--LOVATO KENDİ KENDİNE BENZİNE GEÇİYOR--

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

--LOVATO KENDİ KENDİNE BENZİNE GEÇİYOR--

İleti mfb23 » 21 Oca 2012, 11:37

Arkadaşlar arabam şu son bir kaç gündür benzinden gaza geçip bir süre gittikten sonra bide bakıyorum kendi kendine benzine geçmiş,stop edip tekrar çalıştırmazsam benzinde gitmeye devam ediyor.ne yapmalıyım bu problemi yaşayanlardan yardım bekliyorum.

mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti zurna1788 » 21 Oca 2012, 17:43

ince bir ayarı var onun. sağlam bir usta bilir onu. gaz ayarı değil yalnız yanlış anlaşılmasın. usta bilmezse lovatanun disbiritörlüğüne sorununuzu yazın ilgilenirler.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti T.T. » 21 Oca 2012, 18:40

Bu sorun bende de mevcut birkaç gündür. Ama sanırım bu soğuklarla ilgili... Bende de stop etmeden gaza geçmiyor. Motor soğukken yapıyor, hararet 90 filan geldiğinde stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor. Eğer çözerseniz nasıl olduğunu burada paylaşın lütfen.
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti mfb23 » 23 Oca 2012, 12:43

Geçengün gittim bi baglayıp bakalım dediler,arızasını silip ayar yaptılar,bakalım düzelecekmi.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti T.T. » 23 Oca 2012, 20:55

Bende bugün gittim Damla Otogaz'a. Bilgisayara bağlayıp baktılar. Düşük sıcaklık uyarısı veriyordu beyin. Sonra en düşük geçiş derecesi denen lpg den benzine geçme derecesini +5 C yapmışlar. Bunu -15 C ' ye aldılar. Sorun bundan kaynaklanıyormuş. Yani sıcaklık +5 C den aşağı olduğunda otomatik olarak sistem benzine dönüyormuş. Ankara'da da mağlum bugünlerde sıcaklık -10 lar da iken bu sorun haliyle başlamış oldu. Neyseki para vermeden ayarlatmıştık olduk. Bu sorunu yaşayanlara duyurulur...
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mfb23 » 30 Oca 2012, 23:43

TT KARDEŞİM BU DERECE İŞİNİ ANLAYAMADIM BENİM BİLDİĞİM BENZİNDEN GAZA GEÇİŞ SICAKLIGI VAR,SENİN BAHSETTİĞİN DEGERLER NEYİN DERECESİ SORUNUN ÇÖZÜLDÜMÜ.SAYGILAR.ARABALARIMIZ AYNI.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti T.T. » 31 Oca 2012, 00:40

mfb23 yazdı:TT KARDEŞİM BU DERECE İŞİNİ ANLAYAMADIM BENİM BİLDİĞİM BENZİNDEN GAZA GEÇİŞ SICAKLIGI VAR,SENİN BAHSETTİĞİN DEGERLER NEYİN DERECESİ SORUNUN ÇÖZÜLDÜMÜ.SAYGILAR.ARABALARIMIZ AYNI.

Bende senin bildiğin gibi biliyordum ama iki ayar var lovato ve diğer markalarda da muhtemelen vardır.
1. ayar benzinden gaza geçiş sıcaklığı
2. ayar gazdan benzine dönüş sıcaklığı

Şimdi zaten 1. ayarı hepimiz biliyoruz. Arabayı çalıştırıp belli bir ısıya geçince (örn. 20 C - 30 C ) benzinden lpg'ye geçiyor.

İkinci ayarda ise (en düşük geçme derecesi) mesela bende +5 C olarak ayarlamışlar. Motor sıcaklığı +5 C'nin altına düştüğünde lpg'den benzine dönüyordu. Yani bunu mantıklı olarak şöyle açıklayabiliriz. Sonuçta - derecelerde gazda donabiliyor. Bu durumda benzine geçmesi için bir ayar konulmuş. Eeee Ankara'da da sıcaklık -derecelerde olunca ben arabayı çalıştırdığımda bir müddet sonra lpg ye geçiyordu. Ama rampa aşağı iniyorum genelde işe giderken. Motora yük binmediğinden motor sıcaklığı hemen soğuyordu ve lpg'den benzine dönüyordu sistem.

Sonuç olarak bu ikinci ayarı -15 C 'ye getirdiler ve sorunum çözülmüş oldu. Artık lpg'den benzine dönmüyor. Haa tabi sıcaklık -15 C altında olursa araç hareket halindeyken buda imkansız biraz o zaman döner yine benzine... Bilmem açıklayıcı bir anlatım oldumu ?
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mfb23 » 31 Oca 2012, 13:22

ARKADAŞIM VERDİĞİN AYRINTILI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM,ELLERİNE SAGLIK.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir