LPG Taktırsam mı?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Taktırsam mı?

İleti efsanea_06 » 02 Oca 2010, 16:27

arkadaşlar benim bildiğm lpg nin yanma ısısı daha fazla benzine göre öyle değil mi katalizör ısına ısına en sonunda dağılır

efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 02 Oca 2010, 16:57

araştırabilirsiniz öyle bir durum söz konusu değil.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti efsanea_06 » 02 Oca 2010, 17:04

[quote="AhmetH"]

araştırabilirsiniz öyle bir durum söz konusu değil.

[/QUOTE]
yukarıda verdiğim linktede son sayfaya bakarsanız arkadaş yüksek lisans yapıyormuş oda öyle olduğunu söylemiş ayrıca bir tane daha link veriyim bundada öyle yazıyor

efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 02 Oca 2010, 17:09

evet bu durum doğru eksoz sensörü de 500-600 c derece sıcaklara çıkabiliyor lpg bu 200 c derece daha fazla olabiliyor fakat katalitik konvektör 900-1000 c derelere kadar dayanıklı diye biliyorum..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti AhmetH » 02 Oca 2010, 20:13

wikipedia  şöyle  diyor

LPG has a typical specific calorific value of 46.1 MJ/kg compared with 42.5 MJ/kg for diesel and 43.5 MJ/kg for premium grade petrol (gasoline). However, its energy density per volume unit of 26 MJ/l is lower than either that of petrol or diesel.

sanırım  kafayı karıştıran nokta burası  oluyor  haklısınız, kalorifik  ısı değeri yüksek ama  litre bazında değerlendirince  hem dizelden  hem  benzinden daha az enerji yoğunluğu var.

kaldı ki  sizin  verdiğiniz makalede deney motorları  günümüz araçlarının  kat kat  gerisinde teknoloji barındırıyor.

sabit 6 derece avansla deneyler  yapılmış  ancak  avans  değeri modern motorlarda ECU  tarafından ayarlanır.

çekincenizi  çok iyi anlıyorum ancak  niyetiniz varsa  LPG  ile aranıza  duvar  örmeye uğraşmayın Embarrassed

ben çocukluğumdan  beri  hep kötü  gözle  bakardım  LPG  ye   2005  senesi taktırdık felicia ya  muhtemelen  arabanın yarı fiyatını bile  amorti etmiştir.

şimdi  diğer  aracımız  olan  Opel  vectraya  taktıracağız  kısmetse. hem katalizörü  orijinal hemde yol bilgisayarı var  ve hiç  kafama  takmıyorum açıkçası.

arabayı  kullanamadıktan sonra  orijinal  durmasının faydası yok  zira 2. elde fark ettirmiyor. LPG si olan daha avantajlı

orijinal tutayım  yüksek  fiyata  satayım  desenizde  alıcılar  1500 - 2000 lira  indirim  istiyor  fiyattan  LPG  masrafını  kurtarmak için.

Bu yazın  vectrayı satmaya  çalıştım  ordan biliyorum madem  kullanmıyoruz  satayım dedik ama alan  çıkmadı LOL 

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti adilektasli » 03 Oca 2010, 22:29

Arkadaşlar konuşup anlaştık. Bu hafta bir gün BRC taktırıyorum. Var mı BRC konusunda sorun yaşayan ve itirazı olan birisi. 2A'nın BRC'sini taktırıyorum. Araç 1.6 MPI Octavia.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti C@GL@R » 03 Oca 2010, 22:35

BRC iyidir takan kişilere tamponu delmeden alta bağlamasını söyleyin depoda simit depo taktırmanızda fayda var benim aracım oyle lpg li olduğu sadece lpg alırken anlasılıyor.. ayrıca bazıları brc takan yerler bir parça takıyor bazısı takmıyor lpg de gittiği halde aracın benzini harcıyormuş gibi oluyor buna dikkat edin çünkü +100 lira civarı adamlar takmıyor bunu cebe atıyorlar...
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efsanea_06 » 03 Oca 2010, 22:44

[quote="adilektasli"]Arkadaşlar konuşup anlaştık. Bu hafta bir gün BRC taktırıyorum. Var mı BRC konusunda sorun yaşayan ve itirazı olan birisi. 2A'nın BRC'sini taktırıyorum. Araç 1.6 MPI Octavia.[/QUOTE]
hayırlı olsun bir gün kafamdaki soru işaretlerini kaldırabilirsem bende taktırabilirim nerde taktırıyorsunuz?ne kadara anlaştınız?
efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 03 Oca 2010, 22:46

ne gibi bir soru işsaretiSmile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti adilektasli » 03 Oca 2010, 22:50

[quote="caglarkrbyk"]BRC iyidir takan kişilere tamponu delmeden alta bağlamasını söyleyin depoda simit depo taktırmanızda fayda var benim aracım oyle lpg li olduğu sadece lpg alırken anlasılıyor.. ayrıca bazıları brc takan yerler bir parça takıyor bazısı takmıyor lpg de gittiği halde aracın benzini harcıyormuş gibi oluyor buna dikkat edin çünkü +100 lira civarı adamlar takmıyor bunu cebe atıyorlar... [/QUOTE]

Hımm. Taktıracağım yerde o parçadan bahsetmediler. Hatta uzun yolda yol bilgisayarının hesaplaması nedeniyle benzinin azalıyormuş gibi görüneceğini söylediler. Daha fazla bilgi verebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 03 Oca 2010, 22:51

[quote="efsanea_06"][quote="adilektasli"]Arkadaşlar konuşup anlaştık. Bu hafta bir gün BRC taktırıyorum. Var mı BRC konusunda sorun yaşayan ve itirazı olan birisi. 2A'nın BRC'sini taktırıyorum. Araç 1.6 MPI Octavia.[/QUOTE]
hayırlı olsun bir gün kafamdaki soru işaretlerini kaldırabilirsem bende taktırabilirim nerde taktırıyorsunuz?ne kadara anlaştınız?
[/QUOTE]
Araç garanti kapsamında olduğu için AND otomotivin anlaşmalı olduğu LPG servisinde taktıracağım. 1500 TL 10 taksite anlaştık.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Oca 2010, 22:51

Yakıt seviyesi göstergesinin değişeceğini sanmam siz yol yaptıkça. Ama yol bilgisayarı menzil verirken yanılabilir. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 03 Oca 2010, 22:52

kısa vadade lpg iyi ama sonra sorunlar yumağına dönebiliyorda....

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 03 Oca 2010, 22:55

[quote="hakanerdogan"]Yakıt seviyesi göstergesinin değişeceğini sanmam siz yol yaptıkça. Ama yol bilgisayarı menzil verirken yanılabilir.  [/QUOTE]
Taktıracağım yerin patronu detaylıca anlattı uzun yolda böyle birşey olacak diye. Depodan gelen ilk sinyal yakıt seviyesini gösteriyor ve yol boyunca yaktığı benzine bakarak kalan benzini hesaplıyormuş. Ancak benzin yerine gaz kullandığımız zaman depodan yeni bir sinyal gelene kadar benzin göstergesi düşermiş. Yeni sinyal de genellikle motorun tekrar çalışması ile gelirmiş. Öyle dedi...
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 03 Oca 2010, 22:56

BRC bunu hep yapıyorSmile ben atiker taktırdım BRC taktıracaktım fiyat farkı vardı aradaki fiyat farkını atikere sorduğumda elektronik röleye dedi bizde takarız istersen dedi ama 100 lira artı alırız dedi..

yeni araçlarda şamandıranın dışında araçın teker dönüş sayısı alınan yol ile birlikte depodaki şamandırada gösterilen benzinin ortak bir hesap yaparak yol bilgisayarına bilgi veriyor yolbilgisayarları bu yüzden daha kesin sonuç veriyor..yani 10 litre benzinin var şu kadar gidersin demiyor..

neyse sonuç olarak siz lpg de gittiğiniz halde benzin göstergesi ile birlikte yol bilgisayarındaki değer düşecek ve benzin tamamen bitti görünecek sonra her çalıştırmada o sinir sesi duyacaksınız aracınızda benzin olduğu halde....

Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti adilektasli » 03 Oca 2010, 23:01

Yani çözüm var mı? Başka markalarda duurm nasıl?
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti efsanea_06 » 03 Oca 2010, 23:02

[quote="caglarkrbyk"]ne gibi bir soru işsaretiSmile [/QUOTE]
aslında bir çok soru işareti lpg kuru bir yakıt olduğu için tasarruf ediyim derken zarar etmeyim diyorum zarar neyse arabadan soğumak daha kötü.yazın bir sorun olmuyormuş ama kışın stop etme,tekleme,ilk çalışma benzinde olmasına rağmen  soğukta zor çalışma böyle uzayıp gidiyor sorular işte...ayrıca o bahsettiğiniz cihazın adı psa modül oluyor.
efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 03 Oca 2010, 23:03

http://www.ekopomp.com/

birde şu ürün faydalı diyorlar..fiyatı hakkında bilgim yok

araç ne ki sizin enjeksiyonluysa zaten benzinle çalışıyor ilk
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir