şimdi birde lpi çıktı bilgisi olan var mı ??

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

şimdi birde lpi çıktı bilgisi olan var mı ??

İleti diseqc » 07 Oca 2011, 17:13

arkadaşlar merhaba gecenlerde nette dolaşırken görmüştüm lpi diye yeni bir sistem çıkmış arabanın su hortumlarını kesmeden direk olarak pistona sıvı gönderiliyormuş orda lpg hava ile karışıyormuş bu durum pistonların soğumasına neden olduğundan dolayı yanma daha iyi oluyor ve içeriye daha çok yakıt alınabiliyormuş falan filan trabzondaki bayilerini aradım 3000 tl gibi bir rakamdan bahsediyor dedim ooo bunu nezaman amorti edecek bu araba lpg den %10 daha tasarruflu dedi yani benzine göre %40 mı dedim hiç bir lpg sistemi %30 tasarruf ettirmez dedi piyasada olanlar maksimum %20 bizimki %30 diyor bu kısım pekte inandırıcı gelmedi ama kendi sitelerinde benzine göre %50 tasarruf yazıyor,
motor sogukken yine benzinle çalışıp gaza ölemi geciyor dedim evet sistem aynı dedi bende espirisi nerde dedim bakım gerektirmiyor ayar gerektirmiyor filitre falan yok bunda dedi bir lpg sisteminin bakımı nedirki filitre takımı 30 tl birde düzgün çalışan bir sistem için 20 tl ayar isterler o da senede 50 tl buda pek ikna etmedi, neyse biraz daha sordum soruşturdum yazılım ve cihaz arabanın marka model ve motor tipine özel olarak italyadan spariş ediliyor öle geliyor sonra montajı yapılıyprmuş yani hazırda kit olmuyor arabaya özel olarak geldiğinden hiç sorun çıkarmıyor diyor bu nedenden dolayı üzerinden herhangi bir ayarlama yapılmadığını söylüyor ,
neticede ilk bakışta kulağa hoş geliyor hani arabanın tesisatının çok fazla doğranmayacak olması, arabaya özel yazılımla çalışması ve en önemlisi soğuk lpg nin pistonda sıcaklığı düşürmesi oksijeninde daha kolay yanmasını sağlayacaktır buda performans demek ama sanırım türkiyede biraz daha denenmesi lazım bir kaç kullanan bulup fikirlerini almak lazım ve fiyatının da biraz daha düşmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti tutku88 » 07 Oca 2011, 20:19

Ben bu sistemin tsi motorlar için olduğunu duydum. Vialle diye bir firma getiriyormuş sanırım temsa güvencesiyle. Ama henüz ülkemizde uygulaması yapılmış bir araç yok galiba.Bakım konusunda ben 10000 kmde gaz filtresini değiştiriorm ortalama 5 ay gibi bi sürede 50 lira veriyorum yılda 40 50 bin km yapanlar için masraftan birazda olsa kurtarabilir. Tsi motor sahipleri 4 gözle bu sistemin bi araca uygulanmasını bekliyorlar. Umarım faydalı bir sistemdirde tsi motorlu araç sahiplerinin yüzü dahada fazla güler .
tutku88
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: egemen tutku yancarlı
Nereden: İzmir
Arabanız: fiat palio 1.4

İleti tornado38 » 07 Oca 2011, 21:26

lpi sistemini bilmiyorum ama sıcak pistonun üzerine soğuk lpg yi püskürtünce piston kısa zaman içinde üstten alta doğru cam gibi kırılır bence ilk çalışmada lpğ ile çalışsa diyecem soğuk piston yavaş yavaş idare edebilir ama benzinde hararetini almış piston soğuyunca aniden kırılır sanki isterseniz çıkma pistonla bi deneme yapalım
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti Henien » 07 Oca 2011, 21:35

İlginçmiş ama o fiyatla bence ölü doğum olmuş.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti enoktakenokta » 07 Oca 2011, 22:18

Arkadaşın belirttiği gibi TSI motorlar için bir sistem... Yanılmıyorsam İstanbul'da birkaç araca uygulanmıştı. Fikir almak için Ankara'daki yetkili servisiyle görüşmüştüm zamanında; Superb için kit var mı yoksa ne zaman gelecek diye-zira yine arkadaşın belirttiği gibi her araç için ayrı bir kit var-; görüştüğüm kişi Octavia için montaj yapabiliyoruz, neticede motor aynı, Superb'e de yparız demişti; bu felaket yanıttan sonra teşekkür edip hemen telefonu kapattım. İnsan sattığı şey hakkında bilgi sahibi olur ya!
İstanbul'daki yetkili servisi daha bilgili bu konuda..
Fiyat hakkaten pahalı; kendi aracım için yılda 25.000km üzerinden hesap yaptığımda 2.1 yılda amorti sonucu çıkmıştı...
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti diseqc » 08 Oca 2011, 09:09

tornado38 yazdı:lpi sistemini bilmiyorum ama sıcak pistonun üzerine soğuk lpg yi püskürtünce piston kısa zaman içinde üstten alta doğru cam gibi kırılır bence ilk çalışmada lpğ ile çalışsa diyecem soğuk piston yavaş yavaş idare edebilir ama benzinde hararetini almış piston soğuyunca aniden kırılır sanki isterseniz çıkma pistonla bi deneme yapalım

pistona bişey olmaz zira karışım vakum sırasında oluştuğundan gaz içeri çekilirken piston aşşağı doğru hareket edecek ve pistonu buz gibi bir soğuklığa getirmeyecek neticede araba çalışırken 800 derce gibi bir sıcaklığa ulaşıyor yapacağı etki hadi abartalım 50 derece olsun 750 dereceye düşsün arabadaki pistonlar çokdaha ağır şartlara ve basınçlara dayanabilirler zira modifiyecilerin bir çoğu acık filitreler gibi aparatlarla motora en soğuk havayı gönderip içerdeki oksijen miktarı artırarak yanmayı en iyi hale getirmeye çalışırlar soğuk hava motorun performansı acısından her zaman daha iyidir.
bu kadar yatırım yapıp tonla arge çalışması yapıp üretilen bir lpg sisteminin pistona zarar verip vermeyeceğini illaki hesaba katmışlardır yoksa 1-2 tane satıp kaçmayacaklardır...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti tornado38 » 26 Şub 2011, 17:09

ben delinip arabanın karteline damlalar halinde dökülen pistonlar gördüm sebebi yakıt sanmayın yakıt silindirde yanıp sonra silindiri terk ediyor yakıt yanma odasına girince içerisinin havasını değiştiriyor soğuk dediğimiz havanın sıcaklığı 0 derece olsun. lpg aniden açık havaya çıkıp basıncı düşünce sıcaklık öyle sıfırda kalmaz aşşalara doğru iner 800 derecelik piston yüzeyine 0 derece deki lpg yi püskürtünce 800 derecelik fark oluşur bu fark genleşme kat sayısıyla ne kadar yapar acaba kırılırmı yoksa çatlarmı aliminyum piston
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti stroom » 26 Şub 2011, 21:10

sizce neden olabilir tsi = lpi bak son harflerine ;)
stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrahbillur » 15 Nis 2011, 22:33

Aslında lpi değil. Sistem lpdi. Vialle satıyor. TSi motorlar için özel sistem. Vialle'nin uluslararası sitesinde var. Temsa'ya mail attım. Yanıtı sizlerle paylaşayım.

"Sn.Emrah Billur,TSi motorlu araçlar için Vialle'nin LPdi dönüşüm kiti adlı ürünü bulunmaktadır. Vialle'de LPdi dönüşüm kitleri araca özel imal edilmektedir. Bu nedenledir ki her TSİ motorlu araç için Vialle LPdi kiti bulunmamaktadır.Mailde belirtmiş olduğunuz aracınız için Vialle'nin uygun kiti bulunmaktadır. TSi motorlu araçlar için LPdi kit uygulaması henüz ülkemizde yapılmamıştır. LPdi kit, araca ve markasına göre özel olarak imal edildiğinden stoklarımızda Skoda Superb için LPdi kit bulunmamaktadır. Siparişe istinaden Hollanda'dan getirtilmketedir. Uygulama İstanbul'daki Mar Oto bayimizde Temsa yetkilileri birlikte uygulanabilir. Kitimizin kampanyalı satış fiyatı 1500 €+KDV'dir.TSi motorlu araçlar için imal edilmiş LPdi kitin araca özel yapılması, sistemin diğer kitlere göre farklı olması ve uygulamasının diğer kitlere göre daha uzun zaman alması nedeniyle fiyatı farklıdır.Vialle kendi ürünü olan LPdi ve LPfi kitlere 2 yıl garanti vermektedir. Aracın yakıt sisteminde oluşabilecek hasarlara karşı garanti vermemektedir. Aracın garantisi ile ilgili Doğuş Otomotiv ile görüşmenizi tavsiye ederiz.Bilgilerinize sunar; iyi çalışmalar dileriz.VIALLE BÖLÜMÜ

Açıkçası 1500 Euro + KDV yaklaşık 4000 TL yapıyor. 1.4 TSI motorlar 1.6TDI arasında zaten 6000 TL fark var. 2000 TL için LPG sistem seçilir mi bilemiyorum.

Tek ayrıntı şu. 1.4 TSI elegance modeli ikinci elde oldukça hesaplı. 46000 TL civarı. Oysa 1.6 TDI'la 58000 TL'nin altında yok. İkinci elde fark 8000 TL'ye çıkıyor. İkinci el bir TSi alıp lpdi sistemi uygulanabilir.

Prins firması da benzer bir sistem üretiyor. Onların yanıtı da aşağıda

Emrah Bey Merhaba,

Aşağıda belirtmiş olduğunuz marka araçların sadece belirli motor grublarına dönüşüm yapılabilmekte olup aracınızın motor kodunu bize gönderebilirseniz, size dönüşüm konusunda net bir bilgi verebiliriz.

Prinse göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Fiyat bilgisi alamadım. Ancak işin daha enteresan tarafı Prins sitesinde hangi motor ailelerine sistemi kurabileceklerini net bir liste ile belirtmişler. Eğer fiyatı 4000 TL'den az olursa ve motor konusunda daha ciddi bir garanti sunarlarsa LPG'li bir çözüm düşünürüm elbette.
emrahbillur
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Emrah Billur
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Superb 1.4 TSI Ambition 2010

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir