Oto Beyin

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Oto Beyin

İleti skodacı » 21 Tem 2008, 23:14

Elektronik Beyin

O Bağım büyük ölçüde yararlandığımız robotların çoğu elektronik beyinli olup,bunlar (computer) diye tanımlanırlar Yapı ve fonksiyonlarında elektronik beyinleri temel unsur olduğundan, daha genel bir şekilde "elektronik beyin " adıyla anılırlar.

Computer) kelimesinin sözlükte karşılığına bakacak olursanız,matematik problemleri çözen bir makine" anlamına geldiğini görürsünüz. Elektronik beyin veya computer "düşünen makine", ya da düşünen robot" diye isimlendirilse de, bu tanımlama yanlıştır. Aslında hiç bir makinenin düşünemeyeceği tabii bir şeydir.

Masa üzerinde kullanılabilecek küçük boyutlulardan,bir oda büyüklüğündekilere kadar,elektronik beyinler değişik yapıda olabilirler. Bunlar, çok karmaşık matematiksel problemlerin çözümünde,uzaya atılan uyduların yörüngelerini hesaplamakta, balistik roketlerin atılmasında,yükseklerdeki hava şartlarının tespit edilerek fırtınalara karşı hazırlıklı olmak bakımından kullanılırlar.

Bir elektronik beyinin birkaç saat içinde çözümleyeceği bazı matematik problemler, aynı şeyi kağıt kalemle yapmağa kalkışan bir insanı hayatı boyunca meşgul edebilir.

Bundan yüz yılı aşkın bir süre önce,Charles Babbage adında bir İngiliz matematikçisi,"analitik-çözümleyici" bir makine tasarlamıştı. Ancak, tasarının gerçekleştirilmesi için, gerekli mekanik parçaların olmayışı,teknik yetersizlik, bu fikrin uygulamaya dökülmesine meydan vermedi. 1936 yılında .Profesör Howard Aiken adında genç bir Harvard Profesörü, Doktor Charles Babbage'in notlarını okumuştu. Aynı fikrin gerçekleştirilebileceğini düşündü. Yardımcılarıyla beraber, 1944 yılında gerçek anlamıyla çalışır durumda ilk elektronik beyini ortaya koydu.

İki yıl sonra, tamamen elektronik ve genel kullanışlar için uygun,ENİAK adı verilen ilk elektronik beyin yapıldı. ENIAK, bugünkü elektronik beyinlerin hepsinin büyükbabası sayılabilir. ÜNİVAK, MANİAK, ÜNİKALL, MİNİVAK, SEAK ve BİZMAK gibi daha nice elektronik beyinler, ENİAK'ın torunlarıdır.

Günümüzde kullanılan elektronik beyinler iki türdür:

l - Analog computerler

2 - Dijital computerler

Analog computerler (elektronik beyinler), problem çözümleyecek yapıdadır.Genellikle,belirli bir problemi veya özel bir gurup problemi çözümleyecek şekilde tasarlanıp yapılmışlardır. Cevaplar, taksimatlı bir skala üzerinde kaydedilir.

Dijital computer (elektronik beyin)ise, daha yaygın ölçüde kullanılmaktadır. Daha değişik türde iş yapar. Dijital computerler ölçmez,sadece sayarlar. Zaten isimleri de,iki elimizin on parmağını esas tutan ve "parmak" kelimesi anlamına "digit-dijit" den kaynaklanmıştır.

İki elimizde yirmi,oniki veya altı değil de on parmak olduğundan, saymaların çoğunda 0,1,2,3,4,5,6,7, 8 ve 9 üzerinden "ondalık" sistem esas tutulmuştur. En ilkel ve basit dijital computer de.parmaklarımızdır.Nitekim onlardan yararlanarak basit saymalar, hesaplamalar yaparız.

Toyota yaşlı beyinleri video oyunuyla harekete geçirecek

Son dönemde teknoloji konus

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 21 Tem 2008, 23:37

paylaşım için teşekkürler ustam...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti umutkubat » 21 Tem 2008, 23:39

paylaşım için teşkkürler..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti elegance » 21 Tem 2008, 23:41

güzel paylasım tesekürler .

elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti PİCK-UP » 22 Tem 2008, 00:23

paylaşım için teşkkürler..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti fmaka » 22 Tem 2008, 03:17

bilgiler için teşerkkler
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti 9336 » 22 Tem 2008, 12:20

Teşekkürler. Güzel ve yararlı paylaşım.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti Balki, Burak » 22 Tem 2008, 12:46

Cok guzlel bı paylasım tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Arabanız: Peugeot 306

İleti maozkan64 » 22 Tem 2008, 12:53

Paylaşımın için teşekkürler...
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti yexplorer » 22 Tem 2008, 16:50

teşekkülerClap
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti derude » 22 Tem 2008, 18:52

teşekkürler...
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti mfs » 21 Oca 2009, 22:31

selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bu servis beni deli edecek bana yardımcı olursanız çok memnun olucambaşka bir çarem kalmadı,arkadaşlar bende 2004 model fabia combi var 101 beygir special geçen yıl şubat ayında lpg taktırdım lavato marka o günden kasımın 10 na kadar bir sorun yaşamadım,10 kasımda motor arıza lambası yandı servise gittim egr valfi değişecek dediler değiştirttim 19 ocak kadar bir sorun yoktu yine motor arıza lambası yandı allahtan servise yakın yerdeydim gittim tekrar bana yine egr valfi dediler ee dedim 2 ay oldu değiştireli dedim olsun dediler lpg li olduğu için bu hep arıza verir dedi usta başı bundan birşey olmaz biz ayarladık zaman zaman yanacak,zaman zaman sönecek dedi ve 3 gün oldu hala sönmedi bu olayı nasıl çözücem bana yardımcı olursanız çok sevinirim bu motor arıza lambasını nasıl söndürebilirim (mfscetin@mynet.com)
mfs
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir