Fabia'ya Atiker LPG taktırsam mı?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia'ya Atiker LPG taktırsam mı?

İleti yonetici » 28 Oca 2010, 17:34

Bir süre önce 2001 Model 101HP fabiama LPG taktırmaya kesin karar vermiştim fakat askerlik sonrasına ertelemiştim şimdi kite karar verip montaj yaptıracağım. Öncelikli tercihim Landi Renzo üzerineydi 1300 TL'ye montajını yapıyorlar fakat Atiker 300 TL civarında bir fiyat avantajı sunduğundan sürekli kafamı kurcalıyor. Çünkü mevcut kullanımım ile LPG ye geçersem yılda 1.000 TL civarında kâr ediyorum. Atiker dışında bir yerli marka düşünmüyorum. Çok pahalı italyan kitlerinide alıp 2 sene amorti etmeyi bekleyecek değilim. Bu birazda şans işi olduğundan en iyisinide alsam sorun çıkabileceğini göz önünde bulunduruyorum. Enjeksiyonlu skodasında Atiker kullanan arkadaşlar LPG'de özellikle motor arıza ışığı ve rölanti dengesizlikleri sorunlarına ilişkin tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 17:39

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=17657&KW=

yönetici bey biraz arama yapınSmile şaka bir yana ben taktırdım 990 / 10 taksit simit depo farkıda vermedim çok çok memnunum fazla para vermeye gerek yok atikerin köyde bile servisi var nerdeyse..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti Bluedays » 28 Oca 2010, 17:45

Kardeş bende BRC takılı. Ben bu hususta baya araştırma yaptım. Belkide bu forumda benim kadar bu konuyu araştıran yoktur :)
Yaklaşık 20 servis ile görüştüm. 20 servisin yaklaşık 15'i bana atiker taktırmamamı önerdi. Bunun nedenini de o zaman anlatmışlardı. Tabii ki tam anlayamadığım için şu an anlatamam. Teknik olarak bunun problem yarattığını, kullanıcılardan şikayet aldıklarını söylediler.

Hangisini taktırırsam taktırayım sorun yaşarım görüşüne katılmıyorum. Bu iş şans işi değil tamamen kiti takan ustanın işi. Usta sağlam iş yaparsa, en kötüsünü bile taksa sana sorun çıkarmayacaktır. Benim 11. ayım. Şu ana kadar tek bir kez bile sorun yaşamadım. Ne motor arıza ışığı yandı ne de başka bir teknik hata verdi. Gaz ayarı dahi yaptırmadım henüz. Yakıtından da memnunum.

11 ayda 1.500 lirayı amorti etmek şöyle dursun yaklaşık 600 lira kâra geçtim. Ayda 2000 km yapan birisi olarak.

BRC'den memnunum. Eğerki aracına 5-6 yıl bineceksen 300-500 lirayı düşünme iyi bir kit taktır. Yok, ben 1-2 yıla aracı değiştireceğim diyorsan, o zaman atiker taktırmayı yada daha ucuz bir kit taktırmayı düşünebilirsin.

Benim kişisel görüşüm, otogaz servisi var diye ucuz bir kit taktırıp, o servisin yollarını ezberleyeceğime, 500 lira fazla veririm o servisin yerini dahi öğrenmemeyi yeğlerim.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti yonetici » 28 Oca 2010, 17:48

[quote="caglarkrbyk"]
ben taktırdım 990 / 10 taksit simit depo farkıda vermedim çok çok memnunum fazla para vermeye gerek yok atikerin köyde bile servisi var nerdeyse..
[/QUOTE]

Benim performans vs. gibi kaygılarım yok zaten son 1 senedir arabayı iyice yumuşak kullanmaya başladım. Siz 3 aydan uzun süredir Atiker kullanıyorsunuz motor arıza lambası olsun yada rölanti bozuklukları vs. bir sorun yaşamadınız mı? İkimizinde fabiası aynı motora sahip olduğundan sizin deneyimleriniz benim için daha önemli.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 28 Oca 2010, 17:59

[quote="Bluedays"]Hangisini taktırırsam taktırayım sorun yaşarım görüşüne katılmıyorum. Bu iş şans işi değil tamamen kiti takan ustanın işi. Usta sağlam iş yaparsa, en kötüsünü bile taksa sana sorun çıkarmayacaktır.[/QUOTE]

İstanbul'da olmam nedeni ile montaj konusunda sıkıntım yok işin ehli bir usta kolayca bulunur. Buna rağmen BRC olsun Atiker olsun başka kitler olsun hepsiyle sorun yaşayan insanlar oluyor ben işin o kısmını şansa bağlıyorum. Ama bazı kitler vardır birkaç skodacı taktırıp benzer sorunları yaşamıştır ondan uzak durmak gerekir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 18:01

[quote="?"][quote="caglarkrbyk"]
ben taktırdım 990 / 10 taksit simit depo farkıda vermedim çok çok memnunum fazla para vermeye gerek yok atikerin köyde bile servisi var nerdeyse..
[/QUOTE]

Benim performans vs. gibi kaygılarım yok zaten son 1 senedir arabayı iyice yumuşak kullanmaya başladım. Siz 3 aydan uzun süredir Atiker kullanıyorsunuz motor arıza lambası olsun yada rölanti bozuklukları vs. bir sorun yaşamadınız mı? İkimizinde fabiası aynı motora sahip olduğundan sizin deneyimleriniz benim için daha önemli.
[/QUOTE]

zaten en iyisi yumuşak kullanmak aracı bende hızlı kullananlardandım ama artık fabia nın tadını çıkara çıkara kullanıyorum gözüm yol bilgisayarında en düşük değerleri yakalıyorum ve 10 liralık gaz ile 60-70 km yapıyorum ş.içi...

neyse atikere gelelim bende çok araştırdım BRC dediler adamlara gidiyoruz fiyatlar uçuk başka bir kite bakıyorum oda oyle 990 liraya bence çok uygun ve malzemeleri kalite.. takıldıktan sonra 3000 km yaptım yaklaşık birkez olsun sorun yaşamadım motor arıza lambam takmadan öncede yanıyordu şimdide ara sıra yanıyor sebebi oksijen sensörü olarak görünüyor yani lpg ile alakası yok ayrıca lpg li olduğunu sadece lpg almaya gittiğimde farkediyorum depoyıda simit taktırdım tavsiyem simit taktırın bagajda o iğrenç görüntüyü görmeyin..uzun yolda 170-180 leri gördüm banamısın demedi sadece vites değiştirme aralığını biraz etkiliyor oda farkedilir bile değil arakdaşım bindi lpg li olduğunu anlayamadı...
ayrıca diğer kitler sesli çalışırken atiker daha az ses yapıyor motorda..yani şu 3 ayda lpg nin 3 aylık taksidini çıkardım yaptığım km de cabası...başka aklınıza takılan konu varsa sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti adilektasli » 28 Oca 2010, 18:06

Ben Octi de BRC kullanıyorum memnunum. Bir yakınım 85 bg fabişte Atiker kullanıyor o da memnun. Ancak 101 beygir ise Atiker önerilmiyor. BRC tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 18:07

[quote="adilektasli"]Ben Octi de BRC kullanıyorum memnunum. Bir yakınım 85 bg fabişte Atiker kullanıyor o da memnun. Ancak 101 beygir ise Atiker önerilmiyor. BRC tavsiye ederim.[/QUOTE]

ben tam tersini biliyorum 101 liklere atiker öneriyorlar ondan taktırdık bizdeSmile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bolulu » 28 Oca 2010, 21:38

çağlar bey atikerden memnunmusunuz bende de atiker var 1.4 fabia 68hp bir depoyla kaç kilometre yapıyosunuz ş.i ve ş.d benimkisi tam ayarı tutturamadı ama çekişinden memnunum sorun yok
1.4 mpi comfort 68 hp 2001 lpg'li
bolulu
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 28 Oca 2010, 21:55

aracımı alalı 4 ay oldu aldığımda üstünde atiker sıralı sistem vardı aracı almadan önce atiker hakkında bilgi toplamak için site içindede konu açtım genelde olumsuz cevaplar aldım ve aracı alırken bu beni korkuttu ama şunu çok rahat söyleye bilirim ne yazıkki yorum yapan arkadaşalrın bir çoğu (tamamı demiyorum) hiç deneyimleri olmadığı halde yorum yapıyorlar şuan atikerden memnunum hata ikazı lambalarından hiçbirini yakmadı bugüne kadar ve lpg de bir güç kaybı varmı hissettirmiyor bazi arkadaşalrın devir problemi çektiğini okudum sitede ben o sorunu hiç yaşamadım  fakat şunuda belirteyim aracımı bakıma götürdüğüm servisteki ustalar sistemi takan ustanın çok titiz çalışmış olduğunu  ve düzgün bir işçilik yaptığını söylüyorlar birde atiker garantisi bittikten sonra arza yaparsa yedek parçası pahlıymış diğer markalar hakkında bir bilgim yok
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 22:29

[quote="bolulu"]çağlar bey atikerden memnunmusunuz bende de atiker var 1.4 fabia 68hp bir depoyla kaç kilometre yapıyosunuz ş.i ve ş.d benimkisi tam ayarı tutturamadı ama çekişinden memnunum sorun yok
[/QUOTE]

benim araç 1,4 101 lik simit depo taktırdım 35 litre alıyor daha fazla alırda zorlamaya gerek yok 35 litrede bıraktırıyorum ben ş.arası bir depo ile 492 km yaptım zamdan önce....ş.içi de en son 15 liralık aldım burda lpg 2,03 95 km de bitti..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akt145 » 29 Oca 2010, 01:09

benim arabada lavato var ama sana şunu söylemeliyim tanıdığın vede bu işin piri olmuş birine taktır lpg ni ha bide takırdığın zaman derece ayarını iyi ayarlattır ki tüm vw grup araçalar lpg ye araç ısınmadan geçiş yapınca silkeleme yapıyor benim aracım şuan yaza göre ayarlı o yüzden benzinde 2-3 km gidince kendim lpg ye alıyorum

akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 29 Oca 2010, 02:01

[quote="akt145"]

benim arabada lavato var ama sana şunu söylemeliyim tanıdığın vede bu işin piri olmuş birine taktır lpg ni ha bide takırdığın zaman derece ayarını iyi ayarlattır ki tüm vw grup araçalar lpg ye araç ısınmadan geçiş yapınca silkeleme yapıyor benim aracım şuan yaza göre ayarlı o yüzden benzinde 2-3 km gidince kendim lpg ye alıyorum

[/QUOTE]
sıralı sistemlerde bu sorun olmuyor motor sıcaklığı belli bir dereceye gelmeden zaten gaza geçmiyor
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti 10TOPRAK » 29 Oca 2010, 13:54

Emir, hangi ustaya nazın geçiyorsa ona taktır derim ben slmlar...
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 29 Oca 2010, 14:40

[quote="akt145"]

[/QUOTE]

2-3 km mi ben 300-500 m bile fazla diyordumSmile çarşı ile evimin arası zaten 3 km sizinki gibi olsa nerde bunun ekonomikliği gidin biran önce ayar yaptırın derim
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fıratt » 29 Oca 2010, 14:43

sendemu burutus...
admin bile onca konu varken açmış
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti yonetici » 31 Oca 2010, 16:03

[quote="samet"]sendemu burutus...
admin bile onca konu varken açmış
[/QUOTE]

Bana nasıl olsa birşey diyen olmaz sanmıştım LOL

Birkaç gündür yoğun şekilde araştırıyorum BRC'nin distribütör bazında gerçekten LPG konusunda ülkemizdeki en tecrübeli firma olduğuna kanaat getirdim. Fakat uygulama maliyeti benim için önemli bir husus olduğundan Atiker ve BRC montajı yapan aklıma yatan bir firma var oraya gidip fikirlerini almak niyetindeyim. Atikeride sorunsuz çalıştıracağını garanti ederse onu yaptırırım BRC'yi takmak lazım derse fiyat meselesini konuşurum. Yada Atiker ile başlayıp verim alamazsam BRC'ye geçiş imkanım olabilir benzer taahhütleri birçok firma veriyor bu konuyuda konuşucam.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti derude » 31 Oca 2010, 23:43

Aslında şunu diyorsunuz, teknoloji-kaliteye para vermektense fayda maliyete bakarım.

Yani verdiğim paranın karşılığında aynı hizmeti alıyorsam neden fazla vereyim.

Basit bir anlatım, iki kiti yan yana koyun hangisinde kablo sayısı fazla?

Daha teknik olarak,

Bir markanın ecusunun açılmışını inceledim, hayva ile yapılmış o kadar kısmı vardı ki! Basit el radyoları bile robotik teknolojiyle yapılırken.

Regulatör; içinde diyaframın patlaması ile motoru kucağa alma riskiniz var!

Selenoid valfler, kablolarının fabrikasyon soketli mi olmasını yoksa pense ile sıkma soket mi istersiniz? ( O sıkma soketler yüzünden iki aracın yolda kaldığına şahit oldum)

Genleşme ve patlama riski nedeniyle dolumu yüzde 80'de kesen bir şamandıra mı istersiniz,  yoksa dolmaya yakın tır tır tırıldayan bir şamandıra sonucu zımba gibi çakılı bir depoyla (ya da bomba ile) yolculuk yapmak mı?

Ayrıca şamandıranın görevi depoda ki gaz miktarını göstermek değil aşırı gaz çıkışı olduğunda (örneğin boru kırıldığında) yangın tehlikesine karşı gazı kesme görevi de vardır!

Ya kesmezse?

Vs, vs....

Lpg kiti sadece ergonomik değil, güvenliği de hayati önem taşıyan bir sistemdir!

Ne kendinizin ne de sevdiklerinizin hayatı ucuz değildir.

Sevgiyle...

derude
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir