LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

İleti skinoske » 28 Nis 2011, 11:09

Arkadaşlar Merhaba,

Geçen gün, petrollerde pompa tamiri yapan bir firmada teknisyen olarak görev alan bir arkadaş ile konuştum.LPG pomapasında nasıl hile yapılacağı hakkında bilgi verdi.Sizi de bilgilendirmek istedim.

Arabayı pompanın önüne koydunuz.Adam hortumu bağladı.Gazı açmadan hemen önce hortumu elinizle tutun veya üstüne ayağınız ile basın.Gazı açtığı an hortumda bir hareket hissetmeniz gerekiyor.Hareket var ise gaz, pompa açıldığı anda geçiyor demektir.Bu durumda bu pompa da hile yoktur.

Hileli pompalarda ise gazı verdiği anda, yapılan ayara göre 1-2-3 litreye kadar hortumdan gaz geçmiyor.Pompaya göre 1-3 litre arası gaz basılmış görünüyor ama aslında arabanıza gaz falan gitmiyor.Yapılan ayara göre 1-3 litre den sonra gaz geçmeye başlıyor.Bu durumda da 1-3 litre arası kazık yemiş oluyorsunuz.

Yapacağınız şey, dediğim gibi gaz verilmeye başlamadan önce hortumu ya elinizle tutun yada üstüne ayağınızla basın.Pompa da hile var mı yok mu anlarsınız.

Az kazık yemek için lpg tamamen boşaldığı zaman gaz alın ve mutlaka tamamen doldurtun.En azından petrole daha az gideceğiniz için daha az kazık yemiş olacaksınız.

Hile olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu da şu.LPG tankınız boş iken gidin.Tamamını doldurmasını isteyin.Normalde lpg tankı 30 litre ise şamandıra ayarından dolayı bu tankın %80 i ancak dolar.Hiç bir LPG tankı üzerinde yazdığı şekilde tam olarak dolmaz.30 litre bir tank 24-26 litre arası gaz alır.Hadi olmadı 28 lt alsın.30 lt lik bir depoya 30 litre üstü gaz basılması durumunda o pompa hilelidir.

Bilginize sumarım..

skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 28 Nis 2011, 12:59

skinoske yazdı:

Az kazık yemek için lpg tamamen boşaldığı zaman gaz alın ve mutlaka tamamen doldurtun.En azından petrole daha az gideceğiniz için daha az kazık yemiş olacaksınız.

:D Her halükarda kazık var yani :D

skinoske yazdı:
Hile olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu da şu.LPG tankınız boş iken gidin.Tamamını doldurmasını isteyin.Normalde lpg tankı 30 litre ise şamandıra ayarından dolayı bu tankın %80 i ancak dolar.Hiç bir LPG tankı üzerinde yazdığı şekilde tam olarak dolmaz.30 litre bir tank 24-26 litre arası gaz alır.Hadi olmadı 28 lt alsın.30 lt lik bir depoya 30 litre üstü gaz basılması durumunda o pompa hilelidir.

..

Bunu 2001'de ilk arabamızı aldığımız zaman yaşamıştım, sıfır megan (ki bizim için çok iyi bir arabaydı) tabi ilk heves kullanım klavuzunda ne var ne yok ezberlemiştik kardeşimle. Çiftlik kavşağındaki petrole girdik benzin almak için, geçmiş gün tam lt hatırlamıyorum, arabanın depo hacminden %10 falan fazla benzin koymuştu, ki daha benzin lambası yanmamıştı bile. Pompacıyla yaşadığımız diyalog yavaş yavaş dayağa doğru kayınca kaçmaktan başka çaremiz kalmamıştı.

Şimdi öyle değildir belki ama aradan geçen 10 yılda çok sık yolumun üstinde olmasına rağmen o istasyona bir kere daha uğramadım.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 28 Nis 2011, 13:41

En güzeli tam depo doldurmak, 2 aydır depom kuruşu kuruşuna aynı paraya doluyor, bu şekilde çalmadıklarını anlıyorum.
Her sektör hırsızlarla dolmuş, yazıklar olsun,
Paylaşım ve uyarı için teşekkürler....
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti skinoske » 28 Nis 2011, 15:11

Bacanağım denemiş.Petrol ofisi bayisinde.2 lt den sonra gaz geçmeye başlamış.Kavga dövüş derken müdür gelmiş.2 lt eksik para alın demiş.Müdür de biliyor yani.Sonra başka bir gün Opet bayisinde boş lpg tankını fulleyin demiş.30 lt tank 35 litre gaz almış hatta daha da almaya devam ediyormuş durdurmuş pompayı..Kavga dövüş derken patron gelmiş.Bacanak durumu anlatmış.Diğer arabalardan birinde denemişler.Onunda depo boşmuş ve 30 lt imiş.40 lt gaz basmış pompa.30 lt tanka 40 lt basmış.Sonra pompacının biri ayarla oynayıp fazla parayı cebe atıyor demişler çözmüşler.Artık pompacı mı oynadı patron mu orasını bilemem.

Benim depo da boşalmak üzere.Her zaman gittiğim petrolde deneyeceğim.Sonucu yazarım..Sizlerden de deneyimlerinizi yazmanızı beklerim.Bakalım kaç petrolcü sahtekar çıkacak :D Yada dürüst petrol kaldı mı onu anlamış olacağız.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti firarim19 » 28 Nis 2011, 15:22

arkadaşlaR tam düşündüğüm gibi çıktı...

32lt simit depo var. opet atakumda 35 Ltr alıyor , po yeşilkentte (samsunda bunlar) 30 olmadan atıyor. Aklıma iki pompanın basınc ayarının farklı olacagı gelmişti ancak yaptıgım km aynı olunca şüphelenmeye başlamıştım.

Bizim müdürün hyundai de 32 lt depo var adama gecen başka bir istasyondan doldurturken 26 da attı. iyice karışmıştı kafam.

Bu konu ile olayı kesinleştirdik gibi birşey. Opeti çok severim yakıt kalıtesinden dolayı ancak Atakum opet bitmiştir bnm için. po den fulleyip tekrar km sayacagım, diğer müdüre aldıgımız istasyondanda fulleyıp km sayacagım . sonucu sizlerle paylaşırım arkadaşlar.

iyi ki açtık bu konuyu.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti skinoske » 28 Nis 2011, 15:44

PO dan dolum yaptırırken de hotumu tutun yada üstüne basın.Sizin tankın normalde 26 litre alması lazım.Hadi olmadı 27-28 alsın.28 de almaması lazım ama hadi aldı diyelim.30 oluyor ise orda da sorun var gibi.2-3 litreden sonra gaz veriyor olabilir.

Her gelen müşteriye 2 litre kazık atsalar dünyanın parası eder.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurson » 28 Nis 2011, 15:59

ben de aksaray girişinde 1,79 dan gaz aldım. milangaz. tamda boşalmıştı. fulledim. 67 tl tuttu. 38 lt gaz almışım. fişede hiç bakmadım. :(((( vay şerefsizin evlatları vayyy.......
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti tornado38 » 28 Nis 2011, 19:56

onlar gene çaktırmadan yapıyolar ben Ambar daki shel den 10 tl lik gaz alayım dedim adam pompanın düğmesini çevirir çevirmez daha arabanın bağlantısını bağlamadan pompa 3 tl yi geçti adama abi bu nasıl iş daha bağlamadan sayaç sayıyor dedim olurmu yaw bağlamadan nasıl sayar dedi dedim saydı baktım kavga kokuyor dedim lanet olsun ama çok pis kötü reklam yaparım batıracam zirzopları :D
aynı şekilde başka istasyon ismini hatırlamıyorum depo o zamanlar 70 tl ye doluyor (olaydan 2gün önce opetten doldurdum)depoda gaz var şekilde doldur dedim bi bağladı 70 tl yigeçti dur dedim kapat yeter bu kadar kazığı benim bünyem kaldırmaz
zaten bir kez kandırırlar ondan sonra ben ve benimle konuşan herkes o petrole gitmez bir daha zaten şu an ikisinede dönüp bakmıyom bile benzinle devam ediyom yoluma
SKODA FELİCİA 1.6GLXİ 2000
BLAUPUNKT GTA470
ATİKER SIRALI SİSTEM
Kullanıcı avatarı
tornado38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa taşcı
Nereden: Kayseri
Arabanız: felicia1.6GLXi

İleti firarim19 » 28 Nis 2011, 23:05

skinoske yazdı:PO dan dolum yaptırırken de hotumu tutun yada üstüne basın.Sizin tankın normalde 26 litre alması lazım.Hadi olmadı 27-28 alsın.28 de almaması lazım ama hadi aldı diyelim.30 oluyor ise orda da sorun var gibi.2-3 litreden sonra gaz veriyor olabilir.

Her gelen müşteriye 2 litre kazık atsalar dünyanın parası eder.

Sağolun,

müdürün aldıgı yerdeki pomapcıda aynısını demişti... bakalım bakalım ne olacak. az kaldı zaten en son 30 almıştım km 80 i geçti biter 1-2 gune ...
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 29 Nis 2011, 10:54

hetepe yazdı:En güzeli tam depo doldurmak, 2 aydır depom kuruşu kuruşuna aynı paraya doluyor, bu şekilde çalmadıklarını anlıyorum.
Her sektör hırsızlarla dolmuş, yazıklar olsun,
Paylaşım ve uyarı için teşekkürler....

Her dolduruşta 2-3 litre eksik doldurmaları da bi ihtimal değil mi sence?
Bu durumda standart olacağından aynı miktara dolacaktır.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti skinoske » 02 May 2011, 13:42

Arkadaşlar dün depom boşaldı ve her zaman gittiğim Opet bayisine gittim.Tankım 50 LT.Doldur dedim.Ayağımı hortumun üstüne koydum.Gazı verince hortum hareketlenmeye başladı,böylece 1. testi geçmiş oldu.Tank 50 LT olduğu için 40 LT'ye gelince pompanın durması gerekiyordu 39,83 LT'de durdu.2,31 den 92 TL verdim.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti LiLPlayya » 06 May 2011, 21:12

Bp, Po, Opet ve Total firmalarından gaz aldım. Hepsinde de 1. litreden sonra hortum hareketleniyor. Şimdi hepsi mi hileli yoksa normal mi anlayamadım :? Böyle bir durum dikkatinizi çekti mi hiç?
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 06 May 2011, 22:28

Tekrar hortlaya konu , hortlamış ike hemen yazayım.

Po da fulle dedim arkadaşlar. Yine 30 lt yi aştı baktım gidiyor 70 tl de bıraktırdım bakıcam sımdı kaç km yaptıgıma. Pompa gaz vermeye başlar başlamaz hortum oynadı ona dikkat ettim. başlangiçta sorun yok devamına bakıcaz.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 06 May 2011, 22:35

Türkiyede Depolarda hilelidir :D
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti Karadul » 06 May 2011, 23:13

Ben de denedim bu taktiği.Hortuma ayağımla basıp göstergeyi kontrol ettim.İzmir/Buca/Üçkuyular'daki Bp'nin Lpg'si 1,5 litre hava basıyor.Açık açık adresine kadar veriyorum belki benim gibi uğrayan vardır.
Karadul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yasin DİLİ
Nereden: İzmir
Arabanız: Fluence

İleti nitroattack » 21 Ağu 2011, 08:44

arkadaslar yeni lpgye gectim depoyu fullemeye gittigimde pompadaki iki hortumada ayagimla sertce bastim biri hemen ezildi digeriyse tas gibiydi gozlem icin bekledim pompaci ezilen hortumdaki pompaya uzandi diger pompadan doldurtum 27lt aldi 32lik depoya onceden icinde olan gazla normal geldi bana diger pompada ki kazik sahibine kalir ins
nitroattack
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Göktürk GÖKKAYA
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABİA 1.4cc 16v comfort (2001) landirenzo lpg

İleti sarp85 » 24 Oca 2013, 00:37

başıma bu olay yeni geldi ankarada güvenlir yer varmı?
Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti kispest » 24 Oca 2013, 01:18

sarp85 yazdı:başıma bu olay yeni geldi ankarada güvenlir yer varmı?

Kardeş Ankara'da hangi istasyonda başına geldi bu olay?

Ben de Skoda'mla birlikte LPG alemine dalış yaptım, böyle bir hadiseden hiç haberim yoktu. Konunun tekrar gündeme gelmesi iyi olmuş. Şimdiye kadar benim gibi tecrübesizi kaç kere öptüler Allah bilir de haberimiz yok. :D Ben de artık yavaş yavaş test etmeye başlayayım. Falsosunu gördüğüm istasyonları ifşa ederim...
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir