nitrogen

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

nitrogen

İleti melodizm » 20 May 2009, 23:57

[quote="delidolu"] Bildiğim şu. Kış aylarında araç motor su sıcaklığını bir an evvel 90°C ye getirmek için otomatik olarak yüksek devirle -dururken bile- çalıştığı ve kış aylarında kalorifer kullanımı nedeniyle motora ekstradan 2 farklı yük daha binmiş oluyor, ayrıca kış aylarındaki hava kirliliğinin yetersiz oksijene neden olması ve hava yoğunluğunun yaz ayına göre farklılık göstermesi nedeniyle kışın araçlar daha fazla yakar. -Acaip uzun cümle olmuş Smile- [/QUOTE] valla benim aklım almadı ben bu araçla geçen yaz aylarındada yollardaydım ama hiç 330 km görmedim şimdi ne alaka ha dostum .. neyse ben şimdi depoyu yine fulledim bakacam yine 360 yada ona yakın 350 civarları görürsem havalardan demeyeceğim ...:)

melodizm
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 May 2009, 00:42

kış-yaz tüketim farkeder. konunun sebebi bu mu değil mi bilemiyoruz.

ama her gün sabit aynı koşullar altında gittiğiniz bir güzergah var ise biraz daha net fikirler elde edersiniz.

benim okula gidiş ortalamam 4.0 lt, dönüş ortalamam 3.2 lt dir mesela. fix değişmez.

kışın (-) sıcaklıklarda ise 4.7 litreye gider 3.9 a gelirdim. sıcaklığın farkı bu şekilde bariz belirgindir. ispatlarım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mbarman » 21 May 2009, 11:10

hakan boşver zorlama. biz bu saçları değirmende ağartmadık. o arkadaş havanın içindeki nemin, hava basıncının, o günkü rüzgar sıcaklık oranının yakıt tüketimine etkisini nerden bilecek. ayrıca sormak lazım. nitrojen denen gazın azot gazından oluştuğunu bilip bilmediğini ve soluduğumuz havanın %67-70 kadarının azotttan oluştuğunu, bildiğimiz havaya nitrojen diyerek insanların sömürüldüğünü...... vs. biliyorsunki geçmişte bu konu yine tartışıldı ama nedense tekrar tekrar açılıyor. sanki kasıtlı olarak gündemde tutuluyor gibi.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti hetepe » 21 May 2009, 11:20

Sadece nitrojen basarak 50 km fazla gitmek LPG,CNG ve diğer sistemleri takan adamlara saç-baş yoldurmaz mı?
Sadece 1-2 senedir arabaya binen ya da az birşey bilime yakın duran bir adama sorsak ''olabilir'' der mi acaba?

Fazla uzadı bu mevzu galiba...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti alpko » 21 May 2009, 12:29

Kisliklarimi taktirirken hava basiyorlar, yazliklari taktirirken burada teknik gaz dedikleri nitrogen basiyorlar (istesen de, istemesen de, burada adamin sistemine oyle cok karisamiyorsun maalesef).
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir