atiker icin bir soru ?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

atiker icin bir soru ?

İleti taner_octavia » 28 Mar 2010, 18:12

mrb arkadaslar.fabia aracima gecen 2 hafta once atiker taktırdım.lpg gosterge ısıklarından sırayla yesil yanıyor.simdi kırmızı yandı bende.kırmızı yanınca durumu ne oluyor.lpg tamamen bitmis benzinlemi gidiyor anlamında yoksa lpg bitmek uzere gibimi.tamamen lpg bittigini nasil anlarız hicbir ısık yanmazmı ustteki turuncudan baska.turuncu ısıkta lpg nin devrede olup olmadıgınımı gosteriyor ?

Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti sucan » 28 Mar 2010, 18:16

atiker sistemlerinde lpg bitmiş ve siz benzinle ilerliyorsanız sesli ikaz sesini duyarsınız yuvarlak küçük yeşil ışık yanması gereken lamba sürekli kırmızı olarak yanıyorsa lpg bitmiştir
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti yonetici » 28 Mar 2010, 18:16

Küçük bir yeşil ışık vardır o yanıp sönüyorsa benzinde demektir LPG'de o yeşil ışık sürekli yanık kalır en son sistemlerde kontrol anahtarı böyle çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti taner_octavia » 28 Mar 2010, 18:23

sırayla 4 tane yesil var kedemeye gore birde en altta kırmızı var benimkinde.sizde daha once kırmızı yanmadımı.farklımı acaba gostergesi
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 28 Mar 2010, 18:27

Tamam kırmızı yanıyor bendede ama simit tankın şamandırasına hiç güven olmuyor referans alınabilecek birşey değil benzin göstergesi gibi ışık yandığında gerçekten kritik bir seviyeye gelmiş demek değil her zaman.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti taner_octavia » 28 Mar 2010, 18:50

? yazdı:Tamam kırmızı yanıyor bendede ama simit tankın şamandırasına hiç güven olmuyor referans alınabilecek birşey değil benzin göstergesi gibi ışık yandığında gerçekten kritik bir seviyeye gelmiş demek değil her zaman.

yani ozaman hala gazla gidiyorum.heran gaz bitebilir yani.gaz tamamen bittiginde nasil oluyor peki ?
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti barutoglu » 28 Mar 2010, 21:57

Üstadım, LPGlerde ışıklar yüzde yüz doğruyu göstermez. Ben bir yıldır atiker kullanıyorum. tam bir tüp 385-390 km gidiyor. Yeşiller bitip kırmızı yandıktan sonra hala 100-150 km gidebiliyor. Kırmızı yanınca gaz bitti denemez. Gazın tam olarak bitmesi, ancak yeşil bir ışığın sürekli ve hızlı bir şekilde yanıp sönmesiyle anlaşılır. Tam bittiği sırada da bir süre uyarı sireni çalar. ondan sonra benzine geçer ancak yeşil ışık yanıp sönmeye devam eder. Tâ ki siz tekrar gaz alıncaya kadar.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti taner_octavia » 28 Mar 2010, 22:49

barutoglu yazdı:Üstadım, LPGlerde ışıklar yüzde yüz doğruyu göstermez. Ben bir yıldır atiker kullanıyorum. tam bir tüp 385-390 km gidiyor. Yeşiller bitip kırmızı yandıktan sonra hala 100-150 km gidebiliyor. Kırmızı yanınca gaz bitti denemez. Gazın tam olarak bitmesi, ancak yeşil bir ışığın sürekli ve hızlı bir şekilde yanıp sönmesiyle anlaşılır. Tam bittiği sırada da bir süre uyarı sireni çalar. ondan sonra benzine geçer ancak yeşil ışık yanıp sönmeye devam eder. Tâ ki siz tekrar gaz alıncaya kadar.

acıklayıcı bilginiz icin tesekur ederim.gazı taktıralı daha yeni gaz bitiyo ve kırmızı yandı.bizde zamanla ogrenices.ilginize tesekkurler...
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurhan2006 » 28 Mar 2010, 23:43

daha bu ne ki lpg ile alakalı daha neler öğrenirsiniz neler :)
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti taner_octavia » 29 Mar 2010, 01:04

barutoglu yazdı:Üstadım, LPGlerde ışıklar yüzde yüz doğruyu göstermez. Ben bir yıldır atiker kullanıyorum. tam bir tüp 385-390 km gidiyor. Yeşiller bitip kırmızı yandıktan sonra hala 100-150 km gidebiliyor. Kırmızı yanınca gaz bitti denemez. Gazın tam olarak bitmesi, ancak yeşil bir ışığın sürekli ve hızlı bir şekilde yanıp sönmesiyle anlaşılır. Tam bittiği sırada da bir süre uyarı sireni çalar. ondan sonra benzine geçer ancak yeşil ışık yanıp sönmeye devam eder. Tâ ki siz tekrar gaz alıncaya kadar.

bir dolu tüple 385-390 km gidiyor yazmıssınız.kac lık acaba sizin depo ?
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 29 Mar 2010, 01:39

Ben gazdan benzine geçişi açıkçası sesli sinyal vermese çoğu zaman farketmem bile. Ama yanlış hatırlamıyosam siz benzin pompa iptali yaptırmıştınız bu durumda gazının bittiğinde aracınızın silkeleme yapması yada motorun durması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti taner_octavia » 29 Mar 2010, 01:47

? yazdı:Ben gazdan benzine geçişi açıkçası sesli sinyal vermese çoğu zaman farketmem bile. Ama yanlış hatırlamıyosam siz benzin pompa iptali yaptırmıştınız bu durumda gazının bittiğinde aracınızın silkeleme yapması yada motorun durması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

evet yaptırmıstım ama farkettirmiyo.yani benzin gecisinde otomatik geciyor tekrar devreye girerek elle yani dugmeyle benzine aldigimda fark ettirmiyor.bence cok iyi dusunulerek yaptırılmıs.pisman olmassınız bence.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sucan » 29 Mar 2010, 08:34

benim aracımda simit tank var 32-34 lt kadar bir gaz alıyor yanlış hatırlamıyorsam şehir içi 280-290 km yol gidiyor şehir dışında bu rakam 360-370 km oluyor
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 29 Mar 2010, 11:56

sucan yazdı:benim aracımda simit tank var 32-34 lt kadar bir gaz alıyor yanlış hatırlamıyorsam şehir içi 280-290 km yol gidiyor şehir dışında bu rakam 360-370 km oluyor

sehir ici sehirdısı baya fark ediyomus demekki.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sucan » 29 Mar 2010, 13:13

taner_fabia yazdı:
sucan yazdı:benim aracımda simit tank var 32-34 lt kadar bir gaz alıyor yanlış hatırlamıyorsam şehir içi 280-290 km yol gidiyor şehir dışında bu rakam 360-370 km oluyor

sehir ici sehirdısı baya fark ediyomus demekki.

antalyada yaşıyorum trafik burda özellikle şehir merkezinde çok berbat ve ışıklarda dur kalk şehir içi yakıt tüketimini arttırıyor şehir dışı rakamlarda normal bir kullanım göz önünde tutulduğunda geçerli misal otabana girip 150-160 gidersem 330-340 km ye kadar düşer şehir dışı kullanım
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 29 Mar 2010, 21:25

taner_fabia yazdı:

33 litre alıyor. simit tüp bendeki. şehir içi ve dışı farketmediğini de belirteyim. yani çok denedim. Normalde şehir içi çok tüketmesi lazım biliyorum ama sanırım şehir içi motor ısınana kadar benzin tükettiğinden fazla benzin tüketimi uzun yoldaki lpg tüketimi ile dengeleniyor. çünkü şehir içinde iş yerime dört kilometre gidiyorum zaten yarısına kadar (kışın özellikle) benzin yakıyor. yani kısacası şehir içi ve şehir dışı lpg tüketiminde ayrı ayrı ve dikkatli takip ettiğim halde fark göremedim.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti sucan » 30 Mar 2010, 08:32

barutoglu yazdı:
taner_fabia yazdı:

33 litre alıyor. simit tüp bendeki. şehir içi ve dışı farketmediğini de belirteyim. yani çok denedim. Normalde şehir içi çok tüketmesi lazım biliyorum ama sanırım şehir içi motor ısınana kadar benzin tükettiğinden fazla benzin tüketimi uzun yoldaki lpg tüketimi ile dengeleniyor. çünkü şehir içinde iş yerime dört kilometre gidiyorum zaten yarısına kadar (kışın özellikle) benzin yakıyor. yani kısacası şehir içi ve şehir dışı lpg tüketiminde ayrı ayrı ve dikkatli takip ettiğim halde fark göremedim.

aracımı alalı sekiz ay oldu ve 16 bin km yol yaptım bu sekiz ay içinde şehir içi ve dışı arasında farkedilir şekilde fark var depoda şehir içi şehir dışı farkı yaklaşık 60-70 km kadar oluyor tabi bunu yaşadığımız şehir ve kullandığımız yol güzergağına göre değişe biliyor kimisi düz ve sakin bir yolda 3-4 km rede işine varırken kimisi 8-10 km kalabalık ve trafik ışıklarının yoğun olduğu bir yoldan gide biliyor ve buda kişiden kişiye şehir için de aracın bir depoyla gideceği mesafeyi değitiriyor ben 33 lt lpg ile şehir içinde 290 km den fazla gidemiyorum
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 12 Nis 2010, 19:51

atikerde benim gazın bittiginde en son kırmızı ısık yanıp sonmeye baslıyor ve ikaz sesi veriyor.siz yesil demissiniz ama.acıklayabilcek arkdas varmı. birde 35,5 litre gaz aldı 2 kez doldurdum 465,3km gitti.degerler nasil sizce.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir