EFS ( FUELSAVER ) YAKIT TASARRUFU CİHAZI SAÇMALIĞI.

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EFS ( FUELSAVER ) YAKIT TASARRUFU CİHAZI SAÇMALIĞI.

İleti tyilal » 27 Arl 2012, 00:03

cihazı iyi inceledin mi?belki bir tarafında çikolata girişi vardır malum enerji geliyorum demez

Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti forman37 » 27 Arl 2012, 00:07

hahha :D cıkolatayı bırakalım ıcıne kol bıle gırıyo :D bu cıhaz dedıgımız sacmalık sey motorun hacmıne gore buyugu ve kucugu var bendekı 3000 motor ıcın :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Ömer Fatin » 27 Arl 2012, 00:22

forman37 yazdı:hahha :D cıkolatayı bırakalım ıcıne kol bıle gırıyo :D bu cıhaz dedıgımız sacmalık sey motorun hacmıne gore buyugu ve kucugu var bendekı 3000 motor ıcın :)

İşyerimin yanında esnaf bir komşumda almış ve takmıştı. Onu gördüğümde de "bir umuttur yaşamak" demiştim kendi kendime..

Ama çikilotayla olmadığı gibi umutla da tasarruf olmuyor :D

Bunu alıp takmak hayalle gerçeği karıştırmaktan farksız.. Verilen paraya yazık..
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti forman37 » 27 Arl 2012, 00:47

pahalı ve gereksız dıyorum ben :) oyle bısey olsa butun araclarda takılı olurdu degılmı ? halkımızı keklıyolar ıste bı sekılde
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti hetepe » 27 Arl 2012, 08:30

paranoia yazdı:Ben fazla teknik bir yorum yapmak istemiyorum ama tecrübemi paylaşmak isterim sizlerle. Bundan 2 önceki arabam Opel Corsa CDTI 1.3 üzerinde satarken almayı unuttuğum buna benzerm bir cihaz vardı. Açıkca söylemek gerekirse bizzat bir yakınım bu işi yapıyor. Üstelik sattığı cihaz da hiç böyle alengirli bir şey değil öyle tüp içinde janjanlı . Lakin o cihaz da hava filtresinden sonra motora doğru takılıyor . 2006 model olan arabama garanti sonuna kadar takmamakta direnmekle birlikte olaya o kadar inanmıyordum ki garanti sonrası sistemin araç üzerine hiç bir etkisi olmayacağına inanıcmla arabaya verebileceği potansiyel bir fayda ya da zarar olamayacağı düşüncesi ile " Tamam amca tak " dedim gitti. Buraya kadar her şeyi sizin gibi düşünüyordum. Aracı ilk çalıştırırken kendisi direksiyona geçti ve bana arkaya egsoz tarafına git bak sen dedi. Araç çalıştı ve bir süre rolantide him gaza basmadan çalıştırdı. Daha ilk anda rölantide bile sanki motordan gelen vuruntu ve çalışma sesinde bir azalma geldi kula#ıma ama o kadar işe yaramaz modundaydım ki kendime inanamadım. Galiba psikolojik baskı yaptım falan diye içimden geçirdim. Fakat ben bu düşüncelerle egsoza bakarken amcam içerden " Şimde egsoza ve çıkacaklara bak " diyince bir anda dalgınlıktan uyanıp dikkatimi verdim. Şimdi gördüklerim kesinlkle doğrudur. Egsozdan gaza yüklendikçe ve deviri arttırdıkça önce mavi dumanlar ve sonra yavaş yavaş sular gelmeye başladı . Sonra duman kesildi ve su artmaya başladı. Su gittikçe siyaha dönerken yavaş yavaş toprakta siyah bir çamur birikmeye başladı ve sonra suyun rengi gittikçe açılırken duman rengi önce siyaha döndü ve daha sonra giderek o da görünmez bir hale geldi. Ondan sonra ne kadar gaza yüklense de ne gaz ne su hiç bir şey çıkmadı. Tama artık hadi tura çıkalım geç direksiyona dedikten sonra ben koltuğa oturdum. Kapıları kapatınca ilk olarak gerçekten duyduğum sesin azaldığını farketttim. Motor çok rahat çalışıyordu. Bana özellikle düşük devir ve yüksek vites seyir yapalım dedi. Sonra da yüksek devir de sonra ani gaz yüklenmeler denetti. Valla sanki arabaya çip takılmış gibi hissettim. Normal şartlarda 5.vitesde 1000 devir ile hiç gaz vermeden stop etmesi gereken yolda araba kendisi gidiyordu. Ani yüklenmelerde sanki motorda bir yerlerde yedek bir turbo varmış da ben o güne kadar hiç kullanmamıştım gibi hissettim. Ve aracı park ettiğimde olanlara hala ben kendim bile inanamıyordum. O kadar olaya rağmen ; amaaan anladık biraz motor temizlendi galiba tamam da yakıta napcak ki ; diye düşünürken Opete girince ya bir doldurup deneme fikri bir anda çaktı. O güne kadar normal kullanımı olan şi ve şd karışık 40 lt mazotla 800 km yol yapan arabam aynı kullanımla 866 km yol yaptı. Kesinlikle özel bir çaba harcamadan oldu. Neden böyle diyorum anlatayım zira özel bir çaba harcayayım diyerek daha sonra doldurduğm depolarda 950 km yde kadar çıktı bu rakam. Özel bir çaba derken boşa almadığımı belirteyim. Yumuşak ve sakin kullanım ve 90-100 km yi geçmeyen bir kullanım. Sonuçta hesap ortada % 15 e kadar nerdeyse çıkmış olduğu görünüyor. Bunlar tamamen kişisel tecrübeler olup bilimsel bir ispat yada detek babıında düşünmeyin lütfen. Ama sonuçta önyargısız bakabilmeli ve bir karar vermek için bence tarafsız bakabilmeliyiz. Selamlar

Bahsettiğiniz cihaz efs mi, başka bir marka mı?
Bu kadar ani sonuç çıkarması çok ilginç, şimdiki arabanızda da kullanıyor musunuz?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti forman37 » 27 Arl 2012, 08:34

aracınızda kullanıdıgınız cıhaz efs degıl bence :) bunu asla yapamaz ne cıhaz kullandıysanız anlatın herkes takıp denesın .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti paranoia » 28 Arl 2012, 01:03

hetepe yazdı:
paranoia yazdı:Ben fazla teknik bir yorum yapmak istemiyorum ama tecrübemi paylaşmak isterim sizlerle. Bundan 2 önceki arabam Opel Corsa CDTI 1.3 üzerinde satarken almayı unuttuğum buna benzerm bir cihaz vardı. Açıkca söylemek gerekirse bizzat bir yakınım bu işi yapıyor. Üstelik sattığı cihaz da hiç böyle alengirli bir şey değil öyle tüp içinde janjanlı . Lakin o cihaz da hava filtresinden sonra motora doğru takılıyor . 2006 model olan arabama garanti sonuna kadar takmamakta direnmekle birlikte olaya o kadar inanmıyordum ki garanti sonrası sistemin araç üzerine hiç bir etkisi olmayacağına inanıcmla arabaya verebileceği potansiyel bir fayda ya da zarar olamayacağı düşüncesi ile " Tamam amca tak " dedim gitti. Buraya kadar her şeyi sizin gibi düşünüyordum. Aracı ilk çalıştırırken kendisi direksiyona geçti ve bana arkaya egsoz tarafına git bak sen dedi. Araç çalıştı ve bir süre rolantide him gaza basmadan çalıştırdı. Daha ilk anda rölantide bile sanki motordan gelen vuruntu ve çalışma sesinde bir azalma geldi kula#ıma ama o kadar işe yaramaz modundaydım ki kendime inanamadım. Galiba psikolojik baskı yaptım falan diye içimden geçirdim. Fakat ben bu düşüncelerle egsoza bakarken amcam içerden " Şimde egsoza ve çıkacaklara bak " diyince bir anda dalgınlıktan uyanıp dikkatimi verdim. Şimdi gördüklerim kesinlkle doğrudur. Egsozdan gaza yüklendikçe ve deviri arttırdıkça önce mavi dumanlar ve sonra yavaş yavaş sular gelmeye başladı . Sonra duman kesildi ve su artmaya başladı. Su gittikçe siyaha dönerken yavaş yavaş toprakta siyah bir çamur birikmeye başladı ve sonra suyun rengi gittikçe açılırken duman rengi önce siyaha döndü ve daha sonra giderek o da görünmez bir hale geldi. Ondan sonra ne kadar gaza yüklense de ne gaz ne su hiç bir şey çıkmadı. Tama artık hadi tura çıkalım geç direksiyona dedikten sonra ben koltuğa oturdum. Kapıları kapatınca ilk olarak gerçekten duyduğum sesin azaldığını farketttim. Motor çok rahat çalışıyordu. Bana özellikle düşük devir ve yüksek vites seyir yapalım dedi. Sonra da yüksek devir de sonra ani gaz yüklenmeler denetti. Valla sanki arabaya çip takılmış gibi hissettim. Normal şartlarda 5.vitesde 1000 devir ile hiç gaz vermeden stop etmesi gereken yolda araba kendisi gidiyordu. Ani yüklenmelerde sanki motorda bir yerlerde yedek bir turbo varmış da ben o güne kadar hiç kullanmamıştım gibi hissettim. Ve aracı park ettiğimde olanlara hala ben kendim bile inanamıyordum. O kadar olaya rağmen ; amaaan anladık biraz motor temizlendi galiba tamam da yakıta napcak ki ; diye düşünürken Opete girince ya bir doldurup deneme fikri bir anda çaktı. O güne kadar normal kullanımı olan şi ve şd karışık 40 lt mazotla 800 km yol yapan arabam aynı kullanımla 866 km yol yaptı. Kesinlikle özel bir çaba harcamadan oldu. Neden böyle diyorum anlatayım zira özel bir çaba harcayayım diyerek daha sonra doldurduğm depolarda 950 km yde kadar çıktı bu rakam. Özel bir çaba derken boşa almadığımı belirteyim. Yumuşak ve sakin kullanım ve 90-100 km yi geçmeyen bir kullanım. Sonuçta hesap ortada % 15 e kadar nerdeyse çıkmış olduğu görünüyor. Bunlar tamamen kişisel tecrübeler olup bilimsel bir ispat yada detek babıında düşünmeyin lütfen. Ama sonuçta önyargısız bakabilmeli ve bir karar vermek için bence tarafsız bakabilmeliyiz. Selamlar

Bahsettiğiniz cihaz efs mi, başka bir marka mı?
Bu kadar ani sonuç çıkarması çok ilginç, şimdiki arabanızda da kullanıyor musunuz?

Cihazın EFS olmadığını zaten belirtmiştim sadece montaj yerleri açısından bir benzerlik var. Bir marka(mıydı?) acaba inanın ben de bilmiyorum ama amcam ( aslında eşimin öz amcası bu arada) elinde bir sürü dosya ,üniversitesi çalışması , patent falan içeren bir çantası ile sürekli çalışıyor. Ve bu işi nerdeyse AraçOffice şeklinde 6-7 yıldan beridir devam ettiriyor. Hatta şu sıralar ağır iş makinaları , vinç , traktör , kamyon gibi aklınıza bile gelmeyecek bazı cihazlar içinde ürettiklerini söylüyor. Hatta aynı hat içine arka arkaya 2 cihaz da taktıkları oluyormuş. 2006 model olan Corsa için garanti süresini bekledikten sonra takdırmıştım. Octaviada da garantiyi beklemek zorundayım. Hiç bir yetkili veya özel Opel servisi bulamadı o cihazı veya fark etmediler bile. Skoda zaten servis konusunda sıkıntılı. Malum garanti için hiç bir el süremiyoruz. Garanti bitince eğer amcam Mersinden bir ara İzmir'e ziyarete gelir veya ben ararçla Mersine gidersem taktırmayı düşünüyorum. Egsozdan çıkanlarla ilgili olarak söylediklerimin hiç birisinde bir abartı yoktur. Buna emin olabilirsiniz. Eğer becerebilir ve çektiği videoyu bana yollayabilirse burda paylaşırım. Yakıt tasarrufu konusu isse zaten zaman içinde tecrübe ettiğim bir konu. Ve kabaca %15 lere kadar nadiren çıkmış olsa da %7l-10 arasında bir km fazlasından bahsediyorum. Yakıt yüzdesi için de sanıyorum yakın rakamlar söylenebilir. Ama ben sürekli depoyu fulleyip , ışık yanmadan önceki son çizgide yakıt aldığım için i her fulleme de 40 lt mazot alırdı. O yüzden çok iyi biliyorum. 40 lt mazot ile 800 km giderken bu rakam , ortalama 860 lara ve en iyi şartlarda da 950 km ye kadar çıktı. -
forman37 yazdı:aracınızda kullanıdıgınız cıhaz efs degıl bence :) bunu asla yapamaz ne cıhaz kullandıysanız anlatın herkes takıp denesın .

Cihazı size kısmen anlatamaya çalışayım . Metalden yapılmış silindirik bir tüp içinde dairesel olarak olarak aşşağıya doğru inen ve en uçları aşşağı ve merkeze doğru aynı aralıklarla giden yapraklardan oluşan bir parça düşünün. Aslında bildiğiniz radyatör fanı gibi düşünün tek farkı. Fan yaprakları aşşağıa doğru ve merkezde incelip sonlanacak şekilde dairesel olarak eşit aralıklarla doğru sıralanmışlar gibi. Yada yivli tüfek namlusu gibi düşünün .

Yani sanıyorum burada amaç cihaza giren havaya bir türbülans vererek hızlanmasını sağlamak. Benim fizik bilgime göre böyle olmalı zira. Dediğim gibi EFS ve % 40 belki hayal bilemiyorum ama % 5-10 da bence ciddiye alınacak rakamlar. Ayrıca ben yakıttan daha çok gene önceden belirttiğim gibi aracın motor sesinin ve vuruntunun azalması ve özellikle sanki araca ek bir küçük turbo konumuş gibi performan göstermesi açısından daha memnun kaldığımı belirtmek isterim. Gaza hiç dokunmadan rölanti gazı ile 5. viteste gayet rahat gidiyordu.

Amacım kesinlikle reklam , destek , köstek , ispat ya da isnat değildir. Sadece kişisel tecrübemi paylaştım . Ben de inanın sizin kadar önyargılı ve katıydım bu konuda. Ama fayda görmeyeceğime inanarak takdığım cihaz bana oldukça faydalı geldi.

Ayrıca büyük otomobil firmalarının da o kadar ARGE falan filan hikayesine rağmen daha düşük yakıt ekonomisi neden bulamıyorlar sorusu da bence tuzak bir soru. Bundan 10 yıl önce 1.2 bir motordan 105 beygir güç üretilebileceğini birisi söyleseydi o zamanlar gülerdik herhalde değil mi ? Motorlar küçüldükçe yakıt sarfiyatları performan artmasına rağmen azalıyorlar değil mi ? Büyük otomobil üreticileri ile büyük petrol üreticilerinin de sanki farklı şeylermiş gibi oldukları algısı da bence doğru değil. Uluslararası sermaye bunları öyle kolay kolay yedirmez insanlığa. Neden hala elektrikli arabalar teknolojik olarak hazır olmalarına rağmen yagınlaşamıyor ? Neyse konuyu fazla dağıtmayalım. Özetle EFS belki fazla iddialı ve ticarı ama bence bu konu da denenebilecek farklı çözümler olabilir. Ön yargılarımızı silelim ve yeter ki tarafsız bakabilelim. Selamlar
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti Ahmet BALKANCI » 28 Arl 2012, 22:55

Yakıt tasarrufu için sabırlı olmak gerekiyor. benim felicia mpi 1.3 benzinli. aracımı uzun yolda 90 km. hızla ve devirli kullanıyorum. Çok nadir 100 veya 110 km. hız yapıyorum. yakıt yönünden şikayetim de yok. bahse konu cihaz hakkında yorum yok. ne yapsın adamlar herkez bir yol bulmuş. en güvendiğim skoda ustaları bile parçacıyı korumak anlamında benim arabama çin malı parçayı takıyor parçadan anlamadığımdan istifade ederek. ne yapalım sistem böyle kurulmuş.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti forman37 » 28 Arl 2012, 22:58

sistemın kolesı olmayacaz :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti Ömer Fatin » 28 Arl 2012, 23:16

forman37 yazdı:sistemın kolesı olmayacaz :)

Aynen katılıyorum,

istediğim parçayı bulunduğum şehirde bulamıyorsam, bulamadım diye kalitesizini de almıyorum. Parça işi artıkçok kolay, Türkiyenin her yerine kargo en geç 2 güne geliyor.

Sistemin parçası olmayı kabul etmezseniz bi süre sonra o sistem çökmeye mahkumdur..
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti forman37 » 29 Arl 2012, 01:05

ömer kardesım sıstem çokucegı kadar cokmus zaten mıllet uyuyo hala :) bızde yakıt tasarrufu cıhazı pesındeyız :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti kemal1135 » 08 Oca 2013, 17:58

herkese iyi akşamlar arkadaşlar bende aracımın yakıtından memnun olmakla birlikte yakıt tasarruf cihazını merak edip birtane edinmeye karar verdim birçok şey söyleniyor çoğu test etmeden hakli olarak mantıklı düşünerek olumsuz düşünceler yazıyor ben tanıdık vasıtası ile fuel maxx siparişi verdim elime ulaştığında takip bizzat kendim test edeceğim bakalim sonuç ne çıkacak bu arada ürünle müşterisi olmak haricinde kesinlikle alakam yok kimse o şekilde değerlendirmesin inşallah iyi sonuç çıkar olumlu yada olumsuz sonuçları burada paylaşacağım
Kullanıcı avatarı
kemal1135
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2011 1.4 polo comfortline

İleti Mustafabh » 09 Oca 2013, 08:18

haber sitesinde "MÜJDE! DOĞALGAZA VE AKARYAKITA %25 İNDİRİM" başlığını görünce hafiften güldüm fakat gerçek payı olabilir diye de hemen haberi açtım. bu ürünlerden birisinin reklamıymış :)

http://www.milliyet.com.tr/hem-araciniz ... efault.htm
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti kemal1135 » 09 Oca 2013, 10:14

eskişehirde bir çok evde benim adını yazdığım cihazdan kullanıyorlarmış faydasını görmüşler de ayrıca babamın palio aracında da aynısı takılı yakıttan çok şikayetçiydi defalarça ayar yaptırdı en son yine ayar yaptırıp bu cihazdan taktı şuan çok memnun fakat bizim aklımızdaki soru işareti babam arabaya gaz ayarı yaptırıp taktirmış şimdi araba ayardan dolayı mı az yakıyor yoksa cihazdan dolayı mı onu tam anlamadık bir taraftanda babam arabaya kaç kez ayar yaptırdı olmadida şimdi yapılan ayardamı tasarruf aldık yada bu tasarruf cihazdan mi kaynaklı şimdi bekliyorum elime geçtiğinde demeyeceğim bakalim belli olacak bu arada arkadaslar telefonla foruma yazdığım için yazım hataları oluyor herkesden özürdilerim
Kullanıcı avatarı
kemal1135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erciyes » 09 Oca 2013, 10:55

bence böyle bir tasarruf cihazı saçmalık benim görüşüm. öyle bir tasarruf yapan bir cihaz olsaa türkiye deki tüm araçlar sıraya girerdi takdırmak için :D
erciyes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kazım özdemir
Arabanız: fabıa

İleti kemal1135 » 09 Oca 2013, 11:52

erciyes yazdı:bence böyle bir tasarruf cihazı saçmalık benim görüşüm. öyle bir tasarruf yapan bir cihaz olsaa türkiye deki tüm araçlar sıraya girerdi takdırmak için

Banada saçma geliyor ama ben bunu denemeden değilde deneyerek konuşmayı tercih ettim deneyince göreceğiz bakalim gerçi suda var ben denesem olumlu görsem ve buraya yazsam ya beni satıcısı olarak görürler yada yine saçmalık derler ama en azından kendi merağımı gidereceğim
Kullanıcı avatarı
kemal1135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 09 Oca 2013, 20:58

Arkadaşlar nette şöyle bir ürüne rastladım, koşulsuz iade garantisinden bahsetmiş ayrıca resimlerde skoda araçlara uygulanmış fotoğraflar da var. İnsan merak ediyor ama 39 liraya satılan bir ürünün yakıttan tasarruf ettireceği çok uzak bir ihtimal geliyor. Siz ne dersiniz? http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-akaryakit-urunleri-yakit-tasarruf-cihazi-maximum-energy-39-tl-tanitim-firsati-110903974/detay/

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti forman37 » 09 Oca 2013, 22:34

arkadaslar eger cıhazı kullanmak ısteyen var ıse elımde sıfır kutusunda duruyo satabılırım uygun fıyatlı.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

ÖncekiSonraki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir