Yeni Aracımız Elantra

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni Aracımız Elantra

İleti hakanerdogan » 22 Oca 2013, 05:06

Teslim aldığımız aracı (0 km) bugün tam emin olmamakla birlikte 160-170 km kullanmış olmalıyım. Fabia ise duruyor akıbetine ilerleyen zamanlarda karar vereceğim fakat nikahlı olduğumuz bir gerçek Ev ahalisi ile dönüşümlü kullanırız gibi, ama yazın motorsiklete biniyor oluşum beni epey satmaya niyetlendirmiyor değil.

Son ortalama tüketimim, Söğütözü-Eryaman-Türközü-Bahçelievler-AOÇ-Bahçelievler-Eryaman güzergahlarında ara sıra dayanamayıp asılarak 6.9 lt/100 km olarak çıktı, sürekli benzinde kaldım, kullandım. Kilometrede 32 kuruş dolaylarında bir tüketim söz konusu, yani 50 TL yedi birden. LPG'de %10 daha çok tüketeceği varsayımı altında 7.7 litre gaz tüketse 17-18 kuruş yakabileceğinin sinyallerini vermiş oldu.

LPG kiti BRC Sequental MY 11 Rail Inj. tipinde, lakin bir süre benzinde kullanmayı düşünüyorum rodaj dalgasına subapların kurumları falan iyice yerleşşin :) Ara sıra bi 5-10 km falan LPG gösterdim motora o kadar, onda da bi fark anlamadım zaten.

Sürdükten sonraki şahsi izlenimlerim her zaman dediğim gibi oldukça sessiz, sessiz, sessiz... Rölantide, aracın içinde çalıştığına dair bir ipucu dahi yok. TDI PD makine nası kulak bellemiş bende. Direksiyon tepkileri bana göre sınıf araç olduğundan epey net geldi. İç trim aksam kalitesi gayet iyi.

Dışardan bakıldığında arka kısmı çok basık, arka camlarından dışarı göremeyecekmiş hissine kaptırıyor insanı ama bi de binip bakmak lazım. Arka diz mesafesi korkunç başarılı... Ön koltuklarda ise yan destekler çok rahatlatıcı.

Elektronik destekli ekipmanlar oldukça kullanıcı dostu. Örneğin farları auto konumu değil de, manuel olarak açık bırakıp inerseniz araçtan, içerdeki ses bi yana dursun, araba dışarıya doğru bağırıyor.

Vitesi P değil de D'de bırakıp inerseniz, ki bu keyless-go olduğu için mümkün yani araba anahtarı rehin alamıyor, ne kapı kilitliyor, ne bagaj açıyor, sürekli dışarı doğru bağırarak kullanıcıyı çağırıyor. Yine kontağı açıp, çalıştırmadan inerseniz bağırıp çağırıyor.

Çalıştırıp araçtan anahtarla uzaklaşınca hele evlere şenlik.

Ses sisteminin direksiyondan kumanda edilmesi ne büyük nimetmiş yahu, şarkı atla, ses aç kıs, valla biraz geriden geliyoruz ama epey kaza riskini düşürür.

Cruise control ise fazla aktif, ECO drive modu açıkken hız sabitleyicisiz kullandığımda ne işe yarıyo ki la bu demiştim, ama cruise açıkken vites düşürme-büyütme ve gaz açma-kısma olayı araçta olduğundan epey farkediyor. ECO kapalıyken 70'e sabitledim, sağlam rampayı görünce baam baaam baam 3 vites düşürdü laaayt dedim nabıyon. Kendi kendine asılıyor araba. ECO açıkken ise daha yavaş, daha farklı davranıyor mesela 70'e düzde 5. viteste sabitliyor kapalıyken, ECO açıkken 6'ya alıyor hemen. Falan fişman işte yapıyo iyi bişeyler.

Geri görüş kamerası hani park etmeyi bilen adama, mesela ben çok büyük artı sağlamaz diye düşünüyordum, ki hala öyle düşünmekteyim fakat kaldırım muhabbetinde on numara zamazingo, kaldırıma tampon uçlarını sürtme tereddütüne düşünce hemen bakıyorum, daha sarı alanda, kırmızıya kadar devam diyorsun vs....

Site, fakülte haricinde bugün makul uzunlukta iki araç arası bir yere gireyim dedim, Fabia'nın canına kurban, hem otomatik hem daha büyük geldi bana Davşan'a kıyasla, biraz yavaşlatıyor girme-çıkma işini A/T.

Optimum'un gözüktüğü düzlükte radarı geçince az buçuk dayanamadım ne yalan söleyim, iteleyiverdim O 303 tarzı gaz pedalını, çat çat çat 6'dan 3'e çekti, bat çık başına vardığımda 160 diyordu, hani Fabia ile ordan 160'la geçmesem abartıyo deyin ama, en fazla 120 falandır diye düşünerek bakmıştım takoya.

Tork konvertörlü 6 ileri otomatik şanzımanı çok çok başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve hızlı.

Her kapıya oldukça geniş saklama gözleri eklenmiş, gözlük saklama falan var tavanda. Bi de endüstriyel tip büyük küllük var ikinci olarak, ona yüreğimin yağları eridi zaten

Dizel gibi gömmüyor koltuğa ama berbat falan değil performansı, 1.6 piyasadaki turbo dizellerle pek bi farkı yoktur, 132 beygir az değil, homojen hızlanıyor.

Stepnesi tam boy ve üzerindeki alaşım jantın aynısı, buna epey şaşırdımıdı.

Bi de arka koltuğun arada şaft tüneli yok. 1-2 cm yüksekliğinde bişey var, ayak takılmaz.

Belirgin bir kaç donanımı;

-Keyless-GO

-ESP vs.... üç harfli ordusu.

-8 Airbag

-Ön+arka kolçak

-CD, MP3, Aux, iPod, USB vs... 4+2 hoparlör.

-Karanlık sensörü, follow me home

-Yağmur sensörü

-Geri görüş kamerası, kararan ayna

-Deri direksiyon ve vites

-Parçalı deri kapı ve koltuk döşeme

-Çift bölge dijital otm. A/C

-Cruise Control

-LED sinyalli ayna

-Supervision ekranlı bilgi ekranı (maxi-dot olayından baya bi ilerde geldi bana)

-Cruise, ses sistemi ve yol bilgisayarı kumandaları barındıran direksiyon simidi ve elektrikli 4 cam, ayna vs... her arabada olan şeyler diye uzar gider.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti OPTIMUS_PRIME » 22 Oca 2013, 06:53

maşallah güle güle kullan kardeşim çok güzel Allah kaza bela vermesin
OPTIMUS_PRIME
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Alper Azakoğlu
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2012 Fabia 1.2 Optimal

İleti erginbkr » 22 Oca 2013, 08:54

güzel araba...kazasız belasız... :)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti mustklc » 22 Oca 2013, 10:01

güle güle kullan. Allah kazadan beladan esirgesin. Ne zaman sıfır arabaya niyetlensem ya bakıyorum benim arabayı çizmişler ya da ben bir yere sürtmüşüm , hemen vazgeçiyorum. :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti sainz » 22 Oca 2013, 10:15

Kazasız belasız İnşaallah.
hakanerdogan yazdı:...Rölantide, aracın içinde çalıştığına dair bir ipucu dahi yok...

O kadar donanım koymuşlar ancak devir saatinin olmaması büyük bir eksiklik kanımca.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti onurson » 22 Oca 2013, 10:24

oo kardeşim yakışır güle güle kullanın.. ne kadara geldi araç. Allah kaza bela vermesin.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti AhmetH » 22 Oca 2013, 10:48

Yılan yılan maşallah :D
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 22 Oca 2013, 11:48

OPTIMUS_PRIME yazdı:maşallah güle güle kullan kardeşim çok güzel Allah kaza bela vermesin

Saolun çok teşekkür ederim.

erginbkr yazdı:güzel araba...kazasız belasız...

Eyvallah, cümlemiz inş.

mustklc yazdı:güle güle kullan. Allah kazadan beladan esirgesin. Ne zaman sıfır arabaya niyetlensem ya bakıyorum benim arabayı çizmişler ya da ben bir yere sürtmüşüm , hemen vazgeçiyorum.

Teşekkür ederim çok saolun, fakat öyle düşünecek olduktan sonra da hayat akıp gidiyor, her an her şey zaten olabilir. :) Kişiden kişiye farklı etki bırakabiliyor, biz de Fabia kamyon tarafından çizildi diye bi tane daha alalım dedik mesela. Tüketim dünyası sonuçta. :)

sainz yazdı:Kazasız belasız İnşaallah.
hakanerdogan yazdı:...Rölantide, aracın içinde çalıştığına dair bir ipucu dahi yok...

O kadar donanım koymuşlar ancak devir saatinin olmaması büyük bir eksiklik kanımca.

Teşekkür ederim Uğur Abi, orada işitsel olarak diye belirtmem gerekirdi diye sanıyorum dilinden kurtulmak için

onurson yazdı:oo kardeşim yakışır güle güle kullanın.. ne kadara geldi araç. Allah kaza bela vermesin.

Eyvallah saolasın abi. 52 bin TL.

AhmetH yazdı:Yılan yılan maşallah

Sıka sıka tıssss LPG'de diyosun yani

Valla dizel bayrakları taşıdım yıllarca da, petrol de ayrı güzelmiş be baba.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 22 Oca 2013, 12:41

Hakan kardeş, güle güle kullan, insanı heveslendiriyorsun. Olanı var olmayanı var. :D

Dayımda da 2005 modeli vardı, senelerce mutlu mesut bindi. Yalnız yeni Elantra bambaşka bir şey hakikaten. On numara.

Maşallah diyelim. Araban yanıyor. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Yalnız ufak bir not: LPG'yi litre bazında %10 değil de %20 daha fazla yakıyor şeklinde hesap edersen sanırım daha doğru bir tahmin olur.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti hetepe » 22 Oca 2013, 14:29

Güle güle kullan, kazasız, cezasız...plaka niye eski seri?? H olsa anlayacam da...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti özkan82 » 22 Oca 2013, 15:42

Maşallah, çok güzel ! Bazen aracımı değiştirmek istediğimde acaba ne alıcam diye düşünürken sessizce aklıma gelen bir model bu. Kabindeki şatafatlı göstergeler tek kaygım. Allah kaza bela göstermesin, seni hic üzmesin güle güle kullan :roll:
Kullanıcı avatarı
özkan82
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Özkan '
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 HTP Dinamik

İleti hakanerdogan » 22 Oca 2013, 15:51

Saolun çok teşekkür ediyorum hepinize tek tek.

Valla 7 ortalama versin varsın 9 litre yaksın LPG'de, hak ediyor. Sessiz, basınca kesintisiz uzuyor, yol tutuşu iyi, rüzgar sesi namına bişey yok. Bi tek üzerindeki Hankookların sesi çok derinden geliyor o kadar.

İyi bi dizel otomatik 65-70 lira, ben şimdilik LPG'den memnunum, olduğu bile anlaşılmıyor ki sistem baya teknolojik ilerleme yaşamış. VSR yazılımlı. Yarım saniyenin altında geçişleri yapabiliyor, redlineda falan tövbe benzine atma da yapmıyor :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 22 Oca 2013, 15:56

Umarım bu durum yaygınlaşır da, firmalar aklını başına alır.
En boktan dizel aracına, 10.000 TL fazla para istemezler...
LPG candır. Heleki son sistem lpgler ne performansta, ne çekişte hiçbir fark yaratmamaktadır.
Yine de, içimde kaldı, bir dizel arabaya binemedim, o ayrı :D
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti unknown1 » 22 Oca 2013, 23:26

hayırlı uğurlu olsun.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti hakanerdogan » 23 Oca 2013, 00:33

umitcan yazdı:hayırlı uğurlu olsun.

Saolun çok teşekkür ettim.

Bluedays yazdı:Umarım bu durum yaygınlaşır da, firmalar aklını başına alır.
En boktan dizel aracına, 10.000 TL fazla para istemezler...
LPG candır. Heleki son sistem lpgler ne performansta, ne çekişte hiçbir fark yaratmamaktadır.
Yine de, içimde kaldı, bir dizel arabaya binemedim, o ayrı

Dizelin yeri elbette ayrı ama bu sınıfta bir dizel de çok F/P açısından tatminkar değil, bu ayarda bir Focus almayı dahi düşünemiyorum yarısı kadar bagajı ile, Jetta desek emsal teşkil edecek, tam bu standartta bir dizel Jetta 66-69 bin TL. Aradaki farka kapımda dizel Fabiam duruyor.

Satıp bi dizel+otm Jetta alabilirdim, ki gerek yok LPG zaten var Elantra'da ise o aradaki fiyat farkından daha fazlası var. Hani kastettiğim, 16-17 bin TL kadar ucuz bir arabadır demiyorsun Elantra için her ikisine bindiğinde de.

Cruze desen, arka kısım bu kadar ferah değil.

Civic diyemiyorsun zaten, uzaktan bakınca aynısıymış gibi geliyor ölçüleri ama Elantra korkunç daha büyük ve Honda'da LPG derdi dalgası esiyor. Benim LPG'de 5 yıl-100.000 km tıko var.

Octavia desek, 1.6 hitler+LPG bence 90'lı yıllarda kaldı, sıfır araç almasam kabullenilir ama 102 beygir nere, D-CVVT 132 beygir tereyağ gibi motor nere ve hitlerde otomatik şanzıman yok... Hadi hitler almasak, TSI zaten alamayız LPG olmuyor. TDI+DSG desek, bi 10 bin TL daha istiyorlar, bu sefer o aradaki farka da motorsikletim var, onu mu sataydım?

Kuzey ABD ve Kanada'da satış rekorları kırıp envai çeşit ödül alan Elantra varken Kia Forte'yi, yani Cerato'yu zaten eliyorsunuz.

Geriye Toyota Corolla kalıyor ve iç plastikleri görünce çığlıklar atarak çıkıyorsunuz

Mazda 3 düşünecek halimiz de olmadığına göre, geriye bu kalıyor.

Yani anlatmak istediğim, tası tarağı satıp sınıf-lüks otomatik ve dizel araca binecem diye bi ton borcun altına girmek ya da fabia+motorumu satıp, highline bir VW, Titanium Mondeo ya da LED lambasını kırınca karalar bağlayacağım bir Volvo S60'a bineceğime, buna binerim, daha donanımlı ve daha çeşitli yaşarım diye düşünmekteyim.

Yani dizel dizel sevdası bir yere kadar, LPG kitleri almış başını yürümüş, yok rail-injection yok VSR kademeli LPG+benzin sistemi yok bilmem 0.3 saniyede LPG-benzin geçişleri eheeeeyyy eskide kalmış o LPG dertleri. Ki dert açabilir bana da, aha elimde hem BRC'den, hem Hyundai'den garanti belgeleri duruyor, yasal haklarım saklı.

Hiç bir şey olmaz ama hadi yesin bütün subap takımını, 1000 lira verir çeliklerini takarım 150.000 km sonra, zaten o arada bi araba parası daha kâra geçerim, dizele de 15 bin TL fazla vermemiş olurum araba bedavaya gelir katmer katmer binmek nasip olursa eğer.

Ay yağı kirlendi, ay stop etme turbo mili, yok sarsıntısı gürültüsü, yok yakıt pompası enjektör arızası vs.... Ben 125.000 km bindim o dizele aha duruyor, hakkını da yemeyeyim motoru tık demedi ama gözüm gibi de baktım, aşığımdır Fabiama ama bazı gerçekleri de rasyonel şekilde kabullenmek lazım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti osti01 » 23 Oca 2013, 00:47

hayırlı olsun Allah utandırmasın.

çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
Bir skoda kullanıcısından elantra izlenimlerini almak kendi adıma ayrıca güzel oldu. (Teşekkür ederiz)
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti hakanerdogan » 23 Oca 2013, 12:19

osti01 yazdı:hayırlı olsun Allah utandırmasın.

çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
Bir skoda kullanıcısından elantra izlenimlerini almak kendi adıma ayrıca güzel oldu. (Teşekkür ederiz)

Çok saolun, hepmizi inş. ben teşekkür ederim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PİCK-UP » 23 Oca 2013, 13:21

hyrlı ugurlu olsun kazasız belasız sürüşler..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Sonraki

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir