Atiker LPG çıldırıyor! Bir gaz bir benzin

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Atiker LPG çıldırıyor! Bir gaz bir benzin

İleti kiyakfeli » 30 Nis 2013, 14:17

5-6 ay önce araç sürekli ışıklarda, 1-2 viteste bir gaz bir benzin çalışıyor. Bilgisayarda arıza bulamadılar. Map sensörünü değiştirip bir deneyelim dediler. Değiştirince hiç bir sorun kalmadı. 70 tl bayıldık. Böyle 2-3 ay sorunsuz gitti.
Atiker-Fast-Map-Sensörü-fiyatı.jpg
Atiker Map sensörü
Atiker-Fast-Map-Sensörü-fiyatı.jpg (71.05 KiB) 7409 defa görüntülendi

Bu sıralarda tekrar nüksetti. Arada bir kafasına göre röle sesi geliyor tık tık. Trafikte beklerken, dururken, kalkarden 1-2 viteste deli ediyor bir gaz bir benzin. Ama kesinlikle uzun yolda giderken yüksek hızlarda 3-4-5 viteste sorun yapmıyor.

Atikere tekrar gittim. Basınç değerini artırdı. bir daha dene yine yaparsa gel tüm bağlantıları kontrol edelim, olmaz ise başka bir beyin takıp onda deneyelim dedi. Beyinde problem varsa tamiri yapılabiliyormuş. Beyinden gelen yanlış değer map sensörünü bozabilir dedi. Sorun aynen devam ediyor. Başına böyle bir arıza gelen var mı acaba? Boş yere beyin değiştirmek zorunda kalmayayım.

Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti PİCK-UP » 30 Nis 2013, 20:21

hocam bu olayı nerdeyse tüm lpg sistemcilerinde , forum sayfalarından vede ustamdan hep duymuşumdur

bu MPİ motorlara lpg uyumsuzlugunu nerdeyse herkez biliyor,

başlıca sorunlarından.

1. rölantide titreme
2. aracın stop etmesi.

FSİ motorlarda sizin dediginiz gibi sorunlar yaşanıyordu araştırın isterseniz lpg ye benzine kafasına göre geçiyordu filan.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti hakangemini » 30 Nis 2013, 22:14

Benim aracımda da mpi motor var, atiker lpg sistemi var ve çok şükür bir sorun yok. LPG-benzin geçiş ayarlarını kontrol etmek lazım. Gaz basıncı ile ilgili bir sorun var gibi. Regülatörün de kontrolü gerekir. Bu forumda LPG hakkında detaylı bilgisi olan kişiler var. Daha iyi bilgi sağlayabilirler. Şu linkede bir göz atabilirsiniz.

http://www.mscsi.net/destek/forum.php
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti kiyakfeli » 01 May 2013, 17:13

4 yıldır kullanıyorum, son 5-6 aydır bu problem var. rolantide bazen duruyordu boğaz kelebeği temizliği ile nerdeyse azaldı. dediğiniz forumları bir inceleyim.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 01 May 2013, 18:27

hakangemini yazdı:Benim aracımda da mpi motor var, atiker lpg sistemi var ve çok şükür bir sorun yok. LPG-benzin geçiş ayarlarını kontrol etmek lazım. Gaz basıncı ile ilgili bir sorun var gibi. Regülatörün de kontrolü gerekir. Bu forumda LPG hakkında detaylı bilgisi olan kişiler var. Daha iyi bilgi sağlayabilirler. Şu linkede bir göz atabilirsiniz.

http://www.mscsi.net/destek/forum.php

linke biraz göz attım. sattıkları ürün için teknik destek sağlıyorlar ve müşteri olmayanların sorularını cevaplamadıkları yazıyor. varolan başlıklara bir göz gezdirdim, benim sorunuma benzer bir başlık bulamadım. ama yine de yararlı bir site. başka bir problemime bir cevap buldum. teşekkürler.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 01 May 2013, 18:36

bu lpg sorunu bana araç sattırdı. ayar ayar, yok buji kablosunu değiştir, yok hararet müşürünü değiştir, yok enjektörü değiştir, bilmem ne. sıçarım lpg sine de tasarrufuna da dedim sattım gitti.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti barutoglu » 02 May 2013, 16:37

Bence Bir ihtimal. LPG ayarlarında araç bobin tipi "çift bobin" olması gerekiyor. Belki buradan bir sorun vardır. Ben denemelerimde araç bobin tipini (dikkat "silindir sayısı" bölümü değil, altındaki "bobin tipi" bölümü) dört silindir yapmıştım bahsettiğin sorunu ortaya çıkarmıştı. Ayarlarda bir de buraya dikkat etmenizi öneririm. Kolay gelsin
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti kiyakfeli » 03 May 2013, 10:02

barutoglu yazdı:Bence Bir ihtimal. LPG ayarlarında araç bobin tipi "çift bobin" olması gerekiyor. Belki buradan bir sorun vardır. Ben denemelerimde araç bobin tipini (dikkat "silindir sayısı" bölümü değil, altındaki "bobin tipi" bölümü) dört silindir yapmıştım bahsettiğin sorunu ortaya çıkarmıştı. Ayarlarda bir de buraya dikkat etmenizi öneririm. Kolay gelsin

Dikkate alıyorum. Bilgjisayara bağlanınca bakacağım. Teşekkürler.

Fakat benim sorun sanki biraz farklı. Çünkü yeni bir MAP sensörü takılınca problem çıkarmadı. 2-3 ay sonra hiç ayar mayar yapılmadığı halde tekrar bozuldu. Birşey bu sensörü bozuyor gibi geliyor.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti bolat73 » 03 May 2013, 21:09

merhabalar bendede sanırım bir sorun var aracı yeni aldım. üzerinde ventgaz var sanırım atigerin yan ürünü. rölantide devir ibresi sürekli aşağıya yukarıya dalgalanıyor. bu bazen oluyor bazen olmuyor. 11 tane ustaya götürdüm. boğaz kalebeği, elektrik, beyin, ekü vs çok sayıda temizlik bakım vs. yapıldı ancak sorun yok olmadı ara sıra stop ediyor... bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim....
bolat73
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: bolat
Arabanız: fabia

İleti kiyakfeli » 05 May 2013, 20:22

arada bir stop ediyordu. arac soguksa ve hareket hakindeyken rolanti dalgalanmalarinda...
bogaz ke. temizliginden sonra epey azaldı. dalgalanma şu anda bir gaz bir benzinden dolayi oluyor. rolantide dalgalanma ve stop problemi mpi motorlarda yaygın diye biliyorum.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 12 Haz 2013, 15:03

Sorun 1 ay önce cözüldü. Usta problem için Gaz/Benzin geçiş düğmesinin şasesi farklı bir yerden alınmış ondan dolayı dedi. Aracı aldığımdan beri gaz bitince çalmayan bip sesi de çalmaya başladı. Şu an gaz bitene kadar bir kez olsun geçmiyor benzine. Geçen seferde 2 ay sonra tekrar arıza vermişti inşallah bu sefer çözülmüştür. Aynı sorun birinin başına gelir diye paylaşıyorum.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti samet tek » 05 Eyl 2013, 00:57

BU ARAÇLARA GAZ SİSTEMLERİ TAKILINCA NEDENSE HEP BÖYLE KRONİK SORUNLAR OLUYOR,

NEDEN Mİ; BU İŞİ YAPAN USTA İŞİNİ SEVEREK YAPMIYOR, BAŞINDAN ATARAK YAPIYOR, ARABNIN TÜM ELEKTRİK TESİSATIYLA OYNUYORLAR KAFASINA GÖRE BİR EK ALIYOR Bİ KABLODAN ONU BANTLAYIP BIRAKIYOR, SONRA O EK İKİYIL SONRA BANTI DÜŞÜYOR SAĞA SOLA DEĞİYOR, VS. AL BAŞINA SORUNU DERDİ SONRA İŞİN YOKSA UĞRAŞ.

ASLINDA BU GAZ SİSTEMLERİ ÇOK SAĞLAM SİSTEMLER MARKA ÖNEMİ YOK BENCE MONTAJ VE AYAR ÖNEMİ ÇOK ÖNEMLİ.

GAZ AYARLARINI YAPABİLECEĞİM ARAYÜZ BİLG. PROGRAMINI BANA VERSELER TÜM SİSTEMİ KENDİM TAKACAM, KİMSEYEDE EYVALLAH ETMEYECEM. UZUN YILLAR SORUNSUZ BİNERİM.

TEKRAR DAN BOL ARIZASIZ SORUNSUZ GÜNLER.
samet tek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: samet tek
Arabanız: skoda fabia 1.4 101hp

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir