Yaşlı araca ek vergi?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yaşlı araca ek vergi?

İleti onurson » 16 Şub 2011, 09:21

Araçların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Emisyonu oranı az olan araçlara Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indirimi yapılacak. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV artırılacak.

hayırlı olsun...

Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 10:57

Yani parası olmuyan zaten eski arabaya biniyor...Daha çok vergimi alınacak bu eski araçlardan bence bu seçim üzeri uygulanabilecek bir durum değil ?
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti onurson » 16 Şub 2011, 11:38

artık herşey zenginlerden yana... ben de isterim herkes yeni arabaya binsin. daha az dünya kirlensin. ama bu vergiyle olmamalı. eski arabasını versen yeni arabayı ötv indirimli alsın o zaman.. yermi...
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 16 Şub 2011, 11:46

Yani benim vergide 50 krş indirim olabilir.Kalsın almayım.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti felicia_3437 » 16 Şub 2011, 11:50

sanki ben bayılıyorum 15 yaşında arba kulanmaya benı guzel devletımın başı sağ sola boş bakan herif seni bende isterim sıfı arbayla gezmeyı dolaşmayı neymiş sucum paramın olmayışımı 15 yaşıunda arabay gucum yetıyor neden böle oluyor
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 11:55

[quote="onurson"]Araçların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Emisyonu oranı az olan araçlara Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indirimi yapılacak. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV artırılacak.

hayırlı olsun...
Bu dediğin seçim üzeri olmaz ...Artı garibanda para yok zaten neyi varki alacan...:( Tek kelime SAÇMALIK
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 16 Şub 2011, 12:52

sadece söylenti biri bir tasarı hasırlamış daha komusyona bile sunulmamış kaldiki meclisten gececek de .... şu anda elektrikli arbaların vergilendirilmesi üzerinde bir komisyon kurulma aşamasında bence boşuna tartışıyoruz olacak bişey değil..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti onurson » 16 Şub 2011, 12:57

merak etme olacak hepsi bunların.. kimse de bunu engelleyemez biz mısıra benziyoruz. mısır bizee..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 16 Şub 2011, 16:35

Bunlar böyle yaptıkça Vatanı terk edesim geliyor.Ya gidicem kürdistana sıfır vergi güzel hayat.yada gidiceksin belki kanada çok vergi çok kazanç.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Henien » 16 Şub 2011, 17:13

Arkadaşlar konuyu kuyruğundan anlamamak lazım. Egsoz emisyonuna göre vergilendirmeden bahsediliyor. Her zamanki gibi işten anlamayan bir muhabirin saçmalaması üzerinden yorum yapıyoruz. Motor hacmi ve yaş yerine egsoz emisyonu düşük araçların daha az vergilendirilmesi söz konusu. Tabi bu durumda eski teknoloji ve bakımsız motorlu araçların vergisi artacak. Ki bence bunda hiç bir beis yok. Yeni model bile olsa 2.0 bir motor aynı yaştaki 1.2 motora göre daha fazla vergi ödemeye devam edecektir.

Bunda yanlış olan nedir!!!
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 18:52

Bunda yanlış olan şudur garibanda para yok...Bizde eşşekle gezeriz en azından biraz inatçıdır ama velakin otunu suyunu samanını eksik etmezsen ölene kadar seni taşır...En güzeli bu :D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 16 Şub 2011, 18:59

bugun ödedim vergimi felişimin 24 tl +1 tl gecıkme zamı ile 25 tl ödedım bızım vergımız böle ıyı ne ıstıyorelar bızden
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 16 Şub 2011, 19:35

Henien yazdı:Arkadaşlar konuyu kuyruğundan anlamamak lazım. Egsoz emisyonuna göre vergilendirmeden bahsediliyor. Her zamanki gibi işten anlamayan bir muhabirin saçmalaması üzerinden yorum yapıyoruz. Motor hacmi ve yaş yerine egsoz emisyonu düşük araçların daha az vergilendirilmesi söz konusu. Tabi bu durumda eski teknoloji ve bakımsız motorlu araçların vergisi artacak. Ki bence bunda hiç bir beis yok. Yeni model bile olsa 2.0 bir motor aynı yaştaki 1.2 motora göre daha fazla vergi ödemeye devam edecektir.

Bunda yanlış olan nedir!!!

Şimdik şöyle oluyor.Yanlış en baştan var:)

Biz lafı tersten algılayalım hadi. şunlara bir göz atalım üstadım.
Şimdi zengin fakir dengesi için motor model fark vergisi var.Ama bütün patronların arabaları zaten şirket üstüne kayıtlı :) Yakıtlarıda ailece yedikleri yemekleride . kıyafetleride , temizlik malzemeleride.Ee bizim vergilerimiz neden onları evlerindeki sabunun parası olsun ?

İşte normal olmayan durum bu hocam. Anlatabildim umarım :)

Bu arada nacizhane birkaç deneyim ve gözlemleri anlatayımda belki Türkiye nin aslında ne kadar büyük ve nekadar küçük olduğunu anlarsınız.

Abi dediğim birisi oğlunun okuluna kitap satıyor.Şirketi harfiyat şirketi.Kırtasiye malzemesi olarak fatura kesiliyor.Okulada böyle satılıyor.Küçük bir zam ile.

Etrafımızda bizden çok daha küçük yüzölçümüne sahip bazı ülkelerde olanlara bakın
Audi Q7 çok ses yapıyor.Burnu çok kötü beğenilmiyor.
Devlet halkına çok iyi hizmetler vermesine rağmen demekki onlarda vergi yenmiyor.
Şöyleki vergili 98 oktanmı ne yalan olmasın oı civar benzin onların 1 lirasına alınıyor.Bizim 1,3 felan.
Taksiler vb araçlar benzini yarı fiyatına alıyor.
Bizlerin şu an imrenerek baktığımız toyota corolla d40 kasalar orda 18 000 ile 20 000 civarı.İkinci el değil he full+full sıfır kilometre.
Adamlar orda 45 000 dolara Q7 alıyorlar.
40 000 dolara dodge sharger 3000 motor alıyorlar.Türkiyede çok az sayıda olduğunu duydum.
Herkez taksi kullanıyor.Çünkü çok ucuz.Heryer onlara göre 3 lira 5 lira. Otobüs yokki doğru dürüst. :)
Taksi diye shervolet e binin toyota crusie jip e binin ozaman anlarsınız yediğimiz kazığı :)
Bu ülkeler nereler derseniz İran Suriye ırak rusya kırgızistan sırbistan vs vs
Şimdi 4 liraya aldığımız memleketimizde 1,3 motorla İstanbuldan amasyaya gitcem diye göbeğim çatlıcak.

Bizden daha az çalışarak daha az yorularak para kazanan bu insanlar jipleriyle vs arabalarıyla memleketlerine yorulmadan gidecek.Gözüde 90 hız limitinde olmayacak.
:)

Saygılar :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 16 Şub 2011, 19:54

yeni araçların teşvik edilmesi tabiki doğru bir düşünce. şöyle ki yeni teknoloji motorlar mutlaka ki eskilere göre çok daha temiz. ama bu şekilde vergi dayatması yapılacaksa, eski araç sahiplerinin de araçlarını yenilemesi için büyük teşvikler yapılması gerekiyor. yani Türkiye piyasasına yeni girecek olan elektrikli araçlara %37 vergi oranı belirleyerek olmaz bu iş.

Ümitcan dostumuzun fiyat kıyaslamasına ufak ama en uç örneklerden birini de ben vereyim.8 silindirli 4200 motor Hyundai Genesis Türkiye'ye gelmiyor. Bu aracın ekstra seçenekleriyle birlikte ful donanımının Amerika'daki satış fiyatı vergiler dahil 75.000 TL'ye geliyor. bizde ise 6 silindirli 3600 motor Genesis 202.000 TL'ye satılıyor. Yani siz daha düşük modeli 3 katı fiyatına ancak alabiliyorsunuz.

Peki neden? çünkü biz "kaz"ız. ne olursa olsun sesimizi çıkarmayız. hakkımızı aramayız. zaten bi halt bilmeyizde. ama hiç bir şey bilmeden atıp tutarız.

Star TV'de izlemişsinizdir. muhabir çıktı sokağa sordu. "Sizce Başbakan'mı haklı, Sühely Batum'mu?"
Cevabını aldı "Başbakan haklı." Peki hangi konuda haklı? Süyehl Batum ne dedi diye sordu aynı adama Bilmiyor. Kim için bu sözü söyledi diye sordu Bilmiyor. Ama başbakan haklıydı o adamın gözünde. Çünkü bilmiyordu, bilmediği herşey için de Başbakan haklıydı. Sorgulayamaz düşünemez. çünkü Allah o adam kafayı kilosunu 3 kg daha artırsın diye vermişti. Ya da o adam sadece bu amaçla kullanıyordu.

Haliyle Güzel Ülkemin vatandaşları, %5 zam alırsınız, enflasyonun %4 olduğuna inanırsınız, Benzini 4 tl'ye alırsınız, otomobile %37 vergi verirsiniz. sakatata 1 haftada %100 zam gelir ama enflasyon eksiye düşer. ve kimse düşünmez.
Çünkü başbakan haklı.

Demin bir kanalda yeni şafak gazetesinin bir yazarı şöyle diyordu: "Bu halkın vergileri ile var olan bu ordu halkı tehdit edemez" doğru çok doğru.
Peki 12 trilyon lirayı iç eden Erbakan'ı torba yasaya dahil edip 1 milyon tl verip kurtulmasını sağlamak hükümetin harcı mı? kalan 11 trilyon bizim vergilerimizle cebimizden çıkmayacak mı?

Kendileri son model arabalara binen kodamanlar ve bu kodamanların desteklediği siyasetçiler, bizim gibi parası olmadığı için eski arabalara binenlerden daha fazla vergi alacak bir düzenleme yaptıklarında ne olacak ben size söyleyeyim.

BAŞBAKAN HAKLI
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti felicia_3437 » 16 Şub 2011, 20:36

alpino yazdı:yeni araçların teşvik edilmesi tabiki doğru bir düşünce. şöyle ki yeni teknoloji motorlar mutlaka ki eskilere göre çok daha temiz. ama bu şekilde vergi dayatması yapılacaksa, eski araç sahiplerinin de araçlarını yenilemesi için büyük teşvikler yapılması gerekiyor. yani Türkiye piyasasına yeni girecek olan elektrikli araçlara %37 vergi oranı belirleyerek olmaz bu iş.

Ümitcan dostumuzun fiyat kıyaslamasına ufak ama en uç örneklerden birini de ben vereyim.8 silindirli 4200 motor Hyundai Genesis Türkiye'ye gelmiyor. Bu aracın ekstra seçenekleriyle birlikte ful donanımının Amerika'daki satış fiyatı vergiler dahil 75.000 TL'ye geliyor. bizde ise 6 silindirli 3600 motor Genesis 202.000 TL'ye satılıyor. Yani siz daha düşük modeli 3 katı fiyatına ancak alabiliyorsunuz.

Peki neden? çünkü biz "kaz"ız. ne olursa olsun sesimizi çıkarmayız. hakkımızı aramayız. zaten bi halt bilmeyizde. ama hiç bir şey bilmeden atıp tutarız.

Star TV'de izlemişsinizdir. muhabir çıktı sokağa sordu. "Sizce Başbakan'mı haklı, Sühely Batum'mu?"
Cevabını aldı "Başbakan haklı." Peki hangi konuda haklı? Süyehl Batum ne dedi diye sordu aynı adama Bilmiyor. Kim için bu sözü söyledi diye sordu Bilmiyor. Ama başbakan haklıydı o adamın gözünde. Çünkü bilmiyordu, bilmediği herşey için de Başbakan haklıydı. Sorgulayamaz düşünemez. çünkü Allah o adam kafayı kilosunu 3 kg daha artırsın diye vermişti. Ya da o adam sadece bu amaçla kullanıyordu.

Haliyle Güzel Ülkemin vatandaşları, %5 zam alırsınız, enflasyonun %4 olduğuna inanırsınız, Benzini 4 tl'ye alırsınız, otomobile %37 vergi verirsiniz. sakatata 1 haftada %100 zam gelir ama enflasyon eksiye düşer. ve kimse düşünmez.
Çünkü başbakan haklı.

Demin bir kanalda yeni şafak gazetesinin bir yazarı şöyle diyordu: "Bu halkın vergileri ile var olan bu ordu halkı tehdit edemez" doğru çok doğru.
Peki 12 trilyon lirayı iç eden Erbakan'ı torba yasaya dahil edip 1 milyon tl verip kurtulmasını sağlamak hükümetin harcı mı? kalan 11 trilyon bizim vergilerimizle cebimizden çıkmayacak mı?

Kendileri son model arabalara binen kodamanlar ve bu kodamanların desteklediği siyasetçiler, bizim gibi parası olmadığı için eski arabalara binenlerden daha fazla vergi alacak bir düzenleme yaptıklarında ne olacak ben size söyleyeyim.

BAŞBAKAN HAKLI

cok doğru yazmışsınız sağa sola boş bakan haklı dımı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 16 Şub 2011, 20:39

alpino yazdı:Peki neden? çünkü biz "kaz"ız. ne olursa olsun sesimizi çıkarmayız. hakkımızı aramayız. zaten bi halt bilmeyizde. ama hiç bir şey bilmeden atıp tutarız.
.
. .vergi alacak bir düzenleme yaptıklarında ne olacak ben size söyleyeyim.

BAŞBAKAN HAKLI

Dediklerine haklısın hocam.Ben siyasetten öte yazmak istedim esasen.Daha espri ile daha gerçekçi örnekler ile anlatmak istedim.

Ben şu ingilizceyi biraz daha düzeltebilirsem.Gidicem gibi. Bakalım ülkem nereye gidecek:S

Savaştan yeni çıkmış ırak taki dinar bile doları bizden daha rahat alıyor.

İlyas SALMAN ın dediği gibi bir Türk dünyaya bedel.Bir amerikan doları 1,60 lira euro 2,147 türk lirası.

Allah acısın halimize.
Saygılar
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 16 Şub 2011, 20:46

Bırakıp gitmek de benim için biraz fazla bencilce geliyor. kusura bakmayın ve lütfen bu lafımdan alınmayın. Atatürk zamanında gençliğe hitabesinde demişti. "Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur."

Atatürk'de o zaman bu kafalardan bir cacık olmaz deyip bırakıp gitseydi -ki istese rahatlıkla gidebilecek mevkiilerdeydi- bugün yaşadığımız bu ülke ırak,iran ya da hindistandan bir farkı olmazdı.

Muhalif olmanın suç sayıldığı, Atatürkçülüğün, laikliğin en büyük kabahat kabul edildiği bu dönemde ülkeyi sahipsiz bırakmak bana yakışmaz.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti felicia_3437 » 16 Şub 2011, 20:52

[quote="alpino"]Bırakıp gitmek de benim için biraz fazla bencilce geliyor. kusura bakmayın ve lütfen bu lafımdan alınmayın. Atatürk zamanında gençliğe hitabesinde demişti. "Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur."

Atatürk'de o zaman bu kafalardan bir cacık olmaz deyip bırakıp gitseydi -ki istese rahatlıkla gidebilecek mevkiilerdeydi- bugün yaşadığımız bu ülke ırak,iran ya da hindistandan bir farkı olmazdı.

Muhalif olmanın suç sayıldığı, Atatürkçülüğün, laikliğin en büyük kabahat kabul edildiği bu dönemde ülkeyi sahipsiz bırakmak bana yakışmaz

cok doğru demişsin abim sana katılıyorum cekip gitmek cok kolay ama bu ülke bıze böle bırakılmadı bıze bırkmak ıcın ne kanlar döküldü şimdi zoru görünce cekip gidersek toprak altındaki eşdadımız rahat yatamaz yatıkları yerde
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir