Hidrokarbon ayrıştırma sistemi

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hidrokarbon ayrıştırma sistemi

İleti onurson » 29 May 2014, 15:51

türkiyede yapan samsunluydu galiba emekli bir astusaby. TR de ilgi göremeyip patentini almanlara sattı. ve motoru oyuncağın ötesinde güçlü. youtube videolarına baktın mı bilmem.

Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti yabani » 29 May 2014, 16:49

Maalesef Muammer Bey'in motoru da pek güçlü değil, eğer olsaydı Muammer Bey'de magnet motor miline bir bobinli motor bağlayarak bununla elektrik üretir ve bu elektriği bir cihazda harcayarak demo yapardı, Fakat bu icad yapılabileceğinin ispatı sayılabilir, geliştirilebilir bir model olabilir, büyük firmalar sırf bu geliştirilebilirlik ihtimalinen dolayı bu tip şeylerin patentlerini satın alırlar.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti onurson » 30 May 2014, 13:44

tekno kentte bu mılnatıs motoru ile ilgili bir arge şirket açmak hayalim. vergi muafiyeheti var. birde teşvik bulduk mu süper..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 30 May 2014, 13:48

mühendis olmayı isterdim gerçekten. grafikerlikle bir halt olamadık.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yabani » 04 Haz 2014, 09:20

Şu anlık bir tasarruf gözlemlemedim, fakat araç tüpe geçtiğinde artık bayılmak yerine aslan kesiliyor.
Benim tahminim; takılan chip araç beyni ile iletişimde olupo yakıt miktarını azaltıyor fakat eksilen yakıtın yerine hidrojen geçtiğinden tasarruf sağlanıyor.
Fakat LPG beyni araç beyninden bağımsız çalışıyor, yani takılan chip lpg miktarının azaltılmasını sağlayamıyor, çünkü lpg beyninde standart bir mapping var, yani motorun hangi devrinde ne kadar gaz vereceğine dair standart bir program mevcut, takılan chip bu programa erişemeyeceğinden lpg oranlarında bir değişiklik olamıyor bu yüzden de beyinli lpg'de kayda değer bir tasarruf sağlanamıyor. Eğer lpg oranları bilgisayara bağlanıp kısılırsa tasarruf mümkün, ama bununda çok iyi ayarlanması lazım ki fakir karışım olmasın.
Karbüratörlü araçlarda durum çok daha kolay, lpg vanasından elle kısarak uygun oranı kendiniz hemen ayarlıyabiliyorsunuz.

Ben düzgün bir verim eld eedemedim fakat sistem işe yarıyormu dersek; kesinlikle, fakat enjeksiyonlu araçlarda uğraşısı uzun, karbüratörlü araçlarda uğraşısı ve masrafı dah az.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yabani » 04 Haz 2014, 15:50

Bugün içinde gidip lpg mapping'i (gaz ayar değerlerini) değiştirttim, değişimi kendim yapmadığımdan kesin olarak yüzde kaç indirdikleri konusunda birşey diyemem (lap-top'un lcd kablosu gidik, kablo geldiğinde kendim uğraşabilirim) lpg'nin kısılmasına rağmen çekişte vs. fark olmadı.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 04 Haz 2014, 16:26

Ben şu an sistemi kullanmaya devam ediyorum.Araçta fark edilir bir serilik var.LPG ayarıda yaptırdım sisteme göre.
Araçta daha önceleri rolanti devri 600 civarına düşebiliyordu.Genelde yarım debriyaj ,düşük vites , yoğun trafik kullanımında veya geri geri giderken.Bu uygulamadan sonra rolantimde hiç düşme yaşamadım.

Epey rampa bir yolumuz var.Başında trafik ışıkları var.Oradan 1. vites kalk , ver gazı 2 ye at vitesi ver gazı ver.
3. vitese geçemezdim.Bazen 2 ile bile hız çok düşerdi , 1e atasım gelirdi.

Uygulama sonrası aynı ışıklarda yeşil ışığı yakaladım.Önümde araçlar olduğu için durmaya yakın 2. viteste girdim.
az biraz gaz ile tırmanırken araç çıktı önüme.3. vitese atıp aracı solladım.Tam rampanın sonunda 2'ye düştüm.
Fark çok açık. Yakıtı yeni doldurdum bakalım test edeceğim.Belki şehirdışıda yaparım bu ay.

Şunu söyleyeyim araç çalışması çok tatlı .Daha atik ,daha seri.
Sıvı haznesini minimum seviyesinde su ile doldurunca daha iyi oluyor.Biraz fazla koyunca hafiften kasma hissediyorum çekişte.

ELim değerse bende gaz ayarını kendim kısıp çekişi gözlemleyeceğim.
Egzos çıkışım hafif yağlı tabaka gibi oluyordu eskiden.Şimdi sadece isli , kuru , araç çalışırken su atıyor , hafif sarı renk alıyor.Sıvı haznemde hafiften yağlı kıvama geçiyor.Kartel havalandırma yağ buharı suda kalıyor.

Kullanım olarak memnunum şu an.Daha uygun bir bakır boru bulsam egzosa dolayacağım spiral şeklinde.Benimki çubuk şeklinde bağlı şu an.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti blauzahn » 04 Haz 2014, 16:37

onurson yazdı:tekno kentte bu mılnatıs motoru ile ilgili bir arge şirket açmak hayalim. vergi muafiyeheti var. birde teşvik bulduk mu süper..

Hocam yüksek lisanstan ders almaya başlayınca sanayi bakanlığı ya da tübitak teşvik veriyor olması lazım. İlkokul arkadaşım hacettepe teknokette bu tarz işler ile uğraşıyor. Sürekli yeni projeler ile çevresindeki kişilere projeler veriyor :) Fırsat bulup y.lisansa başlayamadım bir türlü :D
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti onurson » 05 Haz 2014, 08:27

çok iyi bir iş gerçekten.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 06 Haz 2014, 13:56

inş haftaya hidrojen sistemi taktıracağım..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir