LPG filtre ve değişmesi gerekenler hk.

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG filtre ve değişmesi gerekenler hk.

İleti delidolu » 15 Eyl 2009, 03:52

[quote="FabiaComfort"]   Ben 5 ay önce değiştirdim filtreleri. Aracaımda BRC var ve BRC yetkili servisinde değiştirdim ikisi 50TL zaten ayar için ücret almadılar. derude arkadaşın belirttiği gibi 2 filtre var. Birinci fotoğraftaki filtre demir tozu vb gibi her türlü pisliği süzüyor, ikinci filtre de gazdaki yağı süzüyor demişti servis.
[/QUOTE]
aynen öyle...
1. filtrenin içinde filtreye ek olarak mıknatıs -demir tozu için ne alakaysa!!- var.
2. filtre 1.filtrenin yakalayamadıklarını temizliyor.
3. 2sinin değişimi+işçilik+ayar = 50 TL daha fazla verme....

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti esri » 16 Eyl 2009, 09:14

dün LPG almaya gitmiştim. daha önce elimde elimde görünen o filtreyi bir de hava kompresörüyle temizledim. bu temizlemeden sonra arabayı ço kullanmadım ama eve gelene kadar ki tecrübemden faydalı olduğunu söyleyebilirim..
esri
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: ford focus (2008) 1.6i + still paket

İleti eerbek » 16 Eyl 2009, 23:04

Arkadaşlar size ilginç bir olay anlatayım;
    Ben aracıma sıralı sistem lpg taktırdım. Aradan belli bir süre geçince ruhsata işletmeye karar verdim. Sızdırmazlık raporu alamaya giitim. Mühendis kontrol sırasında aracımda lpg kitine ait hiç bir filtrenin bulunmadığını söyledi. Beni tekrar lpg taktırdığım yere yönlendirdi. Daha sonra lpg takılan Balcılar Oto gaz(gebze) geldim. Ustaya sordum "neden bur aracın üzerinde filtre yok" diye. Aynen bana söylediği şu " çok önemli bir parça değil olmazsada olur"

arkadaşlar size tavsiyem aracınıza lpg kiti taktırdı iseniz mutlaka "filtre" olup olmadığını kontrol ediniz.
eerbek
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti FabiaComfort » 17 Eyl 2009, 01:59

[quote="eerbek"]     Arkadaşlar size ilginç bir olay anlatayım;
    Ben aracıma sıralı sistem lpg taktırdım. Aradan belli bir süre geçince ruhsata işletmeye karar verdim. Sızdırmazlık raporu alamaya giitim. Mühendis kontrol sırasında aracımda lpg kitine ait hiç bir filtrenin bulunmadığını söyledi. Beni tekrar lpg taktırdığım yere yönlendirdi. Daha sonra lpg takılan Balcılar Oto gaz(gebze) geldim. Ustaya sordum "neden bur aracın üzerinde filtre yok" diye. Aynen bana söylediği şu " çok önemli bir parça değil olmazsada olur"

arkadaşlar size tavsiyem aracınıza lpg kiti taktırdı iseniz mutlaka "filtre" olup olmadığını kontrol ediniz.
[/QUOTE]
   O zaman o "usta" kapatsın gitsin, çalışmasa da olur, hatta çok daha iyi olur. Smile
FabiaComfort
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cineration » 09 Ekm 2009, 17:31

Tartarini LPG filtresi (baş parmak kadar olan) değişimi, LPG sızdırmazlık kontrolü ve bilgisayarla yakıt ayarı (hangi devirde kaç litre yakacağı) yapılması 25,00TL
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti AhmetH » 09 Ekm 2009, 17:48

LPG basınç altında kapalı devre taşındığı ve aracınıza basıldığı için sürekli olarak depolardan borulardan geçerek size ulaşıyor.

bu boruların içinde elbet demir vb  mıknatıslanan malzeme artıkları olacaktır.

resmen kum gibidir. o yüzden mıknatıs özellikli filitre kullanırlar.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sucan » 13 Ekm 2009, 19:55

bilgiler için teşekürler
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti ismail çelik » 14 Arl 2009, 01:41

merhabalar;

bende zavoli sıralı var geçen yaz 20000 km de filtre takımını 50 tl değiştirdim. içinlerinden çıkanı gördükten sonra 10000 km de değiştiririm. ancak anlamadığım arabanın yakıt harcaması dengesizleşti. bir depo 36 lt. ile  ş. içi 340 km giderken bir kez 280, sonra 360, enson da 220 km yol yaptı. ustalar da kesin bir şey söyleyemediler. normaldir diyen çıktı, istasyondandır dediler. baktım kesin bir şey diyemiyorlar ben de üstüne gitmiyorum. ama hep kafamda sürekli ölçüm yapıyorum. bugün (13.12.09) 19.5 lt aldım bakalım ne kadar gidecek?

konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.
ismail çelik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti efilefil » 02 May 2013, 10:23

Merhaba Arkadaşlar,

Atiker iç gaz kesici filtrenin nasıl değiştirileceği veya nasıl bir cihaz olduğunu göteren bir fotosu olan varsa, çok müteşekker olacağım, yardım eden herkes için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihat KELEŞ
Arabanız: 2012 Octavia DGS 7 İleri Dizel Ambition Beyaz

İleti hakangemini » 28 Eyl 2013, 08:52

Bakım sonrası son hız değerine ulaşmakta sorun oluştu. Önceden 180-190km/h'a kısa sürede ulaşabilirken artık ulaşamıyor. Gaz kesici filtresi ve gaz filtresi değişti. Kalibrasyon yapıldı. Sanırım kalibrasyon düzgün olmadı.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti fore83 » 14 Arl 2015, 10:03

http://youtu.be/j0fSiZfR1ak

Lpg filltre değişimi videosu.
fore83
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Fatih Maral
Nereden: Van
Arabanız: 2007 Oktavia 1.6 mpı Elegance

İleti SKDFORMAN » 14 Arl 2015, 17:20

fore83 yazdı:

http://youtu.be/j0fSiZfR1ak

Lpg filltre değişimi videosu.

Videoyu siz yüklediniz ve kanalda sizin galiba.
İzledim, bişey eklemek isterim. Bu filtre her araçta böyle değildir. Hatta coğu araçta farklıdır.
Ayrıca LPG filtresini değiştirdiğinizde mutlaka gaz kaçağı testi yaptırmalısınız. Çünkü borular zarar görmüş olabilir veya yeni filtre kaçırıyo olabilir. vs. vs. Bunu videoya eklemenizi öneririm.

Bide sizin filtreyi yerinden sökmedende, kapağını açarak değiştirebilirmişsiniz. Niye sökme gereği duydunuz onu anlamadım :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti fore83 » 16 Arl 2015, 09:05

Evet videoyu ben yükledim. Bu tür işleri yapmayı çok seviyorum. Hobim diyebiliriz.
Tavsiyelerinizi mutlaka dikkate alacağım kaçak kontrolu önemli. Çok haklısınız.

Filtreyi sökmeden kapağı açamadım. O yüzden kelepçelerden çıkarıp dışarda değiştirdim. Teşekkürler.
fore83
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Fatih Maral
Nereden: Van
Arabanız: 2007 Oktavia 1.6 mpı Elegance

Önceki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir