EFS ( FUELSAVER ) YAKIT TASARRUFU CİHAZI SAÇMALIĞI.

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EFS ( FUELSAVER ) YAKIT TASARRUFU CİHAZI SAÇMALIĞI.

İleti forman37 » 25 Arl 2012, 20:24

BI MUSTERIMIZIN BANA VERDIGI EFS MARKA YAKIT TASARRUF CIHAZINI SIZLERLE PAYLASMAK ISTEDIM SÖKUP INCELEMEK ICIN SOKTUM ICINDE BILDIGIMIZ YARALARDA KULLANILAN SARGI BEZI VE ETRAFINA SARILMIS YESIL PLASTIK TARZI BI CISIM GORDUM BANA MANTIKEN BU IKI BIRLESIMIN TASARRUF SAGLATICAGI SACMA GELDI ALT KAPAGINI SOKUNCE KUCUK BI SUNGER PARCASI GORUNUYO ANLATIMINA GORE SUNGER KIRLENDIKCE YIKANIYORMUS VE KULLANIMA DEVAM EDIYOMUS .SIZ DEGERLI FORUM UYELERININDE FIKRINI ALMAK ISTIYORUM ARANIZDA KULLANAN OLDUMU BILMIYORUM AMA GEREKSIZ VE PAHALI BI CIHAZ OLDUGUNU GORDUM SIZINDE IYI VE KOTU YORUMLARINIZI ALALIM.

_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti kispest » 25 Arl 2012, 23:11

Katılıyorum, düpedüz saçmalık.

Valla cihazın çalışma prensibiyle alakalı bir bilgim yok, o açıdan fikir beyan edemem. Yalnız koca koca motorlu taşıt firmaları yakıt tasarrufuyla alakalı araştırma-geliştirme faaliyetlerine çok ciddi bütçeler ayırırken, buna rağmen hala yakıt tasarrufunda kusursuz seviyede bir araç üretilememişken, EFS adında ne olduğu belirsiz bir şeyin sargı beziyle tasarruf sağlayacağı iddiası komik geliyor. Hee VW, Fiat, Renault gibi gruplar araç üretirken yakıt tasarrufunu minimuma çekememişler, EFS'yi üreten dahi mühendisler bunu Çokokrem tüpüyle çözmüş. Oldu. :D
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti forman37 » 25 Arl 2012, 23:18

bu sacma cıhazın uretımıdek konyada yapılıyor :) koca markalar çozum bulamıyo konyadan cıkan bı arkadasımız olayı bı tup bı bezle çozuyo işte turk mantıgı bu :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti mustklc » 25 Arl 2012, 23:36

herşeye önyargılı olmamak lazım. o
mantık olarak şöyle bir şey düşünülmüş olabilir:

sanırım mekanizma, sünger gibi yakıtı içine çekiyor ve motor da ihtiyacı kadar yakıtı bu süngerden alıyor. hani süngere az bastırırız da su sızar ya onun gibi.

pratik de kısmen işe yarıyordur, yani motora yeterli yakıt gitmeyince belki performans düşüyordur ama belki %1 gibi bir tasarruf yakalamıştır hasbam

tabi böyle şeylerle uğraşmak ve satmaya çalışmak da mantıklı değil.

2 ay önce istanbul inovasyon fuarında stand açtım. benim icadım böyle zihni sinir projesi değil. yapılmış ve yapılabilirliği yüksek bir sistem. yazılım var, teknoloji var, emek var.

ama öyle projeler vardı ki gülmemek elde değildi. tek tarafı fırça olan kürdan mı dersin, ayak yıkamak için ayağına hop demir indiren abdestmatik mi dersin, rekat sayan seccade mi dersin, kendinden oraletli bardak mı dersin. neler neler...

bizdeki sıkıntı şu: kafası çalışanlar okuyor, sonunda sistemde eriyip gidiyor, ya 8-5 memur oluyor ya da inek.
kafası çalışmayan da böyle abidik kubidik işlerle uğraşıp vakit öldürüyor, yaptığını da bir şey zannediyor işte
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti mustklc » 25 Arl 2012, 23:40

bir daha baktım, sitesi de var:

http://www.efsaver.com/tr/hakkimizda2.php

cihazın elektrik bağlantısı dahi yok. yani bir numara yok. yoğun bir filtreden başka birşey değil. katalist matalis diyor , ben kimyacı değilim ama yanma orada gerçekleşmiyor ki katalizör görevi yapsın.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti forman37 » 26 Arl 2012, 00:03

bu cıhaz dırek hava fıltresınden çıkıp motora gıren hava borusuna baglanıyor. mantıken hıc bı sonuc ortaya cıkaramıyorum .. pahalı ve gereksız bı cıhaz acıkcası sıstem elımde sıfır kutusunda duruyo kaldırıp çöpe atıcam
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti kispest » 26 Arl 2012, 00:07

mustklc yazdı:bir daha baktım, sitesi de var:

http://www.efsaver.com/tr/hakkimizda2.php

cihazın elektrik bağlantısı dahi yok. yani bir numara yok. yoğun bir filtreden başka birşey değil. katalist matalis diyor , ben kimyacı değilim ama yanma orada gerçekleşmiyor ki katalizör görevi yapsın.

Hey maşallah. Bu cihaz otomotivde bir devrim. %40'a kadar yakıt tasarrufu sağlıyor (en az da %10 tasarruf diyor), mevcut torku yükseltiyor, ek beygir gücü sağlıyor, %95 oranında hava kirliliğini giderme etkisi var... ABS'li olmayan araçlarda ABS görevi de görür mü acaba?
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kispest » 26 Arl 2012, 00:09

forman37 yazdı:bu cıhaz dırek hava fıltresınden çıkıp motora gıren hava borusuna baglanıyor. mantıken hıc bı sonuc ortaya cıkaramıyorum .. pahalı ve gereksız bı cıhaz acıkcası sıstem elımde sıfır kutusunda duruyo kaldırıp çöpe atıcam

Bir dene yahu ne kaybedersin? :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erciyes » 26 Arl 2012, 00:15

%40’a kadar gaz veya dizel tasarrufu yapın!!

sistemin ambalajının üzerindeki resme dikkatli bakarsanız alev çıkarttırıyor ve %40 gibi bir tasarruf saglıyor helal olsun düşünüp yapana ne diyeyim:)))
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Arabanız: fabıa

İleti erginbkr » 26 Arl 2012, 00:54

sen ben almayız ama illaki alan yurdum insanı çıkar...yersen... :D
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hetepe » 26 Arl 2012, 08:11

Denemeden çöpe atma bence...
İlla atacaksan bana gönder, ben deneyeyim, sonuçlarını yazarım buraya...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti forman37 » 26 Arl 2012, 08:24

benım aklımdakı fıkır ıcındekı bezı cıkarıp ether veya tınere bastırıp cıkarıcam gerı tupe takıcam sonra yola cıkıp deneyecem cekıs artıcak kesınde tasarruf olayı cok sacma.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti Favocu » 26 Arl 2012, 11:30

Aşağıdaki linkte verdikleri tasarruf oranları da tutarsız.

http://www.efsaver.com/tr/urundetay.php ... parent=139

Listeye göre
1991 Skoda Formen % 7 tasarruf yaparken,
2005 Octavia % 45 tasarruf yapıyormuş :)
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti hetepe » 26 Arl 2012, 12:08

Forman motoruna da 1500 yazmışlar...Üstte bir skoda daha var ama ne olduğu belli değil...
At yalanı öpeyim inananı...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti tolga7482 » 26 Arl 2012, 12:15

%40 diyor ya! Yuh. atmasyonun bu kadarı olmaz. millet nasıl kanıyor buna ya.
tolga7482
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tolga İplikci
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeti

İleti forman37 » 26 Arl 2012, 20:48

bencede atmasyon forman'da % 7 octavıa 'da % 45 :D ben buna gulerım ıste arkadas.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti paranoia » 26 Arl 2012, 22:24

Ben fazla teknik bir yorum yapmak istemiyorum ama tecrübemi paylaşmak isterim sizlerle. Bundan 2 önceki arabam Opel Corsa CDTI 1.3 üzerinde satarken almayı unuttuğum buna benzerm bir cihaz vardı. Açıkca söylemek gerekirse bizzat bir yakınım bu işi yapıyor. Üstelik sattığı cihaz da hiç böyle alengirli bir şey değil öyle tüp içinde janjanlı . Lakin o cihaz da hava filtresinden sonra motora doğru takılıyor . 2006 model olan arabama garanti sonuna kadar takmamakta direnmekle birlikte olaya o kadar inanmıyordum ki garanti sonrası sistemin araç üzerine hiç bir etkisi olmayacağına inanıcmla arabaya verebileceği potansiyel bir fayda ya da zarar olamayacağı düşüncesi ile " Tamam amca tak " dedim gitti. Buraya kadar her şeyi sizin gibi düşünüyordum. Aracı ilk çalıştırırken kendisi direksiyona geçti ve bana arkaya egsoz tarafına git bak sen dedi. Araç çalıştı ve bir süre rolantide him gaza basmadan çalıştırdı. Daha ilk anda rölantide bile sanki motordan gelen vuruntu ve çalışma sesinde bir azalma geldi kula#ıma ama o kadar işe yaramaz modundaydım ki kendime inanamadım. Galiba psikolojik baskı yaptım falan diye içimden geçirdim. Fakat ben bu düşüncelerle egsoza bakarken amcam içerden " Şimde egsoza ve çıkacaklara bak " diyince bir anda dalgınlıktan uyanıp dikkatimi verdim. Şimdi gördüklerim kesinlkle doğrudur. Egsozdan gaza yüklendikçe ve deviri arttırdıkça önce mavi dumanlar ve sonra yavaş yavaş sular gelmeye başladı . Sonra duman kesildi ve su artmaya başladı. Su gittikçe siyaha dönerken yavaş yavaş toprakta siyah bir çamur birikmeye başladı ve sonra suyun rengi gittikçe açılırken duman rengi önce siyaha döndü ve daha sonra giderek o da görünmez bir hale geldi. Ondan sonra ne kadar gaza yüklense de ne gaz ne su hiç bir şey çıkmadı. Tama artık hadi tura çıkalım geç direksiyona dedikten sonra ben koltuğa oturdum. Kapıları kapatınca ilk olarak gerçekten duyduğum sesin azaldığını farketttim. Motor çok rahat çalışıyordu. Bana özellikle düşük devir ve yüksek vites seyir yapalım dedi. Sonra da yüksek devir de sonra ani gaz yüklenmeler denetti. Valla sanki arabaya çip takılmış gibi hissettim. Normal şartlarda 5.vitesde 1000 devir ile hiç gaz vermeden stop etmesi gereken yolda araba kendisi gidiyordu. Ani yüklenmelerde sanki motorda bir yerlerde yedek bir turbo varmış da ben o güne kadar hiç kullanmamıştım gibi hissettim. Ve aracı park ettiğimde olanlara hala ben kendim bile inanamıyordum. O kadar olaya rağmen ; amaaan anladık biraz motor temizlendi galiba tamam da yakıta napcak ki ; diye düşünürken Opete girince ya bir doldurup deneme fikri bir anda çaktı. O güne kadar normal kullanımı olan şi ve şd karışık 40 lt mazotla 800 km yol yapan arabam aynı kullanımla 866 km yol yaptı. Kesinlikle özel bir çaba harcamadan oldu. Neden böyle diyorum anlatayım zira özel bir çaba harcayayım diyerek daha sonra doldurduğm depolarda 950 km yde kadar çıktı bu rakam. Özel bir çaba derken boşa almadığımı belirteyim. Yumuşak ve sakin kullanım ve 90-100 km yi geçmeyen bir kullanım. Sonuçta hesap ortada % 15 e kadar nerdeyse çıkmış olduğu görünüyor. Bunlar tamamen kişisel tecrübeler olup bilimsel bir ispat yada detek babıında düşünmeyin lütfen. Ama sonuçta önyargısız bakabilmeli ve bir karar vermek için bence tarafsız bakabilmeliyiz. Selamlar
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti forman37 » 26 Arl 2012, 23:31

ya abıcım koca otomotıv fırmaları aylarca yıllarca calısıyo ısteseler urettıgı aracta ıstedıgı yakıt tasarrufunu saglar ama olmuyo ıste bı yerde tıkanılıyo . kalkıpta bı konya vatandası çıkıcak % 50 yakıt tasarrufu yapıcaksınız dıye pıyasaya fırlayacak varmı boyle bı mantık ?
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Sonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir