LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

İleti sarp85 » 24 Oca 2013, 09:43

1-emekteki opet
2-akköprü deki kadoil adını tam hatırlıyamıyorum ama 2.39 satıyor ipregaz diye ankamallin orada

Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti MadloveR » 24 Oca 2013, 09:48

Arkadaşlar genelleme yapmak istemiyorum ama bu olay genelde Opet istasyonlarında başıma geliyor. Benim simit tank 45 LT lik. Normalde 36-38 LT alması lazım ama ne zaman Opet istasyonlarına gitsem 45 LT alıyor her seferinde tabiri caizse çıngar çıkarıyorum orda. Parayı eksik ödüyordum. Yaklaşık 8 aydır Opetten kesinlikle almıyorum. Shell den alıyorum her seferinde aynı LT ye doluyor depo.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sarp85 » 24 Oca 2013, 09:50

MadloveR yazdı:Arkadaşlar genelleme yapmak istemiyorum ama bu olay genelde Opet istasyonlarında başıma geliyor. Benim simit tank 45 LT lik. Normalde 36-38 LT alması lazım ama ne zaman Opet istasyonlarına gitsem 45 LT alıyor her seferinde tabiri caizse çıngar çıkarıyorum orda. Parayı eksik ödüyordum. Yaklaşık 8 aydır Opetten kesinlikle almıyorum. Shell den alıyorum her seferinde aynı LT ye doluyor depo.

opet enjektörü yağlandırıyor sakın almayın benim başım çok yandı shell nerdeki hocam
Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti Bluedays » 24 Oca 2013, 10:08

Otogazı düzenli olarak evimin yanıbaşındaki Shell'den alırım. Bir keresinde, benimde başıma bu olay geldi. Normalde 36 litre alması gereken depoya, 45 litre gaz basıldı. Şaşırdım, kaldım. Hatta itiraz ettim. Bunun nasıl olabileceğini sordum. Shell'e mail yazarak, konuyu aktardım. Gazın basıncından kaynaklandığını belirttiler. Hakikaten de öyleydi. Normalde 400 km giden depom, hesapladığımda tam aldığım gaz kadar gitti. Yani ciddi anlamda fazla basılmıştı gaz. Sıkıntı yapmadım. Gerçi bu durum tehlike yaratır sürekli olursa, neticede %20 emniyet payı bırakılıyor, tanklarda.
Şimdilik sıkıntı yok. Şu an 2,46 TL'den almaktayım.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti efilefil » 24 Oca 2013, 10:15

Merhaba Enes,

Ben sürekli olarak Plevne caddesindeki TOTAL istasyonunu kullanıyorum(2,37 TL) her zaman depom boşalınca dolduruyorum 21 veya 22 litre alır. Her zaman Km sıfırlarım kışın 280 KM gidiyor yazın 310 Km yapıyor bir depo gaz ile. Kış olduğu için tabiki fazla yakması normal diye karşılıyorum ama bundan sonra yukarıda yazılanları dikkate alıcam. Ayrıca Plevnede bir sürü istasyon var ama çoğu kalitesiz, Özellikle PO var aldığım gaz ile mutlaka 50 KM civarı az gidiyorum bu yüzden iki kere aldım bir daha almadım(Söylentilere göre depolarına havagazı basıyorlarmış), Kalegaz gibi yerler onlardan hiç almadım fakat alan arkadaşım arabanın hiç çekmediğini söyledi. Özetle eğer piyasadan ucuz ise iki kere düşünmek gerek. Haklı olarak hem ucuz hemde çok gitsin istiyoruz. Eğer her depoda aldoığımız litreyi kontrol edebilirsek, kendinize iyi bir istasyon seçmiş olacaksınız.Sonuçta hepimiz arabalarımızı çok seviyoruz.

İyi günler dilerim,
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihat KELEŞ
Arabanız: 2012 Octavia DGS 7 İleri Dizel Ambition Beyaz

İleti erginbkr » 24 Oca 2013, 17:28

efilefil yazdı:Merhaba Enes,

Ben sürekli olarak Plevne caddesindeki TOTAL istasyonunu kullanıyorum(2,37 TL) her zaman depom boşalınca dolduruyorum 21 veya 22 litre alır. Her zaman Km sıfırlarım kışın 280 KM gidiyor yazın 310 Km yapıyor bir depo gaz ile. Kış olduğu için tabiki fazla yakması normal diye karşılıyorum ama bundan sonra yukarıda yazılanları dikkate alıcam. Ayrıca Plevnede bir sürü istasyon var ama çoğu kalitesiz, Özellikle PO var aldığım gaz ile mutlaka 50 KM civarı az gidiyorum bu yüzden iki kere aldım bir daha almadım(Söylentilere göre depolarına havagazı basıyorlarmış), Kalegaz gibi yerler onlardan hiç almadım fakat alan arkadaşım arabanın hiç çekmediğini söyledi. Özetle eğer piyasadan ucuz ise iki kere düşünmek gerek. Haklı olarak hem ucuz hemde çok gitsin istiyoruz. Eğer her depoda aldoığımız litreyi kontrol edebilirsek, kendinize iyi bir istasyon seçmiş olacaksınız.Sonuçta hepimiz arabalarımızı çok seviyoruz.

İyi günler dilerim,

dediğiniz değerler sanırım uzun yol değerleri...çünkü 21-22 litre gazla 310 km gidiyorsanız 100 km de 6.9 litre gaz yakıyorsunuz demektir...bu da yaklaşık 6 litre benzine denk gelir...oysa aracın fabrika veileri şehir içinde 9 litre benzin tüketimini gösterir...verdiğiniz bilgi eksik olmuş...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti Mustafabh » 24 Oca 2013, 17:50

xMEGANx yazdı:Türkiyede Depolarda hilelidir :D

Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti LiLPlayya » 24 Oca 2013, 19:37

İyi günler dilerim,
Aracınızda silindir tankmı var?
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti paranoia » 24 Oca 2013, 22:10

Dizel alın kurtulun dicem ama maalesef akaryakıt diye satılan her üründe var hile hurda olayları. Burası muz cumhuriyeti olduğu için canımız Allaha emanet . Sonumuz hayrolsun.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti efilefil » 24 Oca 2013, 23:30

erginbkr yazdı:

İyi günler dilerim,

dediğiniz değerler sanırım uzun yol değerleri...çünkü 21-22 litre gazla 310 km gidiyorsanız 100 km de 6.9 litre gaz yakıyorsunuz demektir...bu da yaklaşık 6 litre benzine denk gelir...oysa aracın fabrika veileri şehir içinde 9 litre benzin tüketimini gösterir...verdiğiniz bilgi eksik olmuş...

Merhaba Ergin bey,

Verdiğim değerler şehiriçi değerler, şehirdışında bu değerleri kesinlikle göremiyorum, şehir dışında 250 gibi KM yapıyorum. Ben arabamı çok hassas kullanan birisiyim, kalkışlarda kesinlikle çok yavaş şekilde kalkarım, debrijaydan önce yavaş yavaş kaldırım baktım araç kavramaya başlıyor sonrasında hafif hafif gaz ile kalkarım, mümkün olduğunca boşa sallarım, ileride kırmızıyı görürsem yada dönüşlere yaklaştıysam gazdan ayağımı çekerim yavaşlarken dahi motor frenini kullanırım, freni nerdeyse pek kullanmam yani ihtiyaç duymam. araba harekete başlayınca hemen vites yükseltirim 50KM hızda 5.Viteste olurum (Maşallah banamısın demiyor101 Beygir gücü) hatta kışın sabahları çalıştırdığımda araça hiç gaz vermem sırasıyla 1,2,3,4,5 alırım bu arada arabaya hiç gaz vermem yani rolanti gazıyla kendi hızlanıyor tabi motor ısınan kadar sonrasın devir düşmeye başlayınca gaz vermeye başlarım. Ben bu arabaya hastayım kendi gazı ile 5. viteste gidiyor kimse inanmıyor görünce herkes şaşırıyor. Ama arabama çok iyi bakarım, yağını suyunu(bakımlarını) zamanından önce değiştiririm. Balans ayarlarını yılda en az iki kere kontrol ettiririm, lastik basıçlarını sürekli kontrol ederim, yani arabanın kitapçığını yalayıp yuttum :) ben ona iyi bakıyorum oda bana saolsun :)
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

İleti efilefil » 24 Oca 2013, 23:39

LiLPlayya yazdı:

İyi günler dilerim,
Aracınızda silindir tankmı var?

Evet Aracımda tek sevmediğim nokta silindir tank ama küçük. Fakay küçükte olsa bagajın yarısı gitmiş eğer tüpü ben taktırmış olsaydım kesinlikle simit tüp taktırırdım. Bu yüzden malesef arabamı değiştirmek zorunda kalacağım galiba yakında 5 ay sonra bir bebek bekliyoruz. 1 yaşına kadar tamam ama sonrasında Oktavia hayalim var
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

İleti kispest » 26 Oca 2013, 01:41

Cihat kardeşim sana da merhaba. LPG'nin litresini 2,5 liradan aldığını varsayarsak aracının yakıt değerleri kışın 18-19 kuruş arası görünüyor. Bahsettiğin yöntemleri aracını tasarruflu kullanmaya gayret eden çoğu kişi yapıyor zaten ama bunları yapsa dahi kışın en iyi ihtimalle 22-23 kuruş yakıyor. Senin aracının alametifarikası ne ola ki? Merak ettim, Ankara'da hangi yollarda kullanıyorsun arabanı? Mütemadiyen Eskişehir/Konya/İstanbul yollarını kullanıyor olmalısın, zira şehiriçi trafikte (yoğun-akıcı olsa dahi) bu değerlere ulaşman ne yaparsan yap imkansız.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti efilefil » 26 Oca 2013, 07:07

Merhaba Enes, evet haklısın genelde Konya yolunu kullanırım, mamakta oturuyorum, mamak, etlik civarında kullanıyorum, iş yerimde TOBB iş kulelerinde olduğu için ordada trafik olmuyor, en yoğun trafiği dikimevinde görüyorum.
Yalnız benım söylediğim rakamlara benzin masrafını eklemedım, sonucta arac ilk hareketinde 1 veya 2 KM benzinde gidiyor, 2 ay önce depomu fullemiştim şu anda çeyrek depo azalmış. Ayrıca yol bilgisayarında yazın ortalamam 7 lt yazıyordu su anda 10 LT yazıyor. Şunuda belirteyim aracım HB ve genelde tek veya eşimle kullanıyorum,eşim kullanmıyor :).
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 26 Oca 2013, 14:36

efilefil yazdı:Merhaba Enes, evet haklısın genelde Konya yolunu kullanırım, mamakta oturuyorum, mamak, etlik civarında kullanıyorum, iş yerimde TOBB iş kulelerinde olduğu için ordada trafik olmuyor, en yoğun trafiği dikimevinde görüyorum.
Yalnız benım söylediğim rakamlara benzin masrafını eklemedım, sonucta arac ilk hareketinde 1 veya 2 KM benzinde gidiyor, 2 ay önce depomu fullemiştim şu anda çeyrek depo azalmış. Ayrıca yol bilgisayarında yazın ortalamam 7 lt yazıyordu su anda 10 LT yazıyor. Şunuda belirteyim aracım HB ve genelde tek veya eşimle kullanıyorum,eşim kullanmıyor :).

kışın ortalama 10 lt yazıyorsa yaklaşık 11 litre lpg yakar... 2.40 kuruş desk lpgye 2.40*11=268 kuruş yapar...ama sizin hesaba göre 17 kuruş yakıyormuş aracınız....miş muş yani ...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 26 Oca 2013, 16:55

1350 kiloluk 1.6 otomatik arabayla son hesaplamalarıma göre LPG'de 20 kuruş civarı yakıyorum. 26-27 kuruş biraz fazla değil mi? Ya da çok aşırı yoğun trafikte kullanıyorsunuz ve kısa mesafede.

Dizel Fabia'da 4.5 litre genel ortalamamdan hareketle, hemen hemen aynı yakıyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti elegance » 26 Oca 2013, 17:53

Bende depo dolunca ses geldiğinde hemen çektiririm şamandırasını zorlatmam.Bana hep kazığı o sesten sonra yemeye başlıyorum gibi hissediyorum
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti özgür aktürk » 26 Oca 2013, 21:18

arkadaşlar imir adliyesinin arkasındaki milangaz cıda denedim 3litreden sonra lpg geliyo yuhhhhhhhhhhhhh diyorum haram olsun
özgür aktürk
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: özgür aktürk
Arabanız: skoda favorit

İleti erginbkr » 26 Oca 2013, 22:31

hakanerdogan yazdı:1350 kiloluk 1.6 otomatik arabayla son hesaplamalarıma göre LPG'de 20 kuruş civarı yakıyorum. 26-27 kuruş biraz fazla değil mi? Ya da çok aşırı yoğun trafikte kullanıyorsunuz ve kısa mesafede.

Dizel Fabia'da 4.5 litre genel ortalamamdan hareketle, hemen hemen aynı yakıyor.

tabi tabi... benim arabada 5 kuruş yakıyo...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir