Benzinde tasarruf etmenin 10 kuralı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinde tasarruf etmenin 10 kuralı

İleti lazianke » 31 May 2008, 13:15

Petrol fiyatlarının dizginlenemediği şu günlerde, benzinden tasarruf etmek herkesin arzu ettiği şey. Çoğunluğun tatil programları yaptığı bu dönemde tasarruf için 10 püf noktası:

Yaz mevsimi nedeniyle herkesin arabasıyla tatil programları yaptığı bu dönemde işte size, benzinden tasarruf etmenin 10 altın kuralı:

1. En ucuz benzin istasyonunu bulun!
Yaşadığınız çevredeki en ucuz benzini hangi istasyon satıyor araştırın! En pahalı satanla en ucuz satan arasında bir kıyaslama yapın. Eğer benzinin kalitesi yönünden bir farklılık görmüyorsanız artık bu ucuz istasyon sizin sürekli benzinciniz olsun. Bu arada benzinde herhangi bir hile olup olmadığına da mutlaka dikkat edin. Yoksa aracınız zarar görebilir!

2. Havası inmiş lastikle dolaşmayın!
Eğer aracınızın lastikleri çok inikse bu daha fazla benzin harcamanıza neden olur. Havasız lastikler dönme hızını düşürür ve araca daha fazla efor sarfettirir. Bir an önce en yakın benzin istasyonuna gidin ve lastiklerinize hava basın. Zaten bu hizmeti ücretsiz alıyorsunuz!

3. Aracınızdaki fazla ağırlıktan kurtulun!
Aşırı yük daha fazla benzin harcamanıza yol açar. Her ekstra 50 kilo, yüzde 2 oranında fazla benzin sarfiyatına neden olur. O nedenle hemen aracınızdaki fazla ağırlıklardan kurtulun. Hatta aracınıza çok kalabalık binmemeye çalışın!

4. Aracın üzerindeki hız kesici aksamları atın!
Mesela aracınıza ekstra olarak taktığınız portbagaj daha fazla rüzgar gücünün tutulmasına neden olur. Bu da aracın fazla efor sarfetmesine yol açar. Eğer bu tip parçalara ihtiyacınız yoksa hemen aracınızdan çıkarın!

5. Havalandırma sistemini mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışın!
Araçlarda klima ve benzeri havalandırma sistemleri benzin harcamanızı yüzde 10 oranında arttırır. Eğer hava çok sıcak değilse klima kullanmayın. Camları açmayı tercih edin veya sadece fanları açın. Fakat hızınız 60 km'nin üzerindeyse klimayı tercih etmek daha avantajlı çünkü rüzgar gücü yine aracın kullandığı gücü arttırır.

6. Hız limitlerine bağlı kalın!
Ne kadar hızlı giderseniz o kadar çok benzin yakarsınız. 70 km hızla gitmek yüzde 9 daha fazla benzin harcamanıza neden olur. Hız arttıkça sarfiyat da doğru orantılı olarak artacaktır.

7. Yağınızı sık sık değiştirin!
Temiz motor yağı, motorun iç parçalarının daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar. Bu da benzin tasarrufu sağlar. Bu nedenle her 7500 km'de yağınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Dizel motorlarda bu rakam 3000 km olmalıdır.

8. Aracı daha yumuşak kullanmaya çalışın!
Ani hız arttırmak veya düşürmek daha fazla benzine mal olur. Bu nedenle belli bir hız sabitliğini tutturun ve ışıklarda hızınızı yavaş yavaş kesin. Ani frenlerden kaçının!

9. Engebeli ve bozuk yollarda gitmekten kaçının!
Engebeli ve düz olmayan araziler yüzde 30'lara varan oranda fazla benzin harcamanıza neden olabilir. Eğer gideceğiniz noktaya daha düz bir yoldan gitme şansınız varsa, mutlaka onu tercih edin.

10. Aracınızı tasarruflu k

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lazianke » 31 May 2008, 13:56

temele komutan sormuş islamın şartı kaç?
-40 tur komutanım

temel okkalı bir dayak yer ağlayarak çıkar,

idris :niye ağlayisun?

temel işi anlatır. idris:

-oğlum git komutanun elini öp ozur dile de ki islamın şarti 5 tur komutanum.

temel: oğlım sen manyak misun adam 40ı kabul etmiyi 5 i nasıl kabul etsun?

biz 7500-10000 kavgası yapıyorduk adamlar 3000 e indirmişler.

7. Yağınızı sık sık değiştirin!
Temiz
motor yağı, motorun iç parçalarının daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar. Bu da benzin tasarrufu sağlar. Bu nedenle her 7500 km'de yağınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Dizel motorlarda bu rakam 3000 km olmalıdır.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gurdal07 » 31 May 2008, 13:59

8. Aracı daha yumuşak kullanmaya çalışın!
Ani hız arttırmak veya düşürmek daha fazla benzine mal olur. Bu nedenle belli bir hız sabitliğini tutturun ve ışıklarda hızınızı yavaş yavaş kesin. Ani frenlerden kaçının!

en önemlisi bu bence veya ben,m ençok dikkat ettiğim diyelim
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 31 May 2008, 17:07

3000 km de bir yağ değişsem aradaki sağlayacağı tasarruf yağ parasını bile çıkartmaz, saçma...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PİCK-UP » 31 May 2008, 18:55

gerektiginde ve istedigimde çok hızlı gerektiginde normal sürerim. en iyisi bu.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti reddragon » 31 May 2008, 18:59

bencede sürekli aynı sürüş tarzı bi süre sonra skıyor biraz heyecan katmak lazım tabi aşırıya kaçmadan
reddragon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti OKTAVİACI » 31 May 2008, 19:10

benzinde tasarruf etmenin altın kuralı lpg taktırıp lpg de binmek
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 31 May 2008, 19:14

[quote="OKTAVİACI"]benzinde tasarruf etmenin altın kuralı lpg taktırıp lpg de binmek[/QUOTE]
peki lpg de tasarrufun altın kuralları ne olabilir çünkü 2 aya kalmaz onu da açıklamak zorunda kalacağız...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti OKTAVİACI » 31 May 2008, 19:21

[quote="lazianke"][quote="OKTAVİACI"]benzinde tasarruf etmenin altın kuralı lpg taktırıp lpg de binmek[/QUOTE]
peki lpg de tasarrufun altın kuralları ne olabilir çünkü 2 aya kalmaz onu da açıklamak zorunda kalacağız...
[/QUOTE]
orası kesin lpg de 2 ytl yolunda ilerliyor bu gidişle en altın kural arabaya binmemek olacak
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 02 Haz 2008, 00:58

[quote="gurdal07"]8. Aracı daha yumuşak kullanmaya çalışın!

en önemlisi bu bence veya ben,m ençok dikkat ettiğim diyelim[/QUOTE]

+ 1000 aynen katılıyrm,ayağınızın altında yumurta varmıs gibi düşünün ve gaz pedalına öyle basın.Wink
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti yexplorer » 02 Haz 2008, 02:25

çinliler gibi bisiklte hucum. ama öyle biyerde yaşıyoruzki ben okula bisikletle gitsem çocuklar neresiyle güleceğini şaşırır. ee arabayla gidincede bizim hesap şaşırıyo lpg yaptık bakalım en azından masrafı çıkaralımda ondan sonra yapsınlar zammı
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti lazianke » 02 Haz 2008, 10:21

ben bari 2 sene ekonomik gezdim diye avunayım, 2,38 le başlayan serüven şimdilik 3,35 te...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti angora » 02 Haz 2008, 10:40

AAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMMMMMMAAAaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnn........ nekadar ekonomi yaparsan yap yakıt fiyatları çok pahalı iki günde bir 50 ytl benzin alıyorum nekadar ekonomik kullansamda. köyde petrol kuyusu kazmaya başladım. 20 metre inmeyi başardım bir kaç sene sonra çıkartırımLOL
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 02 Haz 2008, 10:43

[quote="angora"]AAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMMMMMMAAAaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnn........ nekadar ekonomi yaparsan yap yakıt fiyatları çok pahalı iki günde bir 50 ytl benzin alıyorum nekadar ekonomik kullansamda. köyde petrol kuyusu kazmaya başladım. 20 metre inmeyi başardım bir kaç sene sonra çıkartırımLOL[/QUOTE]
siz kuyu işine bakın biz de bu arada rafineri kurmaya çalışalım...LOL
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti angora » 02 Haz 2008, 10:47

[quote="lazianke"][quote="angora"]AAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMMMMMMAAAaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnn........ nekadar ekonomi yaparsan yap yakıt fiyatları çok pahalı iki günde bir 50 ytl benzin alıyorum nekadar ekonomik kullansamda. köyde petrol kuyusu kazmaya başladım. 20 metre inmeyi başardım bir kaç sene sonra çıkartırımLOL[/QUOTE]
siz kuyu işine bakın biz de bu arada rafineri kurmaya çalışalım...LOL
[/QUOTE] ooooooo çok iyi olur ortak iş yaparız skodam.com üyelerinede kampanya ve indirim yaparız ilk bir ay da beleşşşşş....
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RAZOR10 » 21 Haz 2008, 13:29

walla hepsini uyguluyorum ama yinede ibre aşağa doğru inmektek kurtaramıyorumTongue
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti 34SCU59 » 21 Haz 2008, 14:47

isterseniz 500 tane altın kural koyun..........herşey ayakta bitiyor basarsan çok yakar basmazsan hakkını yakar bu boyledir unutmayınnnn............HERSEY AYAKTA BİTİYOR
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti SEAHAWK » 24 Haz 2008, 23:11

[quote="lazianke"]5. Havalandırma sistemini mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışın!
Araçlarda klima ve benzeri havalandırma sistemleri benzin harcamanızı yüzde 10 oranında arttırır. Eğer hava çok sıcak değilse klima kullanmayın. Camları açmayı tercih edin veya sadece fanları açın. Fakat hızınız 60 km'nin üzerindeyse klimayı tercih etmek daha avantajlı çünkü rüzgar gücü yine aracın kullandığı gücü arttırır. [/QUOTE]

5. maddenin "60 km/s üzeri" ifadesine katılmıyorum. Discovery Channel'da yapılan bir testten çıkardığım sonuca göre 90-100 km/s hıza kadar cam kullanılabilir. Zaten o süratte 4 camı birden tamamen açmak mümkün olmayacaktır. 2 camı kısmi olarak açmak da değil 90 km/s'de, 120 km's civarında bile klimadan daha karlı olacaktır.

Tabii bu dediklerim, 4 camı birden tamamen açacaklar için geçerli değil. Zira aynı test 4 cam birden tamamen açıkken, 90-100 km/s gibi hızlarda klimanın biraz daha kârlı olduğunu gösteriyordu.Big%20smile 

SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir