Lpg'de Geç Marş Alma

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg'de Geç Marş Alma

İleti ihsann » 17 Nis 2009, 03:02

Arkadaşlar sıralı sistem lpg ler ilk çalışmayı benzinle yapıyor,biliyorsunuz. Buna rağmen şöyle bir sorun var; araç benzinle kullanıldığı zaman gayet iyi marş alıyor, Lpg ile kullanılıp stop edildikten sonra çalıştırınca geç marş alıyor. Sıcak motorda çalışma iyice güçleşiyor. Benzinle kullanımda hiçbir sorun yok. Ne zamandır sorun çözülemedi,sizlerin başına geldimi böyle bir durum?

ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 17 Nis 2009, 18:27

Sıralı sistemde her zaman ilk marş benzinle çalışır. Soğuk-sıcak yada sabah farketmez.

Siz lpg de kullanıp bıraksanız dahi ilk marşta tekrar benzinle çalışacak sonra lpg ye geçecektir.

Dolaysıyla sorununuz lpg ile alakalı değil.

Bu arada aracınız nedir?
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti ihsann » 17 Nis 2009, 18:40

Sorun şu ki lpg sistemi devrede olmadığı zaman, marş hemen alıyor, lpg taktırmadan önce de böyle bir sorun yoktu. İlk çalışma benzinle oluyor tamam, ama sistem devrede olduğu zaman 4-5 sn marşa basmak gerekiyor,motor boğuluyormuş gibi oluyor. Benzinle kullanıldığı zaman hiçbir sorun yok. Lpg yi taktırdığım yer de durumu farketti ama çözüm bulamadılar.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 04 May 2009, 19:03

ben sadece bir şey merak ediyorum araç sıcakken lpgde bıraktınız...araç soğudu peki tekrardan çalıştırdıgınızda enjektör borularındaki gaz hemen boşalmıyor  onun yerine benzin geliyor ve tekrardan çalışmıya başlıyor herhalde acaba bundan dolayı geç çalışıyor olabilir mi ?motoru kapatıldıgında benzine geçme gibi bir düğme yada bir sistemi var mı ? sorun bundan kaynaklı olabılır mi ?
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 05 May 2009, 00:59

Benim anlamadığım lpg sistemi nasıl devredışı kalıyor?Devrede olmadığı zaman sorun yok demişsiniz.Araca lpg takılı olduğu sürece sistem zaten devrededir.Ancak ilk çalıştırma mutlaka benzinle olur arkadaşların dediği gibi,o halde siz nasıl bir deneme yapıp bu kanıya vardınız anlatın bizde ona göre düşüncelerimizi söyleyelim.

Sorununuz lambda sensöründen kaynaklanabilir bence vagcom a bağlatın bir kez.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsann » 05 May 2009, 01:11

[quote="kobalt"]Benim anlamadığım lpg sistemi nasıl devredışı kalıyor?Devrede olmadığı zaman sorun yok demişsiniz.Araca lpg takılı olduğu sürece sistem zaten devrededir.Ancak ilk çalıştırma mutlaka benzinle olur arkadaşların dediği gibi,o halde siz nasıl bir deneme yapıp bu kanıya vardınız anlatın bizde ona göre düşüncelerimizi söyleyelim.

Sorununuz lambda sensöründen kaynaklanabilir bence vagcom a bağlatın bir kez.[/QUOTE]
Lpg yakıt durumu göstergesinin üzerinde Benzin/Lpg tercihini yapabileceğiniz bir düğme var. Benzinle gitmek isterseniz benzine alıyorsunuz ve lpg sistemi devre dışı kalıyor. Tekrar Lpg'ye alana kadar benzinle çalışıyor. Denemeyi bu şekilde yaptım..
Geçen haftalarda taktırdığım yere gittim,lpg regülatörünün gaz kaçırdığını söylediler ve değiştirdiler. Düzeldi derken zaman zaman yine zorlanarak çalışıyor. Motor soğukken normal marş alıyor,ısındığı zaman süre uzuyor. Enjektörler de yeni değişti. Anlam veremiyorum artık.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 05 May 2009, 01:26

Sistem devrede değilken sözünüz üzerine sormuştum ben,tabiki düğmeyi biliyorum:)

Sanırım sorununuz tamamen lpg sistemindeki bir arıza,büyük olasılıkla beyin veya eprom ayarları,hani sistemi taktıktan sonra yaptıkları ayarlar,fakat kuvvetli olasılık tamamen lpg beynini gösteriyor.Sistem markası nedir (lpg'yi kasdediyorum)
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsann » 05 May 2009, 01:39

Atiker. Yerli marka,yerli sermaye,parça sorunu da olmasın diye tercih ettik ama daha oturması gerekli. İlgi,alaka var arızalı parçayı sorgusuz sualsiz değiştiriyorlar ama sorunu da çözebilmiş değiliz. Başka bir problem yok araçta;stop etme,çekişte düşme falan yok. Ama yine de benzinle çalışan bir sistemi gaza çevirmek böyle ufak tefek sorunlar açtı başımıza :)
Elemsi arkadaşımızın dediği olayı usta da söyledi,bana da mantıklı geldi ama çözüme ulaşmadı.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kobalt » 05 May 2009, 02:06

Sıcakken marşın sorun yaratması o tür bir arızayı gösteriyor yani beyin motor sıcaklığını algılıyor ve direk lpg yi devreye sokuyor,ama sistemin mantığında ilk benzinle çalışması gerektiğinden sorun çıkıyor.Ustanız bu olayı çözebilmeli,Atiker sıklıkla sorun çıkarıyor zaten ama çözümlenemez sorun değildir,biraz kafa yorarsa bunun üstesinden gelir servisiniz.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 05 May 2009, 02:08

şöyle denesenız araç sıcakken lpgyı siz kapatın araç benzine geçin biraz çalışsın motoru kapatın...sonra tekrar çalıştırın eğer hemen çalışıyorsa sorun dedıgımız olayla ilgilidir de bunu önleyici bir sistem mi yok ya da var da o mu arızalı yada ayarsız ?

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 05 May 2009, 02:11

büyük ihtimalle yakıt sistemi içerisinde kalmış olan LPG atılana kadar araç çalışmakta zorlanıyor olabilir. ama sıcakta daha zorlanması kısmına gelince skodaların tümü soğuk iklime göre üretildiklerinden sıcak havaları pek sevmezler. karbüratörlü araçların tümü motor sıcakken çalıştırmada zorlanıyor. forman ve felicia kullandım. ikisi de benzinde dahi yazın motor sıcakken, motoru çalıştırmak bazen eziyete dönüşüyor. en kolay yol ise gaza sonuna kadar bas ve basılı tutarken marşa bas. bu işlem çalışma süresini oldukça kısaltıyor (aracın kullanım kılavuzunda da aynen bu şekilde anlatılır).
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti ihsann » 05 May 2009, 02:27

[quote="elemsi"]

şöyle denesenız araç sıcakken lpgyı siz kapatın araç benzine geçin biraz çalışsın motoru kapatın...sonra tekrar çalıştırın eğer hemen çalışıyorsa sorun dedıgımız olayla ilgilidir de bunu önleyici bir sistem mi yok ya da var da o mu arızalı yada ayarsız ?

[/QUOTE]
Aynen dediğiniz gibi,benzinde kullanıp stop edip tekrar çalıştırdığım zaman hiçbir sorun yok,hemen alıyor. Lpg sistemi devrede değil iken çalıştırdığımda sorun yok derken bunu kastediyordum. Alpino arkadaşımızın da dediği gibi,araç benzinle çalışmaya başlarken lpg yi atamıyor,dolayısıyla zorlanıyor gibi. Bunu önlemek için herhangi bir sistem varmıdır yoksa bizim montajda mı hata var ona etraflıca baktırmak lazım. Git-gel,artık ben adamlardan onlar da benden sıkıldı ama soru işaretini gidermek gerekir. İlginiz için teşekkür ederim.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 05 May 2009, 02:34

bunu o servise değilde başka bir gaz servisine sorun ...acaba başka bir problem mi var ?yoksa sıralı sistemler mi geç alıyor...normal karbürötörlü olan modellerde soğukken biraz geç alıyor benzine göre ..benzinle bir kerede alırken gazda 1,5 -2 tur gibi...demek istediğim belki de çalışması sistemi böyle mi?

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti bahane » 06 May 2009, 10:36

merhabalar ihsann kardeş,
aynı sorun benim fabiada da var yalnız benimki; aracımda sıralı sistem var ilk çalıştırmada benzinle motor ısınıncada lpg ye geçiyor kontak kapatıp açtığımızda benzinle çalkışıyor ilk başlarda herhangi bir sıkıntı yoktı marşı tık die alıyordu yalnız 5-6 aydır motor soğukken 4-5 sonra marş alıyor ilk çalıştırma benzinle olmasına rağmen aracı skoda servisine getirdim baktılar her yerine araçla veya benzinle ilgili hiçbir sorun yok buji ler benzin kelebeği falan hepsi temizlendi yine aynı sıkıntıyı yapıyordı motor soğukken to die alıyor sabahları zorlanıyor lpg takan ustaya sordum telefonla oda jigleden falan olabilir dedi geçende baika bir lpgciye gittim oda aracı 1-2 gün benzinle kullan dedi öle kullanıytorum şimdi hiçbir sorunyok sürekli benzinde kullanırken tık die alıyor. lpg takan usta ile görüşüp yanına gideceğim bakem bir baksın bilgisayara bağlasın derdi neymiş. ben zonguldaktayım lpg de adapazarında taktırdığım için müsait zaman olmadan gidemiyorum başka ustayada baktırmak istemiyorum, ilk çözüm bulduğum takdirde paylaşımda bulunurum... inş.ikimizde en kısa zamanda bir çözüm bulup rahat rahat marşa basıp gaza basar gideriz arabamılza :) görüşmek üzere.....
bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti B.Onur » 01 Kas 2009, 00:36

Arkadaslar merhaba;

2000 Model Fiesta 1.4 kullanicisiyim. Aracima 74000 km'de sirali sistem LPG kiti taktirdim. Ilk 8000'e kadar hicbir sorun yasamadim. Ancak sonrasinda ihsann arkadasimizin anlattigi problemi birebir yasamaya basladim. Sistemin montajini yapan servise defalarca gitmis olmama ragmen herhangi bir cozum yolu bulunamadi. Aracim suan 105000 km'de ve problem devam ediyor. Bugun cozum yolu olabilecegini dusunerek servis beyni degistirdi ama sorun halen devam ediyor.

Sizlerden ricam bu promlemi cozebilmis iseniz cozumu paylasmaniz.

Simdiden cok tesekkur ederim.
B.Onur
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sucan » 01 Kas 2009, 00:40

aracın kaç model markası ney benmi göremedim yazmadınmı bir öğrene bilirmiyiz ve yanlış bilmiyorsam atiker sıralıda konturol düğmesinde benzin gaz komutu yok direk lpgyi kapatma komutu var  benzin gaz komutu eski model lpg sistemlerindeydi
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti B.Onur » 01 Kas 2009, 00:43

"2000 Model Fiesta 1.4"

Sirali sistem markasi Atiker
B.Onur
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti B.Onur » 01 Kas 2009, 17:35

Arkadaslar;

Yardimci olabilecek kimse yok mu?
B.Onur
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir