Felica da soğuk havada lpg ye geçişte problem

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felica da soğuk havada lpg ye geçişte problem

İleti nehuse » 17 Kas 2009, 13:46

Felicia 2000 glxi 1.3 aracıma atiker sıralı lpg taktırdım yazın sıkıntı olmadan kullandım havalar soğumaya başladıktan itibaren özellikle sabahları benzinden lpg ye geçtikten sonra araç vitesdeyken ayağımı gazdan çektiğimde bir silkeleme ve debriyaja bastığımda stop etmeye başladı.Hızlı giderken motorun durması çok tehlikeli tekrar vitese atıp çalıştırıyorum ama bu motor için iyi değil .Motor ısınınca hiç bir problem kalmıyor. Lpg servisine götürdüm motor sıcak olduğundan bir şey anlamadılar.Bir gün bırak soğuk olarak deneyelim dediler.Benzeri sorunu yaşayanları internette araştırdım bir çok kişi var .Ama hepsi farklı şeyler söylemiş.Bir de skodacı arkadaşlara sorayım dedim.Lpg servisi işi halledemezse suçu başka yere atacak boşuna masraf çıkaracak bana .

nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti jel » 23 Kas 2009, 11:46

benim fabia'da da var aynı problem. ben sabahları 5-10 dk. benzinde çalıştırıyorum arabayı, daha sonra elle lpg'ye geçiriyorum. dediğiniz gibi araba giderken motorun durması tehlikeli, riske girmiyorum.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonertevfik » 23 Kas 2009, 13:52

arkadaşlar lpg beynini bilgisayara bağlatıp, ''LPG'YE GEÇMESİ İÇİN MOTOR SUYU SICAKLIĞI'' ayarı var. onu ayarlatın makul bir seviyeye... Benim Felide Milano sıralı sistem var, tahminen benim lpg'ye geçme motor suyu sıcaklık ayarım 35-40 derece arasında ama tam olarak hatırlamıyorum, yaz kış bu ayarda kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım... Arkadaşlar sizin tek probleminiz lpg'ye geçiş ısısı ayarında başka birşeyde değil.
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti mfb23 » 23 Kas 2009, 15:35

Aynı problem bende de var normal çalışıyor bi problem yok ama tam lpğ geçiş anında eger araba viteste ayagımda gazda degilse stop ediyor,yok eger araba viteste ve ayagım gazda basılı ise bi problem olmuyor zaten ısınınca bi problem yok.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti ihsann » 24 Kas 2009, 00:43

Yakıtı Aygaz'dan alıyorsanız o sorunları yapıyor,katkısız gazları öneriyorlar.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nehuse » 25 Kas 2009, 00:34

Atikere ayara götürdüm geceden bırak dediler.Soğukken bakmak için bıraktım .Ertesi gün gittiğimde bizde problem yok arabanın rölantisi sorunlu dalma yapıyor dediler.Benzinde problem yok yazında yoktu şimdi niye yapıyor dedim tesadüf olabilir.Her türlü denemeyi yaptık sorun yok dediler.Hemen benim ustaya götürdüm o da benzinde rölantisi iyi dedi.Hava girişini temizledi.Şimdi biraz daha iyi sanki gerçi gaza geçiş sıcaklığını arttırmışlar işyerim 4.5 km 2.5 den sonra gaza geçiyor.Uzun süreli kullanımda gaz kullanabiliyorum.Bir ara tekrar götürüp bujileri değiştirmeyi düşünüyorum.30bin km dir değişmedi.Artık sorunu çözene kadar neleri kurcalarım bilmem.Gazı hep aygazdan alıyordum onuda kesicem bakalım ne olacak..
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti nehuse » 13 Arl 2009, 23:27

Gazı aygazdan 3-4 depodur almıyorum bujileride değiştirdim ama malesef yinede soğukta stop etme sorunu devam ediyor :( Benzer sorun yaşayanlardan tavsiye bekliyorum.
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti BÜLENT BARAN » 15 Arl 2009, 22:42

BENZİDE ÇALIŞTIR .MOTOR60-70 DERECEYE GELDİĞİNDE GAZ AL.HİÇ PROPLEM OLMAZ...
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: feliace

İleti BÜLENT BARAN » 17 Arl 2009, 20:09

arkadaşlar gaz soğuk havalarda karlanma yapar.buda proplem yapar.sabahları soğuk havalarda benzinde çalıştırın.hemen gaza geçmeyin.hararet 70 derece geldiğindeçok soğuk havalarda bunu deneyinaracı lpg ye alın rahat gecer.yada çalıştırmadan önce lpgnin beynine 1 çaydanlık sıcak sudökerek. beyinde karlanma yapan gazın çözülmesini sağlayın.arcını çalıştır 3.5 dakika sonra gaza al rahat gececektir...
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti skoda61 » 18 Arl 2009, 12:39

gaz ayarı için max. ne kadar işçilik alırlar arkadaslar
skoda61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nehuse » 19 Arl 2009, 01:01

20 tl alıyorlar gaz ayarı için bülent arkadaş 60-70 de problem olmuyor haklısında ben kısa mesafe çok kullanıyorum sırf gazla çalışan bir sürü araç var kışın falan sorunsuz geziyorlar bence bu işin başka çözümü olmalı .
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti turgam » 26 Oca 2010, 19:14

Şimdi arkadaşlar şu maddeleri tek tek açıklıyorum
1- Yazın lpg'ye geçişte bir sıkıntınız yoksa

2- Yalnızca soğuk havalarda gaza geçişte motor istop ediyorsa

ŞU TESPİT KESİN OLUR: Aracınız sıralı sistem lpg ile çalışıyorsa lpg'ye geçiş süresi bilgisayar programı ile bu süre uzatılır.

Tabi bulunduğunuz ilin soğukluğu ile alakalıdır.Eğer -15 dereceyi gören bir ildeyseniz bu süre daha da uzar.Ancak bunu yazın yeniden değiştirmek gerekir.

O nedenle tavsiyem motor 70 dereceyi görünce gaza elle geçiş yapmanızdır.Bu sorun sıcak olan bölgelerde yaşanmaz.Doğuda ya da iç anadolu bölgesi bu problemleri yaşar.

Benden bu kadar
turgam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turgam » 26 Oca 2010, 19:15

Evet direk gazla çalışan arabalar dahi var.Bu doğrudur.Özellikle karbüratörlü arabalarda biraz gaza yüklendiniz mi motor hemen ısınır.Bir de arkadaşlar Skodalar motorun ısınması biraz zaman alıyor.aslında sorunun temel nedeni bu.
turgam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BÜLENT BARAN » 26 Oca 2010, 20:50

bendesenin dediğini söylüyorum.lpgde ki karlanma erimediği zaman bu tür proplemler neyazıkki ortaya çıkıyor.motor iyice ısınmadan lpg ye almayın.
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 26 Oca 2010, 21:33

lpg ye geçiş derecesini yükseltin...belkide oksijen sensörü arızalıdır..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti nehuse » 03 Şub 2010, 21:44

Araç 70 dereceden sonra problem yapmıyor zaten ama o zamana kadar gideceğim yere gitmiş oluyorum :) Ustamda fabia var o da aynı sorundan bahsetti ama ayar sonrası kalmamış bizim atikerciler ise suçu motora atıyor kışın neredeyse gaz kullanmaz oldum yağ değişiminde bir daha motora baktırıcam düzelmezse atikercilere yüklenicem .
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 03 Şub 2010, 23:54

[quote="nehuse"]Araç 70 dereceden sonra problem yapmıyor zaten ama o zamana kadar gideceğim yere gitmiş oluyorum :) Ustamda fabia var o da aynı sorundan bahsetti ama ayar sonrası kalmamış bizim atikerciler ise suçu motora atıyor kışın neredeyse gaz kullanmaz oldum yağ değişiminde bir daha motora baktırıcam düzelmezse atikercilere yüklenicem .[/QUOTE]

Ben her sabah direkt gazda çalıştırıyorum inat olsun diye, lpg ustalarına inat.

Buna ne diyeceksiniz?

Ve atıyorum vitese gidiyorum. Yok ısınacakmış yok 40 derece olacakmış, yok zıpladı yok stop etti yok titredi.. Aracınız bakımlı sisteminiz düzgünse no problem!!

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti nehuse » 09 Şub 2010, 21:52

[quote="derude"][quote="nehuse"]Araç 70 dereceden sonra problem yapmıyor zaten ama o zamana kadar gideceğim yere gitmiş oluyorum :) Ustamda fabia var o da aynı sorundan bahsetti ama ayar sonrası kalmamış bizim atikerciler ise suçu motora atıyor kışın neredeyse gaz kullanmaz oldum yağ değişiminde bir daha motora baktırıcam düzelmezse atikercilere yüklenicem .[/QUOTE]

Ben her sabah direkt gazda çalıştırıyorum inat olsun diye, lpg ustalarına inat.

Buna ne diyeceksiniz?

Ve atıyorum vitese gidiyorum. Yok ısınacakmış yok 40 derece olacakmış, yok zıpladı yok stop etti yok titredi.. Aracınız bakımlı sisteminiz düzgünse no problem!!

[/QUOTE]
Benim çalışmıyor gazda ısınmadan geçmiyor siz nasıl yapıyorsunuz ?
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir