LPG Taktırsam mı?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Taktırsam mı?

İleti adilektasli » 31 Arl 2009, 15:03

Arkadaşlar bu LPG kafamı karıştırmaya başladı. Benzin almış başını gidiyor. Ankara'da LPG de diğer illere göre ucuz. Ben hala benzine direniyorum. Çünkü önceki aracımda yaşadığım sıkıntıları saysam bitmez. Yine aynı şeyleri yaşamak istemiyorum ama benzin de pahalı geliyor. Yılda ortalama 15000 Km yol yapıyorum. (Tatiller dahil) Normalde aylık 250TL benzin harcıyorum.
And otomotiv anlaşmalı bir lpg servisinde BRC MY-07 için 1550/10 fiyat verdi. Böylece aracın garantisini de devam ettirmiş oluyoruz.  İçimden bir ses taktır diyor dğeri de taktırıp başına sıkıntı mı alıcan diyor. Ne yapsam bilmiyorum. Confused

Önceki aracım LPG liydi. Onunla 75 TL LPG ile gittiğim Ankara-İstanbul yolunu aynı motor benzinli aracımla 100TL ye gidiyorum. Araç çoğunlukla kısa mesafe yol aldığı için motor ısınana kadar gideceğimiz yolun çoğunu gitmiş oluyor. Önceki aracımda 50TL benzin ile 50TL gaz alırdım. İkisi aynı anda biterdi. (KIŞ). 100TL yakıt ile 400KM yol yapardım. Yazın durum değişirdi tabiki. O zaman da %33 kar elde ederdim LPG den. Değer mi değmez mi bilemiyorum.Wacko

Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti C@GL@R » 31 Arl 2009, 15:09

lpg yi takan her zaman kar eder bunu unutmayın bende evimle merkez arası 4 km bunun 500m sini benzinde gidiyorum maksimum sonra lpg ye geçiyor yani toplam 8 km yolun 1 km si benzin bu bile tasarruftur ayrıca bayramda 2000 km yol yaptım lpg de 266 tl lik lpg harcadım düşünün lpg olmasaydı artı 200 daha fazla para verecektim yakıta bakın lpg nin iki taksiti çıktı..ayrıca yazında çok gezen biriyiz..yani lpg her şekilde tasarruf sağlam uyum işi ise şans...
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti mygokhan » 31 Arl 2009, 15:22

LPi denen bir sistem var.Benzin gibi direk motora sıvı gaz püskürtülüyor..Performans ise bırakın düşük olmayı, benzinden bile daha fazla oluyor.

Sistem aracın modeline göre yurtdışından özel geliyor.Yani hazır sistem tak ve çalıştır.

Tabi fiyatı biraz uçuk..1000 € + KDV

Vialle LPi'nin Diğer LPG Kitlerine Göre Avantajları:

» Performans Kaybı Yok!

» Periyodik Bakım Yok!

» "Backfire" Riski Yok!

» Motor Ömrü Kısalmaz!

» Yakıt Tasarrufu

» Sıcak, soğuk, nem, rakım ayarına gerek yok!
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti umitguven » 31 Arl 2009, 15:41

arkadaşım LPG her türlü avantajlı hiç düşünme hemen geç ilerde pişman olursun.
umitguven
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Kyron » 31 Arl 2009, 16:08

maalesef bende ciddi ciddi düşünmeye başladım yaUnhappy 
yazıklar olsun böyle düzene böyle yöneticilere petrolün fiyatı 140 dolarken benzin daha ucuzdu şu an 70 dolar civarında böyle bir rezillik olabilirmi ya....
Kullanıcı avatarı
Kyron
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 31 Arl 2009, 16:18

[quote="umitguven"]arkadaşım LPG her türlü avantajlı hiç düşünme hemen geç ilerde pişman olursun.[/QUOTE]

Alır almaz taktırsaydım. Şimdi parasını çıkarmış olurdum ama acaba sıkıntı çekermiydim? İşte bu kafamı karıştırıyor. 30-40 bin para ver sıfır araba al. Sonra tasarruf olsun diye lpg taktır sıkıntı çek. Oldumu şimdi?
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 31 Arl 2009, 16:48

[quote="adilektasli"] [quote="umitguven"]arkadaşım LPG her türlü avantajlı hiç düşünme hemen geç ilerde pişman olursun.[/QUOTE]

Alır almaz taktırsaydım. Şimdi parasını çıkarmış olurdum ama acaba sıkıntı çekermiydim? İşte bu kafamı karıştırıyor. 30-40 bin para ver sıfır araba al. Sonra tasarruf olsun diye lpg taktır sıkıntı çek. Oldumu şimdi?
[/QUOTE]

SENİN YERİNE BEN OLSAM O ARABAYA ACIRIM. EĞER GERCEKTEN BENZİN BÜYÜK ****NTI İSE SAT ONU DİZEL FABİA YADA BAŞKA ARABA AL. CANIM SIFIR ARABAYA YAZIK EDERSİN. BEN OLSAM TAKTIRMAZDIM. BENİM FABİŞE BİLE HALA GAZ KOKLATMADIM. PEKTE NİYETİM YOK. BENZİN 4 TL OLURSA O ZAMANDA ZORUNLU HALLER DIŞINDA ARABAYI KULLANMAM OLUR BİTER.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti adilektasli » 02 Oca 2010, 00:08

Son zamlardan sonra taktırmak şart oldu.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 02 Oca 2010, 00:31

araba  1.6 Mpi  değil mi  o motor  LPG  için  üretilmiş sanki  takmayanı  dövüyorlar  ne  sıkıntı  ne bişey..
hatta  fabrikadan  skoda  lpg  li  1.6 Mpi  çıkarıyor  avrupada  

iyi  bişey  olsa  fabrika takardı  diye  düşünen  sabit fikirliler  için  onunda linkini verelim ;

bence  hiç  zaman  kaybetmeyin.

Türkiyede  Benzinli  araba  =  LPG li araba  olmalı  yoksa  2.  elde  satılmaz ben  bu yazın  satamadım  herkes 2000 lira  indirmemi  daha LPG  takacağını  söyledi..

sinirden  ne yapacağımı  şaşırdım  milletin  temizlik orijinallik umrunda  değil.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti C@GL@R » 02 Oca 2010, 00:33

[quote="AhmetH"]araba  1.6 Mpi  değil mi  o motor  LPG  için  üretilmiş sanki  takmayanı  dövüyorlar  ne  sıkıntı  ne bişey..
hatta  fabrikadan  skoda  lpg  li  1.6 Mpi  çıkarıyor  avrupada  

iyi  bişey  olsa  fabrika takardı  diye  düşünen  sabit fikirliler  için  onunda linkini verelim ;

bence  hiç  zaman  kaybetmeyin.

Türkiyede  Benzinli  araba  =  LPG li araba  olmalı  yoksa  2.  elde  satılmaz ben  bu yazın  satamadım  herkes 2000 lira  indirmemi  daha LPG  takacağını  söyledi..

sinirden  ne yapacağımı  şaşırdım  milletin  temizlik orijinallik umrunda  değil.

[/QUOTE]

katılıyorum...

ayrıca lpg herzaman artıdır satarken..Thumbs%20Up
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efsanea_06 » 02 Oca 2010, 01:21

bende de megane var bende kaç senedir düşünüyorum ama taktırmadım çok kararsızım yol bilgisayarı iptal oluyor diyorlar beni en çok düşündüren katalizör dağılıyormuş lpg nin yanma ısısı benzine göre daha fazla olduğundan onuda söktürünce arabanın sesi artacak ve araba iyice hantallaşacak o beni çok düşündürüyor
efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 02 Oca 2010, 01:25

yol  bilgisayarı  iptal  olmuyor :)

katalizörde  dağılmıyor.

açıkçası  ağzı  olan  konuşuyor bu konuda

LPG  nin kalorifik ısı  değeri  benzinin  %85  i  dir  yani  istesede  benzin  kadar  hararet  yapamaz  içerde.

güzlcecikte  ayarını  yaparlarsa  çiçek  gibi  kullanırsınız.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti cancanamca » 02 Oca 2010, 01:28

Bence eline kalem kağıt alıp hesap yap, hesabında taktırırsan çıkarabileceği sorunlar sonucunda yaşıyacağın psikoloji ile taktırmazsan fazladan ödeyeceğin paranın hesabıda olsun, şöyle açıklıyayım, lpg taktırdığında çıkacak muhtemel sorunlar seni arabadan soğutacak ise, bunun yanında lpg taktırmadın diye senede atıyorum fazladan ödeyeceğin 500 tl seni kızdıracak ise, şunu düşün 500 tl ye sinir sitres sahibi olmaya değermi? taktırırsam ve sorun çıkarsamı daha çok hırpalanırım taktırmazda 500 tl fazla ödersemmi daha kötü hissederim.
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: choice

İleti edoras » 02 Oca 2010, 01:31

son zamlardan sonra artık şart oldu.... ya branda çekip aracı kapıya bağlayacaz yada kullnanacaz heleki benim gibi çok km yapanlarda kaçınılmaz son = otogaz ....
herkez şunu sölüyor o zaman dizel alsaydın evet param olsaydı uçakta alırdım :)))))))
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia

İleti C@GL@R » 02 Oca 2010, 01:49

Ya bu LPG ne korkutucu birşeymis size göre yeni çıkan birşeymis gibi konuşuyor arkadaş yıllardır hangi araba gazdan hasar görmüş lpg taktırmamak enayilik bana göre ama yok ben yılda 3000 5000 km den fazla yapmıyorum diyorsanız taktırmayin
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efsanea_06 » 02 Oca 2010, 14:01

[quote="AhmetH"]yol  bilgisayarı  iptal  olmuyor :)

katalizörde  dağılmıyor.

LPG  nin kalorifik ısı  değeri  benzinin  %85  i  dir  yani  istesede  benzin  kadar  hararet  yapamaz  içerde.

[/QUOTE]
biraz daha açıklayıcı anlatabiir misiniz?şu linktreki son sayfaya bakın lpg nin katalizörünü dağıttığını söylüyor

efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 02 Oca 2010, 14:20

[quote="efsanea_06"][quote="AhmetH"]yol  bilgisayarı  iptal  olmuyor :)

katalizörde  dağılmıyor.

[/QUOTE]
biraz daha açıklayıcı anlatabiir misiniz?şu linktreki son sayfaya bakın lpg nin katalizörünü dağıttığını söylüyor

[/QUOTE]

ben yardımcı olayım yol bilgisayarı aynen çalışıyor çalışmayan tek kısım kalan benzinle gidilen km göstergesi..

mesala ben lpg taktıktan sonra yol bilgisayarı ortalama yakıt değeri tam uyum sağladı şehiriçi 8,4-8,8 litre arası yakıyor gösteriyor bunu lpg değeriyle çarpınca km de 0,165 civarı çıkıyor.. yani yol bilg.iptal olmuyor lpg ye göre gösteriyor değerleri..

katalizor dağılması o aracın yaşı ile alakalı bnce 2002 model..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 02 Oca 2010, 14:27

Güzel ayarlanmış bir LPG  sisteminin böyle  bir şey yapması  ihtimal dışı.

zaten  LPG  temiz  yanıyor  katalizöre  ihtiyacı bile  yok.

o linkteki arkadaşın  katalizörünün dağılacağı varmış,

katalizör egzozun önünde  duvar  gibi durup  egzozla ısınan bir yapı  akkor kıvama gelince egzozun  içindeki zararlı gazların  su ve zararsız  gazlara dönüşünü sağlıyor.

LPG  de de  bu  işi  yapacak farklı birşey söz konusu  değil.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir