Yeni Aracımız Elantra

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni Aracımız Elantra

İleti sainz » 23 Oca 2013, 15:23

hakanerdogan yazdı:...
sainz yazdı:Kazasız belasız İnşaallah.
hakanerdogan yazdı:...Rölantide, aracın içinde çalıştığına dair bir ipucu dahi yok...

O kadar donanım koymuşlar ancak devir saatinin olmaması büyük bir eksiklik kanımca.

Teşekkür ederim Uğur Abi, orada işitsel olarak diye belirtmem gerekirdi diye sanıyorum dilinden kurtulmak için ...

Bizde böyle. :D

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mygokhan » 01 Şub 2013, 19:15

Eee hayırlı olsun Hakanım :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti skodaizm » 01 Şub 2013, 19:49

Yeni araba her zaman iyidir. Güle güle kullan. Bakalım LPG nin nimetleri mi külfetleri mi galip gelecek. Raporlarını beklemekteyiz.

Bu arada emektar Fabia ne alemde, hala tamirde mi beklemekte?

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Henien » 01 Şub 2013, 20:42

Çıktığından beri sahip olmak istediğim araba elentra. Hayırlı uğurlu olsun Hakan. Allah kaza bela vermesin.

Bir dahaki skodam.com Ankara buluşması baya bir renkli olacak anlaşılan :)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hakanerdogan » 02 Şub 2013, 02:24

skodaizm yazdı:Yeni araba her zaman iyidir. Güle güle kullan. Bakalım LPG nin nimetleri mi külfetleri mi galip gelecek. Raporlarını beklemekteyiz. 8-)

Bu arada emektar Fabia ne alemde, hala tamirde mi beklemekte?

Abi artık ben dayanıklı, evladiyelik, uzun ömürlü vs.... dayanıklı tüketim malları olduğuna inanmıyorum, o kadar hızlı değişiyor ki dünya, Fabia'yı plazadan ilk çıkardığımız günü hatırlıyorum, gaza bastıkça hız falan artıyordu ne etkileyici uf, 28 bin TL'lik bi arabaydı o dönemin, 2006 yılı GSMH'sine göre de bizim ekonomik durumumuz için iyi paraydı.

Aha noldu, şimdi traktör olarak kullanıyorum :)

Ölmez sağ kalırsak bi 6-7 sene sonra na bu Elantra nolur bilmem de, 6-7 yıl, 150.000 km'lik iş bu alemde sıfır otomobil. O yüzden dizel bayrakları sallamayı şahsen düşünmüyorum. Sorun çıkmaz mı çıkar, subap takımı çekersin sıfırdan, 1.000 TL. Bitti gitti, bi de benzin pompası bozulur, 300 TL. Hadi tesisat yansın kül olsun bomlasın cuflasın, 1800 TL.

Ki bunların hepsinin olacağının garantisi de yok...

Dizelde en baba gitse turbo gider, gitsin ne yapacaksın ki, enjektör gitsin... Ödeyecen biniyorsan. Masrafsız bir şey yok ki, git BMW F10 kasa al, ya yine masraf açar ister LPG'li ister dizel al, açar abicim masraf, açar...

150.000 km de 10 kere servise gitmek var, 15 kere gitmek var... Baskı balata belası yok, DSG ha bozuldu ha bozulacak tedirginliği yok, en kötü konvertör kaçırır, 750-1000 liralık mevzu Elantra'da. DSG dediğin şeyin vidası 5 bin TL'den açılıyor :) Ki yine söylüyorum, çook çok başarılı sarsıntısız bir şanzımandır. Saymaya, yazmaya yazacak çok şey var, hepsinin tadı ayrı güzel, her seçim haklı. Ama ben dizele doydum.

Fakat patırtısıydı gürültüsüydü, kışın Ankara soğuğunda her sabah içinde dakikalarca atkı bere kullanmasıydı, yok camdan buzu kazı, yola çık, yine donuyor cam anasını satıyım motor ısınmıyor ki. Çalıştırırsın gazı köklüyon gitmiyor gaz yemiyor, istop edecen yine turbo korkusu bekle babam falan fişman...

Yani sonuç olarak dizeli de gidiyor, gazlısı da gidiyor, bu kadar ekmeğe bu kadar köftem varsa, lezzetine bakarım abi, bunu kullanmak daha kolay ve konforlu, rahat... Donanım daha çok. Yoksa yineliyorum 6-7 sene/150 bin km sonra hepsinin gideceği yol aynı, şimdi sırada bunu tüketmek var, tüketeceksin bitecek. Her bütçeye göre bir otomobil marjı var ve kullanıcı bence duygusallıktan uzak, rasyonaliteden yana olduğunda kendi fayda eğrisi üzerinde bir noktada kalıyor... Benim için artık böyle, başkası için başka.

Fabia'dan bi kaç kuruş fazla yakıyor ama sınıf ve konfor farkına fazla fazla değer.

Evet Fabia tamirde hâla. Parça tedariğinde biraz gecikme oldu.

Henien yazdı:Çıktığından beri sahip olmak istediğim araba elentra. Hayırlı uğurlu olsun Hakan. Allah kaza bela vermesin.

Bir dahaki skodam.com Ankara buluşması baya bir renkli olacak anlaşılan :)

Teşekkür ederim abi, buluşmaya Skodayla gelirim canım
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fmaka » 04 Şub 2013, 00:38

maşallah Allah kaza bela vermesin güzel araç güle güle kullanın
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti paranoia » 04 Şub 2013, 22:56

Allah kazasız belasız içinize sindirerek iyi günlerde kullanmak nasip etsin. Fiyat ve donanım açısından oldukça tatmbnkar. lPG ye fabrrika garantisi de ballı börek olmuş. Ama ne gariptir ki Octiyi almadan önce Seat Altea XL de karar kılıp ; bir ara ya bu araba neden bu kadar ucuz o zaman buna göre hem de aynı grubun arabaısı diyerek kendi kendimi gaza getirdim ve vazgeçtim Altea dan. O yüzden bu kadar dolu araç görünce sakın yanlış anlamayın klasik bir paranoyadır kusuruma bakmayın acaba neden falan aklından geçiyor insanın. Raporlarınıza göre bekliyoruz bakalım sonuçları. Aracım 2 yıllık olmasına rağmen artık evim işe çok yakın. Gerçi dizel 2 yılda kendini amorti ettti ama gene de kısa yola değmeyecek ve yaza doğru benzinliyi düşünücem galiba. Bu öZELLiKlerle aracınızın modeli cazip görünüyor. Neyse tekrar hayırlı günlerde kullanmak dileğiyle.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti hakanerdogan » 04 Şub 2013, 23:26

paranoia yazdı:Allah kazasız belasız içinize sindirerek iyi günlerde kullanmak nasip etsin. Fiyat ve donanım açısından oldukça tatmbnkar. lPG ye fabrrika garantisi de ballı börek olmuş. Ama ne gariptir ki Octiyi almadan önce Seat Altea XL de karar kılıp ; bir ara ya bu araba neden bu kadar ucuz o zaman buna göre hem de aynı grubun arabaısı diyerek kendi kendimi gaza getirdim ve vazgeçtim Altea dan. O yüzden bu kadar dolu araç görünce sakın yanlış anlamayın klasik bir paranoyadır kusuruma bakmayın acaba neden falan aklından geçiyor insanın. Raporlarınıza göre bekliyoruz bakalım sonuçları. Aracım 2 yıllık olmasına rağmen artık evim işe çok yakın. Gerçi dizel 2 yılda kendini amorti ettti ama gene de kısa yola değmeyecek ve yaza doğru benzinliyi düşünücem galiba. Bu öZELLiKlerle aracınızın modeli cazip görünüyor. Neyse tekrar hayırlı günlerde kullanmak dileğiyle.

Teşekkür ederim saolasınız.

Şüphelerinizde haklısınız fakat baksanıza, daha pahalı dediğiniz Octavia aracınızı bile pek bir süre geçmeden değiştirmeyi düşünüyorsunuz, ben de yukarılarda bahsettiğim üzere Allah'tan bişey gelmezse max. 6-7 sene binilebilecek, 5 yıl da garantisi olan 50 bin TL'lik benzinli bir araç için diyorum ki, taştan, kayadan oyma, titanyumdan kesme olsa ne olur diyorum?

Değiştiriyoruz işte...

Kapitalist düzene bi kere angaje olduysanız tüketim malı olarak bakmayı öğrenmeli, alırken sırf daha sağlam, daha ağır buluyoruz diye fazla para ödemeyi gereksiz buluyorum artık.

Tüketim malı eskisi gibi bir yatırım objesi değil, tecavüz malı oldu çıktı, artık en zevklisine, yani keyifli, konforlu ve donanımlısına bakıyorum belli standartlar çerçevesinde ki bu Elantra'da yeterince mevcut.

Dünyanın en büyük otomobil üretim tesisine sahip firmanın kuşkusuz ki bazı şeyleri daha düşük ücretle işçi kullanarak, daha seri üretim gerçekleştirerek dengi modellere kıyasla daha ucuza sattığı yadsınamaz bir gerçektir aynı zamanda.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Haysem » 19 Şub 2013, 11:48

Aracın hayırlı olsun; kazasız belasız ve sorunsuz kullanım dilerim.
Dizel aracı çoğu kimse tercih ediyor ama dizel araç ancak 25-30 bin kmden sonra hesaplı olmaya başlar.Öncesinde yakışından değil , bakım masraflarından dolayı pahalı gelir, 2.el alınmaz bile. Bunların sebebi de öncelikle araç kalitesi değil kullandığımız mazotun kalitesidir: Ben dizel aracımda senede bir kere enjektör değiştirip bir kere temizletiyordum ki temizletmek bile 150-200 TL dir.
Diğer mevzu 6-7 sene sonra değiştiricem demişsin : Gerçekten araçların ömrü özellikle 2000 den sonra geriledi. Artık BMW nin araçları bile 5 sene sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Atık 6-7 sene gerçekten uzun vade kullanım oldu bu zamanda...
Önceki aracını uzun kullanmandan anladım ki bu aracı alırken de çok düşünmüş ve öyle karar vermişsindir ve 6-7 sene düzgün kullanımda da aracın hem değeri piyasa değerinden düşük olmaz hem de zararın çok olmaz. Bir de bence herkes kendi kafasına göre konuşur, kendi tecrübesine göre konuşur. Evlenirken de öyledir, herkesi dinleyeceksin ama kendini bilip öyle karar vereceksin. Arabayı da almışssın artık ileri geri konuşanları da dinleme...
Keyfini çıkarmaya bak...
Haysem
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Öz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeti 1.2 TSI Ambition Fresh

İleti hakanerdogan » 20 Şub 2013, 02:23

Haysem yazdı:Aracın hayırlı olsun; kazasız belasız ve sorunsuz kullanım dilerim.
Dizel aracı çoğu kimse tercih ediyor ama dizel araç ancak 25-30 bin kmden sonra hesaplı olmaya başlar.Öncesinde yakışından değil , bakım masraflarından dolayı pahalı gelir, 2.el alınmaz bile. Bunların sebebi de öncelikle araç kalitesi değil kullandığımız mazotun kalitesidir: Ben dizel aracımda senede bir kere enjektör değiştirip bir kere temizletiyordum ki temizletmek bile 150-200 TL dir.
Diğer mevzu 6-7 sene sonra değiştiricem demişsin : Gerçekten araçların ömrü özellikle 2000 den sonra geriledi. Artık BMW nin araçları bile 5 sene sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Atık 6-7 sene gerçekten uzun vade kullanım oldu bu zamanda...
Önceki aracını uzun kullanmandan anladım ki bu aracı alırken de çok düşünmüş ve öyle karar vermişsindir ve 6-7 sene düzgün kullanımda da aracın hem değeri piyasa değerinden düşük olmaz hem de zararın çok olmaz. Bir de bence herkes kendi kafasına göre konuşur, kendi tecrübesine göre konuşur. Evlenirken de öyledir, herkesi dinleyeceksin ama kendini bilip öyle karar vereceksin. Arabayı da almışssın artık ileri geri konuşanları da dinleme...
Keyfini çıkarmaya bak...

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

Yaşam da bir yerde farklılık istiyor, bindim işte dizel arabaya, ciğerine kadar girdik tanımadığım VW parçacısı, yağcısı, araştırmadığım dökümanı okumadığım yabancı kaynak yoktur. Sıkıldım ya nası diyim, artık binip gideyim, içinde rahat edeyim, az büyük olsun, göze hoş gözüksün, biraz donanım olsun istedim. He Fabia gibi Cinnah'ta asılınca yeri kazımıyor alt devirlerden napıyon koyuyon gazı yere 6500 devrin sesini duyuyorsun bu sefer, 18 kuruş değil de 25 kuruş yakıyorsun, verdiğin 52 bin TL.

Bitsin 5 yıl/100.000 garantisi sat gitsin ki onu o zamana kadar yaşarsak, o gün gelirse düşünürüz. Bi yeri mi bozuldu, al kardeşim ben kırmadım, bak dinle ses geliyor, garanti aha elimde. Yap, ver.

Bakım, parça, işçilik mi? Umrumda değil, 250 değil 320 veririm yetkilide her sene, bütün sorumluluk senin ben karışmam...

İstop etmeden beklemem, sabah kıçım donmaz ısınacak diye, 500 metrede geçiyor gaza geçer geçmez LPG pat diye ısıtıyor, getir istediğin dereceye kaloriferi oh hamam içersi....

Farını yakmam söndürmem, sileceğe elim gitmez. Karanlık mı? Sen yak... Yağmur mu, şiddeti değişip duruyor fasıla ayarla dur manuelde, hiiç uğraşmam sensörü var kendi yeterli ıslaklık olsun çalıştırsın.

Geri giderken kafa bel boyun hiiiç çeviremem. Ekranda renkli gösteriyor, arabanın çarpacağı yeri de çizgiyle dikdörtgen kesmiş. Kapı, kaput, bagaj vs... bi yer mi açık, çıkıyor supervision ekranda.

Cepten anahtar çıkarmak yok, bozuk paraları otoparktaki başka arabaların altına hibe edemem.

Benim için de en mühimi otomatik ve dertsiz kara tip konvertörlü şanzıman. Trafik aldı başını gidiyor, manuel zevkini hiç bişeye değişmem ama 10 dakika trafikten sonrası artık ameleliğe giriyor. Onu da çöz.

Kısacası bin, direksiyonu tut, gaza frene bas git kapıyı aç kapa in. Bu kadar. Mükemmel bir şey değil farkındayım, verirsin 50 bin TL, 5 sene sora satarsın 25-30'a, bi o kadar daha koy git bi daha al Allah izin verirse.

Fabiayı da satıp peşinata eklesem, bütçem 70-75 bin TL'ye rahat çıkıyordu fakat, ne alabilirsin? Aynı segmentte, yüksek donanımda dizel ve otomatik bir araba alabilirsin. Aha dizeli de satmadım duruyor
Sıkışırsam elimde güvence.

Yoksa paramın derdi olmasa hiç kasmam veririm 6 aylığını her bakıma bin TL'sini çekerim BMW 3.20d ama garanti olmaz ikinci elde.

Yani dediklerinize katılıyorum.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Haysem » 22 Şub 2013, 11:53

Aracın özelliklerini çok güzel anlatmışsın: İşte bu özelliklerin kullanım kolaylıkları sana uyuyorsa araç alınmalı. Yok şöyle güzel görünüyor yok şöyle gidiyor bunlara göre araç alınmaz bence. Yarın daha iyi giden daha iyi görünen araç çıkınca bu sefer onları istersin, sonu yok bunların. En önemlisi kullanımına uygun araç almaktır. Burda yapılan yorumlarda da böyle olsa daha önemli bilgiler elde etmiş olur insanlar.
Mesela bana göre sensör vs gibi şeyler fazla , ben araçda fazla elektronik olunca kafam karışıyor :)

Bir de gerçekten BMW alacağına 2. el bu çok daha iyi, artık son modellerin 2. ellerinden bile kaçılıyor. İki gün önce BMW nin 750 bin araç çağırdığını okudum gazetede... BMW ye gıcık olmaya başladım ben yani...
Haysem
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Öz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeti 1.2 TSI Ambition Fresh

İleti Bluedays » 22 Şub 2013, 15:47

Hakan kardeşim, sen köşe yazarı olmalıymışsın.
Sever misin, okur musun bilmem ama yazılarında tam bir Yılmaz Özdil havası seziyorum.
:D
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti paranoia » 27 Şub 2013, 01:29

Bluedays yazdı:Hakan kardeşim, sen köşe yazarı olmalıymışsın.
Sever misin, okur musun bilmem ama yazılarında tam bir Yılmaz Özdil havası seziyorum.

Valla önümüzdeki sene forumda artan Elentra sayısına göre bakıcaz bakalım Hakan Bey ne kadar etkili bir köşe yazarı olarak kaç kişiyi etkilemiş yazdıklarıyla

Okumak keyifli ama

Ben mesela kendi adıma acaba demeye başladım bile çoktan yollarda gözüm kayıyor sürekli Elentraya
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti forman37 » 27 Şub 2013, 02:45

kısmetse bende yakın zamanda favorıtımı satıp aranıza volvo V70 ILE DONUS YAPMAYI PLANLIYORUM OZELLIKLE STATION olucak nadir olan 3,0 5 silindir turbo benzınlı modelıyle caddelerı yıkalım artık dıyorum :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hakanerdogan » 27 Şub 2013, 03:14

Bluedays yazdı:Hakan kardeşim, sen köşe yazarı olmalıymışsın.

:) Eyvallah abi

Yazar çizer karalarım zaten kendi çapımda bir şeyler, kitaplarla da aram fena sayılmaz, isteyerek, kasarak yaptığım bir şey değil esasında :)

Yılmaz Özdil ister istemez okuyorsun, bazen katılırım bazen katılmam. Kimi yazılarında çok tribünlere oynadığını sezip rahatsız olmuşluğum vardır, doğru bulduğum da olmuştur. Nötr yani
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti rıngcep » 19 Mar 2013, 10:31

Hayırlı olsun,bende bayiye bu araç için gitmiştim fakat müşteri temsilcisinden beklediğim ilgiyi göremeyince sinirlenerek çıktım,daha sonra skodaya gittim ilgi ve alaka şaşırttı beni,hiç aklımda skoda almak yokken ne olduğunu anlamadan test sürüşü falan derken pazarlık bitiverdi.Nasip kısmet octavıaymış...
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: OCTAVIA A5

Önceki

Otomobilim

Kimler çevrimiçi