**TÜM LPG KULLANICILARI**

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

**TÜM LPG KULLANICILARI**

İleti zengin_47 » 30 Oca 2010, 15:15

[quote="delidolu"]

işe geç kalma durumuma ve o günkü ruh halime göre değişkenlik gösterir...

en nihayetinde araba, ben mi ona bineceğim yoksa o mu bana.. çok da fazla özen gösterip dikkat etmeye de gerek yok kanısındayım, zaten akaryakıt fiyatları uçmuş, ben uçmuşum... Wacko

[/QUOTE]

İşte ben. Bu mesajı sen mi yazdın ben mi yazdımBig%20smile

Fabia 1.2 HTP
zengin_47
CLASSIC
CLASSIC

İleti BÜLENT BARAN » 30 Oca 2010, 16:29

vallahi ben yaz kış önce benzin sonra lpg ye alırım.bu yüzden hiç bir sorun yaşamadım. en sağlıklısı bence bu..
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: feliace

İleti derude » 31 Oca 2010, 03:29

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 31 Oca 2010, 03:38

[quote="caglarkrbyk"] [quote="derude"]

Stop etme sorunu yaşayan arkadaşlar, lpg ustalarına adaptasyon yaptırsınlar. Muhtemelen motor arıza lambalarınız da yanıyordur.

Ben çoğu sabah direkt lpg'de çalıştırır ve yürürüm. Benzin harcamamak için. Sıcaklık ise 0-8 derece arası oluyor sabahları.

Şaşırmayın!.. Eğer lpg kitiniz düzgün ve aracınız bakımlı ise sorun yaşamazsınız.Wink

[/QUOTE]

direk lpg de çalıştırıp gidecek bi kit varmı varsa bizde taktıralımSmile
[/QUOTE] 

Evet var. Muhtemelen sizin kit de öyle. LOL Sanırım bilmiyorsunuz!

[quote="zurna1788"]aracı direk lpg de çalıştırıp gitmek aracın benzin pompasını bozar... çünkü araç lpg de giderken bile benzin pompası çalışıyor... ilk önce benzinde çalışıp daha sonra benzine geçmesi herzaman daha iyidir. aracınızı kendiniz gibi düşünün. sürekli leblebi yeseniz ve hiç su içmezsenin ne olursunuz...[/QUOTE]

Endişelenmeyin benzin pompası sürekli aktif, araç lpgye geçse de aktif, ilk çalıştırmada da.

Siz sadece benzin filtresini zamanında değiştirin yoksa pompa kucaktaSmile.

Devreye girip-çıkan ise benzin enjektörleridir.

Pompa ise basınç fazlası benzini geri dönüş ile depoya atar. Devirdaim hesabı.Wink

Eğer aracınınızın lpg de olmasına rağmen benzini de eksilttiğinizi düşünürseniz işte o zaman pompayı uyutturmanız gerekir. Çünkü enjektörleriniz işemeye başlamıştırSmile

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 31 Oca 2010, 12:05

enjeksiyonlu araçlarda sadece benzinle çalışır sonra lpg ye geçer..sadece lpg ile çalışmaz
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti derude » 01 Şub 2010, 04:19

[quote="caglarkrbyk"]enjeksiyonlu araçlarda sadece benzinle çalışır sonra lpg ye geçer..sadece lpg ile çalışmaz [/QUOTE]

Bilmiyorsun arkadaşım. Ama öğrenmek için de çaba göstermiyorsun!

Kontağı açtıktan sonra lpg geçiş düğmesine basılı tutarsan 5 saniye kadar, aracın benzinde çalışır.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 01 Şub 2010, 09:59

[quote="derude"][quote="caglarkrbyk"]enjeksiyonlu araçlarda sadece benzinle çalışır sonra lpg ye geçer..sadece lpg ile çalışmaz [/QUOTE]

Bilmiyorsun arkadaşım. Ama öğrenmek için de çaba göstermiyorsun!

Kontağı açtıktan sonra lpg geçiş düğmesine basılı tutarsan 5 saniye kadar, aracın benzinde çalışır.
[/QUOTE]

akşama kadar millet neler diyor herşeye inansaydık ooo eminim bunu bilen yoktur ne takan yer söyledi nede başka birisi ilk kez duyuyorum.... araç zaten benzinde çalışıyor ilk..siz dediniz direk lpg de çalışıyor diye 5 sanıye basılı tutarsak lpg de mi çalışıyorSmile alla alla enayi bu milet o zaman hiç araca benzin almayalım...tam olaya açıklık getirelim şunu bir detaylı yazsanız
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti derude » 01 Şub 2010, 14:53

Örneğin Landirenzo da kontak ilk açıldığında lpg ledi yanıp söner. Düğmeye basılı tutarsanız bir süre sonra sabit yanmaya başlar. İşte araç ilk startı lpgde vermeye hazırdır.

Diğer sistemler de benzeri özelliklere sahiptir. Bazı sitemlerde de düğmeye basılı tutarak marşa basılır.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 01 Şub 2010, 15:06

Diğer taraftan aracın ilk startı benzinde vermesinin sebepleri şunlardır kısaca;

Lpg buharlaşma esnasında kendini soğutur ve donabilir, eğer ısıtılmazsa buharlaşamaz. Bu iş regulatör tarafından motor suyu sıcaklığı ile sağlanır.

O nedenle sistemler genelde 40 derece civarında lpge ye geçiş yapar.

Diğer taraftan soğuk motor, zengin karışım ve lpge ye göre yüksek avansla çalıştırılır. Lpg ise bu şartları tam olarak karşılayamaz.

Bu sebeple aracınız ve lpg sisteminiz ne kadar düzgün olursa olsun vuruntu ve silkelemenin önüne geçemezsiniz.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti ksknfurkan » 07 Şub 2010, 23:22

1.4 100 bg benzinnli fabiamız var lpg taktırmayı düşünüoruz sizce taktırmalımıyız

ksknfurkan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 07 Şub 2010, 23:32

[quote="derude"]Diğer taraftan aracın ilk startı benzinde vermesinin sebepleri şunlardır kısaca;

Lpg buharlaşma esnasında kendini soğutur ve donabilir, eğer ısıtılmazsa buharlaşamaz. Bu iş regulatör tarafından motor suyu sıcaklığı ile sağlanır.

Diğer taraftan soğuk motor, zengin karışım ve lpge ye göre yüksek avansla çalıştırılır. Lpg ise bu şartları tam olarak karşılayamaz.

Bu sebeple aracınız ve lpg sisteminiz ne kadar düzgün olursa olsun vuruntu ve silkelemenin önüne geçemezsiniz.

[/QUOTE]

atikerde denedim olmadı ayrıca ilkkez sizden duyduğumu tekrar söylemek istiyorum varmı sitede başka direk lpg ile çalışan sırası sistem??
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti derude » 08 Şub 2010, 00:53

[quote="caglarkrbyk"] [quote="derude"]Diğer taraftan aracın ilk startı benzinde vermesinin sebepleri şunlardır kısaca;

[/QUOTE]

atikerde denedim olmadı ayrıca ilkkez sizden duyduğumu tekrar söylemek istiyorum varmı sitede başka direk lpg ile çalışan sırası sistem??
[/QUOTE]

İşin mantığı aslında şu, depoda benzin biterse ya da benzin sisteminde sorun varsa direkt lpg de çalıştırabilmesi için düşünülmüştür.

Nette biraz bakındım, atiker ve voltran da kontağı açmadan düğmeye basılı tutup marş edilmesi gerekiyormuş.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 08 Şub 2010, 01:32

tamam birde o şekilde deneyim benzin bitmesi anında çok faydalı olabilecek birsey. geçen bitti hastaneye gidemedim araçda lpg olduğu halde..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti adilektasli » 08 Şub 2010, 11:17

Bende BRC MY-07 var. LPG montajını yaptırdığım servis bu özelliğin sadece Landirenzo da olduğunu söyledi ama ben bir BRC de deneyim dedim. Merak işte. Wink
Kontağı açıp düğmeye basılı tuttum. TIK dedi LPGY geçti. Çalıştırdım direkt LPG de çalıştı. Ama bu şekilde çalıştırmak zararlı bir işlem. Ben denemeyi sıcak motorda yaptım. Soğuk hava ve soğuk motorda ciddi olumsuzluklar yaşanabilir. Çünkü LPG havayla temas edince donabilen bir madde. Isıtmak şart.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti hakan48 » 08 Şub 2010, 11:34

[quote="caglarkrbyk"]tamam birde o şekilde deneyim benzin bitmesi anında çok faydalı olabilecek birsey. geçen bitti hastaneye gidemedim araçda lpg olduğu halde.. [/QUOTE]

Aracta Benzin Yokken Lpg de dahi kullansanız benzin pompası çalışır. ve kendini sogutamadığı için benzin pompasını yakar.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti C@GL@R » 08 Şub 2010, 12:08

[quote="hakan48"][quote="caglarkrbyk"]tamam birde o şekilde deneyim benzin bitmesi anında çok faydalı olabilecek birsey. geçen bitti hastaneye gidemedim araçda lpg olduğu halde.. [/QUOTE]

Aracta Benzin Yokken Lpg de dahi kullansanız benzin pompası çalışır. ve kendini sogutamadığı için benzin pompasını yakar.
[/QUOTE]

evet bilyiorum hakan o yüzden 20 liradan aşağı benzin bulundurmuyorum. peki ş.içi kullanımdada yanma ihtimali varmı şurda gittiğimiz 5 dk lık yol
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti derude » 08 Şub 2010, 22:05

[quote="caglarkrbyk"] [quote="hakan48"][quote="caglarkrbyk"]tamam birde o şekilde deneyim benzin bitmesi anında çok faydalı olabilecek birsey. geçen bitti hastaneye gidemedim araçda lpg olduğu halde.. [/QUOTE]

[/QUOTE]

evet bilyiorum hakan o yüzden 20 liradan aşağı benzin bulundurmuyorum. peki ş.içi kullanımdada yanma ihtimali varmı şurda gittiğimiz 5 dk lık yol
[/QUOTE]

Sanırım yanlış biliyorsunuz.

Çünkü benzin pompası benzini sürekli devreder. Geri dönüş borusu ile.

Ayrıca benzinin pompayı soğutması harici gerçekleşir. Çünkü benzin pompa motoru depoya dik konumdadır.  Benzin ise pompanın izole kısmında oluşan ısıyı alır.

Bu nedenle depo dibinde kalan benzin pompayı sarmalayamadığı için soğutamaz. Bu ise uzun vadede pompanın ısıdan dolayı ötmesine neden oluyor.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 08 Şub 2010, 22:19

siz bu görüşlerinizi sitede ayrı konu açarak paylaşın heralde kavga çıkar. siteye üye olduğumdan beri fabia için veya diğer araçlar için çeyrek depo altı benzin bulundurursanız benzin pompasının yandığını söyluyorlar Smile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir