200 000 KM

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

200 000 KM

İleti rıngcep » 13 Mar 2013, 10:27

2005 model doblo aracım 200 000 km ye geldi,sıfır aldığım gün daha dün gibi,daha nice 200 000 km lere..

OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA A5

İleti kale » 13 Mar 2013, 10:46

200.000 km boyunca bakımlar harici size çıkardığı ağır bir masrafı oldu mu?
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kispest » 13 Mar 2013, 10:53

Valla bu Fiat'ın dizel motorları hakikaten efsane oluyor. Hem az yakması, hem uzun ömürlü olması. İstanbul taksilerinin büyük bir çoğunluğunun Fiat Albea olması tesadüf değil. Ben de bindiğim bir Albea takside 420.000 km görmüştüm ve hala canavar gibi kaçıyordu valla.

Kazasız belasız binin inşallah. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti lestat » 13 Mar 2013, 12:38

200 000 çok büyük bir rakam değil aslında
İnternette varddı adamın biri fabiasıyla 850000 km yapıyordu.
bizim millette var işte 100 000i geçmiş araba eskidir diye
şahinci zihniyet işte ne beklersin
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti Bluedays » 13 Mar 2013, 13:23

lestat yazdı:200 000 çok büyük bir rakam değil aslında
Devletin eşşek yüküyle vergiyi fiyatlara yansıtıp, sırtımıza yükleyip, araçların bu kadar aşırı pahalı olmasından kaynaklanıyor olabilir mi sizce bu zihniyet?
Bahsettiğiniz skoda ABD'de 1.000-2.000 USD iken burada 15-20.000 TL'ye satılıyorsa, sizce hangi toplum önemsememeli km'sini???

Şu an asgari ücretin yarısından azına o bahsi geçen fabiayı alabiliyor olsaydınız, 500.000 km'de bile olsa, önemser miydiniz???

Konuşuruz ama boş konuşuyoruz!

Asıl bu zihniyeti değiştirmek gerekiyor.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti rıngcep » 13 Mar 2013, 18:44

kale yazdı:200.000 km boyunca bakımlar harici size çıkardığı ağır bir masrafı oldu mu?

Hayır hiç ağır masrafı olmadı,normal periyotik bakımlarını zamanında yapıyorum ve sadece ben kullanıyorum.Ayrıca bakımda neler yapılmalı,hangi parçalar değişmeli hepsini ben takip ediyor liste halinde yazarak özel servise orjınal parça kullanarak yaptırıyorum.
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

İleti fencolic » 13 Mar 2013, 19:39

Maşallah, kazasız cezasız sürüşler dilerim. Zaten 100 bin km takıntısı ve boya takıntısı başka milletlerde var mı merak ediyorum. 7 yıl İngilterede çalışan bir abimiz boyalı araçların daha yüksek fiyatla satıldığını çünkü yenilenmiş gözüyle bakıldığını söylemişti. Bizimkiler araba pazarında güneş yanığı olmuş kaputu-tavanı orjinal diye göğsünü gere gere anlatıyor. Öyle bir anlatıyorlar ki, sıfırını yanına koysalar tenezzül etmeyip adamın arabasını alasın gelir.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti lestat » 13 Mar 2013, 19:46

Bluedays yazdı:
lestat yazdı:200 000 çok büyük bir rakam değil aslında
Devletin eşşek yüküyle vergiyi fiyatlara yansıtıp, sırtımıza yükleyip, araçların bu kadar aşırı pahalı olmasından kaynaklanıyor olabilir mi sizce bu zihniyet?
Bahsettiğiniz skoda ABD'de 1.000-2.000 USD iken burada 15-20.000 TL'ye satılıyorsa, sizce hangi toplum önemsememeli km'sini???

Şu an asgari ücretin yarısından azına o bahsi geçen fabiayı alabiliyor olsaydınız, 500.000 km'de bile olsa, önemser miydiniz???

Konuşuruz ama boş konuşuyoruz!

Asıl bu zihniyeti değiştirmek gerekiyor.

Valla siz kendi adınıza konuşun ben çok önemsemiyorum . Benim için kmsinden çok o arabanın o yolu nasıl yaptığı ne durumda olduğu önemlidir.
Örnekle istanbul trafiğinde bir acemi tarafından hor kullanılmış 60.000de araba mı yoksa izmirde iyi bir şoför tarafından itinalı kullanılmış 160 000 kmde bir arabamı
benim tercihim 2.si olurdu.

Ha hiç önemsiz de demiyorum ama o kadar da abartılcak bir durumu yok bence
zaten günümüzde bir vw veya opelin motoru ortalama türkiye şartlarında 400 000 500 000i görür. Avrupada bile milyonları yapıyor bu arabalar.Benim aracım 170 000de ve 12 yaşında ee bu araç 400 000i görünceye kadar 20 yaşını geçicek ki o zaman da hurda yolu gözükür. E bu durumda kilometereyi bu kadar takıntı yapmanın ne anlamı var. Motoru mezara mı götürücem.
Aslında bizim o kadar değil de avrupalıların bu kadar çok takıntı yapması lazım. Çünkü onlarda araçlar daha fazla km yapıyor bizde o kadar değil ve kim ne derse desin istediği kadr ucuz olsun avrupalılar tüketim kültürü olan insanlar yani bir türk gibi ya bu kaç paralık şey deyip alıp kullanıp atmazlar.
Söz gelimi fransa da almanyada iphone kullanım oranı %24 civarında bizim gelişmişlik düzeyimize yakın ispanya da %4 civarında
bizde kaç biliyor musunuz %39
bu bile bizim ne kadar sonradan görme bir millet olduğumuzun en somut göstergesi. Benzer şekilde bu araba kullanımında da gözüküyor.
Mesela almanya da bir enstititü müdürü ki bunlar ortalama 20 000 euro maaş alır. bir arkadaşım görevli olarak gittiğinde anlatmıştı bu enstitüdeki 3 müdürden biri metroyla biri biskletle biri yürüyerek geliyordu. Bizde olsa altına direk audi falan çeker. Sonra neden bu kadar pahalı oluyor. Ucuz olsa tüketimin önünü alamazsın ki
Özetle Türk milletinde bu tüketim "KÜLTÜRSÜZLÜĞü" oldukça bu toplumdan bi halt olmaz.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti rıngcep » 14 Mar 2013, 09:16

fencolic yazdı:Maşallah, kazasız cezasız sürüşler dilerim. Zaten 100 bin km takıntısı ve boya takıntısı başka milletlerde var mı merak ediyorum. 7 yıl İngilterede çalışan bir abimiz boyalı araçların daha yüksek fiyatla satıldığını çünkü yenilenmiş gözüyle bakıldığını söylemişti. Bizimkiler araba pazarında güneş yanığı olmuş kaputu-tavanı orjinal diye göğsünü gere gere anlatıyor. Öyle bir anlatıyorlar ki, sıfırını yanına koysalar tenezzül etmeyip adamın arabasını alasın gelir.

Tşk.Aracın kilometresi kadar kaporta ve boyasıda önemli,ben aracımı herhafta yıkar vede kurularım,yazın ara ara cila çeker parlatırım.Daha kasada çürük yok,ekzosu orjınal.Ben bu arabayı elden çıkarıp yenisini alsam kendi parası kadar daha vereceğim vede aynı işte kullanacağım.Ticaretle uğraştığım için hiçte mantıklı gelmedi.Üzerindeki motor,şuan lux alfa rameoda güçlendirilmiş olarak JTDM (150 bg,320 Torg) kullanılıyor.Alman Boch un ürettiği bu motor 100 km hıza 12.4 sn çıkıyor.100 km şehir dışı 4,8 lt,şehir içinde ise 7,5 lt yakıt harcıyor.Bu motor kendini kanıtladığından normal mazotla dahi kullanabiliyorsun,fakat ben hep Eur kullandığım için enjektör temizliğine dahi ihtiyaç duyulmadı.Sürekli aynı ustaya gittiğim için o aracı benim kadar iyi tanıyor,carbon cleanı bile tavsiye etmedi.Ben aracımdan fazlasıyla memnunum,herkesin görüşünede saygılıyım.
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

İleti lestat » 14 Mar 2013, 09:38

rıngcep yazdı:
fencolic yazdı:Maşallah, kazasız cezasız sürüşler dilerim. Zaten 100 bin km takıntısı ve boya takıntısı başka milletlerde var mı merak ediyorum. 7 yıl İngilterede çalışan bir abimiz boyalı araçların daha yüksek fiyatla satıldığını çünkü yenilenmiş gözüyle bakıldığını söylemişti. Bizimkiler araba pazarında güneş yanığı olmuş kaputu-tavanı orjinal diye göğsünü gere gere anlatıyor. Öyle bir anlatıyorlar ki, sıfırını yanına koysalar tenezzül etmeyip adamın arabasını alasın gelir.

Tşk.Aracın kilometresi kadar kaporta ve boyasıda önemli,ben aracımı herhafta yıkar vede kurularım,yazın ara ara cila çeker parlatırım.Daha kasada çürük yok,ekzosu orjınal.Ben bu arabayı elden çıkarıp yenisini alsam kendi parası kadar daha vereceğim vede aynı işte kullanacağım.Ticaretle uğraştığım için hiçte mantıklı gelmedi.Üzerindeki motor,şuan lux alfa rameoda güçlendirilmiş olarak JTDM (150 bg,320 Torg) kullanılıyor.Alman Boch un ürettiği bu motor 100 km hıza 12.4 sn çıkıyor.100 km şehir dışı 4,8 lt,şehir içinde ise 7,5 lt yakıt harcıyor.Bu motor kendini kanıtladığından normal mazotla dahi kullanabiliyorsun,fakat ben hep Eur kullandığım için enjektör temizliğine dahi ihtiyaç duyulmadı.Sürekli aynı ustaya gittiğim için o aracı benim kadar iyi tanıyor,carbon cleanı bile tavsiye etmedi.Ben aracımdan fazlasıyla memnunum,herkesin görüşünede saygılıyım.

Allah daha nice 200 000ler nasip etsin diyorum
Bu arada fiatın dizel motorlarına pek hakim olmadığım için soruyorum bu 1.9 jtd ile 1.3 multijetler arasında gerek teklonoji gerek kalite bakımından ne gibi farklar var
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 14 Mar 2013, 09:48

lestat yazdı:
rıngcep yazdı:

Bu arada fiatın dizel motorlarına pek hakim olmadığım için soruyorum bu 1.9 jtd ile 1.3 multijetler arasında gerek teklonoji gerek kalite bakımından ne gibi farklar var

Valla kalite farkını bilemiyorum ama. Bariz bir şekilde çekiş ve performans farkı var. 1.3 Multijet motor Dobloya ufak geliyor. Rampalarda delan turbolu olmasına rağmen araba zorlanıyor.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti rıngcep » 14 Mar 2013, 11:43

Bu arada fiatın dizel motorlarına pek hakim olmadığım için soruyorum bu 1.9 jtd ile 1.3 multijetler arasında gerek teklonoji gerek kalite bakımından ne gibi farklar var[/quote]

Teknolojik fark yok ,motorun büyük olmasından dolayı güç farkı var.Bu motor 105 bg,1.3 multıjetler 75 bg.
Ayrıca bu motorun sağlam-seri,ekonomik ve atak olması artıları.Eksileri ise 1.3 e göre yıllık 300 tl fazla vergisi,şehiriçinde 100 km de 1 lt 1.3 e göre fazla yakması.Buna pek inanmıyorum ben araç yüklüyken rampayı 3.viteste çok rahat çıkarken,1.3 ler 2.viteste zorlanarak çıkıyor,buda haliyle yakıt artışını yükseltiyor.
Octavıayı almadan önce yazın memlekete giderken 60 lt mazotla 90 km yi geçmeden 1150 km yol yaptım.
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

İleti rıngcep » 14 Mar 2013, 12:35

102 bg Octavıa düz yolda dobloya göre daha atak vede hızlı,dobloda rampada süratli..Octavıaya gaz taktıracağım performans nasıl olur bilemiyorum ?
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir