nitrogen

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

nitrogen

İleti melodizm » 20 May 2009, 17:17

arabamın lastiklerine nitrogen bastırtdım 285-290 km arası giden arabam 362 km gitti havayla nitrogenin arasında ki fark nitrogen genleşmeyen aynı şekilde kalan bir gazmış lastikleri ısıtmıyor güvenli vede fren mesafesini çok azaltıyor lastikler ısınmadığı içinde çekişte iki misli artıyor şiddetle öneriyorum dostlar...

melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 20 May 2009, 17:24

aynı benzinle 70 km fazlamı yapmaya başladın :S.ala ala 6 aydır bende nitrojen kullanıyorum ama öyle bişeye şahit olamadım.Şanslısın valla
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti agros » 20 May 2009, 17:29

mıknatıslı kelepcenin üzerine bu konu cok iyi gitti. size de lastikcilerle ortaklığınız var derler simdiWacko. daha önce bahsi gecmişti. ben şahsen o kadar etkileyeceğini düşünmüyorum. lastiklere nitrogen basmadan önce lastik hava ölçüleriniz fabrika basınc degerlerinden düsük idi ise ve düşük basıncla siz ölçüm yaptıysanız, nitrogen ile fabrika degerlerine dönen lastik basınc degerlerinizden sonra aracınızın düşük yakma ihtimali daha yüksek kanımca. ama konuya hakim arkadaşlar daha kesin ve net bilgi vereceklerdir.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti delidolu » 20 May 2009, 17:29

[quote="melodizm"]arabamın lastiklerine nitrogen bastırtdım 285-290 km arası giden arabam 362 km gitti havayla nitrogenin arasında ki fark nitrogen genleşmeyen aynı şekilde kalan bir gazmış lastikleri ısıtmıyor güvenli vede fren mesafesini çok azaltıyor lastikler ısındadığı içinde çekişte iki misli artıyor şiddetle öneriyorum dostlar...[/QUOTE]

Hayırlı olsun.

Ama insan neye inanacağına şaşırıyor artık. Sen diyorsun yaklışık 300 km lik yolda 50 km fazla gitmeme neden oldu.

Wiki de "http://tr.wikipedia.org/wiki/Azot" diyor ki: "Günümüzde ise artık araba lastiklerini şişirmede kullanılır.Lastik şişirmekte nitrojen kullanmak havacılıkta kullanılan bir yöntem.Normal havanın içinde bulunan oksijenin meydana getirdiği korozyonu azaltmak, ve yüksek sıcaklıklarda yanma riskini azaltmak için uçak lastikleri nitrojen ile şişirilir. Ancak otomobil lastiği o kadar kritik yüklere maruz kalmadığı için otomobillerde kullanmak fazla bir fayda sağlamaz."

İnsan neye inanacağına şaşırıyor bi yerde...

+/- eleştiriler gelmeden net olarak ve de bilimsel verilerle bilen biri varsa bizleri aydınlatsın.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti mbarman » 20 May 2009, 17:29

bir ekoyak vakasıda burada.

ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti irfant » 20 May 2009, 17:29

Lastiklerin ısınması yola tutunması için şart, ısınmayan lastik yola tutunmaz, senin dediğin o yüksek ısınma pistteki yarış araçları için Wink.  Yük ve hız endeksini ihtiyacınıza göre seçin, lastiğe doğru hava basın yeter.

Bu benim değil bir fuarda konunun uzmanı birinin cevabıydı , hatta havaya paramı verilir demişti, bu da para kazanmanın başka bir yolu...

Lastik soğukken hava basılır, kullanma kılavuzundaki/depo kapağındaki veriler (hangi lastiğe hangi yükte ne kadar hava basılacağı) lastiğin yolda ısınmasıyla oluşacak genleşme toleransı hesap edilerek verilmiştir. Böyle önemli bir detayı emin olun üreticiler gözünden kaçırmaz.

Ama en iyisini aracın sahibi bilir...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti delidolu » 20 May 2009, 17:35

İrfan abi teşekkürler, artık bu konu da eko gibi olmadan noktalanır kanımca. ;)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 20 May 2009, 17:47

Adamlar bedava havaya bile para almak için yarın da lastiğe ''alplerin yüksek oksijenli havasını'' basmaya kalkarsa hiç şaşırmam.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mbarman » 20 May 2009, 17:48

arz talep meselesi. meraklısı çok
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti melodizm » 20 May 2009, 19:45

benim arabam 95 felicia lpg li en son 285 km yaptım nitrogeni koydum 362 km yaptım bu kesinlikle sabittir.. lastikler ısınınca içindeki havada genleşiyor 30 bar oluyor 35 bende kızaklama yaptı lastiklerim yeni .. nitrogen genleşmeyen bi gaz 30 bar istediğin kadar git 30 kalıyor lastik dıştan ısınıyor ama içindeki genleşme olmuyor buda sabittir..
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti melodizm » 20 May 2009, 19:48

rallicilerde lastiğin dış ısısını korumak için yarış durduğunda zikzak yaparlar ama onlardada nitrogen olduğu için sorun olmuyor yüksek km hıza çıkmaları bir nevi ondan kaynaklanıyor.. bir kere deneyin kaybınız fazla olmaz..
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 May 2009, 20:37

demek ki bi ekoyak, bide nitrojen bastık mı araba yakmamaya başlayacak, alem yahu şu forum. Smile

[quote="melodizm"]benim arabam 95 felicia lpg li en son 285 km yaptım nitrogeni koydum 362 km yaptım bu kesinlikle sabittir.. lastikler ısınınca içindeki havada genleşiyor 30 bar oluyor 35 bende kızaklama yaptı lastiklerim yeni .. nitrogen genleşmeyen bi gaz 30 bar istediğin kadar git 30 kalıyor lastik dıştan ısınıyor ama içindeki genleşme olmuyor buda sabittir.. [/QUOTE]

lastiğinize 30 basıpda, 35 e çıktığını kesin olarak tespit ettiniz mi?

ayrıca 30 hava ile 35 havalı lastikleri kıyas edersek 35 havalı lastiğe sahip araç daha az yakar.

ayrıca bi önceki 285 km niz ile şimdiki 362 km niz eş yükleme koşulları, eş hava koşulları, eş yol koşulları ve eş kullanım ile mi matematiksel olarak tespit edildi?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 20 May 2009, 23:21

hakanerdogan: demek ki bi ekoyak, bide nitrojen bastık mı araba yakmamaya başlayacak, alem yahu şu forum. Smile

Senin şu esprilerin bi gün beni öldürecek hakancım, ilahi çok yaşa. Şu an moralim bozuktu, bi foruma göz atayım istedim, gülecek halim yokken beni güldürdün ya; Allah de seni hep güldürsün emi...

Alem çocuk ya, bi eko bi nitro araba bedava gitsin....LOLLOLLOL
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti melodizm » 20 May 2009, 23:24

hakan kardeşim bu dediklerini az çok hesapladım ama bu aracı aldığım günden beri 330 km yi görmedim ama bu son yaptığım olayda 362 km var ..araçta hızımıda 100 km aşağısında tutmadım az çok..
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti melodizm » 20 May 2009, 23:27

[quote="delidolu"]
hakanerdogan: demek ki bi ekoyak, bide nitrojen bastık mı araba yakmamaya başlayacak, alem yahu şu forum. Smile

Senin şu esprilerin bi gün beni öldürecek hakancım, ilahi çok yaşa. Şu an moralim bozuktu, bi foruma göz atayım istedim, gülecek halim yokken beni güldürdün ya; Allah de seni hep güldürsün emi...

Alem çocuk ya, bi eko bi nitro araba bedava gitsin....LOLLOLLOL
[/QUOTE] araştırmadan hiç bir şey yapmak kulaktan dolma şeylere inanmak bana uymaz kamyoncularda bunu kullanıyor bi kaç tanesiyle konuşun bakalım ne diyecekler..
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 20 May 2009, 23:29

[quote="melodizm"]hakan kardeşim bu dediklerini az çok hesapladım ama bu aracı aldığım günden beri 330 km yi görmedim ama bu son yaptığım olayda 362 km var ..araçta hızımıda 100 km aşağısında tutmadım az çok.. [/QUOTE]

Hocam şimdi ben öncede bir depo lpg ile ankara trafiğinde 380 km gidiyordum, şimdi 430 km gidiyorum. Gittiğim güzergah aynı, yakıt aldığım yer aynı, gidiş geliş sattim aynı, şaka gibi gelecek ama hergün takıntı haline gelmiş bende aynı çukura aynı vites ve hızla giriyorum desem.Confused İnan aynen öyle...
Ama aradaki 50 km lik farkı açıklayacak arabada eko meko da yok. O zaman buna ne demek lazım?

Ama ben sebebini biliyorum, tek nedeni havaların ısınması, o kadar...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti melodizm » 20 May 2009, 23:48

[quote="delidolu"] [quote="melodizm"]hakan kardeşim bu dediklerini az çok hesapladım ama bu aracı aldığım günden beri 330 km yi görmedim ama bu son yaptığım olayda 362 km var ..araçta hızımıda 100 km aşağısında tutmadım az çok.. [/QUOTE]

Hocam şimdi ben öncede bir depo lpg ile ankara trafiğinde 380 km gidiyordum, şimdi 430 km gidiyorum. Gittiğim güzergah aynı, yakıt aldığım yer aynı, gidiş geliş sattim aynı, şaka gibi gelecek ama hergün takıntı haline gelmiş bende aynı çukura aynı vites ve hızla giriyorum desem.Confused İnan aynen öyle...
Ama aradaki 50 km lik farkı açıklayacak arabada eko meko da yok. O zaman buna ne demek lazım?

Ama ben sebebini biliyorum, tek nedeni havaların ısınması, o kadar...
[/QUOTE] havanın ısınmasının mantığını çözemedim dostum ..??
melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 20 May 2009, 23:54

Bildiğim şu. Kış aylarında araç motor su sıcaklığını bir an evvel 90°C ye getirmek için otomatik olarak yüksek devirle -dururken bile- çalıştığı ve kış aylarında kalorifer kullanımı nedeniyle motora ekstradan 2 farklı yük daha binmiş oluyor, ayrıca kış aylarındaki hava kirliliğinin yetersiz oksijene neden olması ve hava yoğunluğunun yaz ayına göre farklılık göstermesi nedeniyle kışın araçlar daha fazla yakar. -Acaip uzun cümle olmuş Smile-
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir