Yakıt katkısı kullandım

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt katkısı kullandım

İleti fencolic » 04 Oca 2013, 21:33

Aracımı genelde devirli kullanmam, zaten aldığımdan beri performansı kötüydü. Bende bunu 1.3 olmasına bağlıyordum. Geçen hafta motor ustası bir akrabamı ziyarete gittiğimde durumu anlatıp arabayı sürmesini istedim. Redline yaptı 10 dk filan gittik, motoru sağırlaştırmışsın, kurum bağlamış muhtemelen, artık devirli kullan dedi.

Dönüşte bir istasyondan benzin ve lpg katkısı alıp doldurdum, bir süre benzinde kullandım, sonra lpgde. Toplam 120 km gittim. Oldukça değişti performans, motor açıldı sanki. Motorun sesi de değişti, vuruntusu da biraz azaldı. Şimdi daha istekli kısacası. Birkaç depo bu katkıları kullanmayı düşünüyorum. Rölantide dalgalanma vardı, oksijen sensörü filan temizledim ama tam geçmemişti, bi iki gündür dalgalanma da durdu sanki, şeytan kulağına kurşun. Ürünlerle hiçbir alakam yoktur, reklam olarak anlaşılmasın. Sadece kullandım ve paylaşmak istedim.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti forman37 » 04 Oca 2013, 21:36

lpg katkısı ne kadar ? sadece onu ogrenelım :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti fencolic » 04 Oca 2013, 21:39

LPG katkısı 9 lira, benzin katkısı 14 liraydı. 4 şişe lpg katkısı aldım, 1 şişeyi doldurdum daha.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti forman37 » 04 Oca 2013, 21:40

anlasıldı kardes sagolasın bende bı deneyeyım bakalım eger arabanın kafası yerden kesılırse ıyı demektır
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti paranoia » 04 Oca 2013, 22:16

Konu hakkında teknik bilgisi olan varsa anlatabilir mi nu katkıların nemenem bir işlevleri var da araba böyle hemen yerden kesiliyor ? Ayrıca dizel için de önerilir mi ? Şu ana kadar hiç bir usta bu ürünlerde çakma ve sahte miktarı fazlalığından önermedi kullanmamı. Başka memnuniyet varsa denesek mi acaba?
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti hakangemini » 05 Oca 2013, 01:03

Otobanda benzinde iken yüksek devirde 10-15 dakika yol alınca bu kurumların büyük kısmı yerlerinden ayrılır. Motor karakteristiğine göre aracı belli devirde kullanmak gerekir. Kurumlanmasın diye sürekli yüksek devirde kullanmak da motorun erken aşınması anlamına gelir. 2000dev/dak ile 4000 dev/dak de çalışan motorda piston hızlarını tasavvur edin, demek istediğimi anlayacaksınız. Piston saniyede kaç kez yukarı-aşağı gidip gelmektedir?
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti umutgiray » 05 Oca 2013, 09:36

sık sık kullanmamamk lazım. yanma sonucu ortaya çıkan ısı yükselerek piston başlarında erimeye neden olabilir. kullanıcam diyorsanızda2 veya 3 depoda bir kullanın. genel olarak devirli ( ne demekse hiç bir zaman anlayamamışımdır. yani sürekli 4000 devirde mi kullanmalıyız?)) gereken devir aralığında kullanın. yani uzunca bir müddet 2000 devirlerde değilde biraz daha yüksek devirlerde ve arada hız artırıp azaltarak aracı kullanırsanız fazla bir sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti Ömer Fatin » 05 Oca 2013, 23:01

Şahsen ben bu tür katkıların sağlıklı ve stabil çalışan araçlarda kullanılması taraftarı değilim. Aracınızda problem varsa bunun çözümü katkılarla olmayacaktır. Katkılar sadece varsa görünen sorunu erteleyecektir.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir