CNG dönüşümü hakkında bilgi arıyorum.

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

CNG dönüşümü hakkında bilgi arıyorum.

İleti Ömer Fatin » 21 May 2012, 08:54

Değerli dostlar merhaba,

Yakın zamanda 1994 model Favoritimi satarak 1998 Felicia Combiye geçiş yaptım. Araç orjinal ve LPG hiç takılmamış. Ben uzun yıllar bineceğim ve yılık ortalama 15 bin km civarı yol yapacağım için CNG dönüşümüne geçmek istiyorum. ilimizde (BOLU) CNG dolum istasyonu mevcut ve neredeyse artık her ilde de istasyon açılmaya başlanıldı. Lakin bu dünüşümü yapıp kullanan kişilerden yorum dinlemek isterim.

Aramıza CNG dönüşümü yapıp kullanan varmıdır varsa (+) (-) farkları nedir.

1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti tuzsuz » 21 May 2012, 10:57

hayırlı olsun aracınız kazasız belasız binin. Ankara'da M.A.N marka belediye otobüslerinde CNG (sıkışıtılmış doğal gaz) kullanıyor. o koca otobüsler baya baya iyi gidiyorlar tek bildiğim bu benim :)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti yabani » 21 May 2012, 12:32

CNG dönüşüm yaptırmış birisini bulabilmeniz zor.

CNG tüpleri, LPG tüpü gibi değil, daha çok sanayi tipi oksijen tüpü gibi. Çekme çelikten yapılıyor, tüpün kendi ağırlığı oldukça fazla ve kapasitesi çok az. Bu yüzden binek araçlarda kullanımının mantığı yok, ancak elinizde Fargo gibi büyük bir kamyonet varsa, tüpleri arkaya yan yana dizebilecek yeterli hacminiz olursa mantıklı olabilir.
Araba montajında arkaya dalgıç boyut tüpleri dizecek bile olsanız muhtemelen ancak 100km yetecek cng depolayabileceksiniz. Tüplerin ağırlığından ise hiç bahsetmiyorum.

En güzel cevabı forumdan değil, bu kitin montajını yapan yerden alabilirsiniz.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti can_kozlu » 30 May 2012, 10:57

ankarada ki otobüsler 3 sefer yapabiliyor sincan-kızılay arası yani 30*2*3=180 km oluyor, buda otobüslerin tepesindeki, otomobillerin sonradan eklenen port bagajlarına benzeyen o kocaman deposu ile.
can_kozlu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can kozlu
Nereden: Çorum
Arabanız: oktavia 1.6 business

İleti serhat_a89 » 30 May 2012, 14:11

can_kozlu yazdı:ankarada ki otobüsler 3 sefer yapabiliyor sincan-kızılay arası yani 30*2*3=180 km oluyor, buda otobüslerin tepesindeki, otomobillerin sonradan eklenen port bagajlarına benzeyen o kocaman deposu ile.

Durum bu kadar kötü mü ya? Eskişehir.e lpg.yi ilk getiren adam bu işte denemeler yapıyo şu anda 3 tane taksiye takmışlar gelişme olursa buraya yazarım ama ona da vergi koyarlar değişen birşey olmaz
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti can_kozlu » 01 Haz 2012, 07:29

aynen doğru serhat kardeşim, bilemiyorum artık sıkıştırılmış gazı biraz daha sıkıştırıp depoyu küçültebilirse araca uygun hale getirebilir :)
can_kozlu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can kozlu
Nereden: Çorum
Arabanız: oktavia 1.6 business

İleti Ömer Fatin » 21 Haz 2012, 09:31

Arkadaşlar bu konu ile alakalı Bolu ilinde Özak Otomotiv hem CNG dönüşüm servisi hemde CNG dolum istasyonu kurdu. Buna binaen bolu belediyesi de büyük ve küçük çöp kamyonları ile zabıtaya ait doblo araçlarda CNG kullanımına başladı.

Montaj fiyatlarını bile göze alarak Herşey kafama yattı ancak bagajının geniş olması için tercih ettiğim Combi aracımda bagajımın çok fazla daralacağını söyleyen servis sorumlusu bütün şevkimi kaçırdı.

Sonrasında bende boynumu büküp Lavato LPG sistemi taktırmış oldum.

Hayırlısı olsun. Ama biraz daha geniş bir araç alırsam yada bagajlı bir arabaya ihtiyacım kalmazsa birgün CNG taktıracağım.
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhat_a89 » 21 Haz 2012, 17:37

Ömer Fatin yazdı:Arkadaşlar bu konu ile alakalı Bolu ilinde Özak Otomotiv hem CNG dönüşüm servisi hemde CNG dolum istasyonu kurdu. Buna binaen bolu belediyesi de büyük ve küçük çöp kamyonları ile zabıtaya ait doblo araçlarda CNG kullanımına başladı.

Montaj fiyatlarını bile göze alarak Herşey kafama yattı ancak bagajının geniş olması için tercih ettiğim Combi aracımda bagajımın çok fazla daralacağını söyleyen servis sorumlusu bütün şevkimi kaçırdı.

Sonrasında bende boynumu büküp Lavato LPG sistemi taktırmış oldum.

Hayırlısı olsun. Ama biraz daha geniş bir araç alırsam yada bagajlı bir arabaya ihtiyacım kalmazsa birgün CNG taktıracağım.

Ne kadar daralırmış? CNG.de simit olmuyor mu
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti Ömer Fatin » 21 Haz 2012, 18:00

serhat_a89 yazdı:Ne kadar daralırmış? CNG.de simit olmuyor mu

Simit değilde simit fırını kadar diyebilirim

Şaka bi yana örnek bi cng montaj linki ekliyorum aşağıda.

Ben felicia combiyi sırf bagajı için aldım. Yoksa favorittende menundum. Ama bagaj kaybolunca ve Bagajda sürekli 2 adet malzeme kutusu bulunması gerektiğinden, benim için bagajsız arabaya binmenin manası kalmıyor.

http://www.dizelcng.com/2012/01/29/rena ... resimleri/
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 21 Haz 2012, 19:22

Benzinli Transporterlar var uzun şaselilerinden alıp takılırsa olabilirmi acep... :D o zaman yer sıkıntısı olmaz herhalde. Şaka bi yana Levato ya devam.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir