kim demiş lpg güvensizdir diye izleyin!!!

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kim demiş lpg güvensizdir diye izleyin!!!

İleti orthosis » 24 Kas 2010, 23:25

orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti AhmetH » 24 Kas 2010, 23:35

bu akşam eskişerde olan kaza için ne dediler LPG patladı yandı bitti kül oldu...

vatandaş internetten anlıyormu ki bu videoyu seyredecek...

haberde(atv anahaber) aynen şöyle diyordu LPG tankı koptu tarlaya uçtu aracın deposu alev aldı ..

haber başlığı ise LPG faciası mı LPG patladı mı neydi...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti taner_octavia » 24 Kas 2010, 23:37

:) merak ettigim.acaba kaza yapınca motor tarafından borular falan catlasa gaz boruları ordan gaz kacırırmı yoksa gaz kesici falan varmı motor stop edince.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti mustklc » 24 Kas 2010, 23:40

daha bugun haberlerde gösterdi. araç , otobüsün altına giriyor, lpg si patlıyor ve içindekiler cayır cayır yanarak vefat ediyorlar. alman malı sistemler elbette güvenlidir. ama türk işi sistemlerin hali ortada, külden eşşek resmen.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti taner_octavia » 24 Kas 2010, 23:49

yeni sistem patlamaz bence atikerde gayet basarılı enjeksiyonlularda.eski karbiratorlu araclara bende okadar guvenemiyorum .
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustklc » 24 Kas 2010, 23:55

söz konusu videoda;

ilk aşamada depoya birşey olmuyor. zira araçın arkası fazla çökmüyor darbe içeri tanka gitmiyor
ikincide ise gene tanka birşey olmuyor, tankın bilmem kaç dereceye dayanıklı olduğunu söylüyor hans amca orada.
sonuçta arabanın (opel) ve sistemin (landirenzo) reklamını yapıyor.

bizde öyle lpg li araçlar var ki görmeyin gitsin. 15 senedir aynı tankı kullananlar, ekleme boruyla sistem kuran ustalar..neler neler. bizdeki sistemler yürüyen tabut gibi illaki patlar.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti orthosis » 25 Kas 2010, 00:03

iyide arkadaşlar bu gün makina mühendisleri odası, tüvtürk ne işe yarıyor? belli periyodlarda vatandaştan para koparmayamı! demeki standardında uygulanmış bir lpg sisteminin hiçbir sakıncası yok.sistemin karbürütör veya sıralı olasında güvenlik açısından hiçbir fark yok. hepsinde de motoru kapatınca depodan şak diye lpg yi keser. ama gel gör sonradan görme ülkemde hala ısrarla kapalı otoparka almazlar.
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 25 Kas 2010, 00:15

gaz kesici nerde acaba yada varmı motoru kapatınca yada kaza anında motor durunca kacagı engellemek icin.bilen varmı...
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti orthosis » 25 Kas 2010, 00:19

evet depo şamadırasında vardır. kontak kapalıyken veya benzindeyken kapalı kalır. bizzat gördüm biliyorum.(birkere açamamıştı araç çalışmayınca öğrendik)
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 25 Kas 2010, 00:38

LPG'de gaz akışı selenoid valf ile kontrol ediliyor şu şekilde kıyaslarsam daha aydınlatıcı olur. Evlerimizdeki çamaşır makineleride su alış kontrolü için aynı yapıda selenoid valfler kullanırlar. Makinenin su musluklarıda neredeyse hep açık konumdadır aynı LPG tankı gibi sürekli bir basınç uygular. Çamaşır makinesinin kapalıyken su almaya başladığı bir arıza duyan gören hiç olmuşmudur sanmıyorum. Elektrik kesildiği anda selenoid valf son derece güvenli şekilde kapanır.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 25 Kas 2010, 00:54

LPG'ye ya da sisteme laf yok ki zaten.

Şimdi bu sistemi bi Onkel Meier ve kalfası Bastian'a döşetmek var, birde lan parasını alayımda sittirsin gitsin bi an evvel diyen ilkokul 2'den terk kaportacı çıraklığı ile başlayıp para var deyip LPG işine girmiş cingan Cevad usta ile çırağı arap İsmail'e döşetmek var. Kendinizi kandırmayın.

Yanından geçiyorsun araba leş gibi gaz kokuyor...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti grey_wolf » 25 Kas 2010, 10:25

eeee biz boşuna landirenzo taktırmadık :). hemde güvenmedik kimseye 80 km uzaktaki genel merkezine gidip orada taktırdık. çok şükür tıkır tıkır çalışıyor. 15.000 km oldu sorunsuz. filtre bile değişmedi. kısmet işi ama hakanın dediği sonuna kadar doğru. eline tornavida alan usta oluyor. Allah bunlardan uzak durmayı nasip etsin.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti mygokhan » 25 Kas 2010, 10:46

Geçenlerde ikea mağazasının açık otoparkına mavişi park ettim ilerliyordum.Arabaların arasından geçerken gaz kaçağı sesi duydum.Biraz kulak kabartınca şahinden gazın kaçtığını farkettim.Güvenliğe söyledim durumu, o da arabaya bakıp "biliyorum, gördüm dedi" sadece....

Şimdi orda birisi sigara külünü atsa ne olurdu! Facia işte..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti dominik » 25 Kas 2010, 10:47

romano sistem var araçta 30000 km bakımdan(hiç bişeyde yapmadılar) sonra hiç servise gitmedim 55.000 km yol yaptım hiç sorun çıkarmadı
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti mygokhan » 25 Kas 2010, 10:59

Peki dolum ağzı kopsa veya herhangi bir hortum koptuğunda LPG sistemi gazı kesiyor mu yine?
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti diseqc » 25 Kas 2010, 11:53

mygokhan yazdı:Peki dolum ağzı kopsa veya herhangi bir hortum koptuğunda LPG sistemi gazı kesiyor mu yine?

sistemde basınc dengesizliğini kontrol ediyor dolum ağzı kopsa yada herhengi bir nedenle sisteme giden borular delindiğinde tankın ordaki valf gazı oto olarak kesiyor tecrübeyle sabittir ama ince bir sızıntı olursa ozaman kesmiyor işde..
kendi fikrim olarak benzinden daha güvenli yanan bir arabada benzin tankı hemen alev alıyor zira depolar plastik hemen eriyor çok eski bir tank dahi olsa arabaın yanmasındaki sıcaklığa dayana biliyor ustaların beceriksiszliğine tamamen katılıyorum çünkü sistem monte edilirken arabanın elektrik tesissatınada müdahale ediyorlar adamlar resmen sistemi doğrayıp uydur ellezi bir bantla doluyorlar sonrasında bir kısa devreyle hereşey olabiliyor ama standartlara uygun takılan bir sistemden hiç korkmayın önceki arabama 160.000 de brc takıldı 240.000 de araba satıldı bir kere bile arıza yapmadı sadece filitreleri değiştirmiştim.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti mustklc » 25 Kas 2010, 12:48

Tüv türk şu bu hikaye. adam muayene ye girmiyorki Tuvturk denetlesin.

kendi babam, toros marka aracını 12 seneden fazladır aynı tank ile kullanır (mış, ben de sonradan öğrendim). yaklaşık 5 -6 senedir de muayeneden kaçıyordu. en son yakalamışlar, tankı da değiştirtmişler. babam gibi pek çok insan böyle kullanır Türkiye 'de .

Küçük bir ilçede yaşıyorum. Burada, adi bir trafik polisi sırf gıcıklığına park cezası yazdı. Yanımda usul usul yazdı, baktım bir beklentisi var, anladım ama sallamadım. Ödemeye gittim bankaya. Aynı sırada bir adam var, baktı elimdeki cezaya. Kıs kıs gülmeye başladı. "Ben, 10 senedir ehliyetsiz araba kullanırım, muayene vergi zaten hak getire, şu güne kadar 1 tek ceza yemedim, sen nasıl yedin burda" diye gülüyor bana. Düşünün artık. Polisler de uyanık olmuş, rüşvet alabilecekleri araçlara ve insanlara ceza kesiyor, şansını deniyor.

Aynı ilçede, polis aracının önünden geçiyorum tip tip bakıyor bana. Az daha ilerledim çarşı içinde bir şahin. aracın 4 camının 4 ü de yok. içinde 4 tane apaçi müzik açmışlar , kafa sallıyor. aracın camı yok ! az arkamda da trafik polisi, sallamıyor umurunda değil.

böyle bir ülkede yaşıyoruz. konu değişti ama sonuç olarak bu ülkede LPG güvenli değil. :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir