'Otomobil almanın tam zamanı'

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

'Otomobil almanın tam zamanı'

İleti serdar89 » 11 Şub 2008, 16:24

İLKER PEHLİVAN /Radikal Gazetesi 

ABD'de yüksek riskli konut kredileriyle başlayan ve kısa sürede Avrupa'ya yayılan kriz tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor. Finansal piyasalardaki bu gelişmeler reel ekonomide her ne kadar kötü etkilerini göstermese de şirketlerin bu yıl içinde hesabını ve tahminlerini yeniden yapmasının gerekebileceği konuşuluyor.
      Özellikle son haftalarda yoğunlaşan çalkantıyla beraber, akıllara 2006 yılındaki dalgalanma sırasında otomobil satışlarında yaşanan gerileme de gelince 'acaba' sorusu daha çok sorulmaya başlandı. Bu dalgalanmanın yedek parça ve araç ithalatı yapan yerli ve yabancı otomotiv şirketlerini de etkileyebileceği söyleniyor.
     
      Dolar 1.30'u geçerse...
      Geçen yılı üst üste düzenlenen kampanyalarla yüzde 4.2 daralmayla kapatan otomotiv sektörü bu yıla da hızlı başladı. Ocak ayında satışlar yüzde 37.5 arttı. Ancak Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, doların 1.30 YTL'yi aşması durumunda satış fiyatlarının da gözden geçirileceğini söylüyor. Zam oranı vermeyen Mermer, bu zammın üzerine ÖTV ve KDV eklendiğinde fiyatların daha da artacağını belirtiyor. Mermer, "Parası ve ihtiyacı olan beklememeli. Kredi faizlerinin de artma olasılığı var" diyor.
     
      Şimdilik sorun yok
      Otomobil markalarının yöneticilerine göre şu an yaşanan çalkantıya rağmen, otomobil pazarı açısından ortada ciddi bir sorun yok. Honda Türkiye Pazarlama Müdürü Güray Yücel ise diğer otomotiv şirketleri gibi bu yıl araç satışlarının 2007'ye göre yüzde 10-15 artmasını bekliyor.
      Ancak Yücel, "Son dönemde piyasalardaki gelişmeler Türkiye'nin bunlardan daha çok etkileneceğini gösteriyor" diyor. Firmaların tahminlerini değiştirebileceğini belirten Yücel şöyle konuşuyor: "Vergi artışları dışında tutulduğunda piyasada üç, Honda olarak bizde ise dört yıldır zam yapılmıyor. Buna doların 1.30'u geçmesi eklenirse araç fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz olur. Dövizdeki artış yabancı parçalardan dolayı hem yerli üreticileri, hem de ithalatçıları etkiler. İthalatçılarda daha çok artış tehlikesi var."
     
      'Bugünden iyi olmaz'
      Güray Yücel, dünya piyasalarındaki bu durumun minimum hasarla atlatılabileceğini ifade ederek, "Otomotiv sektörü olarak kırılgan bir yapıya sahibiz. Ekonomik istikrarla büyüyoruz. Bu dalgalanmanın da en az riskle aşılmasını bekliyoruz ve umuyoruz" diyor.
      Sektörde araçların yen, paund, dolar ve avro ile alındığını belirten Yücel, en önemli hareketin dolarda yaşandığını söylüyor. Piyasada dolarda düşüş bekleyenlerin de olduğunu hatırlatan Yücel, "Araç fiyatları artık geri değil, ileri gider. Nakitte olanlar ve almaya hazır müşteriler kaçırmamalı. Bundan sonra fiyatların gidişiyle ilgili çok pozitif şeyler söylenmeyebilir. Fiyatlar bugünkünden iyi olmaz" diye konuştu.
     
      Şubatta faizsiz kredi ve indirim var
      Fiat: Koç Fiat Kredi, Fiat Finans, Alfa Romeo Finans ve Lancia Finans ile kredi kampanyası düzenliyor. Fiat Linea'da, 15 bin YTL krediye 12 ay sıfır faiz uygulanıyor. Müşteriler 4 ay sonra ödemeye başlayabiliyor. Fiat Grande Punto için 10 bin YTL krediye 12 ay sıfır faiz kampanyası da var. Alfa Romeo 159'da 10 bin YTL'ye 12 ay yüzde 0.8, Alfa 147 modelinde ise 10 bin YTL'ye 12 ay yüzde 0.7 faiz uygulanıyor.
      GM: Saab, Opel ve Chevrolet'nin üreticisi General Motors (GM) tüm markalarında kampanya düzenliyor. Chevrolet modellerinde LPG dönüşüm kiti Chevrolet'den hediye ediliyor. Kampanyaya Captiva, Epica, Lacetti HB 1.4 SE ve Spark 0.8 S modelleri hariç diğer tüm Chevrolet modelleri dahil. Opel'de
 
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 19 Eyl 2007, 12:55

OtomobilimKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir