Yakıt Tüketimi Raporu (LPG)

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt Tüketimi Raporu (LPG)

İleti hakanerdogan » 30 Mar 2013, 19:39

Bu kendi çapımda temel olarak yol bilgisayarı ile gerçek LPG tüketimi arasındaki farkı ölçmek için yaptığım bir çalışma, çalışma demeyelim aslında basit bir olay fakat farkı her yapılan seyahati güzergah ve saat olarak not tuttum. Yani ne şartlarda kullandığım sabittir, Ankara ilini iyi bilenler için daha net fikir verici olacaktır.

Öncelikle LPG tankını iyice boşalttım, ikaz ışığından sonra da epey kullandım. Arkasına gece saatleri LPG alma konusunda münasip olduğundan fulledim. Ve işin can alıcı noktası, pompa tam tırrrrt dediği yerde dolumu kestirdim. Zira bir sonraki dolum için de tam o tırrrt sesinde dolumu kesmeliyiz ki sağlıklı sonuç versin.

İlk aldığım yakıtın miktarı, birim ve toplam tutarı fişteki gibidir.

Arkasına aracı aracı kullandım fakat ne şartlarda kullanıldığını en alta yazacağım, ilkin sayısal olarak sonuca gitmek esas, kimse tamamını okumak zorunda değil :)

A Tripmetresini bu 75 TL'lik yakıtı alır almaz sıfırladım, yol bilgisayarından yakıt ortalamasını da aynı şekilde sıfırladım, yani aracın hesaplayacağı bütün sayısal verileri bu ölçüme hizmet edecek konuma getirdim.

Hemen akabinde sonuç için devam edelim, bu gece yine yakıt aldım, pompa ve istasyon maalesef farklı oldu ama ikisi de akaryakıt devi ve temiz istasyonlar, birim fiyatları arasında ise 1 kuruş fark var, göz ardı ediyorum.

İkinci dolumu 266 km yol katettikten sonra yaptım ve depoda hâla gaz vardı, herhangi bir uyarı ikazı yoktu, yani ilk alışımdan daha az gaz alacak olması beklenen bir sonuç. 53 TL gaz aldı ve yol bilgisayarı 7.3 lt/100 km benzin cinsinden tüketim verdi.

(ikinci fiş)

(trip)

(ort.)

Yani işin matematiğine gelirsek;

Geçilen mesafe: 266 km

Tüketilen toplam LPG, TL cinsinden: 53,97 TL

Tüketilen toplam LPG, litre cinsinden: 21.85 lt

100 kilometre başına LPG tüketim ortalaması: [(21.85)x(100)]/266=8.2 litre

KM başına TL cinsinden LPG tüketimi: 0.202 TL (20.2 kuruş)

NOT: Araba evden her çıktığımda tam aynı trafik ışıklarında gaza geçiyor, tank sesini hep aynı yerde duyuyorum, google earth verilerine göre soğukken 500 metre sürüyor. Sıcakken ise hemen hemen hiç. Seyahat defteri verilerine göre 20 kez marş yapmışım, mantıken bunların 10'u soğuk marştır. Yani fazlasıyla değer vererek ben toplam benzinde geçen mesafeyi 7 km olarak tayin ediyorum, bu da yol bilgisayarına göre 7.3 lt 100 km ortalamasından, 7 km'de toplam yarım litre benzin tüketildiğini gösterir. 0.5 litre benzinin ise 266 km'de km başına kuruş olarak karşılığı 0.02 liradır.

Yani genel LPG tüketim ortalamamıza ekleyeceğimiz değer bu. 0.202+0.020=0.222 yani 22 kuruş diyebiliriz Elantra'nın genel tüketimine, tabi benim kullanım şartlarım altında.

Gelgelelim LPG-benzin arasındaki yol bilgisayarı verisi farkı oranına, 8.2 litre bulduğumuz, yazan 7.3 idi. Yüzde cinsinden fark 12, yani yol bilgisayarının yazdığından %12 daha fazla tüketiyor LPG'yi.

Fakat şu var ki bu fark, her kullanım tarzında daim %12 olarak kalmayacaktır tahminimce, daha sakin kullanımlarda bu marj düşebilir, tapa gaz kullanımlarda bu marj %20'leri bulabilir, bizim bulduğumuz %12...

KISACA KULLANILDIĞI GÜZERGAH BİLGİLERİ

-İstanbul Yolu Shell-Eryaman (gece saati)

-Eryaman-Bahçelievler 3. Cadde (öğle vakti)

-Akşam saat 18:00 suları Bahçelievler-GMK üzerinden Kızılay-Meclisin önünden Eskişehir Yolu ve Genelkurmayın önünden geçerek-Etimesgut-Eryaman (ciddi yoğun bir trafik)

-Eryaman-Bilkent 3

-Bilkent-3-Necatibey (Kızılay)-Esk. Yolu üzerinden Eryaman

-Eryaman-Etimesgut Merkez ve bir kaç dur kalk ile çeşitli devlet daireleri ziyareti-Eryaman ve Eryaman içinde alışveriş için bir kaç mağaza gezildi

-Sabah 08:00 Eryaman-GATA (Etlik)-Eryaman (yoğun trafik)

-Eryaman-Etimesgut merkez-Eryaman-Söğütözü- Şeker Mah.-Sincan Plevne-Ayaş Yolu OPET

DİP NOT: Araç kullanım tarzım ne uyuz uyuz gaz pedalında akrep varmış gibidir, ne de serttir, mantıklı makul bir insan gibi mümkün mertebe kural ihlal etmeksizindir, kasmadım kendimi, aracı zorlamadım da.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tarık » 30 Mar 2013, 20:34

Tebrik ederim Bende yakıt tüketimimi takip ederim yakıt değerlerin süper benim favodan az yakıyor.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koymatlı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: favorid 135 lx

İleti hakangemini » 30 Mar 2013, 20:37

Maşallahınız var, tam rapor olmuş. Ben 20 TL'lik gaz alıyorum genelde. Bitene dek kullanıyorum. Bu şekilde tüketim stabil mi bakıyorum. 20TL gaz ile 80-85 km arası yol gidiyorum şehir içinde. Bunun yaklaşık 7-8 km'si benzinle. Ortalama tüketim 9.8L/100km görünüyor yol bilgisayarında. Lastikler kışlık lastik. LPG tüketimi 0.26-0.27 TL/km.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti tarık » 30 Mar 2013, 20:50

Yakacam ben bu favomu 20tl ye 80-85mi hemde sehir ici benimki 60-70km zor yapıyor.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 30 Mar 2013, 21:57

Tabi şu da var şayet çok çok kısa mesafe kullanıyorsanız fazla yakması normal. Fişlerdeki tarihlere bakılırsa 3 günde 266 km gitmişim, yani gün başına 88 km düşüyor ki zaten aylık yaklaşık olarak min. 2000 km biniyorum. Bu da bir etken aslında.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakangemini » 30 Mar 2013, 23:07

İşyeri ile ev arası mesafe 8 km. Soğuk havalarda sabahları benzinden LPG'ye 2km yol gittikten sonra geçiyordu. Şimdi 1 km civarı geçiyor. Havaların ısınması ile birlikte yakıt tüketimi de bir miktar düştü. 40 TL ile 160-165 km giderken, bugün baktım 178km gitmişim. Karbüratörlü araç kullanmıştım (Lada Samara) soğuk havalarda tüketim çok artıyordu. Tarık bey sizin aracınızda karbüratörlü bildiğim kadarı ile. Havalar ısındığında yakıt tüketimi dramatik olarak düşüyor karbüratörlü araçlarda. Yol bilgisayarından takip ettiğim kadarı ile de kışlık lastik ile kullanımda tüketim 100km'de 1 lt artmıştı. Şimdi yazlık lastikler ile düşme bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tarık » 31 Mar 2013, 14:30

Evet karbüratörlü bende yazı bekliyorum benim işyerimde 7km kısa mesafe kullanırım uzun yoldada yakıt tüketimim yeni araclar gibi az degil fazla yakıyor yokuslarda bayılma sollamalarda dip gaz giderek yakıt tüketimim fazla oluyor kücük motor az yakmıyor.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

İleti wolfson61 » 31 Mar 2013, 21:28

Bence yakıt değerleriniz süper. Ben en son depoyu tamamen bitirip 60 tl gaz aldığımda şehiriçinde 230 km gidebildim. Litre fiyatı sizin aldığınızla aynı. Bu da 26 kr/km yapıyor. Geçtiğimiz hafta içinde baskı balata değişti. Bunun haricinde yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi değişti. Önümüzdeki günlerde tekrar ölçüm yapacağım. Benim de hedefim 23 kr/km. Buna ulasabilirsem kendi hedefimi yakalamış olurum. Biraz zor gibi ama deneyeceğim. Arkadaşın sıfır alıp landirenzo marka tüp taktirdigi 1.4 corsa 23 kr/km yaktı. Bunu düşününce biraz zor gibi geliyor ama denemeye değer.
wolfson61
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Süleyman
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 MPI Comfort

İleti hakanerdogan » 02 Nis 2013, 11:40

wolfson61 yazdı:Bence yakıt değerleriniz süper. Ben en son depoyu tamamen bitirip 60 tl gaz aldığımda şehiriçinde 230 km gidebildim. Litre fiyatı sizin aldığınızla aynı. Bu da 26 kr/km yapıyor. Geçtiğimiz hafta içinde baskı balata değişti. Bunun haricinde yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi değişti. Önümüzdeki günlerde tekrar ölçüm yapacağım. Benim de hedefim 23 kr/km. Buna ulasabilirsem kendi hedefimi yakalamış olurum. Biraz zor gibi ama deneyeceğim. Arkadaşın sıfır alıp landirenzo marka tüp taktirdigi 1.4 corsa 23 kr/km yaktı. Bunu düşününce biraz zor gibi geliyor ama denemeye değer.

Tabi kitin takıldığı tarih de önemli, sürekli yazılım güncelleniyor, teknik değişiyor. Benim aracımdaki manifold delinmeden takılan, benzin enjektörünün manifolda girdiği yerden gazı veren bir sistem. Yani daha kısa borular ve daha kısa manifold mesafesi var ve sanırım bu da yakıta etkiyen bir durum.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 02 Nis 2013, 11:54

hakanerdogan yazdı:...Benim aracımdaki manifold delinmeden takılan, benzin enjektörünün manifolda girdiği yerden gazı veren bir sistem. Yani daha kısa borular ve daha kısa manifold mesafesi var ve sanırım bu da yakıta etkiyen bir durum.

Hakan bunu fabrikadan takılı vermiyorlar da sonradan fabrika garantili olarak serviste takıyorlar, değil mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hakanerdogan » 02 Nis 2013, 12:00

sainz yazdı:
hakanerdogan yazdı:...Benim aracımdaki manifold delinmeden takılan, benzin enjektörünün manifolda girdiği yerden gazı veren bir sistem. Yani daha kısa borular ve daha kısa manifold mesafesi var ve sanırım bu da yakıta etkiyen bir durum.

Hakan bunu fabrikadan takılı vermiyorlar da sonradan fabrika garantili olarak serviste takıyorlar, değil mi?

Tabi, 1800 TL kit, 200 TL de kaskosu ile 5 yıl/100.000 km duruyor muaf tutmuyorlar. Kit de güzel bir kit. BRC MY 11
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakangemini » 15 May 2013, 20:09

40TL gaz ile 180km yol katetmişim. Karma tüketimdir. Gaz 2.33TL/L.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 16 May 2013, 00:07

Zamanında konuyu gaz 2.47 iken açmışım, şimdi 2.20 küsür oldu gaz :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 16 May 2013, 11:12

hakanerdogan yazdı:Zamanında konuyu gaz 2.47 iken açmışım, şimdi 2.20 küsür oldu gaz :)

Ve hatta ben Milangaz'dan 2,14'e alıyorum. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hakangemini » 16 May 2013, 12:09

Milangaz burada da bazı yerlerde o fiyattan satılıyor, ben Shell'den 2.33TL/L olarak en son aldım. Ondan önce de genelde Aygaz alıyorum. Yol üzerinde Milangaz bayiine rastlarsam uygun fiyat ise oradan alıyorum.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir