TECRUBELİ LPG KULLANCILARI...

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TECRUBELİ LPG KULLANCILARI...

İleti zurna1788 » 21 Şub 2010, 02:16

ARKADAŞLAR VE ABİLERİM MERHABA LPG KONUSUNDAKİ BUGÜNE KADAR YAŞADIĞINIZ TECRUBELERİ LPG KİTİNİZİN MARKALARIYLA BERABER SÖYLERSENİZ LPG TAKTIRMAYI DÜŞÜNEN VE KULLANANLARA ÇOK FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. ŞİMDİDEN TŞKLER... SAYGILAR

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti taner_octavia » 21 Şub 2010, 02:20

lpg yi ilk taktırdıgınızda sorun yoksada.sonradan olusan sorunlar nelerdir mesela ? birde lpg markanızı yazarsanız...
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti zurna1788 » 21 Şub 2010, 02:34

taner abi merak etme yarın lpg ciler yorumlarını dile getirirler :) şimdi yatıyo millet :D
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ugur_clskn » 21 Şub 2010, 03:01

merhabalar. atiker marka lpg kit var 1995 feliciamda. son birkaç gündür benzınde kullanıyorum mecburen çünkü tankın altından bi yerden gaz kacırıyo.

1.si kışın çok soğuklarda araba çalışmıyo benzinde bırakıyorum. (sıralı sisemlerde böyle değildir.
2.si al işte alttan gaz kaçırıyo git uğraş şimdi işin yoksa.
3.sü hava filtreni değişiyosun arabanın gaz ayarı bozuluyo git bide onu ayarlat yoksa araba saçma sapan çalışıyo.
4.sü arabaya fazladan yük artı bi dunya sacma sapan benı uyuz eden tesisat.
5.si stepne paso bagajda sanki bagajım çok büyük.
6.sı bariz güç kaybı (beni en uyuz edeni)
7.si tasarruf mu evet benzıne oranla delı gıbı tasarruflu bu yüzden katlanıyoruz işte.

bizden bu kadar
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti taner_octavia » 21 Şub 2010, 03:05

fabiası olupta tecrubelerini yazıcak yokmu acaba :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 21 Şub 2010, 03:11

acele etme yawww :))) dur yarını bekle hele :)
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cetin17 » 21 Şub 2010, 03:18

bende landirenzo takılı. aldığımda takılıydı. 20 bin km dir kullanıyorum maşallahı var. bir kere filtre değişimi ile ayar yaptırdım. daha da bir şey yapmadım.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti zurna1788 » 21 Şub 2010, 03:23

sana önerdiğim markalar arasında landirenzoda vardı sanırım tamer abi...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 21 Şub 2010, 03:27

[quote="zurna1788"] sana önerdiğim markalar arasında landirenzoda vardı sanırım tamer abi... [/QUOTE]

zaten 3 marka falan var taktırılabilcek herhalde.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 21 Şub 2010, 03:31

valla benim gözümde BRC ile LANDİRENZO var gerisi yalan :)
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efsanea_06 » 21 Şub 2010, 12:17

lpg nin tasarruftan(o da şüpheli) başka iyi yönü yok. zararları;araba çalışırken benzin harcıyor,yüksek devirde benzine geçiyor,katalitik konvertörü dağıtıyor ve contaları eritip yağ akıtmaya başlıyor(lpg nin yanma ısısı benzine göre fazla olduğu için),ateşleme parçalarını bozuyor(lpg benzine göre daha az yanıcı olduğu için ateşlemeye daha fazla ihtiyaç duyuyor),arabanın sesi artıyor,arkada aslında bomba taşıyorsun,alışveriş merkezlerinde kapalı garaja giremiyorsun,her 10.000 de 80 tl civarında filtre parası veriyorsun..taktırıp taktırmamak sizin kararınız aracınız sürekli bir arıza çıkartır çünkü bu arabalar benzinle çalışmaya uygun o yüzden eğer arabaya çok fazla binmiyorsanız benzinle devam edin

efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 21 Şub 2010, 12:49

benim araba karbürötörlü üzerinde aldesa var (alüminyum-demir sanayi aş) Türk malı ve hiç bir sorun yaşamadım ama aldesa nın bildiğim kadarıyla enjeksiyonlu araçlar için ürettiği lpg sstemi yok...
Sizin arabaya gelince şimdi size birşey söylüyeceğim belki bir çoğunuz bunu ilk defa benden duymuş olacak;

Orta avrupada ve balkanlarda (cek cumhuriyeti, slovakya,bosna hersek,bulgaristan,moldova vb...) bir çok ülkede bu bizim lpg bile taktırmaya kıyamadıgımız skodalar metan gazıyla yani doğalgazla çalışmaktadır.Bindiğiniz arabaların motorları minimum 3 emk ile yani (üzerlerine düşen yükün 3 katı fazlasına yıpransa bile dayanabilme) özelliğine sahiptir.Şimdi forumdan arkadaşlar sorabilir bunu nereden biliyorsun kaynak göster diye kaynağım yok ama bu işi okuyan ve deneylerini yapan biri olarak açık yüreklilikle söylüyorum arkadaşlar skodalarınız fabişleriniz octileriniz felşleriniz hepside lpg ye dayanaklı araçlardır.

Arabalarınızda sorun çıkartan lpg tesisatı değildir fakat lpg aslında aracınızda varolan sorunları  (benzinde yanma sonrası oluşan kurum ve is in sorunun teşhisini engellediği için) takıldıktan sonra kurum ve is yapmadığı için ve sistemdeki kurum ve isleri temizlediği için malesef sorunlar ortaya çıkmaktadır.Bu bir nevi yüksek km yapmış arabalarınıza tıp dilinde biyopsi yapmak gibi birsey oluyor.Hatta şöyle örnek vereyim aygaz + katkılı otogazın sloganı neydi hatırlarsınız, aracın motorunu temizler tertemiz yapar LOL evet yapar ve malesef sorunlar ortaya çıkmaya başlar( ENJEKTÖRLÜ MOTORLARI OLAN SKODACILAR HAKSIZMIYIM??)

Katalitik konvertör gidiyor dediniz, lpg li bir araçta katalitik konvertör zaten çokta istenilen bir ihtiyaç değildir ama sistemi bozuyor diyorsanız size tavsiyem arabanızı ayda bir de olsa benzinle çalıştırın Smile eğer zaten çalıştırıyorum derseniz bende size arabanızın modelini ve şimdiye kadar katalitik konvertörünüzü değiştirip değiştirmediğinizi sorarım.

hava filtresi değişimi sonrası gaz ayarı konusuna gelince, bazı lpg istasyonlarında bilgisayarlı gaz ayarını 5 tl hadi bilemediniz 10 tl ye yapıyorlar yani 1 paket sigara parasınaSmile bunu yaptırmak çokmu zor?

bagajda yer kaplaması kesinlikle bir dezavantaj ama sedan veya stationwagon arabalar için  durum bizim hatchback lere göre o kadarda vahim değil.

gaz kaçağı olurmu? evet olur çünkü bu bir hidrolik sistemdir ve çalışıpta bir yerlerinden sızdırmayan bir hidrolik sistem yoktur.Benzinde kullanırken hiç benzin kaçağı olmuyormu sanki? Smile

arkada bomba taşıyoruz durumu ise, şimdiye kadar lpg yüzünden patlayan herhangi bir araca ister nette ister günlük hayatta ben iç rastlamadım ama yananlar olmuyormudur? elbbete oluyordur fakat unutmamak gerekir ki yeterli koşullar oluşursa benzinli araçlara göre daha zor yanarlar çünkü benzinde bulunan oktan sayısı ( yakıtın kendi kendine tutuşması) lpg den düşüktür yani lpg benzinden daha zor tutuşur LOL

contaların yanma durumu ise tamamen bir şehir efsanesi Smile böyle birşey sözkonusu değil, siz arabanızla 150000, 200000 km yapın motor blogunun sagından solundan yağ kaçırmaya başlasın sonra suçu lpg ye atın, hiçte makul bir yaklaşım değil, benzinle calışsaydı yağ kaçağı olmuyackmıydı yani? Smile

aklıma gelen bir çok şeyi yazıp sizinle paylaşmak istedim içinde kesinlikle yanlış olduğuna inandıgınız şeyler varsa ben yanlışlarımı kabul etmeye hazırım ama yazdıklarımı sizde doğru buluyorsanız aklınızdaki lpg hakkında çok kötü düşünceleri silin atın...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti BÜLENT BARAN » 21 Şub 2010, 12:52

benimki italyan lavato.çok çok menmunum.buişin duayeni lavato.lavatotan şaşmam..
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: feliace

İleti cetin17 » 21 Şub 2010, 13:06

Bu tartışma bitmez. Bırakın insanlar kullanmasın lpgli araç. Böylelikle arz talep dengesi nedeniyle belki fiyatlar düşer.

Ama ben benzinli arabaya milli piyango çıkmadan binmem.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti akan-kan » 21 Şub 2010, 13:06

Onur usta siper yazmışsın yav helal sana.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti onurhan2006 » 21 Şub 2010, 13:08

[quote="akan-kan"]Onur usta siper yazmışsın yav helal sana.[/QUOTE]

aslında hepimizin bildiği fakat gözden kaçırdığı noktaları yazdım sadece dostum, teşekkür ederim...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti zaferdurukan » 21 Şub 2010, 13:28

bilinen markaların yanına lütfen omvl i ekleyinSmile prince diyecem ama muazzam bir fiyatı var onu geçiyorumTongue
zaferdurukan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 21 Şub 2010, 13:35

[quote="onurhan2006"]
[quote="akan-kan"]Onur usta siper yazmışsın yav helal sana.[/QUOTE]aslında hepimizin bildiği fakat gözden kaçırdığı noktaları yazdım sadece dostum, teşekkür ederim...[/QUOTE]

vay be mütevazi birisin aynı zamanda. benim formana lpg beyni lazım brc diye düşünüyorum ama sistem atiker. ne dersin bu işe? ne marka alalım regülatörü?
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir