Lpg ve KAtalitik KOnvektör sorunu

Alternatif yakıt kullanımına yönelik tüm konuları bu bölümde ele alıyoruz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg ve KAtalitik KOnvektör sorunu

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:39

parça çıkma deil yeni parça

gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:40

motor kodu nedir bu yan sanayi olanlardan birinin uyma ihtimali yokmu
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 19 Haz 2008, 00:41

ruhsatınızda yazar,motor kodu...AKL,BFQ v.s diye...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:41

http://www.otopol.com/advanced_search_r ... 6920f1662a

mesela şu adresdekilerden biri uymazmı??
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 19 Haz 2008, 00:44

teknik özellikler kısmınaki bilgileri dikkate almalısınız...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:46

teknik özelliklerde uzunlukları falan yazıyor ben aracımın kat ını gördüm hiç buna benzemiyor uzunluk genişlik hiç bi açıdan fabia nın ki daha küçük
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:49

usta büyüklüğü önemli deil demişti yani bence de önemli olmamalı sonuçta kaynakla falan oraya uyduracaklar bunu önemli olan kat ın diğer özellikleri bence onları da nerden öğrenecem onu bilemiyorum

gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 19 Haz 2008, 00:52

arkadaşım,ben motor kodundan bahsediyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:56

iyi de motor kodu falan yazmıyor orda
neyse saolasın daha meşgul etmiyim
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 00:58

son bişey daHA sorayım bu kat a skoda ya uygundur yazıyor sence uyarmı??
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 19 Haz 2008, 01:03

güzel kardeşim,aracının motor kodunu bu sitenin yetkilisine bir bildir derim...skodanın bir modelinin(octavıa a4) en az 2 motor kodu vardır...fabianın ise daha fazla yaklaşık 10...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokhan611 » 19 Haz 2008, 01:05

anladım tşkr ediyorum
gokhan611
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti motorolog » 20 Arl 2009, 01:03

Arkadaşlar nette yüksek lisans tezim için bir ön çalışma yapayım diye bilgisiyarın başına geçtim ve google'da yazdığım konuya en yakın sizin sayfayı açtı.Ben aynı zamanda nissan yetkili sevisinde master teknisyen olarak çalışıyorum sizin tartışma konunuz dikkatimi çekti.Katalizör zararlı egsoz emisyonlarını minimize etmek için günümüz araçlarında bulunması avrupa standartlarına göre mecburi kılınmış ekipmanlardır.Özellikle motorlarda çeşitli nedenlerle tam yanma gerçekleşmediği durumlarda ortaya çıkan HC,NOx,CO vb. engellenmek istenir bunun için katalizörün içerisindeki gözenekli yapı seryum oksitten oluşur aslında katalizörün pahalı olmasındaki en büyük etken bileşiminde yaklaşık %1-3 oranında bulunan platin,radyum ve poladyumdur. Katalizörün önünde ve arkasında ısıtılmış oksijen sensörleri bulunur bu sensörlerden katalizörün önünde bulunanı sinüsoyder dalga(osiloskopta görülebilen voltaja ve frekansa bağlı bir dalga) oluşturur gaz katalizörden geçerken reaksiyona girer ve çıkıştaki ısıtılmış oksijen sensörüde ucundan itibaren dış ortamla etkileşim halinde olan zirkonya elementi sayesinde katalizörden çıkan gazın bileşimindeki oksijeni dış ortamla kıyaslayarak ECM'ye (motor beyni) zengin veya fakir bilgisi şeklinde gönderir(1 volt zengin 0 volt fakir)ECM çeşitli sensörlerle beraber bu sensörleride dikkate alarak karışımı zenginleştirir veya fakirleştirir kısacası emisyonları düşürmeyi amaçlar.Bu bilgiler ışığında asıl tartışma konusuna gelecek olursak lpg nin yanma sonu sıcaklığı 500-600'C benzinin ise 400-500'C dir.Yani 100-150 'C lik bir fark var.Katalizör anlık olarak bu sıcaklığa dayanabiliyor uzun süre maruz kaldığında motor sadece benzinle çalışsa dahi ömrünü dolduruyor ve dağılmaya başlıyor dağılmasında en büyük etkenlerden biride tam yanma gerçekleşmediğinde yanma fırsatı bulamayan yakıtın katalizörde yanarak sıcakliğı aşırı yükseltmesidir.Katalizör ve oksijen sensörleri görevini yapamadığında  motor arıza ışığını yakar.Esasında lpg yakıt olarak benzinden daha iyidir çünki benzini atomize edip gaz fazına geçirip  havayla buluşturmaya çalışılır lpg ise zaten hemen gaz fazına geçer hava yakıt oranı ideale yakın gerçekleştirilir ancak bütün bunların yanında motorlar ve ilgili ekipmanları lpg ye göre tasarlanmadığından örneğin hararet ve akabinde conta yakma ihtimalini, katalizörü ve oksijen sensörlerini bozma ihtimalini dahada artırmaktadır.Bunun dışında bazı markaların lpg montajlı olarak araç satmaları ticari bir taktikten başka bişey değildir.Aracın fiyatına zaten yansıtılıyor, garanti süresi boyunca bu sorunlar absorbe ediliyor ya daha sonra yani garanti bittiğinde bu araçlardaki sorunları gidermek için yine aynı üreticilerden sağlanan yedek parçayı kullanmanız gerekiyor.Yani bir şekilde bu sizin cebinizden çıkıyor.Burada tüketicinin lpg kullanmasını mantıklı kılan tek şey aracın çok yol yapması ve araç arıza yaptığında bunun maliyetinin benzin kullanmayarak yaptığı kardan çok   az olmasıdır.Örneğin lpg kullanarak yılda benzine göre km bazında 10000 tl kar etmiş olalım ve aracın motor masrafıda 5000 tl olsun sonuç olarak lpg kullanarak 5000 tl yakıt tasarrufu yapmış olursunuz.Biraz uzun oldu kusura bakmayın sakın benide yanlış anlamayın tartışmanıza taraf olmak ve bu yazdıklarımdan dolayı kimseylede tartışmak istemiyorum zaten yanıtta vermem.Dünyanın en kötü yollarında en pahalı yakıtlarını kullanmak zorunda olan otomobil tutkunlarına selamlar... 
motorolog
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Alternatif Yakıtlar (LPG & CNG & Elektrik)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir