2001 FABİA 68 BG İÇİN LPG ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2001 FABİA 68 BG İÇİN LPG ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM

İleti Allora » 05 Oca 2010, 17:50

Değerli grup üyeleri;
    2001 Fabia 68 Bg MPI Motor 90.000 km de bir arabam var. Bir de arabada Triger kayışı yok zincir sistemi varmış. Arabanın her türlü özelliğini baştan vermek istedim.

Şimdi çok fazla zamanınızı almadan konuyu açmak isterim;

Aracıma uzun zamandır LPG taktırmayı düşünüyorum; gerek marka konusunda ve asıl önemlisi de bu modele hangisi en iyi uyumu sağlar konusunda çok kararsız kaldım.

Biliyorum ki; marka değil usta ve montaj önemli.

En tereddütte kaldığım nokta ise araç 68 bg olduğu için randıman konusu, atiker bölge bayii Üstün Otogaz açıkça bu modellere pek önermiyoruz dedi. Geriye Brc ve Lavoto kalıyor.

Ankarada ikamet eden biri olarak, bütün önerilerinize açığım, özellikle de aynı beygir gücü ve motora sahip araç sahiplerinden LPG dönüşümü yapan üyelerin önerilerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygı ile..

Allora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 05 Oca 2010, 17:56

04.01.2009 itibarı ile Rize'den Trabzon'a giderek yaptırmış olduğum montaj ve sonrası..

Araç    :Skoda Fabia 1.2 (3 silindir)
LPG kiti:LandiRenzo
Fiyat: 1300 YTL Peşin
Montaj süresi: 5+1 saat (1 saat kalibrasyon ve ufak sorun çözümleri)
Tüketim Değerleri 100km ort: Uzun yolda 6.7 lt Şehir İçi:7.5 lt ort:7.1 lt
Güç ve Performans kaybı:Benzinle arasındaki fark anlaşılmıyor.

Diğer izlenimler:Enjektör sesi yolda giderken duyulmuyor.Durunca ufak bir tiki tiki ses var ama metal enjektör olduğu için normal kabul edilebilir.(en azından enjektörlerin ağır olduğunu bizzat montaj esnasında baktım).
Şöyleki; LandiRenzoda enjektörler bir bütün halinde yapışık,3 silindirli araçlar için 3 enjektör kalıbı 4 silindir için 4 enjektör kalıbı bütün olarak mevcut.Yani bir enjektörün arızalanması durumunda komplesini değiştirmek gibi bir dezavantajıda mevcut..Ama avantaj olarak performansı bu kısmı tamamlıyor.Gaz enjektör kalıbına girince mecburen eşit dağılıyor..
Benim araç için sipariş verilen 3lü enjektör gelmedi ancak 4 lüsü takılarak 1 tanesine devredışı bırakıldı..daha sonra 3 lüsü gelince değiştirilecek..
Bu arada enjektörlerin Bosch marka olup olmadığı kanaati bende tam oluşmamıştır.Mavi renkli enjektör,üzerinde Med diye bir yazı var..Ancak bu üzerindeki plastik kapın markası,içinde bir kesit daha var metal olan bu görünmüyor..Kalite olarak çok sağlam duruyor..
Beyin olarak 3 ve 4 silindir için ortak ECU var.Aracın benzin ECU den büyük ve kalite görünüyor..
Velhasıl ileriki zamanlarda daha ayrıntılı olarak izlenimleri aktaracağım..Saygılar...

ALINTI

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti C@GL@R » 05 Oca 2010, 18:01

hasan beye yardımcı olalım arkadaşlar kendisiyle telefonda görüştüm kendim atiker kullandığım halde ve takan yerin bana verdiği bilgi doğrultusunda 68 hp olduğu için önermedim...68 lik olupta atikeri sorunsuz kullananlar yardımcı olsun..ve iyi ustaların ankaradaki adreslerini isimlerini verelim..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti Allora » 06 Oca 2010, 15:01

Kimse yok mu??  konu tekrara kaçan bir konu farkındayım fakat bütün siteyi inceledim tatmin edici bir yanı bulamadım,
   2001 fabia comfort 68 bg de LPG taktıran arkadaşlar var mı? ve önerileriniz neler?

Selam ile.
Allora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti colourone » 13 Mar 2010, 23:37

HAsan bey, ben de 2003 68 bg fabia kullanıcısıyım. Arabamdan çok memnunum ancak lpg kiti taktırmak istedim. Burada uzun süre forumlarda görüş belirten arkadaşların ve doğrudan bazı LPG firmalarının baş ustalarının görüşleri doğrultusunda LPG taktırmak konusunda tereddüte düştüm. Skodanın Avrupadaki genel merkezine durumumu anlattım. Onlar da önermediklerini söylediler. Şimdilk durum bu. Ancak önümüzdeki haftasonu aracımı bir iki önde gelen LPG firmasının bölge bayisine götürüp, aracıma baktıracagım.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti zaferdurukan » 15 Mar 2010, 00:22

3 silindirli 1.2 lik arabaya sorunsuz takılıyorda neden 1.4 lük 68 beygirlik araca önerilmiyor çok şaşırdım!!!
zaferdurukan
CLASSIC
CLASSIC

İleti xex » 18 Mar 2010, 14:13

Bende aynen ne farkediyorki.

Aşağıdaki telefondan montaj yaptırmasanda fikir alabileceğini düşünüyorum.

Candan Mühendislik Ümraniye TEL:0216 630 3 000 Pbx
Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti SELİM_ANK » 18 Mar 2010, 14:32

Ankara Üstün Oto Lpg.. Başkent Oto Sanayi BATIKENT

Lpg kiti lovato gayet sessiz ve sorunsuz tavsiye ederim 1400tl/10

Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti akt145 » 29 Mar 2010, 21:26

Benim araçta 2001 model 68 hp lpg sistemi lavato gayet uyumlu çalışıyor ben sana lavato ve zavolli yi tavsiye ederim
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 29 Mar 2010, 22:26

Önerilmiyor olması saçma Felicia ile çok benzer bir motorları var ona takılıyorda buna gelince ne değişiyor aksine eski model huysuzluk yapmayan bir motordur bu bahsettiğimiz. "Önermiyorum" derken arkasından doğru düzgün bir gerekçede koymak lazım birşeye eğer X marka uymuyor ise Y markada uymaz bu LPG işi öyle yanar döner birşey değil ya takılırsa herşey takılır takılmaz ise takarım diyen çakıyor demektir. 68 HP'lik en az 10-15 yıllık bir mazisi olan eski model bir motor sözkonusu olan enteresan birşey olsa neyse diycem.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti colourone » 30 Mar 2010, 10:41

Bİr lpg firmasının bölge bayisinin söylediği şu: 68 bg mpi motorlarda eğer lpg taktıracaksanız, ateşleme bobinlerini değiştirmeniz gerekebilir. Ondan sonra bir sorun yaşamazsınız. Adam ayağına kadar gelen müşteriyi niçin geri göndersin ki? Ancak orjinal bobinleri kullanın dedi usta. Ben eğer gerekirse bobinleri değiştirip BRC marka lpg kiti taktırmayı düşünüyorum.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 30 Mar 2010, 11:17

colourone yazdı:Bİr lpg firmasının bölge bayisinin söylediği şu: 68 bg mpi motorlarda eğer lpg taktıracaksanız, ateşleme bobinlerini değiştirmeniz gerekebilir. Ondan sonra bir sorun yaşamazsınız. Adam ayağına kadar gelen müşteriyi niçin geri göndersin ki? Ancak orjinal bobinleri kullanın dedi usta. Ben eğer gerekirse bobinleri değiştirip BRC marka lpg kiti taktırmayı düşünüyorum.

Ne güzel pazarlamışlar BRC'yi taktir ettim adamları. Yahu bu LPG BRC'den geçince başka türlü yanıyorda Atiker'den geçince başka türlü mü yanıyor gaz aynı gaz motor aynı motor bobin aynı bobin buji aynı buji. Bunların bobininde bir sıkıntı var ise devir sinyalini bobin harici bir yerden alacak yeteneğe sahip bir yere montaj yaptırırsınız. Adamlar işin kolayına kaçacak uyanıklar sıfır bobini taktıracak birkaç sene gider ondan sonrada bozulsa bize hesap sormaz diye hesap yapıyordur. Şimdi eski yıpranmış bobine montaj yapsa belkide kısa süre sonra arıza verecek başına kalacak.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti colourone » 30 Mar 2010, 14:06

Başka bir lpg markasında çözüm var mı bu soruna peki? Sadece BRC değil, LAndirenzo bayisi de aynı şeyi söyledi. Ben de kararsız kaldım zaten lpg konusunda.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir