Lpg taktırmayı düşünenler mutlaka okuyun!

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg taktırmayı düşünenler mutlaka okuyun!

İleti hakanerdogan » 10 Ekm 2009, 01:34

LPG yi eminim taktıranlarda çok severek yapmamıştır ama benzine o parayı vermek çok acı gelirdi banada...

ayrıca çok elektronik bu yeni arabalar, her bi tarafları sensör, pek alternatif sevmiyorlar. ondan ötürü dizelde fena fikir değil.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 10 Ekm 2009, 01:46

[quote="hakanerdogan"]LPG yi eminim taktıranlarda çok severek yapmamıştır ama benzine o parayı vermek çok acı gelirdi banada...

ayrıca çok elektronik bu yeni arabalar, her bi tarafları sensör, pek alternatif sevmiyorlar. ondan ötürü dizelde fena fikir değil.

[/QUOTE]

işte % 40 kar deniliyor ama  benzini ve diğer maliyetleri hesaplayınca %20 ye kadar düşebiliyor malesef Cry

dizelede lpg var ama kimse yanaşmadı artık maliyettenmidir  vs..

Bu arada lpg de yeni teknoloji çıkıyor artık araç lpg de çalışıp lpg de kapanakcak kesinlikle benzine ihtiyaç duyulmuyor.Belli mi olur orjinal bu sistemle (tek lpg yakıtlı) fabrika çıkışlı araçlar üretilebilir.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 10 Ekm 2009, 01:49

dediğiniz olay Ankara Belediyesinin EGO araçlarında var, CNG yakıtlı otobüsler mevcut, tepede tankları var.

ama aynı otobüsün dizelleride çat pat denk geliyor görüyorum, yokuşta doluyken bile çakıyor Smile Lakin CNG liler oldukça az yakıt tüketiyormuş, tabi çevreyide kirletmiyor. inanılmaz derece sessizlerde.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 10 Ekm 2009, 02:20

cng olayından hariçti benım dediğim. Lpg olarakta aynı cng gibi çalışacaktı.

Cng dönüşüm ise 3000 ytl den başlıyor.Türkiyede 2 yerde dolum istasyonu varmış biri istanbulda diğeri ankaradaBig%20smile fiyat olarakta litresi doğal gaz zaten .

cng ile araştırma yaptım.Alıntıdır

CNG (SIKIŞTIRILMIŞ DOĞALGAZ) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1- DOĞALGAZ DOLUMU NEREDE YAPABİLİRİM?

Şu anda Ankara� da 1 tane CNG dolum istasyonu var. İstanbul� da 3
istasyon vardı kapandı. Yakınlarda bir tanesi (BAYRAMPAŞA) yeniden
açıldı. Doğalgaz dağıtım işlerinin özelleştirmeleriyle birlikte dolum
yapılabilecek istasyon sayısı artacak. Şirketimiz yabancı ortağımızla
birlikte 20 ilde CNG istasyonu açacak.

2- ARACIM LPG� Lİ, DOĞALGAZA DÖNÜŞTÜREBİLİR MİYİM?

LPG� li aracın sadece RAIL-ENJEKTÖRLER ve ANAHTAR gibi elemanları
kullanılabilir. Onun dışındaki Tank, borular, regülatör değişecek. CNG
250 bar basınçta GAZ olarak depolanır. 30 Bar� lık LPG tesisatı bu
basınca uygun değildir.

3- ARACIMA KAÇ LİTRELİK TANK KONABİLİR? NE KADAR GAZ ALIR? KAÇ KM YAPAR?

Standart 60 lt. LPG tankı konabilen bir araca 70 Litre CNG tankı monte
edilebilir. Dolu LPG tankıyla, dolu CNG tankı yaklaşık aynı
ağırlıktadır. Çünkü LPG sıvı olarak depolanırken CNG gaz halinde
depolanmaktadır.
CNG tankına 200 Barda dolum yapılacak olursa 14-15 M3 CNG depolanabilir.
Depolama /Sıkıştırma oranı 1/200� dür. Yani 60 Litre CNG tankı 200 Barda 12M3 CNG alır.
Standart 100 HP bir araç ortalama olarak 100 Km de 7 M3 civarında bir tüketimle 180 km civarında yol yapılır.

4- DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM MALİYETİ NE KADAR?
Karbüratörlü araçlar 1.000,-YTL, Enjeksiyonlu araçlar 2.000,-YTL civarında. CNG tankı, regülatörü ve tesisatı daha pahalı.

5-YAKIT TASARRUFU NEDİR?
Bugünkü fiyatlarla 100 Km. de 10 Litre benzin tüketen bir aracın yakıt giderleri
BENZİN : 32,-YTL
LPG : 22,-YTL
DİZEL : 20,-YTL
CNG : 11,-YTL civarındadır.
Ortalama olarak CNG� li araç LPG� nin yarısı, benzinin ise üçte biri oranında bir yakıt tasarrufu sağlar.

6-CNG DÖNÜŞÜMÜ MALİYETİNİ NE KADAR SÜREDE AMORTİ EDERİM?

LPG� de bugünkü fiyatlarla ayda 1000 km yapan sıralı sisteme sahip bir
araç 16 ayda kendini amorti etmektedir. CNG� de dönüşüm maliyeti daha
yüksek olmasına rağmen, daha ekonomik olması nedeniyle amortisman
süresi 10 ay olmaktadır.

7-CNG DOLUM İSTASYONU MALİYETİ NEDİR?
750 M3/Saat kapasiteli bir CNG istasyonun maliyeti 200.000,-EURO civarındadır.

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 10 Ekm 2009, 12:28

[quote="hdoner"] Bende lpg kullanıcıyım bir daki aracım ya dizel yada benzinli olacak kesin neden mi ?1- 10-15 bin km de filtre+bakım en az 60 ytl 2- yük olarak (Lpg deposu+lpg ) en az 50kg arabaya ekstra yük demek3- Uzun kullanım sonucunda katalitik konvektör,ateşleme bobini,oksijen sensörü hataları oluşuyor4-Bagajda yer sorunu başlıyor.5-Kapalı oto parka aracınızı park edemiyorsunuz6-Gaz kaçağı olduğunda motor bloğunda yangın çıkabiliyor(dedektör olsada) kısa süre için ciddi zararlar yaşıyacaksınız7- arabayı satarken uzun süre lpg takılı ise bir çok kişi burun kıvırıp gidecek..8-Aracınız daha çok hararet yapacak9-kar deiyim diye takdırdığınız lpg yi  istasyonda dolduruken kazık yiyeceksiniz .10-Servise gittiğinizde lpg olduğu için aracınıza bakılmayacak , aracınız tamir olacaksa lpg sökülecekse lpg ustasınada para vereceksiniz.11-aracınızı  yüksek devir kullanıyorsanız lpg yi kesip arada benzinde yakacaktır12-Lpg kitiniz iyi montaj yapılsada illaki 2 seneyi geçince sorun çıkaracktır .Sorunlar bazen halledilememektedir.13- aracınızda arıza ışığı yanmasına sebebiyet verir.benim aklıma gelen bunlar .Daha eklemek isteyen varsa ekleyebilir..
[/QUOTE]
Ben bu yazdıklarınızın çoğuna katılmıyorum İşini adam gibi yapan ve arabayı tanıyan bir yere montaj yaptırdıgınız zaman kolay kolay sorun cıkmıyor..ayrıca 10bınde filtre + bakım demıssınız neyın bakımını yapıcak 10 bin kılometrede bir? fıltreyı anlarım 10 liralık şey ama bakım dıye bırsey yok..ben bugun aracımla 1 depo benzınle 144ytl 550-600km gıdecegıme 55lıralık gaz ıle 400km gıdıyorum çok şükür hiç sorunum da yok.. artık benzınlı araba alacak olanlar zaten mumkunse LPG lı olmasını tercıh edıyor..Bakımları zamanında yapılmıs duzgun kullanılmıs LPG lı aracı herkez alır..Benım görüşüm bu sekılde.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti sucan » 10 Ekm 2009, 12:39

bence lpg li araçların satışı çok daha hızlı mayıs ayın 2000 model 1.8 passatımı sattım ve her gelenin ilk sorduğu lpg varmı oldu ve aracı lpg takılı olmadığı için daha geç ve biraz daha düşük fiyata verdim
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti eerbek » 10 Ekm 2009, 12:45

[quote="sucan"]bence lpg li araçların satışı çok daha hızlı mayıs ayın 2000 model 1.8 passatımı sattım ve her gelenin ilk sorduğu lpg varmı oldu ve aracı lpg takılı olmadığı için daha geç ve biraz daha düşük fiyata verdim [/QUOTE]

Aracın motoru büyük olduğunda yada kasası ağır olduğunda lpg 'li araçlar öncelikli tercih ediliyor. fakat bizim gibi 1,4 motor ve küçük kasa kullanıyorsanız, genellikle lpg takılmamış araçlar ilk anda daha hızlı satılıyor.
eerbek
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fantastik » 02 Kas 2009, 12:49

[quote="hdoner"]
[quote="RAZOR10"]

çok geçmiş olsun.. benim anlamadığım konu bu lpg de sürekli sorun olması. ben hiç düşünmedim taktırmayı(haa çokmu zenginim tabiki deil) sürekli sorun çıkaran bi sistem bütün çewremdeki arkadaşlarım ayda 1 sanayinin yolunu tutar.. lpg ye 1.500 para wereceğinize aynı araca o <font size="7">1.5 farkı dizeline werin binin paşa paşa..Clap

[/QUOTE]Clap[/QUOTE]

tebrikler
fantastik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 02 Kas 2009, 13:56

bundan önceki aracımda lpg liydi 1998 de bi taktrdım 2009 e kadar sorunsuz kullandım şimdi fabia var onada taktırdım sorun yok yola devam...hurafe bunlar lpg bu kadar sorun yaratan birsey olsa herkes söker atap çöpe taktır iyi bir ustaya sorunsuz git yıllarca...
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti vipsezgin » 02 Kas 2009, 14:41

peki aracınız 94 model 83000 KM de orjinal bır broadway olsaydı LPG dönüşüne gecermıydınz ? ne sensör var nede elektronık bır devre :)
Just Men kuaför
vipsezgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezgin
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Silver line

İleti h_topal » 07 Arl 2009, 00:42

herkeze iyi gunler ben 2 hafta once 2001 1.8turbo octavia aldım lpg taktırmayı dusunuyorum hangı markayı tavsıye edersınız

h_topal
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti drys » 09 Arl 2009, 14:40

[quote="azakoglu"]
Bu arada arkadaşlar bakın tekrar söylüyorum tekrar söylüyorum lütfen kulak verin ve lpg tartışması açmayın bi daha konunun çözümü ortada Skoda fabrikası nın da belirttiği gibi Landirenzo LPG ile skodaların beyni birebir uyumlu [/QUOTE]
Kardeş bu Skoda fabrikasının telefonu veya irtibat kuracağımız herhangi bir yolu varmı,söylermisin?
Ben bugün değişik şehirlerdeki Skoda yetkili servislerini aradım sordum;kesinlikle LPG taktırmayı önermiyorlar ve garanti kapsamı dışında sayıp,aracın kilometre bakımlarını dahi yapamayacaklarını söylediler,şimdi soruyorum; o zaman km bakımlarını nerde yaptıracağız söyleyin bakalım?

Fabrika Landirenzo LPG öneriyor da neden hiçbir Skoda yetkili servisi LPG önermiyor ve bakımını üstlenmiyor aracın?
drys
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Octavia 2011 1.6 TDI Elegance DSG Tipt.

İleti C@GL@R » 09 Arl 2009, 15:37

çünkü lpg ilerde sorunlar yaratabilir çünkü siz orjinal araca müdehale etmiş oluyorsunuz son derecede haklılar.. 
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti quickcan » 09 Arl 2009, 19:08

aslında en iyyisi dizel ama onunda sesi çok... bizim octavia a4 1.6 km de 35 krş yakıyo şehir içi 100 km de 10 lt hesaplarsak teknik veri o şekilde 

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti tunsew » 13 Arl 2009, 18:07

Bunca benzinli arabanın durumu ne olacak bu durumda, dizel kiti falan olsada taktırsak bari
Kullanıcı avatarı
tunsew
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tuncay Kör
Nereden: Trabzon
Arabanız: octavia 1.2 tsı

İleti ismail çelik » 14 Arl 2009, 01:24

engin bey öncelikle geçmiş olsun milano bildiğim kadarı ile iyi bir markadır. sanırım takan usta!!!! lar da bir sorun var. Ustalara dikkat etmek lazım
ismail çelik
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir