Forumda yazdıklarım silinecekse ben yokum

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Forumda yazdıklarım silinecekse ben yokum

İleti karadeniz » 20 Kas 2009, 20:15

iceman70 bence siz yeniden yazın.

karadeniz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emre_tokay » 20 Kas 2009, 21:26

Fatih Uzun arkadaşımızın düşüncelerine katılmakla beraber kendi fikrim artık askerlik sadece bir kaç adamın satranç oynaması gibi bir şeydir. Ben hala askerliğimi tecil ettirmekteyim herhangi bir bedelli askerlik çıkana kadarda gitmeyeceğim.

Eskiden dedelerimiz 2-3-4sene askerlik yapmışlar ama ''VATAN İÇİN''...  Aynı şekilde benide askerlik düşmanı sanacak arkadaşlar olursa şunuda belirteyim eğerki ben şehit olduğumda geride kalan anama babama en az benim kadar iyi bakabileceklerine onlara sahip çıkabileceklerine inansam yada onuda geçtim ölmem bu vatanı koruyacak bir işe yarıyacaksa gözümü kırpmadan doğuya gönüllü giderim.

2 amcam da bi fiil 30yıl askerlik yaptılar. Bende asker olmayı bu vatanı korumayı çok istiyordum ATATÜRKçü bir aileden geliyorum ama ASKERLİK YATMA UYUMA YERİ DEĞİLDİR diyenler evlatlarını sadece 21 GÜN ASKERLİK ADI ALTINDA KORUMALAR İLE TATİLE GÖNDERMESİ benim düşüncelerime son noktayı koydu.

Nezaman ki baştaki büyüklerimizden birinin evladının doğuda askerlik yaptığını göreyim ben ömür boyu askerlik yapmaya razıyım.

Askerlik artık sadece siyasi bir oyundur. Şahısların hiçbir önemi yoktur.

(Yazdıklarım kendi düşüncelerim olup herzamanda arkasındayım)
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti BaTeRRiiSStt » 20 Kas 2009, 21:37

Konuların sılınmesınde sıte kurucusunun bence kabahatı ve haberı yok.. siteyı ben yokken bazı arkadaslara devrettım dedı ama ısım vermedı. O kişiler siliyordur dıye dusunuyorum..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti karadeniz » 20 Kas 2009, 21:43

her kimse söylesisin o zaman ben vekilim diye.bıktık bu gizli saklı işlerden.
karadeniz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 21 Kas 2009, 01:39

[quote="emre_tokay"] Fatih Uzun arkadaşımızın düşüncelerine katılmakla beraber kendi fikrim artık askerlik sadece bir kaç adamın satranç oynaması gibi bir şeydir. Ben hala askerliğimi tecil ettirmekteyim herhangi bir bedelli askerlik çıkana kadarda gitmeyeceğim.

Eskiden dedelerimiz 2-3-4sene askerlik yapmışlar ama ''VATAN İÇİN''...  Aynı şekilde benide askerlik düşmanı sanacak arkadaşlar olursa şunuda belirteyim eğerki ben şehit olduğumda geride kalan anama babama en az benim kadar iyi bakabileceklerine onlara sahip çıkabileceklerine inansam yada onuda geçtim ölmem bu vatanı koruyacak bir işe yarıyacaksa gözümü kırpmadan doğuya gönüllü giderim.

2 amcam da bi fiil 30yıl askerlik yaptılar. Bende asker olmayı bu vatanı korumayı çok istiyordum ATATÜRKçü bir aileden geliyorum ama ASKERLİK YATMA UYUMA YERİ DEĞİLDİR diyenler evlatlarını sadece 21 GÜN ASKERLİK ADI ALTINDA KORUMALAR İLE TATİLE GÖNDERMESİ benim düşüncelerime son noktayı koydu.

Nezaman ki baştaki büyüklerimizden birinin evladının doğuda askerlik yaptığını göreyim ben ömür boyu askerlik yapmaya razıyım.

[/QUOTE]

emre yazdıklarına katılmakla beraber. şu an askerdeki adminimiz tarafından yakında bir uyarı alacağın kanısındayım. kendimden biliyorum... LOL
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti özgür_ » 21 Kas 2009, 12:26

[quote="emre_tokay"] <SPAN style="WORD-SPACING: 0px; FONT: medium 'Times New Roman'; TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px; TEXT-TRANS: none" ="Apple-style-span"><SPAN style="FONT-SIZE: 13px; FONT-FAMILY: monospace" ="Apple-style-span"><FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3> Fatih Uzun arkadaşımızın düşüncelerine katılmakla beraber kendi fikrim artık askerlik sadece bir kaç adamın satranç oynaması gibi bir şeydir. Ben hala askerliğimi tecil ettirmekteyim herhangi bir bedelli askerlik çıkana kadarda gitmeyeceğim.

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3>   Eskiden dedelerimiz 2-3-4sene askerlik yapmışlar ama ''VATAN İÇİN''...  Aynı şekilde benide askerlik düşmanı sanacak arkadaşlar olursa şunuda belirteyim eğerki ben şehit olduğumda geride kalan anama babama en az benim kadar iyi bakabileceklerine onlara sahip çıkabileceklerine inansam yada onuda geçtim ölmem bu vatanı koruyacak bir işe yarıyacaksa gözümü kırpmadan doğuya gönüllü giderim.

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3> 

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3>   2 amcam da bi fiil 30yıl askerlik yaptılar. Bende asker olmayı bu vatanı korumayı çok istiyordum ATATÜRKçü bir aileden geliyorum ama ASKERLİK YATMA UYUMA YERİ DEĞİLDİR diyenler evlatlarını sadece 21 GÜN ASKERLİK ADI ALTINDA KORUMALAR İLE TATİLE GÖNDERMESİ benim düşüncelerime son noktayı koydu.

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3>  Nezaman ki baştaki büyüklerimizden birinin evladının doğuda askerlik yaptığını göreyim ben ömür boyu askerlik yapmaya razıyım.

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" size=3>  Askerlik artık sadece siyasi bir oyundur. Şahısların hiçbir önemi yoktur.

<FONT face="Times New Roman, Times, serif" color=#ff0000 size=3>(Yazdıklarım kendi düşüncelerim olup herzamanda arkasındayım)
</SPAN></SPAN>[/QUOTE]

vatan borcu namus borcudur.

değişen şartlar sebebi ile askerlikten soğumak başkalarının rahatlığından yakınıp askerlikten vazgeçmek, sizin gibi asker kökenli bir aile mensubuna yakışmadı.bence bu konu hakkında sakin kafayla tekrar düşünün, öfkeyle kalkan zararla oturuyor genelde.
özgür_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti can.tasan » 21 Kas 2009, 12:41

[quote="emre_tokay"] Fatih Uzun arkadaşımızın düşüncelerine katılmakla beraber kendi fikrim artık askerlik sadece bir kaç adamın satranç oynaması gibi bir şeydir. Ben hala askerliğimi tecil ettirmekteyim herhangi bir bedelli askerlik çıkana kadarda gitmeyeceğim.

[/QUOTE]

Haklisin arkadasim diyecek baska da bisey yok zaten...  +1
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti iceman70 » 21 Kas 2009, 12:41

Vatan borcu namus borcu tabiki ama neden bazıları bunu ödemediği halde şuanda başımızda durup dinden namustan haktan konuşuyorlar ağzımı açtırmayın şimdi.Savaş olsun hiç kimseye bırakmadan o bayrağı en önde ben götürürüm merak etmeyin ama birileri yan gelip yatma yeri değil desin orada benim ağbim paramparça bir halde insanlık dışı bir şekilde öldürülsün sonrada ben askere gitmek istemiyorum diyince namus borcu vs demeye başlayın.O şahsın çocuğu gidip hakkari/şemdinlide görev yapıp bombalı saldırıda ölmediği sürece bende gitmem o askerliğe...
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 21 Kas 2009, 13:01

Başbakanı savunmuyorum ama bir başbakanın oğlunun korumasız, doğu illerinde ücra köşede askerlik yaptırılması kusura bakmayın ama hedef teşkil eder..Dış güçler bile bunu kullanıp, başbakanın oğluna saldırabilir, kaçırabilir..Bu yönden bakmak lazım.Siz başbakanın yerine koyun kendinizi....Bırakın orda direk ona saldırsınlar,..Ona saldırmaları demek sadece oğlunu öldürmez..Başbakan'la birlikte ülkeyide sıkıntıya sokar.Bu işler öyle kolay değil...Ona bakılırsa hangi üst rütbeli subayların oğulları doğru düzgün askerlik yapıyor? Sadece başbakana mâl etmemek lazım.

Ama elbette binlerce askerimiz şehit düşüyor..Analarımız ağlıyor..İnsanın içi parçalanıyor.

Mademki Atatürk'n izindeyiz, Atamız gibi bu ülkeyi savunmalıyız..Önce orduya katılarak, aynı zamanda düzgün adamlara oy vererek..

Ben askerliğimi yaptığım dönemde benim bulunduğum ordu karargahına ne paşaların akrabaları geldi gitti.Tam torpilli yeri idi..Ve bu olaylar her zaman oluyor...Bu olaylar olurken neden sesimiz çıkmaz ki?

Tartışmak burada bize çözüm sağlamaz..Oy verirken iyi düşünmek lazım ..

Atatürkçü gençler isek, Atamızın izinden gitmeliyiz..Değilmi?

Selamlar..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti Balki, Burak » 21 Kas 2009, 13:10

VATAN BORCU NAMUS BORCUDUR... Eskidendi o :) Ben gidicem askerde kolumu bacagımı koparıcam veya ölüp gidicem beni öldüren adam 2 sene sonra davulla zurnayla dagdan inecek ve devlet bunlara ev-iş imkanı saglayacak. Ben askere gitmedim daha.Gitmemek içinde elimden geleni yapıyorum.Gerekirse Kanada'ya gitmeyi düşünüyorum.Kusura bakmayın saf değilim ben. herkes savaşır. Kimileri ne için savaştıgını bilir bu ugurda savaşır kimileride savaşmak için zorunluluktan savaşır. Askerlik falan hikaye hiç umrumda degil
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Arabanız: Peugeot 306

İleti RoadFighter » 21 Kas 2009, 13:38

[quote="mygokhan"] Başbakanı savunmuyorum ama bir başbakanın oğlunun korumasız, doğu illerinde ücra köşede askerlik yaptırılması kusura bakmayın ama hedef teşkil eder..Dış güçler bile bunu kullanıp, başbakanın oğluna saldırabilir, kaçırabilir..Bu yönden bakmak lazım.Siz başbakanın yerine koyun kendinizi....Bırakın orda direk ona saldırsınlar,..Ona saldırmaları demek sadece oğlunu öldürmez..Başbakan'la birlikte ülkeyide sıkıntıya sokar.Bu işler öyle kolay değil...Ona bakılırsa hangi üst rütbeli subayların oğulları doğru düzgün askerlik yapıyor? Sadece başbakana mâl etmemek lazım.

Ama elbette binlerce askerimiz şehit düşüyor..Analarımız ağlıyor..İnsanın içi parçalanıyor.

Mademki Atatürk'n izindeyiz, Atamız gibi bu ülkeyi savunmalıyız..Önce orduya katılarak, aynı zamanda düzgün adamlara oy vererek..

Ben askerliğimi yaptığım dönemde benim bulunduğum ordu karargahına ne paşaların akrabaları geldi gitti.Tam torpilli yeri idi..Ve bu olaylar her zaman oluyor...Bu olaylar olurken neden sesimiz çıkmaz ki?

Selamlar..
[/QUOTE]

+1

4 askerimiz, bir askerin eline teğmenleri tarafından verilen ve pimi çekilen el bombasının patlaması sonucu öldü.

Bu teğmen 9 yıl ceza aldı.

Bu askerler şehit mi oldu vatan uğruna yoksa pisi pisine mi harcandı?

Geçen sene Kayseri'den bir şehit annesi cenaze esnasında feryat ediyordu "oğlum namaz kıldığı için komutanı hep ona nöbet yazıyormuş" diye.

Yani o kadar rezalet şeyler dönüyor ki onlara maşallah hiç sesimiz çıkmıyor. Öz vatanımızda parya olabiliyoruz.

Birçok yakınımız içerde bazı psikopat,egosunu tatmin eden askerin ana avrat sövmesine maruz kalmıştır veya buna şahit olmuştur. İçerdeki çürükler niye hesaba katılmıyor? Yani yıllarca duyarız dayak,sövme vs. işlerini. Hani desek ki birkaç yerde denk geliyor. Değil kardeşim işte.

Ben vergi vereceğim ve o vergilerle asker benden maaş alacak fakat askere gidince türlü küfürler yiyeceğim,dayak yiyeceğim. Hatta elime el bombası verecekler ve pimi çekilip sınanacağım!

Kusura bakmayın da siyaset ağzı ile konuşursanız yok şunun oğlu yok bunun bilmem neyine takılır kalırsınız. Oy vs. bu işlerin çözülmesi ile direkt alakalı değil.

Dinsizi de,imansızı da,imanlısı da,sağcısı da,solcusu da,hacı hocası da aynı muameleyi görmeli.

Herkesin farklı hesapları var fakat öne sürülen gerekçeler bunların az bir kısmını temsil ediyor.

Demokrasiden yana tavır alınamayacaksa,hesap sorulacak insanlar illaki karşı görüşten olacaksa biz bu kafa ile daha çok el elde baş başta oturur bekleriz.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fıratt » 21 Kas 2009, 13:49

[quote="RoadFighter"][quote="mygokhan"] Başbakanı savunmuyorum ama bir başbakanın oğlunun korumasız, doğu illerinde ücra köşede askerlik yaptırılması kusura bakmayın ama hedef teşkil eder..Dış güçler bile bunu kullanıp, başbakanın oğluna saldırabilir, kaçırabilir..Bu yönden bakmak lazım.Siz başbakanın yerine koyun kendinizi....Bırakın orda direk ona saldırsınlar,..Ona saldırmaları demek sadece oğlunu öldürmez..Başbakan'la birlikte ülkeyide sıkıntıya sokar.Bu işler öyle kolay değil...Ona bakılırsa hangi üst rütbeli subayların oğulları doğru düzgün askerlik yapıyor? Sadece başbakana mâl etmemek lazım.

Selamlar..
[/QUOTE]

+1

4 askerimiz, bir askerin eline teğmenleri tarafından verilen ve pimi çekilen el bombasının patlaması sonucu öldü.

Geçen sene Kayseri'den bir şehit annesi cenaze esnasında feryat ediyordu "oğlum namaz kıldığı için komutanı hep ona nöbet yazıyormuş" diye.

Yani o kadar rezalet şeyler dönüyor ki onlara maşallah hiç sesimiz çıkmıyor. Öz vatanımızda parya olabiliyoruz.

Birçok yakınımız içerde bazı psikopat,egosunu tatmin eden askerin ana avrat sövmesine maruz kalmıştır veya buna şahit olmuştur. İçerdeki çürükler niye hesaba katılmıyor? Yani yıllarca duyarız dayak,sövme vs. işlerini. Hani desek ki birkaç yerde denk geliyor. Değil kardeşim işte.

Ben vergi vereceğim ve o vergilerle asker benden maaş alacak fakat askere gidince türlü küfürler yiyeceğim,dayak yiyeceğim. Hatta elime el bombası verecekler ve pimi çekilip sınanacağım!

Kusura bakmayın da siyaset ağzı ile konuşursanız yok şunun oğlu yok bunun bilmem neyine takılır kalırsınız. Oy vs. bu işlerin çözülmesi ile direkt alakalı değil.

Dinsizi de,imansızı da,imanlısı da,sağcısı da,solcusu da,hacı hocası da aynı muameleyi görmeli.

Herkesin farklı hesapları var fakat öne sürülen gerekçeler bunların az bir kısmını temsil ediyor.

Demokrasiden yana tavır alınamayacaksa,hesap sorulacak insanlar illaki karşı görüşten olacaksa biz bu kafa ile biz daha çok el elde baş başta oturur bekleriz.

[/QUOTE]
+100000000super yorum..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti mygokhan » 21 Kas 2009, 13:56

[quote="RoadFighter"]

+1

Demokrasiden yana tavır alınamayacaksa,hesap sorulacak insanlar illaki karşı görüşten olacaksa biz bu kafa ile biz daha çok el elde baş başta oturur bekleriz.

[/QUOTE]

Başka söze gerek yok...Clap
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti özgür_ » 21 Kas 2009, 15:11

çok doğru söylüyorsunuz aslında, VATAN BORCU NAMUS BORCUYDU, ASKER OCAĞI PEYGAMBER OCAĞIYDI ama ne zaman öyleydi bir düşünün.bundan 300 sene önceydi, insanların birbirine selam verdiği, kimsenin çalmadığı, yalan konuşmadığı Allah'tan korktuğu, şüpheye düşmediği, adaletli olmanın kanun olduğu günlerdeydi bunlar.

şunu adınız gibi ezberleyin, herkes kendinden sorumludur ve herkes kendine çeki düzen verirse ve birbirini uyarırsa eski güzel günlerimize dönebiliriz.Allah hepimize o güzel günleri görmeyi nasip etsin.
özgür_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Balki, Burak » 21 Kas 2009, 15:24

[quote="özgür_"]çok doğru söylüyorsunuz aslında, VATAN BORCU NAMUS BORCUYDU, ASKER OCAĞI PEYGAMBER OCAĞIYDI ama ne zaman öyleydi bir düşünün.bundan 300 sene önceydi, insanların birbirine selam verdiği, kimsenin çalmadığı, yalan konuşmadığı Allah'tan korktuğu, şüpheye düşmediği, adaletli olmanın kanun olduğu günlerdeydi bunlar.

şunu adınız gibi ezberleyin, herkes kendinden sorumludur ve herkes kendine çeki düzen verirse ve birbirini uyarırsa eski güzel günlerimize dönebiliriz.Allah hepimize o güzel günleri görmeyi nasip etsin.[/QUOTE]
cok güzel konusmussun arkadaşım. ( amin )
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 21 Kas 2009, 15:26

arkadaşlar TÜRK genci için askerliğin tartışması olmaz bence.tamam baştakiler sondakiler kötü yönetiyor olabilir.askerlikte bir çok sıkıntılar çekilebilir ama bunlar hiç bir TÜRK gencinin askerlikten soğumasını gerektirmez.zamanında bu vatanı kurtarmak için savaşan atalarımız ne şartlarda savaştı hepimiz çok iyi biliyoruz.bugünkü kötü şartların yanında o geçmişteki kötü şartlarıda göz önüne alıp değerlendirmeliyiz.
hepimiz çok iyi biliyoruzki bu vatan üstünde bir çok dış ülkenin hain emelleri var.onlarında istediği bu zaten.TÜRK gencini askelikten soğutmak,vatanını milletini unutturmak..bunlara izin vermeyelim.her ne olursa olsun bu vatana sahip çıkmalıyız.baştakinin,sondakinin oğlu askere gitmiş gitmemiş bunlar benim için çokta önemli değil.ben ne yapabiliyorum o önemli.ben askere gitmezsem,sen gitmezsen o gitmezse,herkes askerlikten soğursa kim bu vatanı ayakta tutucak arkadaşlar.

ATATÜRK'ÜN  çok güzel bi sözü var.''TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLETLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR'
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balki, Burak » 21 Kas 2009, 15:28

[quote="parsanoto"]arkadaşlar TÜRK genci için askerliğin tartışması olmaz bence.tamam baştakiler sondakiler kötü yönetiyor olabilir.askerlikte bir çok sıkıntılar çekilebilir ama bunlar hiç bir TÜRK gencinin askerlikten soğumasını gerektirmez.zamanında bu vatanı kurtarmak için savaşan atalarımız ne şartlarda savaştı hepimiz çok iyi biliyoruz.bugünkü kötü şartların yanında o geçmişteki kötü şartlarıda göz önüne alıp değerlendirmeliyiz.
hepimiz çok iyi biliyoruzki bu vatan üstünde bir çok dış ülkenin hain emelleri var.onlarında istediği bu zaten.TÜRK gencini askelikten soğutmak,vatanını milletini unutturmak..bunlara izin vermeyelim.her ne olursa olsun bu vatana sahip çıkmalıyız.baştakinin,sondakinin oğlu askere gitmiş gitmemiş bunlar benim için çokta önemli değil.ben ne yapabiliyorum o önemli.ben askere gitmezsem,sen gitmezsen o gitmezse,herkes askerlikten soğursa kim bu vatanı ayakta tutucak arkadaşlar.

ATATÜRK'ÜN  çok güzel bi sözü var.''TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLETLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR'
[/QUOTE]

O zaman Atatürk'te sürüden ayrılmasaydı.osmanli himayesi altında koyun olsaydı. O zaman ne olacaktı. Koyun olmayın.Uyanın.Analar cocuklarını yok yere ölsün diye dogurmuyorlar !!!
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 21 Kas 2009, 17:57

[quote="Balki, Burak"]
[quote="parsanoto"]arkadaşlar TÜRK genci için askerliğin tartışması olmaz bence.tamam baştakiler sondakiler kötü yönetiyor olabilir.askerlikte bir çok sıkıntılar çekilebilir ama bunlar hiç bir TÜRK gencinin askerlikten soğumasını gerektirmez.zamanında bu vatanı kurtarmak için savaşan atalarımız ne şartlarda savaştı hepimiz çok iyi biliyoruz.bugünkü kötü şartların yanında o geçmişteki kötü şartlarıda göz önüne alıp değerlendirmeliyiz.

[/QUOTE]O zaman Atatürk'te sürüden ayrılmasaydı.osmanli himayesi altında koyun olsaydı. O zaman ne olacaktı. Koyun olmayın.Uyanın.Analar cocuklarını yok yere ölsün diye dogurmuyorlar !!![/QUOTE]

Hiçbir türk evladı, eline bomba da verilse, dağda çatışsada, torpilli birinin yerine zor görevleri yapsada, ve bu uğurda ölsede yok yere ölmez.Askere giden kişinin aklında,yüreğinde bir amacı vardır.Her ne şekilde olursa olsun, nöbete giderken kalp krizinden, göreve giderken trafik kazasından, nöbet yerinde donarakta olsa bu değişmez. sırtına giydiği üniformanın, elinde tuttuğu silahın, o an o saniye orada bulunması bile, ölümünü fazlasıyla anlamlı kılar.Eğerki askerliğinizi vicdanen, "bu benim yediğim ekmeği, yaşadığım yeri bana sağlayan, aileme ve bana sahip çıkan ben ve benim gibi insanların bulunduğu bu vatana, en azından şehit dedelerimin, analarımın, kardeşlerimin hatırasına, borcum var" düşüncesiyle yapıyorsanız, neyi nasıl yaptığınızın, borcunuzu, canınızla, malınızla, zamanınızla, kolunuzla bacağınızla veya başka bir şekilde ödemenin bir anlamı kalmaz. her türk asker doğar, çünkü her türk içindeki vatan sevgsi ve aşkı nedeniyle, tarihinde yaptıkları ve bundan sonra yapacaklarıyla, ülkesine, ailesine, komşusuna, yani milletine vicdanen borçlu olarak doğar.Askere gitmemek, ondan soğumak hepimizin nefret, hırs, intikam, korku v.b. duyguların etkisiyle yapabileceği birşeydir.İşte bizi dünya üzerinde diğer milletlerden ayıran özellik bu anda ortaya çıkar.Bizim kudretimiz, tüm insani duyguların üzerinde bizi birbirimize ve vatanımıza bağlar, her türlü zorluğu aşmamızı sağlar.Biz bu kudretle yaşamaya mecburuzdur.Atatürk bunu farkında olduğundan,hitabesinde, "MUHTAÇ olduğun kudret" demiştir.o da bilirki türk genci aradığı kudreti yine kendi içerisinde bulacaktır.
Gerek dinen gerekse ülke sevgisi sebebiyle, hiç ölmeyecekmiş gibi savaşan, ama her an ölecekmiş gibi yaşayan bizler, bütün dünya insanlarına, sosyal yaşam, dini ve kültürel alanlarda her zaman öncü ve ilham kaynağı olmuşuzdur.Bunu ben söylemiyorum.Tarihteki bütün liderler bunu özellikle söylemişlerdir.Ve her okuduğumda kendimi yeniden keşfetmemi sağlayan en önemlisi:

İnsanlari yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının
namuslu
olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını
şereflendiren
bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar
vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip
kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup
edilemezler"

Son cümleyi tam anlamıyla anlamak için defalarca düşünmek gerekiyor.Bu mağlubiyet sadece savaş alanında mı düşünülmeli yoksa....

Yüzyıllardır, Fatih kadar milletini çok iyi tanıyan ve ona güvenen kaç lider çıkabilmiş ve "bizim kudretimizin ulaştığı yere, onların hayalleri bile ulaşamaz" diyebilmiştir?Bu sözle bile zamanında, fiziken olmasada, düşünce olarak dünyaya hakimiyetinin göstergesidir.
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

ÖncekiSonraki

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir