LPG Bujisi Kullannan varmı?

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Bujisi Kullannan varmı?

İleti felicia042 » 04 Kas 2012, 21:02

1-2 aydır bu bujilerde bahsedenler var. Konya da sanayi çarşısında bir kaç işyeri ve lpg montaj istasyonu gezdim. Hiç duymadık dediler. nereden nasıl temin edilir? kullanan var mı?

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti skodaizm » 04 Kas 2012, 21:15

Cevaplayan (sallayan) ustalar bayağı dandikmiş.

http://www.ngkbujimarket.com/category.php?id_category=13

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti erginbkr » 04 Kas 2012, 23:42

forumda daha önce tartışıldı...ben kullanıyorum...memnunum...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti forman37 » 04 Kas 2012, 23:51

lpg ıstasyonu ve sımdıye kadar LPG bujısı duymamıs oylemı orası neresı ya ? ayrı bı dunyamı :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Bluedays » 05 Kas 2012, 12:39

Burada zamanında bayağı konuşuldu. Tavsiyeler üzerine bende Bosch marka lpg bujisi taktırdım. Anlatılanın aksine, ne çekişte, ne yakıtta herhangi bir fark göremedim. Fazla para verdiğime üzüldüm. Bir sonraki değişimde normal buji taktıracağım.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti taner_octavia » 05 Kas 2012, 13:13

ben yetkili serviste taktırdım lpg yi onlarada sordum onlarda tavsiye etmedi.sonucta taksa onlar tak derdi yine.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti hakangemini » 05 Kas 2012, 13:31

Bu bujiler ile her gaz sisteminde olumlu sonuç almak zordur. Kimi sistem benzin ile çalışna buji ile çalışırken sorun çıkarmaz iken kimi de çıkarabilir. LPG bujileri ucuz değil. Alım gücü yerinde olanlar için deneyebilirler. Ama ben eski aracımda yıllarca Bosch firmasının bujilerini kullandım (LPG için olanı da benzin için olanı da) arada performans ve ömür olarak fark görmedim. Şu anki aracımda da araca uygun (benzin ile kullanım) bujileri var. Bir sorunda yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti AhmetH » 05 Kas 2012, 15:35

Lpg bujisinin elektrodu sivridir igne gibidir. Ben bir ara kullandim fark gormedim. Kivilcim kivilcimdir :D zamaninda ve guzel cakiyorsa sorun yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti f_conq » 05 Kas 2012, 15:59

Ben de geçen sene bosch marka lpg bujisi taktım, taktıktan sonra 2 kez ateşleme bobini yandı ustalar suçu bujilere attı bende çıkardım orjinal buji taktım 1 senedir bobin arızası yok. Ama ateşleme bobinlerinin ömrü de bitmiş olabilir ben suçu lpg bujilerine atmıyorum tesadüf de olabilir ama ben soğudum lpg bujisinden. Performans farkına gelince ilk başlarda yorumlardan etkilenerek psikolojik olarak fark varmış gibi geliyor ama zamanla aynı olduğunu anlıyorsunuz, yakıt tüketimi konusunu hiç hesaplamadım ama fark olacağını zannetmiyorum. 1 lpg bujisi fiyatına komple takım alınabildiğini de unutmamak gerekir.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti Bluedays » 05 Kas 2012, 18:23

Bu da triger olayı gibi ticari amaçla ortaya atılmış bir iddia sanıyorum. Gerçi triger konusunda görüşüme karşı çıkacak arkadaşlar olacaktır mutlaka ama ben trigerin 4 yılda değiştirilmesi taraftarı değilim. 90.000 dolmadan değiştirmedim, değiştirmem. 6. yılında değiştirdim aracımın triger setini.
Buji konusuna gelince de, bujinin sadece tırnak aralığını küçülterek, ateşlemenin kolay yapılması sağlanmış ama sadece bu fark fiyatı 3'e nasıl katlamış, anlam veremedim. Bu bile işin ticari boyutta olduğunu gösteriyor, bana göre.
Neyse, denedik, gördük. Tecrübeyle sabitledik. Normal bujiden hiçbir farkı yok. (Fiyatından başka)
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti felicia042 » 05 Kas 2012, 18:57

Hepinizin verdiği cevaba teşekkürler bende orijinal bosch bujisi tasktırmaya karar verdim kullananların tecrübeleri doğrultusunda demek oluyor ki fazla para vermeye gerek yok 3 tırnak buji olsun tamam. Sadece merak ettiğim buji ömrü ne kadardır. benim 30.000 oldu değiştirmem gerek heralde..
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti fencolic » 05 Kas 2012, 19:02

Ben eski aracımda bosch lpg bujisi kullanmıştım yaklaşık 8 ay. Aşırı bir fark göremedim. Sadece alt devirlerde araç daha serileşti. Üst devirlerde aynı. Benzine aldığınızda ise araba çekişten düşüyordu. Bence gereksiz yere 3 takım buji parası vermeye gerek yok. Fark yok demiyorum, sadece alt devirlerde araç daha canlı ama sırf bunun için almaya değmez. Tüketimde farkedilir bir iyileşme de olmadı. Bunlar benim deneyimlerim.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir