Lpg taktırmayı düşünenler mutlaka okuyun!

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg taktırmayı düşünenler mutlaka okuyun!

İleti eerbek » 16 Eyl 2009, 23:37

Değerli form üyesi arkadaşlar ;

Milanoyu yaklaşık bir aydır kullanıyorum, fakat kısa süreli aralıklarla  lpg taktırdığım ustaya götürüyorum. Çünkü lpg taktırdığımdan beri arızalarla uğraşıyorum. Usta araca lpg takarken , kesinlikle sorun çıkaracak bir marka değil demişti. Üstüne üstelik 3 yıl garantisi olduğunu ve arızalanan parçayı tamir etmeye bile gerek duymadıklarını, firmanın aynı parçanın yenisini hemen gönderdiğini söylemişti.

Şimdi sizlere  yaşadıklarımı anlatayım;

1- lpg takıldıktan sonra ustaya götürdüm çünkü araba benzinden gaza yaklaşık 10 km sonra geçiyordu. Servis'e getirdim, araştırdılar sorun ise antifirizden çıkan kablonun, motorun altından takıldığı için katlanması ve antifiriz suyunu iletmemesi, bu nedenle lpg beyninin moturun ısınmadığını düşünmesi ve lpg'ye geçmemesi;

2- benzinden gaza geçerken, arabanın silkelemesi (yani öne ve geriye doğru bir vurması)

tekrar ustaya götürdüm yapamadı. tekrar ve tekrar derken olmadı. en sonunda usta gazı sonuna kadar açtı ve şimdi düzeldi. (yalnız bana kabaraık bir fatura çıktı. çünkü şehir dışında 110 bin yakan aracım şimdi 160 bin yakıyor) 

3-aracım sık sık stop etmeye başladı. ustaya götürdüm. cevabı gazdan değildir. arabanın kendisindendir dedi. boğaz kelebeğini temizletmemi söyledi. dediği gibi yaptım fakat araç düzelmedi. kendisine defalarca götürmeme rağmen hala araba durup  dururken stop ediyor.

4-aracımın devir ibresi yolda durduğumda veya rölantide çalışırken birden  3000 devire kadar yükselip aniden geri düşüyor.(ben gaza bile dokunmuyorum) ustaya götürdüm lpg'den değil dedi, aracı bir servise götürmemi söyledi. dediği gibi yaptım, aracı hemen servise götürdüm. serviste ki ustalar aracı bilgisayara bağladılar. herhangi bir sorun olmadığını söylediler. sonra arabayı benzine geçirip çarşıda turladık fakat hiç bir sorun çıkmadı. lpg'ye geçirdiler arabayı, arabada  hemen eski sorunlar baş göstermeye başladı. servisçiyi alıp ustanın yanına gittim. sizce ne olmuş olabilir? usta inanmadı ve problemin arabada olduğunu söyledi.

Ş

eerbek
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 17 Eyl 2009, 00:36

Hocam paylaşım için teşekkür etmekle birlikte size çok büyük geçmiş olsun diyorum. Söylediklerinizin hepsinde de yerden göğe kadar haklısınız. Umarım kısa sürede tüm sorunlarınızı çözer ve rahata kavuşursunuz. Çok iyi sabır göstermişsiniz ben olsam şimdiye kadar ya o ustayı paralardım, ya da al malını ver paramı yapardım (heralde...!!).

Ne diyim bu mübarek ayda bunu yapan insan müsvetteleri utansın.

Sana da sadece iyi temennilerimi iletmekten başka 1şey üzgünüm ki bulamıyorum...

Ancak paylaşımının forumdaki yeni lpg taktıracak tüm arkadaşlara büyük 1 faydasının olacağını düşünüyorum. Belki sizin yaşadığınız bu kötü tecrübenin ışığında bundan sonra 1çok kişi için -yazınızla bilinçlenmeden dolayı- güzel bir rahatlığa geçmelerine vesile olacaktır.

Kur'anı kerimde bir ayette şöyle der-hatam varsa lütfen düzeltilsin, baştan özür...- : "Sizin iyi bildiklerinizde kötülük, kütü bildiklerinizde iyiliklikler vardır; siz bilmezsiniz, biz biliriz..."
O yüzden sıkma canını, bunda da bir hayır olduğuna günülden inanıyorum ve senin de inanmanı istiyorum...

Kal sağlıcakla...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hdoner » 17 Eyl 2009, 00:47

Geçmiş olsun.Malesef benzin fiyatları yüzünden okadar para verip lpg taktırıyoruz ama araba kimlere emanet???ve de bu tür sorunlar cabasıOuch Bu tür insanlar yüzünden başımız ağrıyor fakat mecburen daha bilinçli oluyoruz ,öğreniyoruz nedir ne değildir..İşallah sorununuz çözülür ve bir daha lpg ile işiniz olmaz.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti eerbek » 17 Eyl 2009, 00:47

"delidolu" hocam temenilerin ve iyi dileklerin için teşekkür ediyorum.
eerbek
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eerbek » 17 Eyl 2009, 00:49

"hdoner" hocam teşekkür ederim
eerbek
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti junior » 27 Eyl 2009, 01:15

geçmiş olsun aslında bu olay herşeyin orjinalinin daha dogru oldugunun bir gostergesi fabrika çıkışı ne ise onu kullanmakta fayda var diye düşünüyorum
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti mygokhan » 27 Eyl 2009, 02:16

Bu yazıları okudukça LPG'den iyice soğuyorum..Arada düşünmüyor değildim hani..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti octaviaman » 27 Eyl 2009, 23:17

Geçmiş olsun.Sorunsuz LPG sistemi ne duydum ne de gördüm.Neticede insanı sanayiyle kaynaştıran sistemlerdir.Fakat ille de olacaksa iyi bir markanın(Bu 2-3 markadır) referanslarına güvenen sağlam bir bayisinde ve iyi bir usta tarafından montajlanması en iyisi.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti şahinbey » 28 Eyl 2009, 02:28

[quote="delidolu"] Hocam paylaşım için teşekkür etmekle birlikte size çok büyük geçmiş olsun diyorum. Söylediklerinizin hepsinde de yerden göğe kadar haklısınız. Umarım kısa sürede tüm sorunlarınızı çözer ve rahata kavuşursunuz. Çok iyi sabır göstermişsiniz ben olsam şimdiye kadar ya o ustayı paralardım, ya da al malını ver paramı yapardım (heralde...!!).

Ne diyim bu mübarek ayda bunu yapan insan müsvetteleri utansın.

Sana da sadece iyi temennilerimi iletmekten başka 1şey üzgünüm ki bulamıyorum...

Ancak paylaşımının forumdaki yeni lpg taktıracak tüm arkadaşlara büyük 1 faydasının olacağını düşünüyorum. Belki sizin yaşadığınız bu kötü tecrübenin ışığında bundan sonra 1çok kişi için -yazınızla bilinçlenmeden dolayı- güzel bir rahatlığa geçmelerine vesile olacaktır.

Kur'anı kerimde bir ayette şöyle der-hatam varsa lütfen düzeltilsin, baştan özür...- : "Sizin iyi bildiklerinizde kötülük, kütü bildiklerinizde iyiliklikler vardır; siz bilmezsiniz, biz biliriz..."
O yüzden sıkma canını, bunda da bir hayır olduğuna günülden inanıyorum ve senin de inanmanı istiyorum...

Kal sağlıcakla...
[/QUOTE]
 ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN... GERÇEKTEN SABIRLI BİRİYMİŞSİNİZ,BENDE TAKTIRMAYI DÜŞÜNÜYORDUM ANCAK BUNLARI OKUDUKTAN SONRA VAZ GEÇTİM (SİNİRLİ BİR ADAMIM,BEN BU KADARINA TOLERANSLI DAVRANAMAM),YAŞADIĞIN TECRÜBELERİ PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..
şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 28 Eyl 2009, 17:04

tek çözüm..

sipariş esasına göre araçların lpg donanımlı olarak fabrikadan çıkması.. tüm garanti şartları kapsamını içerecek şekilde..

ikinci elde ise yine araç markalarının üretim tesisleri ve yetkili bayileri/servisleri... garantiye ve her türlü müşteri memnuniyetine odaklı olarak.. elbette etkili bir devlet  alt yapısı ile..

bir anlamda çapulcunun, yağmacının, üç kağıtçının, para vurguncularının elinden alınmasıdır. kuru vatandaşın hakkının savunulmasıdır.

yukarıdaki örnekte ben o arkadaş gibi ne ısrarcı olabilirdim ne de diğer arkadaşlar gibi vurup yıkardım diyebilirim. lanet edip başka kapı arardım. çünkü hayatımın akışını b..k yoluna feda etmek istemezdim.. demek ki aynı olayda binlerce insan binlerce farklı şekilde tepki verebiliyor. sonuçları çok daha üzücü hale gelebilir. ortada bu tepkileri düzenleyen standart bir yaklaşım zemini yok. bir anlamda güçlü olanın, kaybedecek bir şeyi olmayanın öne çıkması.. bu yüzden insanlar bile ölebilir. bırakın kavgasını dalaşını, yolda giderken çapulcu ustalar yüzünden araçlarımız tehlikeli duruma gelebilir.

bu nedenle teknik ve bilgi altyapısı bu standart yaklaşıma en uygun yerler de markaların yine kendisi... emin olun herşeyde kıvırtan politikacı ve kapitalist kurumların bu konuda tek bir sesi çıkmayacaktır..

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti azakoglu » 28 Eyl 2009, 18:45

[quote="mygokhan"]Bu yazıları okudukça LPG'den iyice soğuyorum..Arada düşünmüyor değildim hani..
[/QUOTE]

gokhancım bu yazıları okuyup lpg den soğuduğunda beni ve benim küheylanı getir aklına tekrar ısınırsın canını sıkma sen LPG taktırmaya karar verdiğinde kalk gel buraya sana en kral şekilde taktırırım nede olsa roomster in kirvesiyiz kolay değil :)

Bu arada arkadaşlar bakın tekrar söylüyorum tekrar söylüyorum lütfen kulak verin ve lpg tartışması açmayın bi daha konunun çözümü ortada Skoda fabrikası nın da belirttiği gibi Landirenzo LPG ile skodaların beyni birebir uyumlu gidip kafanızı oraya buraya sokup olmadık markalar olmadık uyduruk ustalar elinde kardeşimiz gibi mağdur olmayın.Video linkini tekrar veriyorum dinleyin ve ona göre sizde taktırmaya yada nasıl taktıracağınıza karar verin.

Bende yoruldum artık yav :) anlatmaktan dilimde tüy bitti :)

http://www.youtube.com/watch?v=a7XJIfMQYNo İZLEYİN

http://www.youtube.com/watch?v=LJooaOtaOkc&NR=1 buda lanndirenzo nun üretim süreci ve lpg de uzmanlaşmış italya da 2008 de aldığı birincilik ödülü ile alakalı açıklama ( RFID ITALIA AWARD 2008 )
azakoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mysunny » 28 Eyl 2009, 19:12

Öncelikle bu LPG sorunu yaşayan arkadaşıma geçmiş olsun diyorum ve bu işi gerçekten mahir olan yere yada ustaya yaptırmanın öneminin bir kez daha kanıtladığını görüyoruz. Ben de eskişehirde Bosch-Servis Özden Otoya taktırdım ki bu ikinci taktırışım daha öncede Passatıma taktırmıştım, Allah razı olsun gerçekten gözüm kapalşı herkese rahatlıkla tavsiye edeceğim bir İş yeri ve işi bilen insanlar. Tekrar geçmiş olsun en kısa sürede yüzünüzün tekrar gülmesi dileklerimle tüm Forum arkadaşlşarıma Saygı ve Selamlar.
mysunny
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullah » 28 Eyl 2009, 21:00

lpg taktırmayı hiç düşünmedim çünkü başlıbaşına sorun rolanti sorunu arıza lambası sorunu tekleme ikide bir ayar yaptırmak için ustaya gitmek her muayenede sızdırmazlık almak için ayrıca masraf ve ugraş aracın bagajı küçüldügü yetmiyormuş gibi birde heryerini delik deşik ediyorlar aracın agırlıgıda artıyor birde ilk çalıştırmada hep benzinle çalıştıgı için deponuzda hep benzin olacak nekadar yaktıgı konusunda hesap yapanlar hiç benzini hesaba katmazlar özellikle kışın lpg nin yanısıra çokta benzin yakarsınız 
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti konevi1 » 10 Ekm 2009, 00:35

geçmiş olsun...

meslek ahlakı önemli, sorup soruşturup emin bir yerde yaptırmalı,

ben 1 yıldır lpg kullanıyorum, atiker karbüratörlü sistem, hiç bir sorun yok, 7 bin km.geçtim...şiçi 145 kuruş, şarası 120 kuruş yakıyorum...değerler ilk taktırdığımda 185-150 krş idi..
2007 Octavia MPİ
Kullanıcı avatarı
konevi1
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia 2007 A5 kasa MPİ

İleti RAZOR10 » 10 Ekm 2009, 01:12

çok geçmiş olsun.. benim anlamadığım konu bu lpg de sürekli sorun olması. ben hiç düşünmedim taktırmayı(haa çokmu zenginim tabiki deil) sürekli sorun çıkaran bi sistem bütün çewremdeki arkadaşlarım ayda 1 sanayinin yolunu tutar.. lpg ye 1.500 para wereceğinize aynı araca o 1.5 farkı dizeline werin binin paşa paşa..

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti hdoner » 10 Ekm 2009, 01:17

[quote="RAZOR10"]

çok geçmiş olsun.. benim anlamadığım konu bu lpg de sürekli sorun olması. ben hiç düşünmedim taktırmayı(haa çokmu zenginim tabiki deil) sürekli sorun çıkaran bi sistem bütün çewremdeki arkadaşlarım ayda 1 sanayinin yolunu tutar.. lpg ye 1.500 para wereceğinize aynı araca o 1.5 farkı dizeline werin binin paşa paşa..Clap

[/QUOTE]

Clap
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sucan » 10 Ekm 2009, 01:19

ikitane lpg li araç kullanıyorum biri 94 şahin karbüratörlü lpg diğeri 2006 octavia sıralı sistem şahinin üstünde 9 yıllık cihaz var ve ufak tefek sorunlar dışında hiç bir problem yaşatmadı octavia daki sıralı çok eski değil ama ondada maşallah gaz olduğunu anlamıyorum.
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti hdoner » 10 Ekm 2009, 01:32

Bende lpg kullanıcıyım bir daki aracım ya dizel yada benzinli olacak kesin neden mi ?

1- 10-15 bin km de filtre+bakım en az 60 ytl
2- yük olarak (Lpg deposu+lpg ) en az 50kg arabaya ekstra yük demek
3- Uzun kullanım sonucunda katalitik konvektör,ateşleme bobini,oksijen sensörü hataları oluşuyor
4-Bagajda yer sorunu başlıyor.
5-Kapalı oto parka aracınızı park edemiyorsunuz
6-Gaz kaçağı olduğunda motor bloğunda yangın çıkabiliyor(dedektör olsada) kısa süre için ciddi zararlar yaşıyacaksınız
7- arabayı satarken uzun süre lpg takılı ise bir çok kişi burun kıvırıp gidecek..
8-Aracınız daha çok hararet yapacak
9-kar deiyim diye takdırdığınız lpg yi  istasyonda dolduruken kazık yiyeceksiniz .
10-Servise gittiğinizde lpg olduğu için aracınıza bakılmayacak , aracınız tamir olacaksa lpg sökülecekse lpg ustasınada para vereceksiniz.
11-aracınızı  yüksek devir kullanıyorsanız lpg yi kesip arada benzinde yakacaktır
12-Lpg kitiniz iyi montaj yapılsada illaki 2 seneyi geçince sorun çıkaracktır .Sorunlar bazen halledilememektedir.
13- aracınızda arıza ışığı yanmasına sebebiyet verir.
benim aklıma gelen bunlar .Daha eklemek isteyen varsa ekleyebilir..
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir