İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

İleti lazianke » 02 Eyl 2008, 12:01

hocam tebrikler hem iyi bir iş çıkarmışsınız hem de bizlere yol göstermişsiniz...

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 12:47

Bugün dayanamadım, kendime bir de devir ayarlı küçük boy (hafif) Bosch marka avuç taşlama aldım, polisaj makinemin yetersiz kaldığı (devir olarak) durumlarda bundan destek alacağım.

Madem ki bir işi yapıyorum, tam olsun dedim.

KDV dahil 90 YTL (ana bayiiden, faturalı, garantili)...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti kadir_ » 02 Eyl 2008, 12:49

Hocam şu an en iyi marka hangisidir piyasada?

Makinen hayırlı olsun bu arada
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti elegance » 02 Eyl 2008, 12:50

irfan hocam bu ne sprial makinesimi yoksa
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:01

Teşekkür ederim.

Bu spiral değil, bunun adı avuç taşlama, spiral (jet) olanlar tip olarak benzese de daha yüksek devirde çalışıyor, genelde hız ayarsız ve daha büyük oluyorlar, bu alet 1.4 kg.

50 YTL'den başlayan Çin malı garip markalar modeller var ama 2 yıl garantili bir Bosch makine daha güven verici, ama marka olarak daha iyi olarak DeWalt, Makita, Metabo sayılabilir...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 02 Eyl 2008, 13:16

İrfana abi hayırlı olsun..Güzel makina almışsın..Birde bunların daha ufakları vardı..Meguiar's ın sitesinde görmüştüm..Daha ufaktı..Onlar nasıl sence?
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti kadir_ » 02 Eyl 2008, 13:22

hocam bu ürün nasıldir birde bunu sadece çizik olan yere uyguluyoruz mikrofiber bezle değil mi?
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:29

[quote="kadir_"]hocam bu ürün nasıldir birde bunu sadece çizik olan yere uyguluyoruz mikrofiber bezle değil mi?[/QUOTE]

Hangi ürün?  Smile
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:29

Avuç taşlama (rotary buffer) ile çalışma:

Polisaj makinesinden daha yüksek devirde çalıştığı için bazı husulara dikkat edilmesi şart!

- Cırtlı pedi mutlaka tam ortaya oturtun, balans yapmasın, düşük devirde daha kolay belli olur yamuk oturttuğunuz, o nedenle düşük hızda kontrol edin.

- Cırtlı ped ilk kez kullanılmıyorsa temizlik için düşük devirde döndürürken diş fırçası vb. fırçayı bastırarak eski cila ya da polishten kalma tozların uçmasını sağlayın

- Sünger pedi kullanımdan önce, varsa Meguiars Quick Detailer ile ıslatın. Zira cila ya da polish süngerin her yerine dağılana kadar yüzeye takılabilir, kolay dönmez.

- Derin çizikleri gidermede ve ince zımpara işi sonrası parlatmada avuç taşlama daha etkilidir.

- Daha hızlı döndüğü için doğru devirde bastırmadan uygulama yapın, yoksa hologram oluşur...

İşte yüksek devir ve güçlü aşındırıcı sonrası ped izleri (uygulama hatası)

- Cihazı kullanırken soldan sağa ark çizerek gidin, zaten makinenin dönüşüyle doğal olarak bu hareket gelecektir.

- Az miktarda polish ya da cila uygulayın.

- Pedi düzenli olarak temizleyin.

- Avuş taşlama hızı plastik parçalar için uygun değildir. Dönüşten dolayı oluşan sıcaklık plastiği bozar, yakar. Mutlaka maskeleme bantı ile kapatın. Çok yakınına yaklaşmayın. Dar yerleri elle yapın.

- Aracın sivri köşelerinde boya her zaman daha incedir, çalışırken bunu unutmayın.

- Her zaman küçük alanda uygulama yapın, cila ya da polishi uygulayın, yedirin, kurumasını bekleyin ve parlatın.

- Maskeleme bantı çekerek yaptığınız işi ilk başta kontrol edin.
Örnek:

- Cırtlı pedi taktıktan sonra üstten bastırın ki iyi yapışsın

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 02 Eyl 2008, 13:31

[quote="irfant"][quote="kadir_"]hocam bu ürün nasıldir birde bunu sadece çizik olan yere uyguluyoruz mikrofiber bezle değil mi?[/QUOTE]

Hangi ürün?  Smile
[/QUOTE]

Linki unutmuşum Big%20smile

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:31

[quote="mygokhan"]İrfana abi hayırlı olsun..Güzel makina almışsın..Birde bunların daha ufakları vardı..Meguiar's ın sitesinde görmüştüm..Daha ufaktı..Onlar nasıl sence? [/QUOTE]

Onlar da yaklaşık aynı boyda ama onlar hem rotary hem de orbital (dual action). Benim makine sadece rotary...

O cihazlar daha pahalı, kargo ile 300-400 YTL. Ama ikisi de iş görüyor.

Yani:

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:33

[quote="kadir_"][quote="irfant"][quote="kadir_"]hocam bu ürün nasıldir birde bunu sadece çizik olan yere uyguluyoruz mikrofiber bezle değil mi?[/QUOTE]

Hangi ürün?  Smile
[/QUOTE]

[/QUOTE]

Ben de bu ürünü kullandım. Hem elle hem de makine ile uygulamaya gelir bu. Sünger pedler satılıyor yapı marketlerde, 3'lü paketi 4-5 YTL idi. Onunla uygulayıp mikrofiber bezle silmen yeterli olur.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 02 Eyl 2008, 13:36

[quote="irfant"][quote="kadir_"][quote="irfant"][quote="kadir_"]hocam bu ürün nasıldir birde bunu sadece çizik olan yere uyguluyoruz mikrofiber bezle değil mi?[/QUOTE]

Hangi ürün?  Smile
[/QUOTE]

[/QUOTE]

Ben de bu ürünü kullandım. Hem elle hem de makine ile uygulamaya gelir bu. Sünger pedler satılıyor yapı marketlerde, 3'lü paketi 4-5 YTL idi. Onunla uygulayıp mikrofiber bezle silmen yeterli olur.
[/QUOTE]

Ben pasta cila yaptırdım 2-3 ay önce arkadaş o zaman bu ürünü kullanmış cila ıçınde çok hoş olmuştu bana dediği 6 ayda bir cila yaparsın demişti cilayı ne önerirsin peki sıvı olarak marka model?
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:39

Yine aynı markanın teflonlu cilaları var.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 02 Eyl 2008, 13:41

Arkadaşlar irfan abinin dediği işlemleri kendiniz yapın ve rahat edin.Hem güzel birgörüntü hemde kirler kolay temizleniyor..

Biliyorsunuz bende bu işlemleri kendi çapımda yapıyorum.İrfan abi sayesinde bende bir çeyiz edindim :)

Neyse izin dönüşü , oldukça kirli olan aracımı yıkamak istedim..Ama yıkama eldivenimi arkadaşa vermiştim.Bende fırçaylada yıkamayacağım için basınçlı yıkama makinası ile yıkamaya başladım..İnanın kirler hemen döküldü..Hiç kir, çamur kalmadığına emin olduktan sonra sildim ve mis gibi oldu...:)

2-3 hafta önce Yapmış olduğum WAX işlemi hala boyaya koruma sağlıyor..:)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti gurdal07 » 02 Eyl 2008, 13:48

e araba 0 olunca insan parlak görmek istiyor demi
bizim ki toz içinde  duruyo şu anda Smile
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Eyl 2008, 13:51

[quote="gurdal07"]e araba 0 olunca insan parlak görmek istiyor demi
[/QUOTE]

1980 model Şahinimiz vardı, 2000 yılında sattık, tamponlarındaki nikelajda pas yoktu, alan adam koleksiyoncuydu. Varın siz düşünün.

Bu işin eskisi yenisi yok bence. İyi bakılan araç her zaman farkedilir, kolay satılır.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gurdal07 » 02 Eyl 2008, 13:55

[quote="irfant"][quote="gurdal07"]e araba 0 olunca insan parlak görmek istiyor demi
[/QUOTE]

1980 model Şahinimiz vardı, 2000 yılında sattık, tamponlarındaki nikelajda pas yoktu, alan adam koleksiyoncuydu. Varın siz düşünün.

Bu işin eskisi yenisi yok bence. İyi bakılan araç her zaman farkedilir, kolay satılır.
[/QUOTE] oı şahin bendede olsa bende özenirdim oarabalarda bi ruh var kendini sevdiriyo vallahi o ruh ne fabi de var ne rumi de
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir