LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG alırken pompanın hileli olup olmadığını anlama yöntemi

İleti mustklc » 26 Oca 2013, 22:44

erginbkr yazdı:
hakanerdogan yazdı:1350 kiloluk 1.6 otomatik arabayla son hesaplamalarıma göre LPG'de 20 kuruş civarı yakıyorum. 26-27 kuruş biraz fazla değil mi? Ya da çok aşırı yoğun trafikte kullanıyorsunuz ve kısa mesafede.

Dizel Fabia'da 4.5 litre genel ortalamamdan hareketle, hemen hemen aynı yakıyor.

tabi tabi... benim arabada 5 kuruş yakıyo...

hakan o arabaya 5 kuruş da yaktırır, gaz pedalını okşaya okşaya tahrik oluyor araba, şehvet gücüyle gidiyor

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti hakanerdogan » 27 Oca 2013, 03:41

İyi valla ne diyeyim, kaybedecek/kazanacak bir şeyim yok, ben yıllardır yalan konuşup da bu forumda bir şey kazanan adam da görmedim, anlatmak istediğim sadece biraz sert ya da yoğun koşullarda kullanıyor olabilme ihtimaliniz idi.

Yatak fantezilerinden, 3-5 kuruştan hareketle tiye almaktan öte, litresi 2.39 TL olan bir yakıt ile 20 kuruş km başına tüketimin, diğer bir ifade 100 km'de ortalama 8.3 litre gaz yakmanın neresi enteresan onu anlayamadım.

İyi forumlar dilerim...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efilefil » 27 Oca 2013, 08:08

Sana katılıyorum Hakan, Kardeşimde 2010 Astra Otomatik(1350KG) var, Landirenzo taktırdık ve KM ortalama 22 Kuruş yakmakta. Bir arkadaşımda Getz 1.4 aracı var, 10-12LT(100KM) ortalaması vardı, sürüş tekniğimi anlattım ve dediğim şekilde uyguladığında 8,5LT yakmaya başladığını iletti. Yani arkdaşlar herkes kendince aracını iyi kullandığını sanıyor ama bence herkes daha az nasıl yakarım diye düşünürse arabasının dilinden anlayarak sürüş tekniklerini geliştirerek daha az yakıtla daha çok KM gidebileceğini düşünüyorum.
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihat KELEŞ
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia DGS 7 İleri Dizel Ambition Beyaz

İleti hakanerdogan » 27 Oca 2013, 16:18

Ve işin garibi aracımın fabrika verisi karma tüketimi manuel viteste 6.4, otomatik viteste 7.0 litre. Hani bu değerlerin %20 fazlasını alsak tam tutuyor işte 20 kuruş yapıyor. Tutarsız olan bir şey varsa ortada LPG'de 1.4 araba ile 30 kuruşa dayanan tüketimlerdir. 12-13 lt LPG tüketimi 100 km için o boyutta bir arabaya göre bence fazla.

Söylemek istediğim de bir başka problem olduğu ortada. Ya sürüş biçiminden ya da şartlarından kaynaklı, belki de mekanik başka bir sorun.

Ya da kit ile motor teknolojileri bambaşkadır, bilemem...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erginbkr » 27 Oca 2013, 20:06

hakanerdogan yazdı:Ve işin garibi aracımın fabrika verisi karma tüketimi manuel viteste 6.4, otomatik viteste 7.0 litre. Hani bu değerlerin %20 fazlasını alsak tam tutuyor işte 20 kuruş yapıyor. Tutarsız olan bir şey varsa ortada LPG'de 1.4 araba ile 30 kuruşa dayanan tüketimlerdir. 12-13 lt LPG tüketimi 100 km için o boyutta bir arabaya göre bence fazla.

Söylemek istediğim de bir başka problem olduğu ortada. Ya sürüş biçiminden ya da şartlarından kaynaklı, belki de mekanik başka bir sorun.

otomatik vites yakıt tüketimi fabrika verisi 7.0 litre demişsiniz...%20 fazlası 8.4 litreye tekabül eder...buradan hareketle aracınız yaklaşık 9.3 litre lpg tüketiyordur...2.39 dan aldığınız lpg ile tüketim değeri 20 kuruş değil 22-23 kuruş yapar...bu durum şehirdışı şartlarında normal sayılabilir...yada şehir dışı görünümlü bir şehir içinde araç kullanıyorsunuzdur...eğer öyleyse tüketiminiz normal değerlendirilebilir... yok eğer şehir içinden kastınız durk kalk trafiği, ışıklar vs ise bu tüketim değerleri olmaz...tiye alındığından bahsetmişsiniz kendi adıma böyle birşey yapmam, anlatmak istediğim aracınızın bahsi geçen yakıt harcamasının diğer araçlarla anlamlı derecede farklı olduğunu söylemenize bir nüktedir...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hakanerdogan » 27 Oca 2013, 21:12

erginbkr yazdı:
hakanerdogan yazdı:Ve işin garibi aracımın fabrika verisi karma tüketimi manuel viteste 6.4, otomatik viteste 7.0 litre. Hani bu değerlerin %20 fazlasını alsak tam tutuyor işte 20 kuruş yapıyor. Tutarsız olan bir şey varsa ortada LPG'de 1.4 araba ile 30 kuruşa dayanan tüketimlerdir. 12-13 lt LPG tüketimi 100 km için o boyutta bir arabaya göre bence fazla.

otomatik vites yakıt tüketimi fabrika verisi 7.0 litre demişsiniz...%20 fazlası 8.4 litreye tekabül eder...buradan hareketle aracınız yaklaşık 9.3 litre lpg tüketiyordur...2.39 dan aldığınız lpg ile tüketim değeri 20 kuruş değil 22-23 kuruş yapar...bu durum şehirdışı şartlarında normal sayılabilir...yada şehir dışı görünümlü bir şehir içinde araç kullanıyorsunuzdur...eğer öyleyse tüketiminiz normal değerlendirilebilir... yok eğer şehir içinden kastınız durk kalk trafiği, ışıklar vs ise bu tüketim değerleri olmaz...tiye alındığından bahsetmişsiniz kendi adıma böyle birşey yapmam, anlatmak istediğim aracınızın bahsi geçen yakıt harcamasının diğer araçlarla anlamlı derecede farklı olduğunu söylemenize bir nüktedir...

Fabrika verisi 7 litre iken, bir kez %20'sini alıp, neden ikinci kez tekrar bi %20 daha aldınız?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erginbkr » 27 Oca 2013, 21:21

fabrika verisi 7.0 litre ( benzin tüketimi , lpg değil ) olduğunu siz söylemişsiniz...ardından hadi %20 fazla yaksın demişsiniz, bu durumda 8.4 litre benzin yapar ...8,4 litre benzinde yaklaşık 9.3 litre lpg yakarına eşit olur... o yüzden ohesap böyle çıkıyor...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hakanerdogan » 27 Oca 2013, 21:24

erginbkr yazdı:fabrika verisi 7.0 litre ( benzin tüketimi , lpg değil ) olduğunu siz söylemişsiniz...ardından hadi %20 fazla yaksın demişsiniz, bu durumda 8.4 litre benzin yapar ...8,4 litre benzinde yaklaşık 9.3 litre lpg yakarına eşit olur... o yüzden ohesap böyle çıkıyor...

%20 fazla yaksından kastım, LPG'de benzin tüketimine nispeten idi de her neyse...

Teşekkür ederim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 28 Oca 2013, 01:01

Bizim şoför milletinde acayip bir kafa yapısı var. Senin aracın daha çok yakıyor, benim aracım daha az yakıyor şeklinde bir sidik yarışı alıp gidiyor. Yahu adamla aynı arabayı kullanıyorum, adam bana caka satıyor.

Hatta bir arkadaşımın VW Polo'su var. Motorumuz aynı, ama o LPG taktırmadı, benzinle kullanıyor. LPG mi benzin mi tartışmasına girdiğimizde şehir içi verileri diye bana söylediklerini duysanız, ağzınızla gülmezsiniz. Ulan el arabası o kadar yakmaz... Olay şu: Arkadaşım Yaşamkent'ten Beytepe'ye, sıfır trafikle, paso peygamber vitesiyle gidiyor. Zaten kısacık bir mesafe. Bunu şehir içi verisi olarak saymanın imkanı var mı?

Cihat arkadaşımızın da o açıdan verdiği yakıt değerleri tam manasıyla şehir içi sayılmaz. Neredeyse hiç trafiğe girmeden, bomboş bir Konya yolunda arabayı salmaya pek de denemez kanaatimce. Olsa olsa şehir içi ve şehirler arası karışık parkur sayılır. Yoksa kışın şehir içinde 17-18 kuruş, ne yaptın abi? Tabii bir de yol bilgisayarı verilerini söyleyip de "Orada 10 litre yakıyorum gözüküyor" deyince iş iyice karıştı.

Hakan da bende bıraktığı intiba açısından emin ve güvenilir bir arkadaş bence. Sözüne itibarım var. Yalnız Hakan kardeşim, o 20 kuruşu gel de Keçiören'in sabah trafiğinde yak da göreyim seni. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2013, 04:21

Heh, ben de onu diyorum, bana göre 28 kuruş fazla ve siz de ya çok trafikte kalıyorsunuzdur, şayet öyle değilse de bir başka problem vardır demek istiyorum, maksadım yapıcı olmak.

Abi ben trafiğe giriyorum K.ören olur, Çankayası, Türközü yok bilmem İncesu'su Abidinpaşa, Mamak vs.... pik saatlerde geçersin, o zaten arabaya işkence durduğun süre gittiğinden fazla olur, şu mesafede de bu kadar yaktım demekten çok şu kadar süre çalıştırmada ve bu kadar mesafe kat edebilmede bu kadar yaktı demek lazım ona zira gözardı edilemeyecek trafik olan saatler/yollar var.

Eryaman'da oturuyorum, genel güzergahım en yoğun olarak Beşevler, daha sonra Bilkent, çeşitli AVM'ler, Kentpark-CEPA, Ankamall, ara sıra Türközü, Ostim, Yenimahalle ve alışveriş maksatlı Eryaman içersinde 6-8 km uzaklıkta yerler dolandığım. Elbette ışığa takılıyorum, elbette dur kalk yapıyorum ama genel olarak yumuşak bir kullanım stili ile yoğun tıkanıklıktan öte tatlı akıcı, ortalama bir Ankara trafiği kullanıcısıyım.

Ve evet, 20 kuruş yakıyor, he kalkarken sakin kalkarım, dur şunu da geçiyim demem gaza asılıp, ışık olan güzergahta duracağımı bile bile 70-80-90 vs... hızlara çıkmam, ilerde 70 radarı varsa dibine gelip frene basmam evvelden bırakırım gazı, ana yollarda kolay kolay kimseye selektör yapmam, zira selektör yapmak, evvelce adamın dibine girip frene basmaktır, sonra yol verince geri tekrar hızlanmaktır. Mahvolur tüketim, zaman falan da kazandırmaz.

Zaten evvela Fabia'dan az çok yakıt tüketimi paylaşımlarım olmuştur 125 bin kmdir kullanıyorum o arabayı, ek olarak tehlikeli(!) dedikleri 250 cc bir SBK motorsiklet kullanıcısıyım ve hayati ehemmiyet teşkil ettiğinden trafiği daha bir fazla okumayı öğreniyorsunuz hareketlerinizi ona göre ayarlıyorsunuz ki bunlara rağmen hala trafikte hata yaptım dediğim çok oluyor.

O motor ile de sırtımda takribi 13-15 kg'lik bir çanta (ben de 191 cm-85 kg) ile Ankara'dan Çankırı'ya 150 km sonunda 15 TL'lik benzin ile gittim. Burdan doldurdum, yanımda bir başka motor kullanıcısı arkadaş vardı, o da doldurdu, Çankırı'ya vardık, tekrar fulledik, 15 TL aldı bir kaç ay evvel.

Hadi gel bunu Honda CBR topiğine bir motor forumunda yaz, afaroz ederler beni.

Velhasıl motorsiklet ile bir kez 3 şeritli ana yola ışık, yaya geçidi tanımaksızın atlayan bir genç kıza metrelerce kayarak, arka teker havada stoppie şeklinde denge kurmaya kasarken çarpmaktan son anda kurtulduktan beri kat kat daha temkinli davranıyorum.

Ama gel hele bi az yakıyorum de, aboouu...

Hani farkın nedenini tartışalım, niyeleri nedenleri demeye kalmadan iş dalgaya kaçıyor falan filan... Neyse ne diyorduk, pompalar hileli mi değil mi...?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti efilefil » 28 Oca 2013, 09:01

+1 Fazla Söze gerek yok diye bir geyik varya daha ne diyelim :)
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihat KELEŞ
Arabanız: 2012 Octavia DGS 7 İleri Dizel Ambition Beyaz

İleti chemistanbul » 12 Ağu 2015, 11:09

dizel fabia dan sonra aldığım felicia ya lpg taktırdım.
ve bu sahtekarlık olaylarını bir araştırayım dedim.

35 lt simit tank var.çok sapma olmadı bu zamana kadar ama yinede dikkat etmekte fayda var.

dün akşam gaz alırken (istanbul yenisahra-göztepe arasındaki optimumun oradaki shell den) pompacıya sordum.hava basma olmaz dedi. sebep olarak ta tankerin gelip direk depoya doldurduğunu oradan da arabaya dolduğunu söyledi. bu nedenle hava basma olmaz dedi.

birde firmanın kendi istasyonundan alın dedi.bundan kastı şu; bazı istasyonlar direk shell in istasyonu. diğerleri ise kişiye ait istasyonlar.

kişiye ait istasyonlarda aerosol basma hava basma pompa sahtekarlığı olabilir dedi. ama ana firma ya ait olan istasyonlarda böyle bir şey olmaz dedi. bahsettiğim shell istasyonu shell firmasına ait. depom 31 lt doldu.-genelde bu kadar doluyor zaten- deneyeceğim sizi bilgilendiririm.

ayrıca şöyle bir bilgilendirme yapayım.opetten gaz almayın. opet içine nasıl bir katkı koyuyorsa araba iyi kaçıyor ama bujiler kavruluyor resmen. shell her açıdan daha iyi ve kaliteli.
chemistanbul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2006 Fabia Sedan 1,4 tdi ambiante

Önceki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir