Kızıma Boya Koruma Uygulaması (Amatör)

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kızıma Boya Koruma Uygulaması (Amatör)

İleti delidolu » 15 Tem 2009, 01:17

[quote="irfant"]Elinize sağlık, güzel düzeltme olmuş. Kabası gitmiş. İleride daha hafif aşındırıcı ile daha güzel parlaklığı yakalamak kolay artık...

İş kazası nasıl oldu? Polisaj makinesi süngerinin yapacağı bir iş değil sanki, geçmiş olsun...

Lokal boya ile düzelir, Auto King'e danışabilirsin.

Arap sabunu iyi temizler ama deriyi çatlatır, mutlaka vakit geçmeden deri bakım kremi ile beslemen doğru olur...

[/QUOTE]

Bir de forumda kırmızı bir felicia vardı cayır cayır yanıyordu boya koruma sonrasında. Resim çekiminden mi kaynaklanıyor, polisaj işleminden mi kaynaklanıyor bilmiyorum; ama biz o araçtaki kadar randıman alamadık sanki... Acemilik/profesyonellik doğru ürün/uygulama nedendir tam olarak bilemiyorum. Zaten sırf zımpara işini yaparken bile nerdeyse 3,5 attık korkumuzdan... Hareleri ve aracın puslu görüntüsünü gidermiş olmamıza rağmen hala çizik mevcut bunlardan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. İlk fırsatta boyasından yaptırıp elime kürdan/fırça/kibrit çöpü vs alarak tek tek rötuşlamayı düşünüyorum. Sonra üzerinden biraz vakit geçirdikten sonra en hafifinden tekrar pasta- cila ya da sadece cila ile geçmeyi düşünüyorum.

Ayrıca irfan abi size özel olarak da teşekkür ederim. Sizi hiç görmedik; ama yaktığınız meşalenin ışığı emin olun buralara kadar gelip bizlerin yolunu aydınlatıyor. İyi ki varsınız.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti irfant » 15 Tem 2009, 08:58

Senin makinede kullandığın sünger, tablaya küçük gelmiş, sünger daha geniş olmalıydı, bu durumda o kaza yaşanmazdı, daha geniş çaplı bir sünger bulursan aradaki emniyet payı daha büyük olur. Örnek...

Polisajda kırmızı renk işi en güzel gösteren renktir, arkasından mavi ve siyah gelir. Sana burada yazdığım ilk mesajda dediğim gibi, uygun bir anında sadece parlatma işlemi için daha çok parlatmaya yönelik bir ürün (Finishing ped ile Menzerna FA 106 ya da Meguiars M80 uygulanabilir) kullanabilirsin. Ne de olsa kabasını almışsınız.

Polisajda amaç hare ve dairesel çizikleri gidermektir. Derin çizikler kalabilir, kalsın da. Zira onları yok etmek istersen aracın verniğini çok fazla inceltmiş olursun ki buna değmez, boyayı koruyan verniktir.  Wink

Selamlar
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti delidolu » 15 Tem 2009, 15:07

Hasar veren yeri gösteren resim internetten bulduğum "temsili resim"di, bizim kullandığımız "beyaz renkli" bir süngerdi -teknik adını bilmiyorum-, zaten başka da bir sünger kullanmadık.

irfant: ... sadece parlatma işlemi için daha çok parlatmaya yönelik bir ürün (Finishing ped ile Menzerna FA 106 ya da Meguiars M80 uygulanabilir ...

Bunu aklımda tutacağım, rötüş işlemini yaptıktan sonra bu tür bir uygulamayı da ardından yapacağım. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 15 Tem 2009, 16:26

O temsili resim benden bir kare, o el de benim elim zaten, iyi denk gelmiş  Smile

Çiziklerin tam çıkmamış olmasının bir nedeni de süngerin nispeten yumuşak olması olabilir. Turuncu renk ped genelde orta serttir, daha fazla verim alman mümkün turuncu ile...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 15 Tem 2009, 16:43

[quote="irfant"]O temsili resim benden bir kare, o el de benim elim zaten, iyi denk gelmiş  Smile

...

[/QUOTE] 

Ancak bu kadar olur LOL Zaten sizin de bildiğiniz gibi TR de polising = irfant olarak özetlenebilir, tam olark ne iş yaptığınızı bilmiyorum; ama eğer bu tür işleri hobi olarak yapıyorsanız artık kurumsallaşmanızın zamanı gelmiş de geçiyor bile, eminim müşteri sıkıntısı da çekmezsiniz. Sadece sonax, ziebart vs gibi bu tür işlerle uğraşan büyük firmaların batması söz konusu olabilir! Shocked

Tabelanız: İRFANT BOYA KORUMA HİZMETLERİ A.Ş.

Slogan: Aracınız kaç yaşında olursa olsun bize getirin, biz size fabrika çıkışlı haliyle geri verelim...

Tongue

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 15 Tem 2009, 16:51

irfanax daha güzel :)

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 15 Tem 2009, 16:53

Bu işleri hakkıyla yapan yerler de çok ama işini kötü yapan şubeler de var, işi bozan onlar.

Müşteri olarak giden arkadaşlar bu tip yerlerde beklentilerini çok iyi anlatmalılar, yoksa arabaya cila atıp yollayanlar da var. Araç sahibi de teslim alırken aracı iyice incelemeli, ışık ya da güneş altında işi görüp sonra para vermeli, dairesel çiziklerin tamamen yok olması lazım boya düzeltme ve koruma işlemi sonrasında...

Ben öğretim üyesiyim, bu işlere çok uzak bir branşta çalışıyorum, ama hobi olarak bu işin en hastalarından biri sayılabilirm belki. Doğru malzeme ve doğru teknik ile çoğumuzun yapabileceği işler aslında, biraz merak ve zaman ile her şey mümkün.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 15 Tem 2009, 16:55

Yaptığımız buluşmalarda da uygulamalı olarak paylaşıyoruz bilgilerimizi, hastalık bu şekilde de yayılıyor, çoğu kişinin başına iş açtım farkındayım Tongue
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 15 Tem 2009, 16:57

bi buluşma daha olsada gitsek... çerçeve boyarsın demi bize:)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 15 Tem 2009, 17:03

[quote="oguz"]bi buluşma daha olsada gitsek... çerçeve boyarsın demi bize:)[/QUOTE]

Yaparız tabi, senin yanına kadar gelmişiz Haziran'da, Düzcedeydik, hem piknik hem de polisaj uygulaması falan yaptık  Smile Kısmet, bir dahakine inşallah

Sonbaharda hızlanır buluşmalar...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 15 Tem 2009, 17:55

bu hazirandamı? ben nasıl duymadım onu :( ilk düzce bulusmanızı biliyorum ama ben ozaman okuldaydım :)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 15 Tem 2009, 18:15

[quote="oguz"]bu hazirandamı? ben nasıl duymadım onu :( ilk düzce bulusmanızı biliyorum ama ben ozaman okuldaydım :)[/QUOTE]

Evet 2009 Hazirandı...

Sağlık olsun, bir dahakine...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 15 Tem 2009, 18:17

inşallah. zaten bulusmalarda düzce ortak yer:) hepsinin ortasında kalıyor:)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodA FeLiciA » 21 Ağu 2009, 01:36

Abi ben o Maxxis lastikleri tercih etmem neden dersen cevabım olacak 
SkodA FeLiciA
CLASSIC
CLASSIC

İleti feyzahid » 06 Kas 2009, 12:22

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 06 Kas 2009, 12:48

arkadaşlar bu pasta cila oylayı çizikleri gecici mi kapatıyor yoksa tamamen mi yani yıkamayla zamanla çizikler tekrar görülüyormu
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti iceman70 » 06 Kas 2009, 12:57

çok güzel olmuş. telefonda n95 8gb heralde LOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 06 Kas 2009, 13:00

[quote="feyzahid"]Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş[/QUOTE]

Teşekkürler. ;)

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE