların daha az 'yakmak' için önerileri var

Bundan 110 yıl önce bulunmasına rağmen hep benzinliden yavaş gelişen dizel motorlar altın çağını yaşıyor. 10 yıl önce Türkiye'de yüzüne bakılmayan 1999'da payı yüzde1.5 olan dizel araçlar artık satışların yüzde 53'ünü oluşturuyor. Yani satılan her iki araçtan biri dizel.


Ancak bu büyük talep motorinin fiyatının benzinden daha hızlı artmasını da beraberinde getirdi. Motorin fiyatı son beş yıldır dizel araç satışlarının artmasına paralel olarak sürekli yükseldi. Motorinin litresi son bir ayda üst üste zamlanıp 3.10 ytl'ye çıktı. Benzinin litre fiyatı ise 3.42 YTL. Yani aradaki fark yüzde 11'e kadar indi. Bu oran satışlara da hemen yansıdı. Bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılı yüzde 53 ile kapatan dizel araç satışları 1 puan düşerek yüzde 52'ye geriledi. Uzmanlar bu durumda dizel araçların benzinliye göre çok da avantajlı olmadığını söylüyor.

Araç da yüzde 20 pahalı


Dizel motorlu araçların yılda 50 bin kilometre yol yapılıyorsa avantaj sağlayabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, benzinli modellere göre fiyatı yüzde 15-20 oranında daha pahalı olan dizel otomobillerin söz konusu seviyeden az kullanımda, fiyat farkını amorti etmediğini, dolayısıyla ekonomik olmayacaklarını vurguluyor.


Zamma rağmen hâlâ dizel araçlar benzinliye göre yüzde 30 daha az yakıt tüketiyor. Araç sahiplerini asıl zorlayan kısım pompa fiyatlarının yükselmesi. Bu durumda yapılması gereken tek şeyin tasarrufu artıracak önlemler olduğu görülüyor. Uzmanlar dünyanın en pahalı motorin ve benzinini kullananlara bazı önerilerde bulunuyor. Bu kurallara uyarak benzinli ya da dizel araçlarda yakıtın hissedilir şekilde düştüğü yapılan testlerle de gözlendi. İngiliz yakıt rekortmeni Taylor çifti ve Peugeot uzmanlarının ekonomik sürüş için önerileri şöyle:

Agresif kullanmayın


Agresif sürüşte, ölçülü sürüşle karşılaştırıldığında üç kata kadar daha fazla yakıt kullanılıyor. Özellikle şehir trafiğinde çok sert gaz ya da frenden sakının.

Yüksek viteslerde kullanın
Vites ne kadar yüksek olursa motor hızı da o kadar düşük olur. Bu, yakıt verimliliğini artırabilir. Otomatik vitesli araçlar, araba yeterli hızlanmayı gerçekleştirdiği zaman sürücü gaz pedalını hafifçe bırakırsa vitesler arasında daha çabuk geçiş yapar. Araçlarda vites değişimi 2000-2500 civarında olmalı.

Aşırı hız yapmayın
Araç ne kadar hızlı giderse o kadar fazla rüzgar direnciyle karşılaşır. Hız limitinden yalnızca 8 km/saat daha hızlı gitmek, yakıt tüketimini yüzde 23 artırır. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s'ye göre neredeyse iki kat fazladır.

Motorun bakımını yapın
İyi ayar yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu yüzde 4'e kadar geliştirebilir. Yağ ve bakım konusunda her zaman üreticinin tavsiyelerini uygulayın.

Lastik basıncı önemli
Doğru şişirilmiş tekerlekler aracın hareketini sağlamak için gereken enerji miktarını da azaltır. 69 milibar değerinin tam altında şişirilmiş bir tekerlek yakıt verimliliğini yüzde 3'e kadar düşürebilir.

Aşırı ağırlık taşımayın
Bir aracın içinde taşınan ekstra her 45 kilogram için yakıt verimliliği yüzde iki oranında düşebilir. Bu nedenle bagajda ve arka koltukta gereksiz eşyalar taşımayın.

Portbagajı kaldırın
Portbagaj ya da tavan çubukları kullanılmıyorsa sökülmeli. Bunlar, aracın aerodinamik etkinliğini olumsuz olarak etkileyerek araçta yüzde 5'e varan oranda yakıt tasarrufunu azaltır.

Boşta çalıştırmayın
Boşta çalıştırma işlemi aracı hiçbir yere götürmez ancak yine de yakıt harcar. Bir kuyrukta beklerken ya da birisini beklerken aracı sürmeniz gereken zamana kadar motoru kapatın.

Klimayı tutumlu kullanın

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir