Doğalgazla çalışan caddy Türkiye'de

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Doğalgazla çalışan caddy Türkiye'de

İleti hdoner » 10 Nis 2010, 19:03

Doğalgazla çalışan oto Türkiye?de

16:40 | 01 Nisan 2010

Volkswagen?in Polonya fabrikasında üretilen doğal gaz ile çalışan Volkswagen Caddy Maxi modeli, 3. Gas Turkey 2010 Fuarında yer alan Akfel Mühendislik standında sergileniyor.
Akfen Mühendislik?e bağlı Gastrans?ın Koordinatörü Bilal Şaki, sergiledikleri araca ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akfel grup olarak 15 yıldır doğal gaz ile ilgili çalışmalarının olduğunu, özellikle son dönemlerde doğal gazlı araçların kullanımının artırılmasına yönelik projeler sürdürdüklerini ifade etti.
Akfel Mühendislik, İGDAŞ ve Doğuş otomotiv olarak sektöre yeni bir açılım sağlamak ve doğal gazlı araçların satışını yaygınlaştırmak amacıyla doğal gaz ile çalışan bir Volkswagen Caddy Maxi modelinin, İGDAŞ?ın acil servis ve hizmetlerinde kullanmak için tedarik edildiğini kaydeden Şaki, aracın en önemli özelliğinin, dönüşüm sisteminin tamamen doğal gazlı olarak gerçekleştirilmesi olduğunu dile getirdi.
Şaki, araçta 5 adet doğal gaz tüpü olduğunu ve bu tüplerin bagaj hacmini küçültmediğini dile getirerek, daha sonra doğal gaz dönüşümü gerçekleştirilen arabalarda bagajın bir kısmının tüp için ayrıldığına dikkati çekti.
Sonradan dönüştürülen arabaların maksimum 200-250 kilometre yol alabildiğini, fuara getirdikleri Volkswagen Caddy Maxi?nin ise doğal gaz ile 570, benzinle 130 kilometre olmak üzere toplamda 700 kilometre yol alabildiğini belirten Şaki, aracın, dizel versiyonu ile de bir fiyat farkının bulunmadığını kaydetti.
?BU YIL İÇERİSİNDE 2-3 TANE DAHA YENİ DOĞAL GAZ DOLUM TESİSİ YAPILABİLİR?
Şaki, projeleri hakkında şunları anlattı:
?Avrupa Birliği?nde (AB) kısa vadede toplam araç sayısının yüzde 20?sinin doğal gazla çalışan araba olması hedefleniyor. Ülkemizde de AB normlarına uyarak böyle bir hedefe ulaşmak mümkündür. 2008 yılında yayımlanan Enerji Verimliliği Yönetmeliği?nde doğal gazın boru hattıyla ulaştığı şehirlerde toplu taşımacılığın yapılması öngörülüyor. Biz de bu doğrultuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi?yle gerçekleştirdiğimiz bir proje ile Kocaeli?de bir doğal gaz dolum istasyonu açtık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de 45 adet doğal gazlı otobüs aldı. Yaklaşık yüzde 30 civarında yakıt tasarrufu yaptıklarını belirtiyorlar. Toplu taşım, maliyet açısından ciddi etkileri olan bir hizmet. Doğal gaz, otobüslerde dizele göre yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Dolum istasyonları için hemen hemen tüm büyükşehir belediyelerinden talep söz konusu. Bu yıl içerisinde 2-3 tane daha yeni doğal gaz dolum tesisi yapılabilir. Otobüs üreticileriyle de yaptığımız değerlendirmelerde sektörün alternatif yakıtlara yönelmek istediğini görüyoruz.?
Doğal gaz yakıtının otomobillerde LPG?ye göre daha güvenli ve tasarruflu olduğuna işaret eden Şaki, ?1 litre LPG yaklaşık 6 bin 600 kilokalori enerjiye sahip. 1 metreküp doğal gaz 9 bin 155 kilokalori enerjiye sahip. Tabela fiyatları aynı olsa dahi doğal gaz yakıtının oluşturacağı tasarruf, LPG?ye göre yüzde 30 düzeyinde. Ülkemizin hemen hemen bütün şehirlerine doğal gaz oluşmuş durumda. İstenildiği zaman doğal gaz bireysel tüketicinin hizmetine sunulabilir. Şu anda Türkiye?de bulunan bütün akaryakıt istasyonlarına doğal gaz dolumu entegre edilebilir. En önemli nokta, doğal gaz dolum tesislerinin kurulması. Şu anda piyasada bulunan araçların doğal gaza dönüşümleri de gerçekleşebiliyor. Biz bu konuda ekipman sağlıyoruz.?

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 10 Nis 2010, 19:06

Bi okadarda çevre dostu olan cng nin ülkemızde yaygınlaşmasını istiyorum Fakat yaygınlaşma ve doğal gaz zammı ve yahut azerbaycanın vana kapatması benzini aratırsa sonu büyük hüsran olur:(
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 10 Nis 2010, 19:11

ben de cng'nin yaygınlaşmasını bekliyorum
lpg taktırmadan direkt cng istiyorum :)
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti hdoner » 10 Nis 2010, 19:18

olur neden olmasın.hatta bi yerde okumuştum cng ayarları ile benzinden daha çok tork ve beygir elde edilebiliniyormuş.Zaten kalori değeri ortada.Yanlız yaygınlaşınca lpg de olduğu gibi zamların birbirini izleyeceğide ülkemizin bi gerçeği:S
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 10 Nis 2010, 19:48

isikayhan yazdı:ben de cng'nin yaygınlaşmasını bekliyorum
lpg taktırmadan direkt cng istiyorum :)

Aynen düşündüğüm şey benimde o..Toplamda düşük km yaptığından şikayet ediliyor.Depoları küçük oluyormuş..Ama olsun şehir içi toplamda 250 km yapsın yeter..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti yonetici » 10 Nis 2010, 19:50

Arkadaşlar CNG binek araçlar için yaygınlaşabilecek birşey değil. LPG kadar sıkıştırılamadığından devasa büyüklükte tanklar gerekiyorki buda bir binek araç için en olumsuz durumlardan biri.

cng_tank.jpg
CNG Tankı
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti nehuse » 10 Nis 2010, 23:12

Benim bildiğime göre cng tankları daha yüksek basınçla dolum gerektiğinden daha ince oluyor bu yüzden bir tank yerine birden fazla tank kullanılır.Ayrıca kombi boyutunda bir cihaz ile normal ev tesisatındanda dolum yapılabiliyor.Fakat uzun zaman alıyor diye okumuştum.
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 11 Nis 2010, 08:07

CNG istasyonları yaygınlaşsa tankın buyutu sorun olmaz sanırım
şu an bir istasyonun kurulum maliyeti 200.000 $'mış
sanırım var olan şehir içi doğalgaz şebekesinden yararlanıp kurulamıyor

daha önce başka bir başlıkta yazdıklarım:

LPG+CNG Fuarı
viewtopic.php?f=14&t=18916

isikayhan yazdı:bugün fuara doğalgazı (cng) araştırmak için gittim

istanbul'da sadece iki tane dolum istasyonu varmış: bayrampaşa ve maltepe'de

brc eve taklabilecek cng dolum cihazı sergiliyor fiyatı 3250?+kdv, fakat dolum süresi 7 saat

en çok dikkatimi çeken mar gas isimli türk şirketinin cng+lpg sistemiydi, bagajda iki tank var

şu an çok fazla km yapmadığım için ve aracımın garantisi devam ettiği için beklemeye devam
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 11 Nis 2010, 11:18

Şimdi anlıyorum doğal gazla çalışan otobuslerın ustunde devasa buyuklukte 3-4 adet cng deposu olduğunu.Aslında sadece cng ile çalışan aracın orjinal deposu cng tankı kullanılıp ayrıyeten bagaja 1 adet tank takılırsa lpg den farkı olmayacaktır bagaj hacmi açısından.Ayrıca isdetmeyede simit tank ta kullanılabilir.Esasen ticari araçlarda sanayi tüpü gibi çıkrılıp takılabilen tüpler olursa bekleme süresininde önüne geçilmiş olur.Ver boşu tak doluyu:D
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 11 Nis 2010, 11:42

hdoner yazdı:Şimdi anlıyorum doğal gazla çalışan otobuslerın ustunde devasa buyuklukte 3-4 adet cng deposu olduğunu.Aslında sadece cng ile çalışan aracın orjinal deposu cng tankı kullanılıp ayrıyeten bagaja 1 adet tank takılırsa lpg den farkı olmayacaktır bagaj hacmi açısından.Ayrıca isdetmeyede simit tank ta kullanılabilir.Esasen ticari araçlarda sanayi tüpü gibi çıkrılıp takılabilen tüpler olursa bekleme süresininde önüne geçilmiş olur.Ver boşu tak doluyu:D

güzel fikir :D

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti dortteker82 » 08 Tem 2010, 16:27

arkadaşlar ben engelliyim. Yurtdışından 2008 model Caddy Life araç aldım. Orijinal CNG'li. Fakat LPG sistemine dönüştürmek için aylardır çaba sarfediyorum(yalnız orijinal sistemini bozmadan LPG ve CNG'yi birlikte kullanmak istiyorum). Teleflex marka CNG beyninin diyaframı(ORIK)nı bulamıyorum. Yardımcı olursanız minettar kalırım.
Bana Telefonla ulaşırsanız sevinirim. İnternet kullanmayı pek bilmiyorum. Yide de e-mail adresimi de vereyim. ilginizi bekliyorum.

e-mail adresim:
sncn_mhtx@hotmail.com

Cep Tel: 0542 512 21 71

Ev Tel: 0312 268 39 35(Sabit hattan Öğleden sonra ulaşabilirsiniz) :(
dortteker82
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ÖZGÜR AKPINAR
Nereden: Ankara
Arabanız: Volkswagwn Caddy Life 2008

İleti dortteker82 » 08 Tem 2010, 16:34

arkadaşlar ben engelliyim. Yurtdışından 2008 model Caddy Life araç aldım. Orijinal CNG'li. Fakat LPG sistemine dönüştürmek için aylardır çaba sarfediyorum(cng dolum istasyonu yaygın olmadığından aracımı kullanamıyorum). Teleflex marka CNG beyninin diyaframı(ORIK)nı bulamıyorum. Yardımcı olursanız minettar kalırım.
Size sorum aracın orijinal CNG sistemini bozmadan LPG'ye dönüştürmem mümkün mü? Mümkünse araç sorun oluşturur mu? LPG dönüşümü mümkünse, dönüşümü yaptırabilmem için Teleflex marka CNG beyninin diyaframı(ORIK)nı nasıl temin edebilirim. Lpg'ye dönüştürmek için hangi yolu izlemeli, nerede yaptırmalıyım?

Bana Telefonla ulaşırsanız sevinirim. İnternet kullanmayı pek bilmiyorum. Yide de e-mail adresimi de vereyim. ilginizi bekliyorum.

e-mail adresim:
[url=mailto:sncn_mhtx@hotmail.com]sncn_mhtx@hotmail.com[/url]

Cep Tel: 0542 512 21 71

Ev Tel: 0312 268 39 35(Sabit hattan Öğleden sonra ulaşabilirsiniz)
dortteker82
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ÖZGÜR AKPINAR
Nereden: Ankara
Arabanız: Volkswagwn Caddy Life 2008

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir