LPG TAKTIRICAMDA.BİLMEM GEREKENLER...

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG TAKTIRICAMDA.BİLMEM GEREKENLER...

İleti taner_octavia » 25 Şub 2010, 18:47

mrb arkdaslar.haftaya lpg taktırıcam.lpg montajı sırasında neye dikkat etmeliyim.bilmem gerekenler nelerdir acaba.ustayı sorularımla nasıl skıstırayım koseye :)(sıcaklık derecesi .lpg de kullanırken benzin ibresi dusmesi falan.... )

Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti C@GL@R » 25 Şub 2010, 18:52

taner bir konu altında toplasan şu soruları:)

1-lpg düğmesini sol taraftaki küçük gözün ya içine ya kapak arasındaki boşuğa yapıştırt ( ben demesem asr düğmesini yanındaki boş yere delip matkapla sabitleyecekti)

2-simit tank taktır bence ve tamponı deldirme sağ arka tekerin arkasına görünmeyecek yere taktır..

3-benzin ibresinin düşmemesi için psi moduülü denen sey takıyorlar ama artı para alırlar.. veya benzin pompasını kapatan bi sistem takıyorlar sanırım ben gerek görmedim. BRC bunu ücretsiz takıyor die biliyorum ama siz demezseniz takmıyor cebe atıyor o yüzden brc atikerden pahalı merak edenler için.

başkada birsey yok montaj sırasında oturun oraya ayrılmayın bir yere  o kadar..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti taner_octavia » 25 Şub 2010, 19:01

peki benzin ibresi mesela dusuyo surus esnasinda.kontagı acıp kapattıgımızda yine normal kalan benzini gosteriyomu ?
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 25 Şub 2010, 19:03

[quote="taner_fabia"]peki benzin ibresi mesela dusuyo surus esnasinda.kontagı acıp kapattıgımızda yine normal kalan benzini gosteriyomu ? [/QUOTE]

eğer çeyrek depoı altında benzininiz varsa düşüyor ve kontak açıp kapatmayla eski haline dönmüyor. çeyrek depo üzerinde ise zaten düşüş olmuyor bnm arabada bu şekilde. (atiker)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 25 Şub 2010, 19:05

alla alla ozman ne kadar benzin kaldıgını bilemiycekmiyiz ceyregin altina dusunce.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 25 Şub 2010, 19:11

[quote="taner_fabia"]alla alla ozman ne kadar benzin kaldıgını bilemiycekmiyiz ceyregin altina dusunce.[/QUOTE]

farketmiyorki lpg li artık araç:) ben aylık 10 liralık alıyorum benzin sorun olmuyor....hadi benzinim bitti diyelim bugun arabam çalışmadı benzin bitmiş direk lpg ile çalıştırdım sonra gittim benzinliğe aldım... acil durumlarda böyle yapıyorum...
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 25 Şub 2010, 20:34

alıntılar iyidir ;

[quote="sr20de"]arkadaşlar eline anahtar alan ustayım diye çıkıyor. atiker çaok kaliteli bir ürün, monaj esnasında detaylara çoğu kez önem verilmiyor. hep ezbere iş yapılıyor, bütün araçlar aynı zannediliyor. nede olsa enjektörlerin eksi kutuplarına gir, devir ucunu bobinden al tamam bitti gitti... bu ne yaa. bu kadar basitmi bu iş. arkadaşlar montaj, tecrübe, teknik bilgi, özgüven bunlar çok önemli. hangi malzeme nereye takılıyo ya da takılır çoğu montajcı bilmiyor. bas akıllı vidayı tak gitsin. düşünmezler arkada tesisat varmı, ordan su alırmı... bir an önce bitsin de paramı cebime koyım hesabı. birde usatlıklarına laf söyletmezler, arabada bi arıza çıkar, hemen motora yada beyine yorum yaparlar. özellikle de buji buji kablosu bobin... e yuh artık. sonra araç sahibi servis sevis gezsin. cebinde bi lpg parası daha çıksın, bide arabanın orjinalliğinin bozulduğunamı yansın ne diyim yaa... montaj yapılırken dikkat edilmesi gereken o kadar teknik yer ve alan varki. ve montaj bilgisi varki... bu konu açılınca çenem biraz düşüyor kusuruma bakmayın. he bu arada aklıma gelmişken teleflex ten bahsi geçti arkadaşımız, teleflex yapan kaç bayi var, bir ilde kaç sanayi ve o sanayilerdede kaç teleflex bayisi var. bunlar önemli arkadaşlar. yanlış anlamayın teleflex kötüdür demiyorum, tabiki iyi bir ürün ama servis ağı ve malzeme yetersiz. lpg ustalarının tercih etmemesinin sebebi hem pahalı, hem manifolt sökülmeden montaj yapılmıyor, (yaprak enjektör modellerinde) hemde araca hem soğuk hem sıcak kalibrasyon ayrı ayrı yapılıyor. bir de şuna gelmek istiyorum, diyelim enjektör arza yaptı, araç sahibini ilgilendirmez arza yapan parçayı, bir an önce değiştirilsinde işime bakıyım der. ama montajı yapan usta öyle demez. elinde iş varsa şu zaman gel bu zaman gel der zamanlar uyuşmaz, ustanın bi enjektör için koca manifoltu sökmesi pek işine gelmez, motor soğuycak, gözlük contalar gerekirse değişcek, iş neredeyse yarım günü geçicek. ustalar bunu da düşünür işte. şimdi biri çıkıp diyomuş teleflex enjektör zaten 100.000 garantili, zaten bişey olmaz, allah yapısı değil bu kul yapısı, olmaz olmaz olucağı tutar. yine bu arada aklıma gelmişken yaprak enjektörü benzin enjektörlerine çoğu araçta yakın tutamazlar, fiziksel anlamda biraz genişlik göstermektedir. ince enjektör de elinde yoktur farzedelim, montajı enjektörün müsait olduğu yere yapar, oda çoğu kez ya biri ya ikisi denk düşmez, enjektöler biri yakın durur biri uzak... bunlarıda araç sahibi bilmez doğal olarak ta parayı verir sorun yaşamak istemez. çok uzattım, kıssadan hisse montajcı önemli. usta önemli... yazımı vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. saygılarımla...[/QUOTE]

[quote="sr20de"]mesela ostim de turkuaz otogaz var. 354 75 02 tel numarası. yalnız ben sana bi liste yapıcam, o liste elinde ustaların başında bekleyeceksin araç bitene kadar. razıysan al elinne kağıt kalem not almaya başla.

1, simit lpg tankının şamandırası aracın arkasına bakacak şekilde değil, aracın önüne bakacak şekilde montaj yapılacak. (yani sen bagajı açıp halıyı kaldırdığında şamandıra arka kısıma yakın olup, ön yüzü aracın önüne bakacak) tabi stepmen altta değilse. altta ise 40 lt tank yanlamasına paralel takılacak...

2, lpg regülatörü radyatör seviyesinin altında olucak...

3, kablolar montaj esnasında enjektör tesisatnına lehim yapılacak kesinlikle bez bant kullanılmadan ısınan makaronla muhafaza edilecek...

4, lpg enjektör nozulları mümkünse aşağı doğru baksın ve bu çok önemli, enjektör hortumlarının uzunlukları aynı olsun...

lpg selenoid valfi regülatöre en yakın mesafeye montajlansın ve muhakkak kangal boru uygulaması yapılsın...

5, lpg enjektöf filitresi yatık yada yamuk takılmasın...

6, devir ucu bobinden alındıktan sonra güzelce lehim yapılsın yine kesinlikle bez bant kullanılmasın... (aslında en makul olanı devir ucunun egzantrik sensörü yada krank se

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti taner_octavia » 25 Şub 2010, 20:55

bu baya acıklayıcı olmus tesekkurler :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akan-kan » 26 Şub 2010, 12:22

evet geçekten güzel bir paylaşım oldu. Ahmet teşekkür ederim emeğine sağlık.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti 10TOPRAK » 26 Şub 2010, 16:34

[quote="caglarkrbyk"]

1-lpg düğmesini sol taraftaki küçük gözün ya içine ya kapak arasındaki boşuğa yapıştırt ( ben demesem asr düğmesini yanındaki boş yere delip matkapla sabitleyecekti)

2-simit tank taktır bence ve tamponı deldirme sağ arka tekerin arkasına görünmeyecek yere taktır..

[/QUOTE]
Arkadaşım bu hafta takıcak fikir vermesi açısından;
1-2 Foto varmı? Çok yararlı olacak saol...

10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 26 Şub 2010, 18:23

[quote="10TOPRAK"]
[quote="caglarkrbyk"]

[/QUOTE]
Arkadaşım bu hafta takıcak fikir vermesi açısından;
1-2 Foto varmı? Çok yararlı olacak saol...

[/QUOTE]

yok ama indiğimde çekerim çok güzel oldu yeri her ikisininde..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 26 Şub 2010, 18:26

bende pazartesi taktırıyorum.lpg utandırmasın artık :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ünsal » 26 Şub 2010, 20:16

hayırlısı ...
ben vogas taktırdım psi ücretsiz sistemde mevcut bu sayede benzin karışmıyor yakıta ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti taner_octavia » 26 Şub 2010, 20:21

100 lira istiyorlar fark olarak benzin pompasının calısmasını engellemek icin.onu yaptırıcam galiba depoda az benzin olucagından.pompa zamanla zarar gorebilir ısınarak.100 lira icin pompadan olmuyalım.pompayada yazık bosu bosuna calısmasın zaten.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ünsal » 26 Şub 2010, 20:27

benden tavsiye depoyu boş tutma birsüre sonra arıza lambası yanar (ilk 2 sonunda)arkadaşım fabiasına hiç benzin almazdı bir müddet sonra arıza lambası yakmaya başladı hemen sami ustaya koştuk ne yaptıysak çözemedik neler dediler neler anlatsam gülersiniz elektironikçilere götürdük arabayı adamın biri geldi ne zamandır benzin almıyorsun diye sordu 2 ay oldu dedi arkadaş benzin al gel bakalım dedi ne alakaysa dedik ama çağresizlikten aldık geldik arızayı sildiler birdaha ışık yanmadı sebebine bakın araç depo kapağı uzun süre açılmadı diye arıza veriyormuş inanasım gelmedi ama sonuçta oldu Smile 
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti yonetici » 26 Şub 2010, 20:56

[quote="taner_fabia"]100 lira istiyorlar fark olarak benzin pompasının calısmasını engellemek icin.onu yaptırıcam galiba depoda az benzin olucagından.pompa zamanla zarar gorebilir ısınarak.100 lira icin pompadan olmuyalım.pompayada yazık bosu bosuna calısmasın zaten.[/QUOTE]

Sakın böyle birşey yapmaya kalkışmayın tam tersine asıl çalıştırmayarak hata edersiniz. O pompa hiç yoksa 200 bin km çalışacak şekilde imal ediliyor çalışmayla yorulacak birşey değil. Kaç kişi duydunuz benzin pompası bozulan arabanın en dayanıklı yerlerinden biridir. Say say bitmez bu pompa iptalinin zararı. Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok sakın ola yaptırmayın diyorum. Bunu size tavsiye eden LPG montajını yapacak yer ise ben şahsen oraya montaj yaptırmayı tekrar düşünürdüm. Bu eski kafa LPG ustalarının uyduruk yöntemlerinden biriydi böyle adammı kaldı artık herkes zararından sözediyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti C@GL@R » 26 Şub 2010, 21:00

emir haklı depoda gerekli benzin bulundurun yeter ayrıca pompa çalışmaz ise sizin lpg benzin geçişlerinizde sorunlu olur yani pompa oraya benzini herzaman yollamalı zaten o benzin yanmadan depoya geri gidecek..siz depoyu kuru bırakmayın gerisi hikaye.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 26 Şub 2010, 21:16

pompayı  kapatmak  lamda sensörünü  uyutmak  gibi  boş beleş  bir iş.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir