LPG de büyük vurgun haberi

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG de büyük vurgun haberi

İleti SKDFORMAN » 04 Ağu 2014, 13:21

Bu haberi gördünüz mü:

Petrol fiyatlarındaki gelişmeler benzin, motorin ve LPG fiyatlarına yansırken, vatandaşı bir başka tehlikenin daha beklediği ortaya çıktı.
Benzin ve motorinin yanı sıra otogazda (LPG) da eksik ölçüm yapıldığı tespit edildi. Otogaz ve akaryakıt istasyonlarına yönelik yapılan denetimlerde bazı sayaçların eksik benzin ve motorin verdiği belirlenirken, otogaz istasyonlarında ise ATC cihazı ile vurgun yapıldığı ortaya çıkarıldı.

SICAKLIĞA GÖRE AYAR

Otogazın hacmini hava sıcaklığına göre ayarlayan ATC cihazı bulundurmayarak veya devre dışı bırakılarak vatandaşa eksik otogaz verildiğini tespit eden denetim birimleri bunun önüne geçmek için çalışma başlattı. Bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ATC cihazının devre dışı bırakılarak satış yapılması konusunu mercek altına aldı. Vatandaşın bu yöntemde mağduriyetinin otogazda yüzde 6'ya kadar çıktığı belirtiliyor.

EPDK'ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre gaz ve akaryakıt istasyonlarında marker ve pompa ayarlarının yanı sıra ATC cihazının olup olmadığı da yakından takip ediliyor. Alınan bilgilere göre sıcak bölgelerde bazı LPG bayileri, otogazın hacmini sıcaklığa göre ayarlayan ATC cihazını kapatıyor. Araç sahipleri cihaz devrede olmadığı için normal ücret ödemesine rağmen daha az otogaz almış oluyor. Benzinde hacim genişleyici kullanılmaması halinde vatandaşın kaybı yüzde 2'yi buluyor.

STANDARD 15 DERECE

Rafineriden 15 santigrat derecede çıkan LPG'nin, istasyonlarda 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş litre üzerinden satışa sunulması gerekiyor. ATC cihazının çalıştırılmayışı sıcak bölgelerde genleşme nedeniyle bayinin lehine oluyor. Örneğin 100 liralık gaz almak isteyen tüketici daha az bir LPG ile deposunu dolduruyor. Soğuk bölgelerde bu cihazın çalıştırılmaması halinde ise bayinin aleyhine bir durum ortaya çıkıyor. Denetimlerde EPDK ve Sanayi Bakanlığı'nın yanı sıra diğer kurumlar da yer alıyor.

Kaynak:Star

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 04 Ağu 2014, 20:13

Valla şimdiye kadar 2 istasyonun atc cihazını gördüm. 15 dereceye sabit durumdaydı ve gaz vermeye başlarken hareketlenip tekrar 15 dereceye sabitleniyor. Diğerlerinde durum inşallah anlatılanlar gibi değildir. Atc göstergesininin göründüğü yerlerden almaya özen gösteriyorum.
Bir de hiç yapmadığım bir şey yapmıştım depom 70 lira civarına fulleniyor ben 40 liralık alıp depo üzerindeki göstergeye bakmıştım. Sonra aracı çalıştırıp eve gidip parkettim. Akşama doğru tekrar baktığımda daha fazla gaz olduğunu gördüm. Eğer yanılmadıysam bu durumun anlatılanlar ile bir ilgisi var mı? Var ise ve gaz bir miktar hacim kazanıyorsa tam depo yerine yarım depo gibi almak daha avantajlı. Tabi atc cihazı düzgün çalışan yerlerden.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir