uzmanlara octavia lpg sorusu...

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

uzmanlara octavia lpg sorusu...

İleti fmaka » 09 Kas 2009, 01:44

a5 mpı motor için lpg taktırmayı düşünüyorum.
yıllık km 9000 geçmiyor

şimdi takma masrafları çıkacak olası sorunlar vs vs.(zanet daha beyin sorunu için gidemedik...)

düşünülünce sizce hangisi daha mantıklı

benzinmi? lpg mi?

teşekkrler

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti C@GL@R » 09 Kas 2009, 01:52

bende fabia 1,4 101 var atiker taktırdım 0,25 krş yakan aracım şehiriçi 0,16 kuruşa indi gayet memnunum aracı aracı yeni aldığımda taktırdım ve ruhsata işleme vs..masrafım olmadı sizin 300 liraya yakın masrafınız olacak...

iyi bir ustaya taktırırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız..aşağıda küçük bir hesap var..

9000 km size benzinde ortalama 2300 TL yıllık masrafı
9000 km lpg de 1400 TL bir yılda lpg sisteminin masrafını çıkaracaksınız yaklaşık bir yılda
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti RoadFighter » 09 Kas 2009, 01:53

Km'de 15 kuruş kârınız olsa yılda 9000 km'den 1350.00 TL karınız olur hocam.

Yani 1 yılda kendini amorti eder lpg kiti(tabi lpg'ye bağlı bir sıkıntı zuhur etmezse)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti sucan » 09 Kas 2009, 02:26

benim araçtada atiker var 2006 octavia aracı aldığımda üstündeydi 3-4 ay olmuş takılalı ve takıldıktan sonra yaklaşık 5000 km yol yaptı maşallah saat gibi çalışıyor şehir içi 21 kuruş şehir dışı 16 kuruş yakıyor geçen hafta bakım için özel servise götürdüm ordaki usta sistemi kuran usta çok titiz çalışmış aracın orjinali gibi monte etmiş dedi size tavsiyem ne marka taktırırsanız taktırın iyi bir usta araştırın  
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti adilektasli » 09 Kas 2009, 11:16

Benim görüşüm şu:
Ben hem LPG li hemde benzinli araç kullandım yıllarca. LPG eğer çok yol yapıyorsan iyidir. Ancak yılda 9000 Km çok düşük. LPG li bir araçta sadece LGP yi değil motor ısınana kadar yaktığın benzini de hesap etmelisin. Hele kısa mesafe gidiyorsan zaten benzinle gidersin. LPG den dolayı yaşayacağın skıntıları da düşünmelisin. Muhtemelen sıkıntı olacaktır. Çözülecektir de... Ama sana maddi manevi yükü olacaktır. Ayrıca araçta sorun olunca LPG ci ile servis arasında kalırsın. LPG ci topu servise atar, Servis LPG den der. Bazen LPG nedeniyle motorda geçici düzensilikler yaşarsın. Tüm bu masrafları da eklersen LPG ile yapacağın kar %25 tir. %25 kar elde etmek için bu sıkıntılara katlanırım dersen taktır. Ben aylık 200 TL benzin alıyorum. LPG li olsa 150 tl yakarım. Aylık 50 TL fazla ödüyorum. LPG için harcayacağım para cebimde duruyor. Ha, bir gün aylık benzin tüketimim artarsa o zaman ben de taktıracağım LPG. Ama şimdi gereksiz sıkıntı.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti citapis » 09 Kas 2009, 15:58

Arkadaşlar ben yeni lpg taktırdım. Bence herkes taktırmalı yakıt çok farketti bu arada benzin fiyatlarıda aldı başını gidiyor unutmayalım.
Kullanıcı avatarı
citapis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdullah DOĞAN
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: Superb b6 comfort

İleti sucan » 09 Kas 2009, 16:24

ben yılda ortalama 20.000 km yol bunun 8000-9000 km sini ozunyolda gerisini şehir içi şartlarında gidiyorum  lpg nin bana yararı ortalama 1500-1800 tl yıllık
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 09 Kas 2009, 16:37

[quote="adilektasli"]Benim görüşüm şu:
Ben hem LPG li hemde benzinli araç kullandım yıllarca. LPG eğer çok yol yapıyorsan iyidir. Ancak yılda 9000 Km çok düşük. LPG li bir araçta sadece LGP yi değil motor ısınana kadar yaktığın benzini de hesap etmelisin. Hele kısa mesafe gidiyorsan zaten benzinle gidersin. LPG den dolayı yaşayacağın skıntıları da düşünmelisin. Muhtemelen sıkıntı olacaktır. Çözülecektir de... Ama sana maddi manevi yükü olacaktır. Ayrıca araçta sorun olunca LPG ci ile servis arasında kalırsın. LPG ci topu servise atar, Servis LPG den der. Bazen LPG nedeniyle motorda geçici düzensilikler yaşarsın. Tüm bu masrafları da eklersen LPG ile yapacağın kar %25 tir. %25 kar elde etmek için bu sıkıntılara katlanırım dersen taktır. Ben aylık 200 TL benzin alıyorum. LPG li olsa 150 tl yakarım. Aylık 50 TL fazla ödüyorum. LPG için harcayacağım para cebimde duruyor. Ha, bir gün aylık benzin tüketimim artarsa o zaman ben de taktıracağım LPG. Ama şimdi gereksiz sıkıntı.[/QUOTE]

en fazla 300m benzinde gidiyorum sabah sonra otomatik lpg ye geçiyor onun dışında öğlen akşam arabayı çalıştırdıktan 5 saniye sonra lpg ye geçiyor ne kadar benzin harçayabilirimki o yüzden benzini hiç hesaba katmaya gerek yok
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BaTeRRiiSStt » 09 Kas 2009, 16:49

LPG li aracıma 20 liralık benzın alıyorum minumum 2ay gidiyor .
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti sucan » 09 Kas 2009, 16:57

[quote="caglarkrbyk"] [quote="adilektasli"]Benim görüşüm şu:
Ben hem LPG li hemde benzinli araç kullandım yıllarca. LPG eğer çok yol yapıyorsan iyidir. Ancak yılda 9000 Km çok düşük. LPG li bir araçta sadece LGP yi değil motor ısınana kadar yaktığın benzini de hesap etmelisin. Hele kısa mesafe gidiyorsan zaten benzinle gidersin. LPG den dolayı yaşayacağın skıntıları da düşünmelisin. Muhtemelen sıkıntı olacaktır. Çözülecektir de... Ama sana maddi manevi yükü olacaktır. Ayrıca araçta sorun olunca LPG ci ile servis arasında kalırsın. LPG ci topu servise atar, Servis LPG den der. Bazen LPG nedeniyle motorda geçici düzensilikler yaşarsın. Tüm bu masrafları da eklersen LPG ile yapacağın kar %25 tir. %25 kar elde etmek için bu sıkıntılara katlanırım dersen taktır. Ben aylık 200 TL benzin alıyorum. LPG li olsa 150 tl yakarım. Aylık 50 TL fazla ödüyorum. LPG için harcayacağım para cebimde duruyor. Ha, bir gün aylık benzin tüketimim artarsa o zaman ben de taktıracağım LPG. Ama şimdi gereksiz sıkıntı.[/QUOTE]

en fazla 300m benzinde gidiyorum sabah sonra otomatik lpg ye geçiyor onun dışında öğlen akşam arabayı çalıştırdıktan 5 saniye sonra lpg ye geçiyor ne kadar benzin harçayabilirimki o yüzden benzini hiç hesaba katmaya gerek yok
[/QUOTE]
evet bende katılıyorum 1 km gittiği hiç olmadı benzinle oda soğuk hava şartlarında en fazla 400-500 metre sonra lpg ye geçiyor
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 09 Kas 2009, 17:12

Arkadaşlar emin misiniz? Kışında mı hemen LPG ye geçiyor. Ben geçen kış hatırlıyorum 50TL benzin, 50 tl gaz alıyordum. İkisi birden bitiyordu ve yaklaşık 400 KM yol yapıyordum 100TL ye. Ancak önemli bir ayrıntı var ki mesafe çoğunlukla 1-1,5 KM.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti BaTeRRiiSStt » 09 Kas 2009, 17:19

BEnım motor sıcaklıgı 28 dereceye ayarlı 28 e geldıgı zaman hemen gaza gecıyor en soguk havalarda bıle 1 dakıkayı gecmıyor gaza gecmesi..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti C@GL@R » 09 Kas 2009, 17:20

[quote="adilektasli"]Arkadaşlar emin misiniz? Kışında mı hemen LPG ye geçiyor. Ben geçen kış hatırlıyorum 50TL benzin, 50 tl gaz alıyordum. İkisi birden bitiyordu ve yaklaşık 400 KM yol yapıyordum 100TL ye. Ancak önemli bir ayrıntı var ki mesafe çoğunlukla 1-1,5 KM. [/QUOTE]

evet eminim ben çünkü forumda çok konusu oldu bugun özellikle sabah km sayacına baktım dığıtal oldğuğu için 300m sonra lpg ye geçti belki sizin araçda lpg ye geçişde derece farklığı vardır bu ayarlanabiliyor kiminki araç 30 C derece olunca geçiyor kiminin 40 C derece olunca geçiyor

ayrıca belki sizin araçda lpg sistemi takıldıktan sonra aracın benzin ibresi düşmesin diye ve yol bilgisayarındaki değer lpg de gidildiği halde düşmesin diye bi modül takıyorlar bu yoksa benzin yakıyormuş gibi gösterir bende takılı değil çeyrek deponun altında benzin bulundurursam araç sanki benzin harcıyormuş gibi görüyor hatta 100 km lik benzinim vardı 0 a düştü ve uyarı lambası yandı ama 5 liralık benzin alınca bir anda 120 km lik benzin gösterdi yol bilgisayarı bu durumlarlada karşılaşabilirsiniz lpg li araçda
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kadir_ » 09 Kas 2009, 17:51

[quote="caglarkrbyk"] [quote="adilektasli"]Arkadaşlar emin misiniz? Kışında mı hemen LPG ye geçiyor. Ben geçen kış hatırlıyorum 50TL benzin, 50 tl gaz alıyordum. İkisi birden bitiyordu ve yaklaşık 400 KM yol yapıyordum 100TL ye. Ancak önemli bir ayrıntı var ki mesafe çoğunlukla 1-1,5 KM. [/QUOTE]

evet eminim ben çünkü forumda çok konusu oldu bugun özellikle sabah km sayacına baktım dığıtal oldğuğu için 300 sonra lpg ye geçti belki sizin araçda lpg ye geçişde derece farklığı vardır bu ayarlanabiliyor kiminki araç 30 C derece olunca geçiyor kiminin 40 C derece olunca geçiyor

ayrıca belki sizin araçda lpg sistemi takıldıktan sonra aracın benzin ibresi düşmesin diye ve yol bilgisayarındaki değer lpg de gidildiği halde düşmesin diye bi modül takıyorlar bu yoksa benzin yakıyormuş gibi gösterir bende takılı değil çeyrek deponun altında benzin bulundurursam araç sanki benzin harcıyormuş gibi görüyor hatta 100 km lik benzinim vardı 0 a düştü ve uyarı lambası yandı ama 5 liralık benzin alınca bir anda 120 km lik benzin gösterdi yol bilgisayarı bu durumlarlada karşılaşabilirsiniz lpg li araçda
[/QUOTE]

Kimini ki 30 kimininki 40 diye bir şey yoktur..

Yazın hava sıcak olduğundan 30 dereceye ayarlanır kış bakımına gidilincede 40 dereceye ayarlanır sitem bunun sebebi tekleme veya daha başka motora hasar verici durumların yok edilmesi denebilir...

Bundan dolyaı kışın 3 ayda 100 tl benzin yakıyorsa yazın bu 75 tl civarındadır..
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 09 Kas 2009, 18:03

[quote="kadir_"][quote="caglarkrbyk"] [quote="adilektasli"]Arkadaşlar emin misiniz? Kışında mı hemen LPG ye geçiyor. Ben geçen kış hatırlıyorum 50TL benzin, 50 tl gaz alıyordum. İkisi birden bitiyordu ve yaklaşık 400 KM yol yapıyordum 100TL ye. Ancak önemli bir ayrıntı var ki mesafe çoğunlukla 1-1,5 KM. [/QUOTE]

evet eminim ben çünkü forumda çok konusu oldu bugun özellikle sabah km sayacına baktım dığıtal oldğuğu için 300 sonra lpg ye geçti belki sizin araçda lpg ye geçişde derece farklığı vardır bu ayarlanabiliyor kiminki araç 30 C derece olunca geçiyor kiminin 40 C derece olunca geçiyor

[/QUOTE]

Kimini ki 30 kimininki 40 diye bir şey yoktur..

Yazın hava sıcak olduğundan 30 dereceye ayarlanır kış bakımına gidilincede 40 dereceye ayarlanır sitem bunun sebebi tekleme veya daha başka motora hasar verici durumların yok edilmesi denebilir...

Bundan dolyaı kışın 3 ayda 100 tl benzin yakıyorsa yazın bu 75 tl civarındadır..
[/QUOTE]
lpg benzin geçişlerinde kiminde 30 kiminde 40 derece diye birşey vardır bu ayarlana bilir istenilen derecede kullanılır sadece 30-40 derece ortalama bir ısı olduğundan bu değerlere ayarlanır
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 09 Kas 2009, 18:07

@sucan

Yoktur derken yazın bütün lpgciler 30 dereceye ayarlar kışında 40 dereceye bunu demek istedim..
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir