lpg taktırmak arabaya ne gibi zarar verir

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

lpg taktırmak arabaya ne gibi zarar verir

İleti ugur2834 » 05 Ağu 2011, 18:11

merhaba arkadaşlar benim 2005 1.4 16v fabiayam var araç benzinli çok yakıyor lpg taktırmayı düşünüyorum hangi markaları önerirsiniz bide lpg taktırdığım zaman araçda çok sorunla karşılaşırmıyım çekiş gücü fazla düşermi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

ugur2834
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ugur
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2005 FABİA SPECİAL 1.4

İleti yabani » 05 Ağu 2011, 19:07

Çekiş gücü düşmez fakat ciddi dik yokuşlarda lpg'nin verdiği tork benzine oranla daha az olduğundan vites yükseltemeyebilirsiniz.

Sıralı lpg sistemlerde lpg yüzünden motoru biten kimseyi görmedim/duymadım. Eski tip sistemlerde motor yeterli ısıya ulaşmadan lpg ile çalışması sanırım sekman'larda zamanla soruna yol açıyor fakat yeni sistemlerde böyle bir sorun duymadım. (yeni dediğimizde çok yeni değil, en az 10 yıldır kullanılıyor sonuçta)

LPG'ye geçtiğinizde kaliteli bir sistem taktırdığınızda sorun yaşamazsınız, en fazla yaşayacağınız sorun oksijen sensörünün lpg'de sapıtması yüzünden motor ışığının yanmasıdır, bazı markalar bunu bypass ediyor fakat bu ışığın yanmaması yanmaması gerektiğini göstermiyor. bunun dışında zaten sağlıklı çalışan bir motor lpg'ye geçtiğinde sorun ile karşılaşmaz.
Forunda genel görüş Fabia (I) kasa için Lovato ve BRC'nin sorunsuz olduğu yönünde. bende lovato kullanıyorum (30bin km oldu taktıralı) ve sorun yaşamadım. LPG'yi taktırmadan önce boğaz kelebeğini temizletin ve kalibrasyonunu yaptırın ki sonradan rölanti sorunu çıkmasın. (sonradan temizletirseniz lpg'ninde tekrar ayarlanması gerekir, takılmadan önce temizlensinki lpg takılıp ayarlandıktan sonra kıllık çıkmasın)
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti ugur2834 » 08 Ağu 2011, 22:41

Çok Teşekkür Ederim Arkadaşım .. lovato taktıracam arabaya
ugur2834
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ugur
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2005 FABİA SPECİAL 1.4

İleti erginbkr » 08 Ağu 2011, 23:06

lovato için ümraniye merkez şubesini tercih edin muhakkak..
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir