Güvenlik, erkek sürücü için ikinci önceliğe ulaştı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Güvenlik, erkek sürücü için ikinci önceliğe ulaştı

İleti lazianke » 17 Haz 2008, 07:04

Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler zaman içinde değişiyor. Bir dönem sadece ekonomi ve kolay bulunabilirlik öncelik kazanırken bugün çok daha farklı beklentiler ön plana çıkıyor.
 

Bu beklentiler erkek ve kadınlara göre farklılık gösterirken erkeğin ekonomi ve güvene dayalı konulara önem verdiği, kadınların ise normal hayatında olduğu gibi otomobilde de görünümün yanı sıra konfor gibi konulardan sonra ancak ekonomiye yöneldiği ortaya çıkıyor.

 


Bu konuda zaman zaman tüketici araştırmaları yapılıyor; Alman teknoloji devi Bosch tarafından Era Danışmanlık şirketine yaptırılan son araştırma ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Güvenlik sistemlerinin bilinirliğini ölçmeyi hedefleyen araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Ankara ve Bursa'da 535 kişi ile yüzyüze görüşerek gerçekleştirildi. Elinde yeni bir otomobili olan ya da bir yıl içerisinde otomobil almayı düşünen kişilerden oluşan şahısların verdiği cevaplara göre güvenlik sistemleri tercihte üçüncü sıraya yerleşti. Cinsiyet olarak ayrıldığında ise erkekler için ikinci tercih nedeni olan güvenlik, kadınlarda beşinci sıraya kadar düşüyor.

ABS Fren Sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri bugünün otomobillerinde giderek yaygınlaşıyor. C sınıfından itibaren ise ABS fren sistemi olmayan otomobil neredeyse yok gibi. Hava yastıkları, yan bariyerler kaza anında gündeme gelen güvenlik ekipmanları da standart olarak tüm otomobillere girmiş durumda. Bu durumda güvenlik ister istemez sürücülerin de gündemini oluşturuyor. Ancak otomobil tercihinde kadınlar açısından halen ilk sıralarda değil.

Güvenlik dendiğinde sürücülerin aklına en çok gelen ya da olması gerekli diye düşünülen ekipman yüzde 93 ile ABS fren sistemi olurken, onu yüzde 67 ile hava yastığı, yüzde 42 ile emniyet kemeri takip ediyor. Otomobilde savrulmayı önleyen ESP sistemi ise pek bilinen ekipmanlar arasında değil. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bir diğer bilgi ise araç satın alımında büyük önem taşıyan bayilerin müşterilerini yüzde 58,3 oranında ABS, yüzde 19,3 oranında ESP hakkında bilgilendirdiği.


zaman
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti loveskoda » 17 Haz 2008, 11:44

Aslında bazen iran gibi olsa da kadınlar hiç araba kullanamasa demiyo değilim...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

İleti 2007RS » 17 Haz 2008, 13:05

Dün akşam birisi kalabalık trafikte önünde 10 araç boşluk bırakmış tin tin ilerliyordu hafiften hapını patlattım..Delirtir bunlar adamı özellikle Istanbul'da çoğu eziyet..

2007RS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Arl 2007, 11:09

İleti kadir_ » 17 Haz 2008, 13:07

[quote="2007RS"]

Dün akşam birisi kalabalık trafikte önünde 10 araç boşluk bırakmış tin tin ilerliyordu hafiften hapını patlattım..Delirtir bunlar adamı özellikle Istanbul'da çoğu eziyet..

[/QUOTE]
 

özellikle soldan 2. şeritte gidenler çok oluyor metrelerce boşluk bırakıyorlar tın tın dediğin gibi sonrada trafik tıkanıyor
kadir_
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 17
Kayıt: 05 Şub 2008, 23:28

İleti hakanerdogan » 17 Haz 2008, 13:09

neyseki Ankarada trafik mırafik görmedim bilmiyorum çok şükür Allaha...

çocukluğumun 8 yılı istanbulda geçti, ilkokulu falan orda okudum ama şimdi hepten beter olmuş.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1297
Kayıt: 28 Haz 2006, 17:08


Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir