Octim hasta lütfen yardım edin

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octim hasta lütfen yardım edin

İleti ridvantiyekli » 13 Şub 2011, 00:15

Selam aranıza yeni katıldım.Geçen hafta octavia elegance plus 2003 model 146000'de bir araç aldım.Araçta tartarini lpg var.Fakat sabahları çalıştırırken problem yaşıyorum,arabadan soğumama neden oluyor.İlk marşa bastığımda araba çalışıyo fakat sanki egsozda birşeyler patlıyormuş gibi olup geri sönüyor.Bu arada araba sönmemek için baya bir çabalıyor ama (devir saatinin bir inip bir çıkmasından anlıyorum) fayda etmiyor.İkinci marşa bastığımda çalışıyor ama zor gaz yiyor.Motor biraz çalıştıktan sonra sanki hiç sorun yokmuş gibi benzindede lpg dede rahat gidiyorum.Ne zaman ki araç 5-6 saat kullanılmaya görsün aynı sorunları yaşıyorum.Servise götürdüm carbon clear yaptılar,benzin filtresini ve benzin pompasını değiştirdiler ama nafile.Normal rölantide de çalışırken pek sıhhatli değil gibi devir saatinin ibresinde çok az bir oynama oluyor.Bu arada 1.lambda sensörü arızası var değişmesi gerekiyormuş ama değiştirmedim.Egr valfide sistemde bir hata veriyor bir vermiyor.Anlamadım bu işten.Sizce bu sorun neden olur,tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ridvantiyekli
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Gaziantep
Arabanız: octavia elegance plus

İleti Neslihannn » 15 Şub 2011, 11:10

mrb geçmiş olsun
bence octinin suçu yok lpg yi sevmiyor :( lpg yi söktürüp keyfınıze bakın problem büyük ölçüde ondan kaynaklanıyor olmalı.
Neslihannn
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Neslihan Öksüz
Nereden: Kahramanmaraş

İleti dominik » 15 Şub 2011, 11:32

slm lamda sensörü kirlenmiş değerleri tam okuyamıyo olabilir değiştirmek yerine(malum pahalı)öncelikle temizleyin derim olmazsa yenisini zaten alacaktınız! bu formda lambda sensör temizliği die bi bölüm var nasıl temizleneceğini oradan bulabilirsin 2. si bu tür sorunlar genellikle elektrik güç ve voltaj sorunlarından(%90)kaynaklanmaktadır her zaman söylerim yine söylüyorum iyi bir ama iyi bir oto elektrik ustası lazım piyasada çok fason oto elektrik ustası var malesef geçmiş olsun...değilse lpg felan sorun değil ben yıllardır lpg li araç kullanıom ama lpg li araç biraz hassastır o kadar toleransı benzinli gibi olmaz sen aracın sorunu nu çözersen lpg hiç sorun değildir bilakis daha ucuza yolculuk yaparsın...
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti ridvantiyekli » 18 Şub 2011, 23:37

teşekkürler arkadaşlar.Egr valfini devre dışı bıraktırdım sorun biraz çözüldü gibi ama hala arabanın rölantide çalışmasında bir sorun var.Titreme yapıyor.Bazen benzinde de lpg de de sönüyor.
ridvantiyekli
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Gaziantep
Arabanız: octavia elegance plus

İleti xMEGANx » 18 Şub 2011, 23:39

bu lpg başa bela benden söylemesi. tüm otomobil ustaları söylüyor LPG aracınızı içten içten bitiriyor kimyasını değiştiriyor motorun. yani onların söylediği böyle
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105