İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

İleti irfant » 28 Ağu 2008, 10:52

[quote="BlueVRS"]Spor yaşam felsefemiz zaten..Smile[/QUOTE]

Elle uygulamada polisaj + cila + motor temizliği yapılınca epey bir tatlı yorgunluk bırakıyor adama...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti mustisahin » 28 Ağu 2008, 15:52

Irfan Abi, elimde sonax cila var, carpex pasta 093014 ile sorun yaratırmı?
birde illa mikrofiber bez mi gerekli, benim gecen cila icin kullandığım eski bornozumun cebi var :-), elim icine giriyo canavar gibi, rahat ta oluyo, yumusak havludan. olmazmı?
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 28 Ağu 2008, 17:29

Pasta ile cila arasında bağıntı yok. Dilediğini kullan, ne kadar pamuklu da olsa MF bezin yeri ayrı, hem kurulama hem de parlatma için ideal...

Yine de sen bilirsin...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti burutekin » 28 Ağu 2008, 23:51

İrfan hocam bu bilgiler için öncelikle teşekkür ederim ama benim kafam karıştı şu sorularımı cevaplarsan sevinirim 1-Kulandığınız ürünleri göstermişsiniz fakat ben kullanım sırası istiyorum yani önce turtle wax extreme nano sıvı cilayımı yoksa diğerinimi sürecez.2-Motor temizliğini nasıl yaptınız 3-Kırmızı astranın fotoğraflarında gördüğümüz işlemde plastik tamponu o hale getirmek için hangi ürünü kullanacağız 4-meguairs ürünlerinin türkiyede satıldığı linki verirseniz sevinirim saygılar. 

burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 29 Ağu 2008, 00:12

Ya birde arabanın içine girsin kardeşim çok makbule geçer bizim tavan vs kötü onun için ne kullanacağız koltuklare torpido birde böyle çalışma yaparsan sevinirim.

Paylaşım çok güzel keşke sıra ile ne uygulanacak onuda yazsaydın çok sayıda paylaşım yapmışsın neyin ne zaman uygulanacağı belli değil

ellerine sağlık süper olmuş çalışma
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 29 Ağu 2008, 01:04

Önce güzel bir yıkama, sonra kil uygulaması (yılda 2 defa) yurtdışından kolayca geliyor, pahalı değil.

Kil yapmazsan eğer yıkama sonrası polisaj (çizikleri gidermek için çizik giderici bir polish ile), tercihen süngerle....

Sonra cila ya da waxlı cila, tercihen mikrofiber bez ya da makineyle atılıyorsa tüyü başlık.

En son olarak da polish ve/veya cila kalıntılarını almak için temiz nemli bir mikrofiber bezle kaportayı silmek gerekir. Mikrofiber bezleri büyük marketlerde kolayca bulmak mümkün....

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti burutekin » 29 Ağu 2008, 02:19

irfan hocam bunları yukardada söylemişsin ben sadece kilden sonra marka olarak işlem sırasını istiyorum 2 ürün kullanmışsın ya turtle nin hangisi önce hangisi sonra kullanacam onu istiyorum
burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 29 Ağu 2008, 08:56

[quote="burutekin"]irfan hocam bunları yukardada söylemişsin ben sadece kilden sonra marka olarak işlem sırasını istiyorum 2 ürün kullanmışsın ya turtle nin hangisi önce hangisi sonra kullanacam onu istiyorum[/QUOTE]

Hımmm  OK  Smile

Önce çizik giderme için Turtle Wax Scratch and Swirl Remover uygulandı, sonra Turtle Wax Nano Wax (fosforlu yeşil kutulu). 

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 29 Ağu 2008, 13:10

[quote="irfant"][quote="burutekin"]irfan hocam bunları yukardada söylemişsin ben sadece kilden sonra marka olarak işlem sırasını istiyorum 2 ürün kullanmışsın ya turtle nin hangisi önce hangisi sonra kullanacam onu istiyorum[/QUOTE]

Hımmm  OK  Smile

Önce çizik giderme için Turtle Wax Scratch and Swirl Remover uygulandı, sonra Turtle Wax Nano Wax (fosforlu yeşil kutulu). 

[/QUOTE]

Arabanın içine ne zaman girmeyi düşünüyorsun İrfan hocam ?Smile
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti burutekin » 29 Ağu 2008, 14:37

Teşekkür ederim hocam

burutekin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 29 Ağu 2008, 17:26

[quote="kadir_"][quote="irfant"][quote="burutekin"]irfan hocam bunları yukardada söylemişsin ben sadece kilden sonra marka olarak işlem sırasını istiyorum 2 ürün kullanmışsın ya turtle nin hangisi önce hangisi sonra kullanacam onu istiyorum[/QUOTE]

Hımmm  OK  Smile

[/QUOTE]

Arabanın içine ne zaman girmeyi düşünüyorsun İrfan hocam ?Smile
[/QUOTE]

Arabanın içi kirlenmiyor Tongue

Ama içerideki tüm plastik aksamı torpido sütü ile siliyorum...

Arexons iç temizlik spreyi...

Döşemelere leke olursa ArmorAll köpük spreyi...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 01 Eyl 2008, 13:34

Irfan Abi,

yani pastayı süngerle atmak gerek, cilayı mikrofiber bezle?
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 01 Eyl 2008, 13:45

[quote="mustisahin"]

Irfan Abi,

yani pastayı süngerle atmak gerek, cilayı mikrofiber bezle?
[/QUOTE]

Evet, tavsiye edilen o...

Sünger yumuşak olmaslı, minik gözenekli, polisajcılarda turuncu süngerler var, yapı marketlerin polisaj aksesuarları kısmında da mevcut. Oradan ucuza temin etmek mümkün... 

Wink

Yeni alınan pasta ya da çizik giderici sıvı ürünlerle mutlaka "spot test" yapın, yani pek fazla görünmeyen bir yerde ve küçük bir alanda önce deneyin. Gidip te kaputtan başlamayın, mesela kapı çıtasının altında uygulayın.

Çizik giderme işinde:

- Kullanılan ürün
- Boyanın durumu (taze boya, eski boya, az çizik, çok çizik)
- Boyanın işlenebilirliği (VAG grubu boyalar diğer markalara göre daha serttir)
- Tecrübe
- Cihaz (polisaj) ya da elle uygulama pedinin tipi (sünger, havlu, mikrofiber bez)

gibi kriterler de sonuca doğrudan etki eder.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 02 Eyl 2008, 00:09

Irfan abi, bundan aldım yanlışlıkla, fakat sıvı degılmış.
uygulamak zormu olur?  Carpex onarıcı pasta

mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 02 Eyl 2008, 02:07

[quote="mustisahin"]Irfan abi, bundan aldım yanlışlıkla, fakat sıvı degılmış.

[/QUOTE]

Fazla aşındırıcı olduğu için eliniz yatkın değilse önermem ben şahsen..Bunun yerine sıvı cila alıp kullanın..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 08:40

[quote="mygokhan"] [quote="mustisahin"]Irfan abi, bundan aldım yanlışlıkla, fakat sıvı degılmış.

[/QUOTE]

Fazla aşındırıcı olduğu için eliniz yatkın değilse önermem ben şahsen..Bunun yerine sıvı cila alıp kullanın..
[/QUOTE]

Gökhan'ın dediği gibi bu sert pasta, daha hızlı yer boyayı, sıvı olanları daha kolay uygulanır ve risksizdir...

Katıların zorluğu makine ile çalışamamaktır. Bunun sıvısını yılda 2 kere uygulamak yeter. Carpex hesaplıdır ama çok tavsiye etmem. Sonax, Turtle Wax, Arexons Meguiars tercih sebebi, zira ürün seçimi de önemli bir kriter....
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bekmezci_1905 » 02 Eyl 2008, 08:45

[quote="irfant"][quote="mygokhan"] [quote="mustisahin"]Irfan abi, bundan aldım yanlışlıkla, fakat sıvı degılmış.

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Gökhan'ın dediği gibi bu sert pasta, daha hızlı yer boyayı, sıvı olanları daha kolay uygulanır ve risksizdir...

Katıların zorluğu makine ile çalışamamaktır. Bunun sıvısını yılda 2 kere uygulakam yeter. Carpex hesaplıdır ama çok tavsiye etmem. Sonax, Turtle Wax, Arexons Meguiars tercih sebebi, zira ürün seçimi de önemli bir kriter....
[/QUOTE]

Teşekkürler verdiğin bilgiler için.ClapClapClap
bekmezci_1905
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 02 Eyl 2008, 11:32

emeğinize sağlık....
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Kendin Yap